dering van haar jockey, haar paard Moorish Daure in een ren zelve reed. Het rencomité wilde het eerst niet toestaan, doch de resolute dame zette haar wil door en onder bijna eindeloos gejubel van het talrjjke publiek passeerde zjj zelfs als eerste den eindpaal. Lord Kitchener betracht zuinigheid. Hjj heelt gelast, dat men bjj den bouw van de nieuwe kazernes zoo zuinig mo gelijk moet wezen. Men schat, dat dit zooveel geld zal uitsparen, dat de heele nieuwe verdeeling van het leger niet meer zal kosten dan tweehonderd veer tig millioen gulden. Wonderlijke toestanden in Rusland. De Engelsche journalist Stead treedt daar op, besprekende de wenschen van het Russische volk tegenover den ezaar. En dan nog wel treedt hjj op onder het patronaat van den czaar, de keizerin moeder en verschillende grooten. Nu meent men, dat een vreemdeling zoo'n taak niet moest aanvaarden, al was 't maar omdat hij met de wenschen en behoeften van de Russen niet bekend kan zijn. Nu is 't waar dat de bedoeling goed .is; Stead treedt op als vredestichter, om de partjjen tot elka&r te brengen, maar men blijkt toch niet van hem gediend, al is hjj ook door den czaar ontvangen. Stead heeft medegedeeld, dat het zijn voornemen is, in zjjn redevoeringen met het Russische volk, dat wil zeggen met alle partijen, te bespreken wat Rusland noodig heeft; volgens zijn Engelsch standpunt heeft Rusland alleen „de vier vrijheden" noodig: vrijheid van vergaderen, vrijheid van vereeniging, vrijheid der pers en verzekering tegen willekeurige inhechtenis-neming. Nu, dit weten de Russen zelf ook wel. Hij verzekerde dat de Russische regeering er oprecht naar streeft te breken met de oude willekeur en de onwettige middelen waarop deze steunde. Of het echter den Russen aangenaam zal zijn, dit te hooren verkondigen door een Engelschman, inplaats van door een landsman die hun vertrouwen bezit, is nog zoo duidelijk niet. Toch is het zoo vreemd niet, dat vreemdelingen de aandacht moesten vestigen op het goede en schoone in anderer land. Nederland b. v. b. wordt druk be reisd door vreemdelingen. Meer dan de Nederlander weten zij te waardeeren het mooie van ons vlakke laagland, overwelfd door fraaie luchten, met hun trotsch wolkenspel, zich afspiegelend in onze rivieren en kanalen. Wie anders dan vreemden hebben den Nederlander het oog doen openen voor onze Oude Nederlandsche schil dersschool; met de kunstschatten die wij bezitten in de werken van Rem brandt en Hals. Zoo heel lang is het nog niet geleden, dat men een paar doeken des eersten vond, opgeborgen op ten rommelzolder en nog kan het menigeen heugen, dat een zeer verdien stelijk stuk van Hals prijkte bij de ingang van een der openbare gebouwen. De invloed van den vreemdeling op het stuk van waardeering van eigen land en eigen kunst heeft gunstig ge werkt. Hjj heeft de aandacht doen vestigen op het eigenaardig schoone van eigen omgeving, welke wij, hoewel ze dagelijks voor oogen hebbende, niet kenden. "Waarom stelt de vreemde meer be lang in onze voortbrengselen van het oude kunstambacht dan wij zelf. Waaraan is het toe te schrijven dat al sedert jaren Nederlandsche kunst- voortbrenselen van allerlei aard, aarde werk, koperwaren, houtsnijkunst bjj ladingen door den vreemdeling werden aangekocht tot meer en meer stijgende prijzen? Om ze als curiositeiten te bewaren Neen, de oude producten van het oud Nederlandsche handwerk trek ken aan door hun stoere lijnen, natuur lijke teekening en soliede afwerking, waaraan zich paart de eigenschap, dat bijna alle voorwerpen hun practisch doel hadden; zij werden vervaardigd om gebruikt te worden. Thans