Nieuwsberichten. bare straat bestemd, aan de gemeente overgedragen. Tot het maken van riolen en bestraten wordt f 5600.aangevraagd en toe gestaan. Door den Heer Modoo is voorgesteld de prijs van het aan particulieren te leveren gas van 1 Januari 1906 af met één cent per M3. te verlagen. B. en W. hebben over dit voorstel het gevoelen ingewonnen van den Direc teur der gemeente-lichtfabrieken, terwijl ook door de sub-commissie van bijstand in het beheer van die fabrieken een desbetreffend advies is uitgebracht. In verband hiermede wordt aanne ming van het voorstel ontraden. Namens de Afd. Haarlem van het Alg. Ned. Werkliedenverbond wordt aangedrongen op aanneming van het voorstel Modoo. Er wordt op gewezen dat reeds 6 cents een eerste voorwaarde was bij de onderhandelingen met de oude Gasfabriek, terwijl het onbillijk is, dat door middel van gemeente exploitatie groote winsten worden ge maakt, daar deze slechts door een deel der inwoners worden betaald, in dit ge val voor een groot deel door onvermo- genden, zoodat gesproken kan worden van progressie in verkeerde richting. Het Bestuur der Haarlemsche Han delsvereniging daarentegen verzoekt de zaken zoo te leiden, dat bij behoud van den tegenwoordigen gasprijs, het per centage der plaatselijke belasting worde verlaagd, aangezien wèl dit, doch niet verlaging van den gasprijs van invloed kan zjjn op de vestiging van welgestelde lieden in onze gemeente. De Heer Modoo had gemeend, dat prijs verlaging door B. en W. zou voorgesteld zjjn in verband met de onderhandelingen boven genoemd. Te meer, bij de eerste begrooting van de gasfabriek was gere kend op 6 met kans op 5 cents. Verbaast zich over de Commissie die nu voorstelt 7 cents te houden. Vraagt of men maar moet vergeten wat vroeger gezegd is. Vindt het immoreel en roof dat 7 cents gevergd wordt en geeft een voorbeeld dat men op die wijze menschen bereikt, die door de belasting niet getroffen worden. Berekent dat f 96000 overblijft als de prijs 6 cents wordt. De heer H. D. Kruseman weerlegt de argumenten van den Heer Modoo. De Heer Stolp doet uitkomen, dat om te beginnen de fabriek die eerst zou gebouwd worden veel kleiner was dan de gebouwde, waarmede in verband den prjjs van 6 ets. Men zou een bron van inkomsten wegwerpen en een andere scheppen. De Heer Hugenholtz vindt 7 ets im moreel zooals hjj is tegen elke indirekte belasting, doch vraagt waar bij verlaging de f 90000 van daan zou komen, die verloren gaan. Men zou dus die som brengen op de hoofden van niet gasverbruikers. De Heer Kleynenberg zou het een misdaad vinden den prijs te verlagen. De Heer Schram meent, dat wij zede lijk gfebonden zijn op 6 cents te komen een hoogere prijs is een door ieder veroordeelde indirekte belasting. Vermindering van gasprijs kan her wonnen wordendoor hooger gasverbruik. Acht dus aanneming van voorstel Modoo gewenscht. De Heer J. N. Kruseman zet nog het standpunt uiteen van de Gemeente als fabrikant, en doet nog uitkomen, dat de winst geen indirekte belasting is. Bovendien heeft de Gemeente risico en beschouwt de zaak nog van wjjsgeerig economisch standpunt. Hoopt op den mooien toestand, dat door vermeerderd gasverbruik de prjjs kan verlaagd worden. De Heer Modoo verdedigt zjjn krasse uitdrukkingen, waartegen de Voorzitter opkomt. De Heer Loomeijer brengt in herinne ring, dat bij een fabriek van lt/z millioen de 6 cents kon bepaald worden, maar de fabriek is er een geworden van3t/j millioen, wat meerder afschrijving, af lossing en rente ten gevolge heeft, waar door de prjjs niet meer 6 cents kan blijven. Nog de Heer Hugenholtz. De