Twöede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 4 October 1905. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonnè's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz-, met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bcvenhuis, f5.p. w., terst. No. 77. Bovenwoning 2 p. w., terst. No. 77. Slaapkamertje f 1.p. w. Cronjóat raat. No. 87. Bovenvoorkam. met kast en stookpl. f 1.— per week, terst. Donkere Spaarne. No. 56. Geü». Kamers met pension, vanaf 35.per maand, terstond. Duven voordestraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. No 6'rord Bovenhuis, bevattende: 5 kam., keuken, badkamer en afgeschoten zolder, gas- en waterl. f 275.per jaar, terst. G-ierstraat. No. 51. Bovenhuis.2 kam.,keuken, ged. aolder. No. 69rood. Bovenhuis, f 5.— p w, terst. Groots Houtstraat. No. 41. Modern groot Bovenhuis, gesohikt voor kantoor. Terst.nd. No. 86. Gem. Kamers met alcoof, f 35. p. m. Nov. No- 140. 2 Gen. Kamers met aparte opgang, '15. No. 153. Bovenhuis, f 240 p. j. terst. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, ƒ800.— per jaar terstond. Jansweg, Bovenhuis, suite en 4 kkerk., sold. Aanv. Aug Hnurpr f 3i0.p j. No. 31. Gemeubileerde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 personen met pension, f60. p. m. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer f 1.75 p. week. Koningstraat. No. 7. Winkelhuis, ƒ510 p. j., terstond. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w.,'erst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2.25 per week, terstond. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.—p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Loods, f 1.— per week. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, f 40.p.m., met ruime plaats, terst. Klein Heiligland. No. 72. Kelder, f —.50 p. w., terstond. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en aolder. Parklaan. No. 26. Huis met tuin, f 400.— per jaar, terstond. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, f 80. en f 60.— p. m., terstond, Eaamvest. No. 47. Pension, van af 50.per maand. Schagchelstraat. No. 9. Een net Winkelhnis, huurprijs /500 per jaar. 1 Oct. Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, f .75, terst, Sophiaplein No. 4. Beuedenhuis met waterleid. en tuin, f 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, /175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j Schermerstraat. No. 36rood. Gem. Zit- en Slaspkam., 30.— per maand, met degel, pension, tent. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, f 475.— per jaar. terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, f 500.— per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met 'ou« ter rein en tuin f 600.per jaar, terstond. Witte Heerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, 1.25 p. w terst. No. 39. Kamer, f 1.25 p. w., terst. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a Botenhuis, 225.p. j. terstond. Zuid Brouwersstraat. No. 3. Bovenkamer, a 0 75 per week, voor eenig mensch. terstond. Zijlweg No. 75. Huis met voor-tuin, 5 k ,(2 ensuite) keuk., zold. met dienstbodekam. Per jaar 250.— (tot 1 Mei 1906J daarna f 310. Aanvaarding terst. Bij J. BOEB.EE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Bij C. GROENE WEGEN, La n go u dijkstra at 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1. In het Kleverpark. 2. In de Generaal Cronjéstraat. 3. In de Generaal de La Reijstraat. 4 Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerskade. 