ziet de Hollander dit alles zelf wel. Japansche bladen melden dat de j, Japansche regeering den uitvoer van vogelvellen uit Japan wil verbieden. De douanenambtenaren zullen bevel krijgen, zulke zendingen niet meer door te laten. Door het roekeloos dooden van nuttige vogels, is de menigte insecten van dien aard geworden, dat men vreest voor den akkerbouw; in het bijzonder wemelen de rijstvelden van ongedierte. De winst door den verkoop der vogel- vellen verkregen, weegt bij lange niet op tegen de schade. Uit Brunn, in Moravië, wordt ge meld, dat naar aanleiding van een Duitsch congres Tsjechen en Duitschers aan 't vechten geraakt zijn. Er heeft bloed gestroomd en er zijn veel ge wonden, waaronder de burgemeester en twee onderwijzers. Alle drie werden getroffen door dolksteken. Na middernacht bestormde de woe dende menigte het gemeentehuis. De politie joeg ze met de blanke 6abel achteruit. Acht Tsjeechen moesten naar het gasthuis gebracht worden. Een te Kreuznach verschijnend blad deelt een prachtig staaltje van ambte- naarswjjsheid mede. De Pruisisch-Hes- sische spoorwegadministratie aldaar heeft vrachtgoed voor Kassei niet door gezonden, omdat onduidelijk was, waar Kassei met een k lag, en omdat Kassei met een k ook gemakkelijk verward kon worden met Kastel bij Mainz. Een storm heeft Zaterdag op de Belgische kust gewoed en voor een dertigduizend francs schü toegebracht aan een pier, welke men bezig is tus- schen Westende en Middelkerke te bouwen. De bekende acteur van het Münche- ner-Tooneel, Ernst von Possart heeft van het publiek afscheid genomen en zal niet meer op het tooneel verschijnen, wel op voordrachtsavonden. De toeloop tot zijn afscheidsvoorstelling was boven alle verwachting. Hij had de Shylock- rol verkozen in »de Koopman van Ve- netiëct. Ook ten onzent was Possart in breeden kring hoog geacht, in den tijd toen Amsterdam en soms ook Haarlem nog bezocht werden, door goede Duitsche en Fransche tooneelisten. Te München, waar men den talent vollen acteur hoogschat, heeft men hem bij zjjn afscheid een heerlijke hulde gebracht. Men heeft wel eens beweerd, dat Possart tot de oude school behoorde, en dit genoemd als een der redenen waarom hij in het buitenland niet meer zoo in trek was als vroeger. De Miin- cheners hebben echter den verdienste lijken acteur en regisseur niet vergeten, evenmin als dit de Nederlanders zullen doen, die vroeger van zijn mooie kunst genoten hebben. De Berljjnsche «Allgemeine Electrici- tatsgesellschaft" en de firma's Siemens en Halske en Siemens-Schuckert hebben Zaterdagavond alle arbeiders, mannen en vrouwen, uitgesloten. Bij de uitbetaling werd hun te kennen gegeven dat zjj zich als ontslagen be schouwen moesten, behalve één tiende gedeelte, oude en op weekloon werken de arbeiders. Doch ook deze verklaarden niet terug te willen keeren naar de werkplaatsten, zoolang hunne collega's uitgesloten waren. Door deze uitsluiting zijn nu 33,000 menschen broodeloos geworden. Het verloop van den strijd wijst niet op een spoedig einde. De werkgevers verklaren geen concessies meer te kun nen doen. En de arbeiders zijn van meening, dat een algemeene staking van alle arbeiders, betrokken bij de electri- citeits-industrie, waar wel kans op is, hun de overwinning zal brengen. Donderdag heeft een cycloon gewoed boven Kaapstad. Zeven menschen wer den gedood en vele aewond. Meer dan honderd huizen werden vernield. Hon derden menschen zijn dakloos. De stedelijke scheikundige te San Francisco heeft zoo meldt de Med. Record den Californischen wijn on derzocht: bij 51 monsters op flesschen en 164 monsters op vaten. Van