Voor zitter heeft in deze het slotwoord, waar na voorstel Modoo wordt verworpen met 6 stemmen tegen. Tot onderwijzeres aan de Tweede Tus- schenschool wordt benoemd Mej. H. J. M. Wejjers te Helder. Bij de rondvraag zegt de Heer Modoo, dat geen gevolg is gegeven aan een art. der concessie verleend aan de E. S. N. en de E. N. E. T. en zulks ten opzichte van het personeel. De Voorzitter zegt bereid te zijn in lichtingen te geven als de Raad het verlangt. Ten slotte had een veigadering met gesloten deuren plaats. Op den partijdag te Jena heeft Bebel zich de volgende woorden laten ontval len: ïGjj weet niet, hoe leeljjk het er bjj een deel van onze jongere leiders van vakvereenigingen uitziet. Zjj steken den draak met de partjj, met het socia lisme en met den toekomststaat, zij loochenen zelfs dat wij een klassenstrijd voeren" Het bestuur van de Hamburgsche vakvereenigingen heeft het in een ver gadering over deze onvoorzichtige er kenning gehad. Het was waar dat Bebel's gezegde juist was, maar de bedoelde opmerking was gemaakt in een vertrou welijke samenspreking en in geen geval bestemd geweest voor openbaarmaking. Het was zeer te bejammeren dat zulk een oud, ervaren tacticus als Bebel zich in de hitte van het gevecht had laten meeslepen, om aan die uitlating alge- meene ruchtbaarheid te geven en zoo doende aan de tegenstanders stof tot nieuwe aanvallen te leveren. Heel Rusland verlangt tegenwoordig vrijheid. Te Moskou is een congres van jjmkers bijeengeweest. Die hebben een besluit aangenomen, dat een behoorljjke ontwikkeling van de bijenteelt zonder vrjjheid van geweten, van het woord en van vereeniging onmogelijk is. Te Semarang is opgericht eene Ver eeniging voor lijkverbranding onder den naam Krematoria. De vereeniging zal zich dezer dagen per rekest tot den gouverneur-generaal wenden, ten einde vergunning te verkrijgen voor het bou wen van een verbrandingsoven, een krematorium. Voor deze inrichting, die ongeveer f 6000 zal kosten, heeft men 't oog geslagen op een terrein aan het Zeestrand aldaar. Van den bevelhebber der expeditie naar Zuid-Celebes werd het volgende telegram, den 4en September uit Ma- kasar verzonden, ontvangen 25 Augustus uit bivak Pampanoea met vier compagnieën infanterie, twee pelotons cavalerie, detachement genie troepen en trein Wadjo binnengerukt. Eén September te Pampanoea terugge keerd: bezocht werden woonplaatsen van hoofdvorst en zes voornaamste vor sten; behalve Patola, die afwezig was, boden allen onderwerping aan, bevolking overal aanwezig en vriendschappelijk gezind. Door Wadjo ingeleverd 109 Beaumonts, 23 achterladers ander stel sel, 1184 voorladers; 31 Augustus te Singkang door hoofdbestnur Wadjo be halve Patola, die in Soppeng is, korte verklaring geteekend. Gezondheitdstoe- stand te Pampanoea zeer goed. Een berichtgever van de Times te Kristiania stelt het voor alsof de pogin gen tot omverwerping van de Noorsche grondwet en uitroeping van de republiek uitgaan van theoretische tinnegieters of eerzuchtige staatslui, en dat de Noren er in het algemeen niet van willen weten. Zij willen weer een Koning. Al de besturen van koopmans- en zeemans- vereemgingen te Kristiania hebben in dien geest verzoekschriften aan het Stor ting gericht. Drie bandieten hebben bij Seattle, in de Veieenigde Staten, een trein beroofd en zich met een buit van 120,000 gul den uit de voeten gemaakt. De sheriff en honderd volgelingen zetten hen na en haalden hen in. Het kwam tot een verwoed gevecht, dat bij de afzending van het bericht nog aan den gang was, nadat een aantal mannen reeds gedood en