6. In het Kleverpark, Huizen met tuinen te huur, bevattende aes kamers met gas- en waterleiding, 250 per jaar. Deze huizen tjjn ouk te koop, met zeer weinig kapitaal. In een nabetrachting over hat congres der Kamers van Koophandel, onlangs te Luik gehouden, wij-1 de redactie van het „Tijdschrift" der Maatschappij van Nijverheid op eenige staaltjes van onder nemingslust in Belgie. Tusschen Ostende en Dover zijn drie nieuwe turbinestoom schepen in de vaart gebracht. De schepen werden onlangs ingewijd, door de leden der Engelsche Kamers van Koophandel van Antwerpen naar huis te brengen. Antwerpen en Heyst gaan hun havens vergrooten. Kanalen worden gegraven en bestaande waterwegen verbeterd om Brussel, Gent en Brugge beter met dc zee te verbinden. Een electrische spoor lijn is ontworpen die Berlijn op een af stand van 7 uur van Ostende brengt. Tusschen Keulen en Brussel zal een electrische snel treinverbinding komen. Te Metz hebben de slagers vee uit Nederland laten komen, dat aan de grens van Lotharingen werd geslacht, waarna het vleesch (5000 kilo) in daar voor ingerichte wagons 's nachts naar de stad werd vervoerd en in uitmunten den toestand aankwam. Het vervoer kostte 300 mark, het invoerrecht 900, de stedelijke accijns 400, zoodat de prgs per pond maar 4 pf. (ruim 2 centen) goedkooper kwam dan van het vee uit de plaats zelve. Toch zal men nog meer Hollandsch mestvee laten komen, omdat de qualiteit beter is en het inlandsche onvoldoende is voor de vraag. Ware in voer van levend vee toegestaan, dan zou de belasting 700 mark minder hebben bedragen. Liebgott, een Zweed, vroeger bank werker van zjjn ambacht, heefteen boei uitgevonden, waarmede men reizen kan. Hij zelf met drie anderen heeft zich in het toestel van Linhamn, op de Zweed- sche Sondkust, op den stroom laten afdrijven. Het gezelschap kwam na an- derhalven dag dobberens te Charlotten- lunt op de Deensche kust aan. De boei heeft den vorm van een ei, waar de kop afgeslagen is. Er is een dek op met een verschansing, een mast met een zeil, een kattekop om noodschoten te doen. Onder het dek moeten de reizigers zich bergen. Daar is ook proviand enz. Lieb gott hoopt zijn patent duur te verkoopen. Wat 't nut van zjjn uitvinding is, is niet duideljjk, tenzij het mogelijk is de schepen van deze boeien te voorzien, wat echter op zeer groote kosten zou komen. Er zijn al verscheiden prinsessen ach tereenvolgens genoemd als toekomstige koningin van Spanje. Nu is de beurt an dermaal aan een Engelsche prinses. Na zijn bezoek aan Berlijn in October zou koning Alfonso zjjn verloving bekend maken met, naar men denkt, prinses Ena van Battenberg, de eenige dochter van prinses Henry van Battenberg, ge boren prinses Beatrice, zoodat zjj een nicht van koning Eduard is. Prinses Ena is 18 jaar. Er wordt reeds verteld, dat het huwelijk plaats zal hebben op 17 Mei van 't volgend jaar, opdenzelt- den dag, dat 's konings zuster, de infante Maria Theresia trouwt met prins Ferdi nand van Beieren. Uit New Orleans wordt medegedeeld, dat verschillende geneesheeren aldaar beweren de oorzaak ontdekt te hebben van de gele koorts. De kiemen voor die ziekte werden door hen in tal van gevallen in het bloed der lijders gevonden en bleken daarin te zjjn gebracht door de muskiet „stegomya". Ten gevolge van deze ontdekking kan gele koorts worden geconstateerd, drie dagen voor de eerste verschijnselen van de ziekte zich voordoen. Gedurende de thans heerschende epidemie zijn in New-Orleans 2381 personen door de ziekte aangetast en overleden er 367. Zwitserland heeft eigenlijk geen Volks lied. Als zoodanig wordt wel beschouwd Rufst du iqpin Vaterland, dat ook in Fransche en Italiaansche vertaling be staat; ook wel Gottfried Keller's O mein Heimatland, maar geen van beide kan het Volkslied heeten. De Waadtlander afgevaardigde Thélin heeft nu in den Nationalen Raad ge vraagd, dat de regeering een vaderlandsch lied officieel zou aanwijzen als Volkslied, of een Volkslied zou laten maken. Minister Forrer antwoordde, dat hij dit geen regeeringszaak achtte. De Amerika, de reusachtige nieuwe boot van de Hamburg-Amerika-lijn, is op de Elde aangekomen. Het schip van 22,250 ton, dat 41,000 ton water ver. plaatst, verduisterde, toen het binnenge sleept werd, alles op de rivier; zelfs hooge huizen gingen achter den gewel digen zwarten romp schuil. Den I8den October zal de A merika hare eerste uit reis ondernemen. Op het oogenblik dat de Chineesche commissie voor de hervormingen Peking met den trein verliet, ontplofte een bom in hun particulieren wagon. Shou werd ernstig, zeven andere leden meer of minder ernstig gewond; Woe- tingfang werd licht gekwetst- De dader van den aanslag, die zich