Tweede Blad. van WOENSDAG 11 October 1905. TE HUUR. Nieuwsberichten. HANNES VAN DEN MOLEN Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, ƒ5.— p. w., terst. No. 77. Bovenwoning 2 p. nr., terst. No. 77. Slaapkamertje a f 1.— p. w. Cronjéstraat. No. 87. Bojenvooritm. met kast en steokpl. f 1.per week, terst. Donkere Spaarne. No. 56. Gem. Kamers met pension, vanaf 35.per maand, terstond. Duven voordeatraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. No 6'rood Bovenhuis, bevattende: 5 kam., keuken, hadkamer en afgeschoten zolde', gas- en waterl. 275.per jaar, terst. Gierstraat No. 51. Bovenhuis. 2 kam.,keuken, ged. solder. No. 69rood. Bovenhuis, 5.p w, terst. (Jroota Houtstraat. No. 41. Modern groot Bovenhuis, geschikt voor kantoor. Terstond. No. 80. Gem. Kamers met alooof, f 35. p. m Nov. No' 140. 2 Gen. Kamers met aparte opging, 35.— No. 153. Bovenhuis, f 240 p. j. terst. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin,/'SCO.— per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 kkeuk., sold Aanv. Aug. Hnurpr. 350.p. j. No. 31. Gemoubilserde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 penonen met pension. /60. p. m. Kleine Houtstraat No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer ƒ1.75 p. week Koningstraat. No. 7. Winkelhuis, ƒ500.— p. j., terstond. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2,25 per week, terstond. Leidsohe vaart. No. 136. Een Huis, ƒ550.p. jaar, terstond Melkboeransteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Lood", 1.per w«ek. Nassaustraat. No. 2. Klink Winkelhuis, ƒ40.p.m.,met ruime plaats, terst. Klein Heiligland. No. 72. Kelder, .50 p. w., terstond. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Parklaan. No. 26. Huis met tuin, f 400.— per jaar, terstond. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m., terstond. Raamvest. No. 47. Pension, van af 50.per maand. Sohagchelstraat. No. 9. Een ret Winkelhuis, huurprijs /500 per jaar. 1 Oct. Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, —.75, terst, Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jsar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j Schermerstraat. No. 36rood. Gem. Zit- en Slaapkam., ƒ30. per maand, met degel, pension, terst. Witte Heerensieeg. No. 35. Bovenslaapkamer, 1.25 p. w terst. No. 39. Kamer, 1.25 p. w„ terst. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. terst. No. 76a. Boienhuis, 225.— p. j., terstond. Zuid Brouwersstraat. No. 3. Bovenkamer, a 075 per week, voir eenig mensch. terstond. Zjjlweg No. 75. Huis met voor-tuiu, 5 k.,(2 ensuite) keuk., zold. met dienstbodekam. Per jaar f 250.— (tot 1 Mei 1906) daarna 310. Aanvaarding terst. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Bij C. GR O EWE WE GEN, Langendijkstraat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen 1. Iu het Kleverpark. 2. In de Generaal Croniéstraat. 3. In de Generaal de La Reystrsat. 4 Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwer: kade. 6. In het Kleverpark, Huiten met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterleiding, 250 per jaar. Deze huizen zijn ook te koop, met zeer weinig kapitaal. Het is nu in Rusland zoover gekomen dat schrijfmachines tot gevaarlijke werk tuigen zijn verklaard. In dèn laatsten tijd waren er dikwijls oproerige procla maties verspreid, die met behulp van schrijfmachines vermenigvuldigd waren. De adjunct van den minister van bin- nenlandsche zaken heeft nu een ver ordening uitgevaardigd, valgens welke men alleen met goedkeuring van de politie schrijfmachines mag verkoopen. De handelaars worden onder streng toe zicht geplaatst, en op overtredingen staan zware straffen. In de Eerste Kamer van