gewond was. Lord Brassey, een rijk Engelschman, die in een liberaal ministerie verschil lende posten heeft bekleed en laatstelijk gouverneur van Victoria is geweest, heeft aangeboden voor een groot aantal menschen.die door de aardbeving dakloos zijn geworden, op zjjn kosten houten huisjes naar Engelsch model te laten zetten. De Italiaansche regeering heeft het aanbod dankbaar aanvaard. De Daily News schrikt op van het bericht van de Observer, dat Dover een oorlogshaven van den eersten raug wordt. Of 't waar is, weet het liberale blad niet maar zoo ja, daD ziet zjj er een bedreiging in van de naburige gaoote staten en een nadeeligen invloed van het verdrag met Japan. Het blad komt er tegen op, dat Japan Engeland tot nieuwe, dure en dreigende oorlogstoe- bereidseleh zou mogen dwingen. In herinnering wordt 8ebracht dat volgens de wet van 31 December 1903, Stbl. N°. 336, van 1 October 1905 af de muntbiljetten ophouden wettig be taalmiddel te zjjn. Zij kunnen evenwel tot 1 April 1909 bjj de rijksbetaalmeesters, zoomede bij de Nederlandsche Bank worden inge wisseld. Onder de slagers in de Israëlietische vleeschhallen te Amsterdam is een werk staking uitgebroken. Van kerkelijke zjjde werd den aldaar verkoopenden slagers, bjj de toch reeds drukkende lasten, onlangs weer een nieuwe belas ten bate van de kerk opgelegd: men maakte nl. bekend, dat met ingang van 1 October 25 cent per vleeschbout van de leveranciers zou worden geheven, welk kerkelijk besluit groote ontevre denheid onder de slagers verwekte. Toen de autoriteiten vernamen, dat deze nieuwe belasting niet zou worden vol daan, werd den slagers aangezegd, dat zij dan met 1 Januari 1906 de hal zouden hebben te verlaten. Nog beraad slagende welke houding hiertegenover aan te nemen, werd aan twee leveran ciers, die pas onlangs in de hal werden toegelaten, gelast reeds met 1 October te vertrekken, van welk besluit de be trokken slagers gaven aan de organisatie, die besloot onmiddellijk den verkoop van ritueel vleesch in de hal te staken. Heden is dus aan geen der beide Isra ëlietische hallen te verkrijgen. Een uitzondering wordt gemaakt voor de ziekenhuizen. Ongeveer 50 slagers zijn bjj deze acte betrokken. Het ligt in het voornemen van den Minister van Oorlog, voortaan bij het voorbereidend militair onderricht in de plattelandsgemeenten gebruik te maken van de miliciens-grootverlofgangers, aan wie een brevet van voorganger in de gymnastiek is uitgereikt en,zulks tegen een vergoedig van 20 cents per uur, welke in sommige gevallen tot 40 cents per uur kan worden verhoogd. Men schrjjft uit Maastricht aan het Hbld. Onder dit hoofd bevatte de National Zeitung een berichtje uit Aken over een speelbank, welke in het grensstadje Vaals geopend was onder den titel t>Ka- sino Vaals" en welke speelbank conses- sie heeft van de Hollandsche regeering. Om a's lid toe te treden, moest men een entreegeld van f 30 betalen. Nader vernemen we nu hieromtrent, dat die speelbank werkelijk bestaat. Zjj is gevestigd naast de Hollandsche douane, zoo niet in hetzelfde gebouw, maar na tuurlijk met afzonderlijken ingang. Men betaalt een entreegeld van f 0,25 en heeft dan het recht om mee te spelen. Het heet, dat alleen buitenlanders lid mogen zjjn. Maar aangezien Vaals een grensplaatsje is, dat zoowel op Neder landsche als Duitsche en Belgische grens ligt en men te Vaals zelf bijna even goed Duitsch spreekt als te Aken, is het begrjjpelijk, dat iedereen aan het spel kan deelnemen. Er wordt dan ook druk gebruik van gemaakt. De minste inzet bedraagt 1 Mark, de hoogste 10 mark. Er wordt druk gead verteerd in de Akensche Couranten «Casino Vaals, Maastrichterlaan, Jeu de Baroque (Barock-Billard)". Het spelen geschiedt op een soort biljart, waarin 32 gaten zjjn. Er wordt niet gestooten, doch een bal, door een veer in beweging gebracht, rolt al of niet in een der gaten, waardoor de winst bepaald wordt. Het vele Belgische geld, dat te Vaals in omloop is, wjjst er op, dat ook uit België van deze speelbank een druk ge bruik wordt gemaakt. HAARLEM 6 October 1905. Het twaalf en een halljarig Jubi leum van dm Burgemeester. 