deze bevatten 22 koolteerpraeparaten, 14 sa- lichtzuur en in 10 benzoëzuur. In 23 vond hij arsenicum, van sporen tot be trekkelijk groote hoeveelheden, zonder dat de herkomst hiervan bekend was. Deze vervalschingen zijn des te op merkelijker, daar de Californieche wijnen door de doktoren in Amerika bij voor keur als onvervalschte wjjn werden voorgeschreven. De gezondheidsraad te San Fracisco heeft geen macht, ver- valschte waren af te keuren of te ver nietigen. De avondbladen maken melding van het gerucht, dat de vereenigde Berlijn sche metaalbewerkers patroons gemeene zaak zullen maken met de directiën in het electriciteitsbedrjjf, en ook hun werklieden gedaan zullen geven, Het aantal uitgestotenen zou dan van 40,000 tot 100,000 steigen. Men heeft zich tot den opperburgemeester gewend om be middeling. Heden is het badseizoen te Zantvoort gesloten. De meeste hotels en villa's zijn gesloten. Over het algemeen mag het een goed seizoen genoemd worden. Tegeljjk vertoefden er 4600 hadgas- tenin het vorige jaar was dat cijfer 4269. Volgens de daarvan opgemaakte lijsten bedroeg het aantal badgasten gedurende het geheele seizoen 7404, zijnde 600 meer dan in 1904. De heer A. H. van Bergen Azn., klokkengieter te Heiligerlee, richt zijn luidklokken in volgens een geheel nieuw systeem luidinrichting. Door deze nieuwe luidinrichting gaat het luiden zeer ge makkelijk en het veroorzaakt totaal geen schudding aan den toren. Een klok van duizend K.G. kan één man aldus inge richt, gemakkelijk luiden, meestal met één hand. De klok is daartoe in een stoel ge plaatst van zwaar gesmeed ijzer, waarin deze op een sterken zolder in den toren neergezet kan worden. Ter aanvulling van het carillon van den Domtoren te Utrecht zijn bjj den heer Van Bergen op het oogenblik twee zware torenklok ken in bewerking, te gieten is cis- en distoon, zwaar onngeveer 9000 halve kilo's. Naar wjj vernemen is een der stieren die bij de te Leeuwarden gehouden ring- rijderij langs de koninklijke tribune werden geleid, voor de aanzienlijke som van 1500 naar Rusland verkocht. Een week te voren was den eigenaar van andere zijde ƒ1000 voor het pracht exemplaar geboden. Het Volk meldt, dat een der nieuwe Kamerleden eens het papier heeft ge wogen, dat hij tot dusver reeds in huis gekregen heeft. Het was 33 kilo! Het zal wel wat overdreven zijn; 3 Kilo papier vertegenwoordigt al ruim twee honderd vel papier gewoon schrijffor- maat, zegge achthonderd bladzijden. Heeft de zetter van het Volk bij geval het decimaalteeken vergeten? 't Is eigenlijk een simpel geval, maar men kan er uit zien hoe hoog soms kinderen hun kleine grieven opnemen: Uit Lekkerkerk meldt men dat daar op school een kind gemist werd en bij na vraag thuis bleek, dat ook de moeder het vermiste. Het was een knaapje van 9 jaar, dat om een stuk appel bet ouderlijk huis ontloopen was en de wjjde wereld wilde ingaan. Hij had n.l. een heelen appel gekregen en moeder gelastte hem te deelen met zijr. zusje. Dit was de rede waarom hij wegliep, en zjjn zusje van 4 jaar ging met hem mee. Na lang zoeken werden de twee kin deren nabij Krimpen aan de Lek ge vonden en per hondenkar naar huis teruggevoerd In een tuin te Stavenisse staat een aardbeienbed in bloei, terwijl enkele rijpende vruchten tusschen blad en bloesem prijken. Medegedeeld was, dat van antirevo lutionaire zijde pogingen zouden gedaan zijn om Dr. Kuyper door de Staten van Gelderland tot lid der Eerste Kamer te benoemen. Thans wordt door de Stan daard bericht, dat dat geheel en al ver zonnen is. De Zutphensche courant echter houdt vol, van volkomen vertrouwbare zijde