den Zweed- schen Rijksdag, waarin de rechterzijde of de Groot-Zweedsche partij, de over wegende meerderheid heeft, zijn er harde woorden over het Karlstadsche vergelijk gevallen. Verscheiden sprekers vonden dat Zweden in zooveel toegegeven had, dat Noorwegen en niet Zweden ten slotte zijn zin gekregen heeft. Enkele sprekers hadden vooral bezwaar tegen de scheidsrechterlijke bepalingen. In de Tweede Kamer was er slechts een spre ker en die had niets tegen de overeen komst in te brengen; integendeel,zjjns inziens had Zweden in de hoofdzaak be reikt wat het hebben wilde. Het verbond van Saksisch Thuring- sche weverijen heeft kennis gekregen dat de arbeiders het nieuwe loonfarief niet aannemen; de patroons zijn nu van meening dat nadere onderhandelin gen nutteloos zijn, aangezien zjj geen verdere tegemoetkomingen willen doen. Zij hebben daarom aan de arbeiders medegedeeld dat zjj alle consessies die aan het nieuwe tarief waren toegevoegd als ingetrokken beschouwen, maar dat dit tarief met de algemeene arbeidsvoor waarden dadelijk in werking zal treden, zoodra de arbeiders er zich alsnog bij willen neerleggen. De arbeiders zouden gisteren over wegen, wat hun tegenover dit ultinatum te doen stond. Terwijl eenige Amerikaansche millio- nairs uit met hun dames, te Cripple Creek een bezoek in een mjjn brachten, ontstond er een dynamiet ontploffing. Enkele van de bezoekers kregen kwets uren. Er is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ontpoffing. Het waarschijnlijkst acht men dat er geen opzet in het spel is geweest, maar dat de mijnwerkers in hun achteloosheid niet gedacht hadden aan het bezoek. DOOR CLARA VIEBIG. 16) Aha, nu kon de kerel groeten, zoo'n gluiper, zoo'n smeerlap! Nu hij 't dorp niet achter zich had, of die twee van boven van de beek of den burgemeester en den gemeente raad. Ja, bier in 't bosch, zoo heel alleen, hier wist hij wat fatsoenlijk was, nee, toch niet aan zijn pet trekken was niet genoeg, heele- maal af moest hij De pet '-vloog in een halven cirkel van Laufelds peperen-zoutkleurig haar en kwam in een plas neer. „Kan je je luizige muts niet van je kop doen bulderde Hannes. Hij kwam dicht bij Laufeld en mat hem met gloeiende blikken. „Ik zal je leeren, andere menschen te beklad den vooruit, zeg op wat had je voor schandelijks te kletsen P" „Ik, ik 1" Een oogenblik keek Jacob Laufeld onthutst vóór zich, zijn hoofd werd rood, toen ech ter werd hij doodskleek en perste de lippen op elkaar. „Laat me door," zei hij kortaf, „ik heb geen tijd I" Hij trachtte Hannes, die hem ded' weg versperde, op zij te schuiven, maar deze stond onbewegelijk als een muur. Zijn hoed stond op één oor, hij zag er uit of hij tot alles in staat was. Laufeld werd onrustig niet dat hij bang was, in zijn jeugd had hij bij iedere kloppartij zij man gestaan en nu was hij zeker van de bescher ming aller Heiligen maar onwil lekeurig nam hij toch den stevigen wandelstok met ijzeren punt vaster in de hand. Hannes zag de beweging en be greep ze verkeerd. Eén greep van zijn krachtigen vuist, en de knoes tige stok was zijn bezitter uit de hand gerukt en vloog de pet na, een eind verder in de modder. „Wat, jij wil slaan jij jij P" brulde Hannes. „Is 't niet genoeg, dat je me verdriet doet, verdriet, dat schrijnt en brandt? Slaan wil je ook nog PI" Hij greep Laufeld van voren bij zijn jas en schudde hem heen en weer, hij hoorde niet wat de ander zeide, hij was als krank zinnig. Alle lang onderdrukte woede, zijn gekrenkte ijdelheid en een gevoel van leed waarom toch, ja, waar om? drongen met geweld tot uitbarsting. Het was hem alsof hij duizend jaar geslapen had, zooals de oude kraterberg daar boven, maar nu braken de