HAARLEMSCH Eerste Blad, PREDIKBEURTEN enz. No. 76. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Zevenentwintigste Jaargang. 14.4 144. abonnementsprijs yan ZATERDAG 23 September 1905 TE HAARLEM Zondag 24 Sept. 1905. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMEK Intercommunaal Telephoonnummer Per drie maanden,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels I 0.25, elke regel Ainonderlijke aommers 8 centen per stuk meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertenties worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 we, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. 9J| heures, Ecole du Dimanche. In „Volksbelang" Jansweg 40. IQ1/» heures, Mr. M. Dupont. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5% ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 'a Avonds 5Vj ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref. Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. ran der Vegt. *s Avonds 5Vi ure, Ds. van der Vegt. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Pred. te Bennebroek. Doopsbediening. Evang. T uthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Loman. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Glasz, Pred te Alkmaar. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. d'Auzon. Evang. Luth. Pred te Zutphen. Nam. 1 ure, Zondagssohool. Nassanlaan. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. Bemonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Beyerman, Rem. Pred. te Amsterdam. Repetitie van het zangkoor 11'/s ure in de kerk. Kerk der Broedergemeente. Zaterdag. *s Avonds 8 l/s ure, Ds. Schmidt. Bidstond. Zondag. Voorm. 10 ure, Ds. Schorten. Evang. Luth. Pred. te Amsterdam. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Stoofsteeg 6. Voorm. 10 ure, Avondmaal. 'sMidd. 12 ure, Zondagschool, 's Av. 6 ure, Openbare samenkomst. Dinsdag. 's Avonds 8Vj ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootsehap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. fur niet» and»r» vermeld wordt, wordt de Nod. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. 's Avonds 7 ure, Ds. Gerth van Wijck. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Montijn. Pred. te Haarlem. Htllegom. Voorm. 9Vs ure, Ds. Meerburg. Nam. 21/, ure, Ds. Meerburg. Houtrijk en Folanen Voorm. 10 ure, Dsi Baljon. Avondmaal. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Collecte voor noodlijdende Kerken en personen. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Posthumus Meijes. In de Eerste Kamer kwam Donderdag het adres van antwoord op de Troonrede in behandeling. Op eenige bemerkingen deed de minis ter van Financiën uitkomen, dat, zooals hier, bjj het optreden van een vrijzinnig kabinet de leden zooveel mogelijk alle nuances der vrijzinnige richting moeten vertegenwoordigen, maar verzoenend gezind zijn, wars van partijzucht en niet geneigd om agressief op te treden bij de verdediging hunner beginselen, doch zooveel mogelijk rekening houdend met de wenschen van die groepen en partijen waaruit het ministerie niet is voortge komen. Het ministerie is ernstig voor nemens zich hieraan te houden en ver trouwt dat dan die maatregelen, die het voorstelt, steun zullen vinden bjj de volksvertegenwoordiging. Het adres werd daarna zonder verdere discussie vastgesteld- Dinsdag vergaderde de Tweede Kamer onder voorzitting van den Heer van Alphen. In deze vergadering werden de com- missiën tot onderzoek der geloofsbrieven benoemd. Ook de Eerste Kamer hield een korte vergadering. De Voorzitter, de Heer Scbimmelpennink van der Oije, maande de leden aan de wetsontwerpen, welke zullen inkomen met nauwgezetheid en onpartijdigheid te toetsen aan het belang van land en volk. Ten slotte werd de Commissie voor het antwoord op de Troonrede benoemd. In de vergadering van de Tweede Kamer der Staten Generaal van Woens dag zijn na onderzoek der geloofsbrieven alle leden toegelaten en werd overgegaan tot het opmaken der voordracht voor het voorzitterschap. Na gehouden stemming werd eerste candidaat de Heer Jhr. Mr. J. Roëll, tweede candidaat de Heer Goeman Borgesius, derde candidaat de Heer Kolkman. In de vergadering der Eerste Kamer, werden de voorzitters der com missiën benoemd. Uit den toon waarin de liberale bla den de Troonrede van Dinsdag behan delen, bljjkt ingenomenheid met ontwik keld program, hoewel men gaarne wat meer licht had verlangd ten opzichte van de (inantieele paragraaf. Zelfs Het Volk is tamelijk tevreden. Omtrent het bedoelde financieele ge deelte zegt de a r. NederlanderHet tariefontwerp is nu ingetrokken. Wat zal er voor in de plaats komen? De zeven millioen van prof. Treub, voor een goed deel berustende op speculatieve berekening van de opbrengst eener ge