omdat zjj zich niet kunnen vereenigen met de vredesvoorwaarden. Inmiddels houden de betoogingen aan. Er wordt in een der steden een protestmeeting aangekondigd, waarbij men honderdduizend deelnemers ver wacht. Uit Petersburg wordt bericht dat Zondag bjj den Russischen post aan den spoorweg een Japansche parlemen tair met een witte vlag kwam, ver gezeld door 50 soldalen. Hij over handigde aan den wachthebbenden Russischen officier een schrijven van maarschalk Oyama aan generaal Linje- witsj, waarin de maarschalk den Rus sischen opperbevelhebber zijn groeten en zijn gelukwenschen aanbiedt, naar aanleiding van het sluiten van den vrede en het einde van den oorlog. Hij verzoekt Linjewitsj Russische ge volmachtigden aan te wijzen voor de regeling van den wapenstilstand; hij zelf heeft voor deze onderhandelingen aangewezen den generaal Foekoeshima als Japanschen vertegenwoordiger. Ook de Russische vertegenwoordiger is reeds aangewezen. Komoera, de Japansche onderhande laar, is plotseling ongesteld geworden; hij lijdt aan ingewandsziekte. Alle aangegane verbintenissen zijn uitgesteld. De behandelende geneesheer denkt ech ter, dat een operatie onnoodig zal zijn. De onlusten te Tokio maken in Amerika een zeer ongunstigen indruk. Men oordeelt zóó: De Japansche en Amerikaansche belangen ontmoeten elkaar telkens door de nabuurschap, waartoe een goede verstandhouding in de eerste plaats noodig is. Nu ziet men in Japan Amerika aan, als den grondlegger van een ongewenschten vrede, wat van invloed kan zijn op den toestand. Zoo zou het noch kunnen zijn, dat Roosevelt met de beste bedoelingen zjjn land een ondienst had bewezen, hoewel ieder weet, dat de President volstrekt geen invloed heeft kunnen uitoefenen op de onderhandelingen. Het is te hopen en te verwachten, meent men, dat de Japansche regeering, die vijandige gevoelens zal weten tegen te gaan. De dynastie van den Mikado wordt in Japan, onder alle partijen, nog steeds als een Goddelijke instelling vereerdhet woord van den keizer, dat de vrede zijn wil was, is voldoende om de gemoederen tot bedaren te brengen. En de vredesonderhandelaars, die zich te New York bevinden, verwachten dat dit woord zal gesproken worden; zij meenen, dat de beweging, door de radicalen aangestookt, alleen tegen het kabinet gericht is, en dat van een revolutionaire beweging geen sprake zal zij n Heel veel is indertijd afgegeven op de Russische scheepsbevelhebbers, als zouden zij maar zeer lichtvaardig hun schepen door de Japanners hebben laten vernielen of inpakken. Uit het verhaal van een Duitsch geneesheer, die op de vloot diende, was alles meer een samenloop van omstandigheden. De Russische granaten maakten gaten, maar zij sprongen niet, aan gezien de springstof door de hitte be dorven was. Op een der schepen die den Japanners in handen vielen bestond de bemanning uit ongeoefendenmet scherpschieten waren geen oefeningen gehouden, wat zeker een verzuim kan genoemd wor den als men tenminste aanneemt dat hiertoe gelegenheid bestond op de ontzettend moeielijke reis vol ont beringen. Een hooggeplaatst Japanner, die ook niet ingenomen is met de vredesvoor waarden schrijft „Het oproer te Tokio is hoofd zakelijk het werk van gepeupel, onge twijfeld opgehitst door zoogenaamde politici, die munt willen slaan uit den tegenwoordigen toestand," zoo zeide Japan's financieele agent te Londen, Takahasji, tot een vertegenwoordiger van Reuter'8 agentschap. De Timescorrespondent te Tokio deelde mede; „Er is geen twijfel aan of het geheele volk is diep teleurge steld door den uitslag der onderhan delingen. In het geheele rjjk is nergens eenige stap gedaan om het sluiten van den vrede feestelijk te vieren." De Russische bladen melden, dat het leger in Mantsjoerije pas tegen het einde van dit jaar naar huis ge zonden