krachten zich baan, die in zijn binnenste gesluimerd hadden en vlogen met geweld naar buiten: vuur en zwavel. Nu was de storm niet meer tegen te houden. „Gluiperd, wat heb je gezeid P Dat ik na de bliksem ging smeer lap, leugenaar 1 Ik ga nog lang niet na de bliksem! Dat ik onder cura- teele gesteld mot werden Kom maar es op, probeer eres wat ik nog kan Hij liet nu de jas los waarbij hij den ander voortdurend heen en weer had geschud, stroopte gejaagd de mou wen van zijn eigen jas op, rukte de hemdsmouwen open, zoodat de sterk, gespierde armen te zien kwamen. Hg schudde de armen boven zijn hooofd „Nou probeer 't eres!" „Je bent bezopen," zei Jacob Lau feld kalm, nog altijd in de hoop de zaak in der minne bij te leggen hij had geen lust meer in vechten, hij was te stijf en te vroom gewor den. „Je bent bezopen, dat is een excuus!" „Ik dank voor je excuus, dat heb ik niet noodig mijn recht wil ik hebben, anders niks alleen mijn recht en as er geen recht meer op de wereld is, zal ik 't mezelf verschaffen Hij sloeg zich op de borst terwijl hij dat uitschreeuwde in het woud, waar de boomkruinen zich bogen in den Novemberstorm. Een triomfan telijke uitdrukking gleed over zijn gezicht, zooeven nog vertrokken door woede: „Ik verschaf me mijn recht nou Laufeld, opgepast, nou zijn we alleen, nou gaan we vechten Dat werd ernst. Het werd Laufeld een oogenblik zwart voor de oogen dus moest er werkelijk gevoch ten worden God vergeve de zonde. Hij zou nog graag een kruis geslagen hebben, maar hij had er geen tijd meer voor, de vuisten van den mo lenaar waren al boven zijn hoofd, hij moest haastig uitwijken. Allerlei jeugdherinneringen werden in hem wakker de vroome bidder was ook een flinke strijder. 't Was geen gemeene kloppartij, die daar geleverd werd onder de hooge dennen van den keizerhof, 't was een tournooi, waarbjj werd uit gedaagd en toegeslagen. Ze hadden geen ander wapen dan hunne vuis ten, doch deze kwamen neer als knod- sen en de blikken die zij elkaar toe wierpen waren dolkstooten. Hannes voelde met wilde vreugde, dat de ander tegen hem was opgewassen 1 Ha, des te grooter was de voldoening Onstuimig greep hij Laufeld aan zijn reuzenlichaam, dat reeds neiging tot vadsigheid kreeg, spande nog eens alle spieren. Naar 't leven stond hij den ander niet neen maar de vuistslagen, die hij uitdeelde had den een os kunnen vellen. Eer hij er op verdacht was, vloog Laufeld zijn pet en zijn stok na en lag bloe dend in een plas. Toen stiet Hannes een triomfgeschreew uit, dat het woud beefde. Door dit geschreeuw werd zelfs de oude man wakker, die intusschen in zijn hoekje geslapen had alsof hij dood was. Verward wreef hij zijne oogen uit: hij zag een man op den grond liggen, en Hannes met 't ge zicht druipend van zweet en gebalde vuisten, en in een oogenblik was alles hem duidelijk. Zijn Hannes had er een afgerosd, wie kon 't zijn O jé, wat had de jongen nou weer uitge haald PMet knikkende knieën stapte hg uit de chais. Maar plotseling ver anderde zijn schrik in louter plezier. Alle donders, lag Lanfeld daar niet in de modder P! De stijf heid van zijn beenen was ineens vergetenmet jeugdige vlugheid sprong hij naderbij, dat gunde hij dien gluiperd 1 Hij ging naast den gevallene staan en bekeek hem met genot. Hij had er flink van langs gehad, het bloed liep hem uit mond en neus. Hij be woog zich niet. Sapperloot, misschien was ie wel dood! Nu kreeg de oude man toch weer een kleine scbrik. „Hannes", riep hij benauwd, „jas ses jongen, wat mot je doen as Lanfeld es dood is PI" „Wat zou 't!" 't Kon Hannes in dit oogenblik niets schelen. Hg had het wel uit willen jubelen in den

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 5