combineerde vermogens- en bedrijfsbe lasting? Of, ten daele, toch de getemperde tariefsherziening, zooals onder het ka binet Pierson na de anti-invoerrechten- campagne aan de stembus van '97? Hier is een Achilles hiel van het nieuwe régime. In afwachting worden maar vast de invaliditeits- en ouderdomsver- zekering uitgesteld totdat „de vereischte middelen beschikbaar zullen zijn", en wordt over den financieele toestand der gemeenten een welsprekend stilzwij gen bewaard. In deze financieele kwestie merkt de Standaard op: De* financiën er wordt zoo goed al niets van gezegd. De natie bljjft in het duister tasten. De Troon 1 ede constateert tekor ten. tijdelijk, tekorten duurzaam. Ver sterking der middelen is alzoo noodig iets dat iedereen wel weet. De groote vraag is echter hoe die versterking zal worden gevonden. Op die vraag had, waar de oppostie zoo absoluut den staf over de fnnancieele politiek van minister Harte had gebro ken, een antwoord moeten komen. Nu, in deze eerste Troonrede. Doch ze zwijgt, ze zegt niets. Althans wat betreft het hoofdpunt: versterking duurzaam van de geldmiddelen. Alleen dit: er worden maatregelen voorbereid De Tijd noemt de Troonrede een verrassende teleurstelling. Ons nieuwe ministerie heeft haar werkpogramtna aan de vertegenwoor diging van ons Volk bloot gelegd. Een paar wetsontwerpen zijn van de agenda afgevoerd, nieuwe zijn aangekondigd en de nieuwe regesring heelt het niet beneden zich geacht, op het bruikbare van het oude ministerie voort te bouwen. De partij van rechts zal hierin kunnen zien erkenning van het goede door de partij van links, wat waarschijnlijk wel de eensgezindheid in sommige opzichten zal bevorderen. Wel geven de bladen van rechts hun ingenomenheid hiermee te kennen, maar voldaan zjjn zjj natuurlijk niet. 't Is dan ook moeieljjk om het allen naar den zin te maken. Voor groote zorgen staat het ministe rie de onderwijswetten, door de vorige Kamer aangenomen zonder te vragen naar de wjjze waarop de kosten moesten gevonden worden zoo iets van den huid verkoopen voor men den beer heeft brengen een geducht gat in de begrooting Er is een tekort. Nu had men gaarne willen weten welke middelen verhoogd, of welke nieuwe zouden voorgesteld worden, maar de regeering bleek niet van plan opening van zaken te doen vóór de begrooting ter kennis kwam. Wel werd er gesproken van tijdelijke en van voortdurende middelen, terwijl ook van de invoering van nieuwe sociale wetten werd gewaagd als er geld voor is. Terwjjl de beweging op het oorlogs terrein, voorloopig men hoopt voor goed.gestaakt is en de beide legers waarechijnljjk aan er denken hun zaakje bijeen te zoeken en zoo spoedig moge lijk het onherbergzame Mandsjoerije te laten aan den Chineeschen eigenaar, zjjn de vredesonderhandelaars doende het vredestractaat door hun lastgevers onderteekend te krijgen. Witte was reeds te Parjjs en Komoera is nog ziek, doch beterende, in Amerika. Zullen de beide Heeren in hun vader land ontvangen worden overeenkomstig de wjjze waarop zij zich verdienstelijk gemaakt hebben? Het wordt betwjjfeld; Witte vindt Rusland terug de onverzoenlijke, oor logszuchtige hofpartjj, die het niet kan verkroppen, dat de burgerman Witte zich van betrekkelijk gering ambtenaar heeft weten op te werken tot een man van beteekenis. Van den naijver dier Russische groo- ten is voor Witte alles te wachten, vooral als men rekening houdt met den czaar, die zich nu eens recht dan eens links laat slingeren, al naarmate de hem omringde personen dit in hun be lang noodig achten. Natuurlijk zal men er hem een ver wijt van maken, dat hij zich gedurende de conferenties nog aleens voorbjj gepraat lieefc, veel meer dan een staatsman past. Doch ook in Japan is men niet tevre den. De oorlogspartij schijnt ook daar machtig, zoo machtig, dat men Komoera reeds openlijk den raad heeft gegeven zich te zelfmoorden, niettegenstaande het Japansche volk weet, dat de wil van den Mikado voor den vredesonder- handelaar een wet is en er dus van eigenmachtig handelen geen sprake kon zjjn. Betoogingen zjjn dan ook niet uitge bleven en te Tokio en te Yokohama heeft het Japansche volk nu niet dadeljjk blijk gegeven van ordelievendheid. De tijd zal leeren in hoever de beide staatsmannen later door hun regeering en door hun medeburgers zullen beoor deeld worden. In elk geval, zjj hebben hun plicht gedaan. Een zeldzame onthoofding heeft te Kranach in Stiermarken plaats gehad. Een grondbezitter berispte daar de vo rige week zjjn knecht wegens plichts verzuim. Deze werd daarop zoo woedend, dat hjj een zeis greep en zijn meester daarmee zulk een slag toebracht, dat hem het hoofd letterlijk werd afgeslagen. De moordenaar is in handen der justitie.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 1