zal worden. Er wordt gezegd, dat de opstand te Tokio te wijten is aan de inhechtenis neming van vijf politieke leiders, waar tegen den volgenden dag een protest vergadering werd gehouden. Daarop volgde de opstand onder de leiding van eenige fanatieke lieden. Men krijgt echter niet den indruk datdeprotestvergadering door de regeering bemoeielijkt is. Bij een feestelijke ontvangst van Amerikanen door keizer Wilhelm heeft deze gewezen op het gele gevaar en wat Japan zou kunnen doen om meester te worden van den handel in China. De goedkoope Japansche werkkrachten zou den dan hen in staat stellen Europa een geduchte concurrentie aan te doen en in eigen land den invoer feitelijk onmo gelijk te maken. Daartegen meende de keizer, dat Europa waken moest. Op welke wijze, is niet door den keizer medegedeeld. Afgevaardigden uit alle deelen van Japan en leiders van de openbare meening te Tokio hebben aldaar in een bijeenkomst besloten, tot den Mikado en den geheimen raad een memorie te richten, vragende om het vredestractaat niet te bekrach tigen. Men zal het land „van Hokkaido tot Formosa" in beweging brengen. Baron Komoera heeft van zjjn kant te New York verklaard dat de onlusten geen invloed zullen oefeuen op den Mikado en hem niet zullen bewegen, zijn bekrachtiging aan het tractaat van Portsmouth te onthouden. Zoodra het officieele exemplaar den Keizer is voor gelegd, zal hij het teekenen. De tekst van het vredesverdag zou worden bekend gemaakt, opdat zou kunnen blijken, dat er geen vrede gesloten is de Japansche natie onwaardig. Men is zeer ontevreden op een der ministers en het hoofd der politie. De Victoriakade is een der fraaiste wegen van Londen, maar ze heeft ook geld gekost. Een veertig jaar geleden werd de kade op den drassigen Theems- oever aangelegd. Dat kostte 1,156,981, en die som is sedert, aangegroeid tot een twee millioen pond, want jaarljjks wordt er een =g 15,000 besteed aan tonnen graniet, waarmee de weg weer geljjk gemaakt moet worden. En voor men een maand na een herstelling ver der is, gaan de rgtuigen er weer holder debolder over heen alsof het een Rot- terdamsche straat is. Sommigen schrij ven het toe aan den weeken ondergrond, anderen aan de grondstoffen van den weg zelf; deze, zegt men, zjjn er tot zoo groote diepte opgebracht, dat zij zich nog niet behoorlijk gevoegd hebben. Nu neemt men een proef met teerma- cadarn als plaveisel. Zoo groot in de werkeloosheid en dientengevolge de armoede nu reeds in Londen, dat de gemeenteraad van Poplar besloten heeft den koning te verzoeken, onmiddellijk het parlement in buiten gewone zitting bijeen te roepen. Naar de Petit Bleu meldt, is de heer William Penfield met een opdracht van president Roosevelt naar Europa ver trokken, om met de regeeringen te onderhandelen over het tijdstip der bijeenroeping van de tweede Haagsche conferentie, ter regeling van de rechten der onzijdigen tijdens een oorlog, enz. Het is bekend dat Engelsche werven snel kunnen bouwen en de Engelsche oorlogsvloot daardoor grootelij ks gebaat is. Nu gaat men op de werf te Portsmouth weer een kunststuk van dien aard verrichtten. In het begin der volgende maand wordt de eerste kielplaats gelegd van de Dreadnought, een linieschip, dat 18,000 ton waterverplaatsing zal hebben. In Februari zal het schip reeds van stapel loopen en 16 maanden na het begin moet het schip in dienst zjjn. In plaats van de gebruikelijke vier zware vuurmonden van 12 inch, krijgt dit schip er niet minder dan tien; het verdere geschut zal alleen bestaan uit kleine stukken ter afwering van onder- zeesche booten en torpedojagers en boo ten. Verder zal het schip, om te beter tegen aanvallen van onderzeesche booten bestand te zijn, gepantserd worden over de geheele lengte en een heel eind onder de waterlijn. Ook aan den dubbelen