haar mededeeling ontvangen te hebben. Zelfs zou een Statenlid gezegd hebben dat het bericht van a tot z volkomen waar is, doch dat het denk beeld verviel toen de Roomsche leden niet met de candidatuur Kuyper wilden meegaan en dus dat de Standaard niet op de hoogte is. Een zeer vervuilde familie, vroeger te Naarden woonachtig, doch wegens onbewoonbaarverklaring van het hok, waarin zjj huisden, naar Bussum ver trokken, is dezer dagen in laatstge noemde plaats uit hun woning gezet en huist thans des nachts onder den blooten hemel te Naarden. De 5 kinderen, waar van het jongste één jaar oud, huilen 's nachts erbarmelijk van de koude. Op het gemeentehuis wordt hun geen nacht verblijf geschonken. Boerenmeubels zegt de Volksstem zijn sedert een paar jaar erg in de mode; we bedoelen de riempjesstoelen met raam van stinkhout, ijzerhout of een onzer andere fraaie houtsoorten, en overigens zooals onze voorouders die meubels gemaakt en gebruikt hebben. Die meubels worden hier en daar voor den uitvoerhandel en ook voor binnen- landsche liefhebbers gemaakt. HAARLEM 3 October 1905. Jubileum van onzen burgemeester. Vrijdagavond vergaderden in een der bovenzalen van de Sociëteit Vereeniging tal van voorzitters van vereenigingen van allerlei aard, daartoe uitgenoodigd door de Heeren Mr. Joh. Enschedé en G. B. Crommelin, met de bedoeling om te bespreken hoe het feit, dat onze bur gemeester Donderdag 5 October zijn 12i/s jarig jubileum herdenkt, door de burgerij °P eenvoudige, maar waardige wijze zal worden herdacht. Besloten werd den burgemeester een serenade te brengen. Tal van aanwezigen zegden hunne medewerking toe. Uit de aanwezigen werd thans een Commissie van Uitvoering gevormd, be staande uit de heeren Mr. Joh. Enschedé, voorzitter, G. B. Crommelin, tweede voorzitter, J. J. Zeewoldt, secretaris, M. H. Binger, penningmeester, W. Dy- serinck, J. C. Peereboom, A. Koolhoven, W. B. Guskens, J. G. Martin, A. C. de Koek en M. L. van Gemert. Toen Zaterdagmiddag onze burge meester op de hem gedane uitnoodiging verklaard had, deze Serenade te aan vaarden, werd Zaterdagavond de navol gende door het uitvoerend Comité on- derteekende, publicatie in de stad aan geplakt. HULDEBETOON AAN DEN BURGE MEESTER. 5 October a. s. zal het 12i/j jaar geleden zjjn, dat onze Burgemeester Jhr. Mr. Boreel van Hogelanden, zjjn ambt aanvaardde. Een comité van inge zetenen, voorzitters van verschillende hier ter stede gevestigde vereenigingen, heeft zich gevormd om hem op dien avond vanwege de burgerij een serenade aan te bieden. Bereids is de medewerking van zang en muziek-vereenigingen verkregen en worden bjj deze alle vereenigingen die zich hierbij wenschen aan te sluiten, hetzij door aan den zang deel te nemen, hetzij door zich in den stoet te scharen, hetzjj ook door hunnen voorzitter te j doen vertegenwoordigen, opgeroepen zich Maandag of Dinsdag tusschen 12 en 2 uur aan te melden bjj den secre taris van het comité, zitting houdende in de Sociëteit Vereeniging", die tevens alle gewenschte inlichtingen zal geven. De bedoeling is, dat de voorzitters der medewerkende vereenigingen deel van het comtté zullen uitmaken. Uitgevoerd zullen worden nHollandsch Glorie" van Richard Hol, voor Mannen koor, met koperbegeleiding, onder direc tie van den heer W. Robert en voor Gemengd Koor Nederland en de Zee" vvn L. F. Brands Buys en ïGelukkig Vaderland" van Valerius, met orkest, onder directie van den heer C. P. W. Kriens. Repetitie in de Soc. Vereeniging Woensdagavond te 8 uur voor het Ge mengd Koor, te 9 uur voor het Man nenkoor.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2