HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN enz. No. 82. 144. 144. van ZATERDAG 14 October 1905 TE HAARLEM Zondag 15 October 1905. Nieuwsberichten, (Jitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Zevenentwintigste Jaargang. miPHOOHSÜHMÏE Intercommunaal Telephoonnummer ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f—, 25. —,40 tiionderlijke franco p. post nommers 8 centen per etnk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Egliee Wallonne. 9% heures, Ecole du Dimanche. In „Volksbelang" Jansveg 40. 10i/s heures, Mr. M. Dupont. Gereformeerde Kerk. Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5% ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibhen. 's Avonds 5 Va ure, Ds. Tibben. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Pred. te Bloemendaal. Evang. I uthersohe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Loman. Doopsgezinde kerk. Voorm. 10 ure, Ds. ten Cate, Pred. te Apeldoorn. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. Swaan. Voorbereiding. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Posthumus Meijes. Pred. te Zand voort. Hillegom Voorm. 9Va ure, Ds. Meerburg. Avondmaal. Nam. 2i/s ure, Ds. Meerburg. Dankzegging. Houtrijk en Polanen Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Christelijk Geref. Gemeente. (Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Ds. ran der Vegt. 's Avonds 5V, ure, Ds. van der Vegt. Santpöort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Iiuthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. van Bakel. Nam. 1 ure, Zondagsschool in de Kerk. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. Remonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Stenfert Kroese, Rem. Pred. te Rotterdam. Repetitie van het zangkoor 11 Vs ure in de kerk. Kerk der Broedergemeente. Zaterdag. 's Avonds 8Vs ure, Ds. Schmidt. Bidstond. Zondag. Voorm. 10 ure, Ds. Schmidt. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Stoofsteeg 6. Voorm. 10 ure, Openbare samenkomst, 's Midd, 12 ure, Zondagschool. 'sAv. 6 ure, Openbare samenkomst. Dinsdag. 's Avonds 8Va ure, Bidstond. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. Avondmaal, 's Avonds 6 Va ure, Ds. de Sopper. Dankzegging. Zandvoort. Niet ingekomen. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsen Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 are in de Open bare sehool C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Waar niet» andar» vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Tweede Kamer. Bij het afdeelings- onderzoek van de Staatsbegrooting is gebleken, dat eene meerderheid voor de tjjdel(jke belastingvoorstellen van minis ter De Meester (de tien opcenten op bedrjjfs- en vermogensbelasting) vermoe delijk wel is verzekerd, doch dat de meer derheid zeer klein zal wezen. Waar schijnlijk zal de linkerzjjde met inbegrip van de sociaal democraten voor, de rech terzijde tegen stemmen. De Post verneemt uit Petersburg, dat Witte minister-president wordt en daarbij de portefeuille van binnenland- sche zaken krijgen zal; Lamsdorfï zal als leider van de buitenlandsche in func tie blijven, evenals de minister van spoorwegen Tsjilkof; al de andere porte feuilles zouden in nieuwe handen ko men. Maar deze veranderingen zouden eerst over zeven of acht weken te ver wachten z(jn en tot dien tjjd zou Witte rust riemen. Naar een uieuwe groepee ring der mogendheden zou in de bui tenlandsche staatkunde niet gestreefd worden; wel naar een „versterking" van de voortreffelijke betrekkingen met Duitschland, waarbij Rusland's bondge nootschap met Frankrijk onder de volle goedkeuring van Berljjn intact zou blijven. De Sumatra Post verneemt uit Wel tevreden Dit de residentie Cheribon wordt ge meld, dat in het complex dessa's Gebang, nabij zee gelegen, kwaadaardige koortsen heerschen en gebrek aan voedingsmid delen is. De hulp der regeering wordt noodig geacht, daar anders de sterfte noggrooter zal worden en er kans bestaat op het uitbreken van hongersnood. Het rapport van de Zweedsche commis-1 sie voor de overeenkomst van Karlstad is bij de beide Kamers ingediend. De commissie raadt eenstemmig) goedkeur ing van de overeenkomst aan, en spreekt den wensch uit dat de verdragen die met de overeenkomst samenhangen, in het Fransch opgesteld zullen worden, omdat zij wellicht aan scheidsrechterlijke uitspraken onderworpen zullen worden. Een gelukkig voorteeken wordt ge noemd dat bevel is gegeven om de dienst plichtige manschappen van de vloot zoo spoedig mogelijk op'zijn laatst den 18en dezer naar huis te zenden, en ook de troepen die naar de westelijke grens gezonden waren) terug te roepen. Prof. Behring van wien werd ver nomen als zou hij een middel gevon den hebben tot genezing van de tering, heeft op het Internationaal Congres tegen de tuberculose