bodem zal bizondere zorg worden besteed. Dit reuzenschip krijgt turbine-machines, waarmede het 19 knoop in het uur moet kunnen afleggen, en zal dan wezen, gelijk een der admiraliteitslords gezegd heeft, het grootste, snelste, zwaarst bewapende en vlugst gebouwde oorlogs schip van den nieuwen tijd. In Zuid-Italië hebben aardbevingen veel verwoestingen toegebracht. Te Cantonzaro hielden de schokken achttien minuten aan. Yele muren storten in, andere kregen scheuren. Te Monteleone werden zeven menschen gedood en zeven en twintig gevangenen gewond. De omtrek van Pizzo moet zoo goed als geheel verwoest zijn. In het district Monteleone zijn hon derd dooden en ook in andere districten is het getal slachtoffers groot. Sommige dorpen zijn geheel vernield, en van de oogst niets meer wordt verwacht, De schade is nog niet te bepalen. Keizer Wilhelm heeft, een versiering ontworpen voor de oprit die van den Lustgarten naar het paleis te Berlin loopt. Op de pilaren van de leuning zullen vier meer dan levensgrooten bronzen beelden van vorsten uit het huis van Oranje geplaatst worden. Het schijnt dat de Keizer door de oprichting van het standbeeld van Coligny bij de Schloss- apotheke op de gedachte is gekomen, zijne stam- en voorvaders uit dat huis aldus te gedenken. Misschien ook is de omstandigheid dat de Keizer de eenig overgebleven prins van Oranje is, er niet vreemd aan. Vermoedelijk zullen prins Willem I, zijne zoons Maurits en Frederik Hendrik en Willem II afgebeeld worden. Louise Henriëtte, de dochter van Frederik Hendrik en zuster van Willem II, was de gemalin van den Grooten Keurvorst en moeder van den eersten Pruisischen Koning. Uit de ambtelijke opgaaf betreffende de cholera blijkt dat in Pruisen 105 gevallen en 32 sterfgevallen zjjn voor gekomen. Er zjjn nieuwe wachtposten langs de rivieren opgericht te Pogorzelice, Posen, Schrimm en Wronke aan de li Warthe. Elke dag wordt aan het de partement van onderwjjs een samen- spreking gehouden over de noodige maat regelen. Uit Lahore wordt geseind, dat de prijs der levensmiddelen rijst, hetgeen een zeker teeken is voor het aanstaande gebrek. De weerkundigen zien ook geen beter weer komen. De hongersnood in Rajputana dreigt de ergste te worden dien men in de geschiedenis van Engelsch- Indië kent Op groote schaal begint de bevolking reeds het land uit te trekken. Men is nu ook bang voor de cholera, die dikwijls aan den uittocht van groote scharen gepaard gaat. Tien matiozen van de Knjas Potemkin zjjn op het stoomschip Bulgaria van Constanza te Odessa aangekomen. Hun heimwee overwon ten slotte hun vrees voor de straf, die hen wacht. De mannen zijn ter beschikking van den opperbevel hebber der Zwarte-Zee-vloot gesteld. In diplomatieke kringen te Weenen verluidt dat het gros van het Russische leger dat thans in Mantsjoerjje is, zal gebruikt worden om een tweede spoor aan te leggen langs de heele lengte van den Transsiberischen spoorweg. Het werk zal, volgens de raming, 180 millioen roebels kosten, maar vermoede lijk zullen de werkeljjke uitgaven op het dubbele komen te staan. Door de mannen als aardwerkers en staafleggers te gebruiken, wil men voorkomen dat zij in hunne haardsteden in Europeesch Rusland misnoegen en ontevredenheid zaaien. Te Odessa zijn zeven schepen van de Zwarte Zee-vloot aangekomen met ruim 2000 muiters van de Georgej Pobjedonostsets en de Proeth en de geheele bemanning van de Jekaterina II. De manschappen zullen in kleine groepjes verdeeld worden over de troepen in het district Odessa en dan in zes maanden tijds, gelijk reeds is aangekondigd, naar verschillendeSiberischegarnizoenen gezonden worden. De militaire overheid I is niets met dezen maatregel ingenomen, daar zij vreest dat de ontevreden ma trozen ook onder de landmacht zullen gaan stoken. Een rijke