't Was den heelen Donderdag bjj- zonder onaangenaam weer geweest. Buien aan buien volgden elkaar op met een snelheid, dat men moest vragen, kan het nog erger. Toch was reeds tegen half acht de Groote Markt druk bezet, of 't zomer was. De Groote Hal van ons Raadhuis was als in een tuin herschapengroene planten, hoog en trotsch met wuivende palmen enz. Aan den zuiderwand van de Hall was de buste geplaatst van onzen Koningin te midden van Chrysanten en Oranje- bloemen. De tegenovergestelde wand prijkte met een groot wapen van Haarlem, samengesteld uit roodeen witte dahlia's. Inmiddels begon de Muziekzaal van de Vereeniging zich te vullen met de meer dan vijftig Vereenigingen, die aan de hulde zouden deelnemen. De generale repetitie voor de uit te voeren muziekstukken had Woensdag onder Directie van den Heer W. Robert plaats gehad. Voorbeeldig ordelijk zette langs den bepaalden weg, ondanks nu en dan een stortbui, de lange stoet zich precies ten negen ure in beweging. De giorno's waren wjjselijk thuis ge laten, petroleum- en andere fakkels en de vaandels der verschillende vereeni gingen gaven aan den optocht wat kleur. Nadat bjjna alle Raadsleden en al de Commissieleden der vertegenwoordigde Corperaties zich in de Hal van het Raadhuis hadden opgesteld verscheen de Burgemeester met zjjn dames. Met een krachtig applaus werd Z. E. begroet. Toen trad ons oudste Raadslid, de Heer Sneltjes naar voren en sprak den Jubilaris op hartelijke wijze toe, er op wjjzende dat de Raad der Gemeente be hoefte gevoelde den Burgemeester met zjjn ambtsherdenking geluk te wenschen. Zonder strijd waren echter de jaren niet voorbjj gegaan, schier geen dag, maar bij alle verschil van meening had toch bjj allen, en niet het minst bjj den Burgemeester, het belang der Gemeente voorop gestaan. Met den wensch dat Haarlem zich onder zjjn leiding verder zou ontwikke len als de bloem van Kennemerland besloot de Heer Sneltjes zjjn toespraak met te herinneren aan de sympathieke woorden van Carmen Sylva: Er is slechts één Geluk de Plicht. Er is slechts één Troost de Arbeid. Er is slechts één Genot hetSchoone. Toen werd de Jubilaris namens de verschillende commissie toegesproken door den Heer Mr. Joh. Enschedé. Met een terugblik op 's Burgemeesters ambts voorganger, Mr. E. A. Jordens, wees spreker er op dat toen veel was tot stand gebracht, doch nog veel meer op regeling wachttedit is geschied onder het Bestuur van Burgemeester Boreel van Hogelanden. Onder zijn wjjs beleid werden verschillende sociale maatregelen getroffen, niet zonder strjjd, maar met prijzenswaardige onpartijdigheid. Met den wensch van het Comité, dat nog lang het Bestuur van den Burge meester moge strekken tot belang der Gemeente eindigde onder veel teekenen van bjjval de rede van Mr. Joh. Ensche dé, door wien namens het Comité den Jubilaris een fraaie oorkonde werd aan geboden met de onderteekeningen van de verschillende Commissieleden. De laatste Spreker was de Heer Dr. H. Brongersma, namens de gemeente-

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2