te Parijs, zijne mededeeling over een nieuwe genees wijze der tering gedaan. In deze wordt medegedeeldBehring maakte de ontdekking bekend van een geneeswijze der tuberculose, hierop be rustende, dat de levende cellen van het organisme gedrenkt worden met een stof, afkomstig van het tuberculose-virus. Deze stof, door Behring met de letters T. C. aangeduid, oefent een symbioti sche werking uit binnen in de cellen van het organisme. Behring gelooft dat de nieuwe methode geroepen zal zgn, de door tering bedreigde menschen te beschermen tegen de schadelijke werking van de bescherming met tuberculose- kiemen. Een Parijsche correspondent seint nog, dat Behring in zijn mededeeling, die grooten indruk maakte op het Con gres, erkende dat de methode tot dus ver alleen bij dieren geslaagd, maar nog niet op menschen toegepast is. Behring gaf in zjjn mededeeling tal van tech nische bijzonderheden. Evenals na zijn ontdekking van het diphtherie serum hoopt Behring nu mannen te vinden die evenals destijds Roux hem bij de praktische toepassing zijner uit komsten ter zijde zullen staan. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werd te Moskou een meeting ge houden van stakende bakkers. De troepen schoten met los kruit, om de menigte uiteen te drijven. De be- toogers beantwoordden dit met revolver schoten. Den geheelen dag trokken de werk lieden door de hoofdstraten. Bij een bakkerij in de Teverskajestraat kwam het tot een bloedige botsing. De bakkers wierpen van het dak met steenen naar de Kozakken. Deze gaven vuur, waar door 8 bakkers gedood en 2 gewond worden. Van de politie werden 2 man, van de Kozakken 1 man gedood; vele politieagenten en particulieren werden gewond. De hoofdstraten zijn door politie en troepen afgezet. In de meeste werkplaatsen en fabriek en te Moskou staken de werklieden. Het personeel van de electrische tram blij ft ook staken; ook de tweede trammaat schappij schijnt meteen staking bedreigd te worden. In de wjjk aan gene zijde van de Moskowa zjjn de arbeiders niet eensgezind; sommigen willen haar,an deren niet. Werkstakers komen in menig te om de onwilligen tot staken te dwin gen. De politie heeft hen uiteengejaagd. De gemeente-ingenieurs hebben een nieu we verklaring afgelegd, waarin zij ver langen, dat de eischen der arbeiders dadelijk onderzocht en behandeld word en en verder, dat er geen geweld tegen hen gebruikt wordt en geen stakers ontslagen worden. Ofschoon vele Duitsche bladen met bekende betrekkingen met het Berlijn- sche ministerie van buitenlandsche zaken, uit hoffelijkheid jegen Fngeland in den beginne twijfelden aan de onthullingen van Delcassé in de Matin betreffende Marokko, is toch de meerderheid van de kranten thans eenparig van geloof dat Engeland werkelijk aan Frankrijk een actief oorlogsbondgenootschap aan Frankrijk tegen Duitschland heeft aan geboden. Bjj deze sluit zich thans prof. Schie- mann, de bekende huisvriend van prins Bülow aan. Deze is indertijd ook mee geweest als gast van den Keizer naar Marokko. Schiemann heeft, voor hij zijne uit latingen neerschreef, vermoedelijk voeling gehouden met ambtelijke kringen. In enkele Engelsche bladen wordt betoogd, dat er van zulk een bondgenootschop geen sprake is, doch officieel is het nog niet tegengesproken. De volgende grap van Punch is wel aardig: Ten gevolge van een werkstaking van apothekersbedienden te St. Peters burg kan men er geen medicijnen koopen. De zieken worden er bij honderden beter. In de groote Duitsche steden zijn tegenwoordig veel dames die sigaretten rooken. Nu verbiedt het spoorwegregle ment het rooken in dames-coupé's. Maar daar zijn de rooksters niet mee tevre den. Zij eischen thans van den minister dames coupé's voor rooksters, even als die voor heeren zijn toegestaan. Wat zjjn onze Nederlandsche dames toch veel ten achter bij hun Duitsche zusteren. Een fatsoenlijke Nederlandsche zal het niet licht wagen zich rookende in het openbaar te vertoonen, ofschoon ook ten onzent door vrouwen gerookt wordt, b.v.b. door enkele arbeidsters achter den kruiwagen in het Gooi en.door sommige vrouwen uit den hoogsten stand, binnenshuis, maar een rookcoupé aanvragen ten behoeve van haar sigaret; zeer verre zijn zij daar nog af. Doch voorbeelden trekken. De Hongaarsche Rijksdag is geopend, maar er is nog niets dan een demission- nair ministerie, aangezien koning Frans Jozef nog niet geslaagd is een nieuw ministerie aan te bieden. De vergadering zal nu verdaagd worden voor eenigen tijd en als de koning na dien nog niet geslaagd is, dan zal er weer verdaagd worden en zoo kan het lang duren eer aan den zeer verwarden toestand een einde komt. Naar verluidt werkt Kosseth in hel belang van een onafhankelijk Hongarije, er zullen daartoe onderhandelingen I plaats hebben.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 1