in de coupé bevond, werd verraorseld. De bedoelde commissie werd onlangs benoemd om een bezoek te brengen aan Europa en Amerika, tot het instel len van een onderzoek naar de verschil lende regeeringstelsels. In Finland neemt de revolutie toe, bljjkt er goed georganiseerd te zijn en over uitgebreide middelen te beschik ken. Het strijdcomité verdeelt wapens onder het volk en zal den strijd niet opgeven voor de hervormingen zijn in gevoerd waarop Finland volgens de door den czaar bezworen grondwet aanspraak heeft. Dat de stoomer Grafton in de Bothnische golf gestrand en een aan zienlijke lading wapens inhebbende voor Finland bestemd was, ljjdt geen twijfel. Alleen het wettig bewijs kan niet ge leverd worden. Toch zendt de czaar steeds meer troe pen naar het onderdrukte land, maar de anders lankmoedige Finnen zullen ongetwijfeld het hoofd bieden aan de stelselmatige pogingen om het volk ge dwee te maken. In Oostenrijk Hongarije wil de een dracht maar niet tot stand komen, hoe ook de oude keizer Frans Joseph zich inspant om tot een vergelijk te geraken. Het is of de oppositie moedwillig naar onderwerpen zoekt, welke de breuk nog grooter zouden doen worden en de agitatie maar steeds te doen toene men. Zoo willen Burgers en Studenten een fakkeltocht ter eere van de leiders der oppositie houden. De sociaal demo craten willen daar tegen in manifesteeren. De burgerij heeft vervolgens, om de sociaal democraten klein te krijgen, tienduizend boeren uit den omtrek uit- noodigd aan den fakkeloptocht mee te doen. De sociaal democraten hebben daarop alle werklieden uit de vele fa brieken in de buurt opgeroepen. Er is dus weer heel wat onrust in het voor uitzicht. Te Odessa en te Warschau is in de de universiteits-kwestie nog altijd geen verbetering gekomen. De lessen kunnen niet hervat worden, want aangezien de krijgswet volstrekt verbiedt, vergaderin gen te houden, kunnen de studenten niet bijeenkomen tot het behandelen van een voorstel om zich bij den toe stand gelijk die nu is, neer te leggen. Om bloedige botsingen met de kozakken te vermijden, is men overeengekomen, tc blijven staken totdat de staat van beleg opgeheven is. Op het voorbeeld van de universiteit te Petersburg en de Polytechnische school te Warschau, heeft de raad van beheer der universi teit te Odessa een motie aangenomen, waarin tot de regeering het verzoek gericht wordt, onverwijld de onbillijke en strenge uitzonderingsbepalingen op te heffen, bestaande ten aanzien van de Joden die tot de hoogeschool wen- schen toegelaten te worden. De Nasja Zjizn meent te mogen ver zekeren, dat de Tsaar besloten heeft, een ministerie te vormen. Witte zou minister-pre ident worden en volkomen vrijheid hebben bjj de keus van zijn ambtgenooten. Naar de National-Zeiting uit Peters burg verneemt, heeft keizer Wilhelm te Rominten Witte begroet met de woorden: Ik geef u dezelfde eerbewij zen als aan een gekroond hoofd. Wat gij gedaan hebt, is buitengewoon, ik wensch Rusland geluk dat het zoo'n man bezit. Hadden de monarchen zulke trouwe dienaren dan zou men beter over de monarchie denken. oAftenposten" publiceert een open brief van Björnstjerne Björnson aan den Noorweegschen minister van publieke werken Lövland, waarin hij betoogt, dat het Noorweegsche volk republikeinsch aangelegd is, maar dat het onverschillig is of een koning of een president op den zetel van eere zit. »Een gekozen Noorweegsche Koning", zegt hij, ïzou als de koningen van Engeland en Italië onder ons het leven leiden van een hoogvoornaam edelman en zich gevoelen als een erfpresident. Het onderscheid tusschen zulk een ko ninkrijk en republiek zou alleen een quaestie van vorm zijn. Het moderne koningschap is slechts een overgangs vorm, maar deze overgang zal meer veiligheid geven door een dynastie met machtige verbindingen dan een gevaar lijke afzondering in een republiek en daarom moeten wij. republikeinen, even als Garibaldi, een koning tot onzen heer kiezen, daarbij hopende een koning te krijgen van een even hoog karakter als destgds die van Italië.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 5