boerenfamilie te Nagelstedt, in het regeeringsdistiict Erfurt, werd naar hare meening door den booze be zocht. Allerlei onaangenaamheden, kwade- droomen en kleine ongelukken werden hem geweten, en om rust te krijgen, besloot men eindeljjk de hulp van een „wijze vrouw" uit Langensalza in te roepen. Zij wist raad. Een nieuwe aar den pot werd te middernacht met een flinke som gelds erin, in tegenwoodig- heid van de bezochte familie, op den Erbsberg begraven. Daar zou de duivel, volgens de verklaringen van de vrouw,, het geld komen halen en dan zou de familie rust krjjgen. Bjj het heengaan hoorde men eenig klein vuurwerk af gaan en de wijze vrouw beduidde toen aan de huiverende boeren, dat dat dui vel nu uitgebannen was. Een tijdje lang meende het gezin rust te hebben, maar daarna begonnen de kwellerijen opnieuw. Telkens en telkens werd op raad van de duivelbanster, meer geld geofferd. Dat ging zoo een paar jaren door, tot de zaak de onnoozelen toch te kostbaar werd en zjj argwaan begonnen te kr jj- gen. Zij hebben nu een aanklacht inge diend tegen de wijze vrouw, maar intusschen is reeds een som van 10,009 mk. voor de betrokkenen verloren ge gaan. De nadere kennismaking met de Duitsche vloot en haar personeel heeft de Engelschen wel eenigermate met ontzag vervuld. Zoo schrijft een corres pondent van de Standard in een langen brief uit Kiel aan dat blad, dat de twee vloten, wat de kennis van den dienst en de grondigheid van de opleiding be treft, volkomen gelijk met elkaar staan. Als we in aanmerking neemt dat de Engelsehen de overtreffendetrapgewoon- lijk in alle dingen voor zichzelven voor behouden, begrijpt men hoe groote lof voor de Duitsche zeemacht in die erken ning van gelijkheid ligt opgesloten. Alleen gelooft Engelschman dat de En- gelschen in het oogenblik van gevaar kalmer zul len handelen dan de Duitschprs, die zich gauwer laten opwinden. Maar niemand, vervolgt de berichtge er in de Standard, die deze Duitsche officieren en matrozen bfi hun dienst heeft waar genomen, zal er ook maar een oogen blik aan kunnen twijfelen dat zjj tot de beste zeelui geteld moeten worden en stellig tegen alle omstandigheden opgewassen zullen blijken. De algemeens ontwikkeling is bij de Duitschers beter, dezen hebben vele dingen geleerd di& men in Engeland verwaarloost. Generaal Milosjewits, adjudant van koning Peter van Servié, is van zijn ambt ontheven, omdat hjj te laat in den konak was gekomen en zoodoende niet tegenwoordig was geweest bij de audiëntie waarin de Oostenrjjksch-Hon- gaarsche gezant zijn geloofsbrieven overhandigde. Wijlen koning Albert van Saksenen de vroegere groothertog van Saksen- Wiemar waren niet zulke strenge vor sten. Toen de Koning in 1876 een bezoek aan het hof te Weimar ging brengen, miste zijn adjudant-generaal, die zich verslapen had, den trein. Bij zjjn aankomst te Weimar, was de plechtige ontvangst al een tijdje geleden. Koning Albert koesterde echter geen wrok en de groothertog van Saksen-Wiemar evenmin, want eenige dagen later ver leende die aan den adjudant het grootkruis van den Witten Valk, ook wel orde der Waakzaamheid geheeten, om het opschrift: Vigilandoascendimus (Al wakende, stijgen wij). Er werd toenmaals veel gelachen om den fijnen inval van den groothertog van Saksen- Weimar. De Kölnische Ztg. meldt: De crimi- neele politie hier ter stede heeft Domela Nieuwenhuis, den leider van de revolu tionaire socialisten in Nederland, in hechtenis genomen, toen hjj van plan was in den trein van 3 uur 23 te stappen, die te F.hrenbreitstein, dus vlak bij Koblentz, waar de Keizer en de Keizerin, onder buitengewone veilig heidsmaatregelen de manoeuvres bjjwo- nen, naar het Zuiden gaat. Nieuwenhuis beweerde dat hij zich naar Marburg wilde begeven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2