werklieden aangesteld zullen warden voordat, naar gelang van de behoefte, de stakers en uitgestotenen hun oude plaat sen weer ingenomen zullen- hebben. De onderhandelingen hebben er voorts toe geleid dat de tegemoetkomingen van de directiën nauwkeuriger omschreven zijn, volgens een wat ruimere uitlegging. De Münchener Post meldt dat Woens dag aan de stalletjes in de vleeschhal te München, waar de minste soort vleesch te krijgen is die dadelijk gekookt wordt, alles om tien uur 's ochtends al uitver kocht was. In een anderen hal is men begonnen met het verkoopen van konij nen, paardenvleesch is in prijs gestegen en hondenvleesch is niet meer te krij gen. Het ministers comité te Petersburg overweegt het plan om een gedeelte van de troepen die in Mantsjoerije gevochten hebben, zeer aanlokkelijke voorwaarden tot vestiging in Siberië aan te bieden, zoodra hun diensttijd verstreken is. Over het tusschendek van de stoom boot Campania op weg naar New-York, is een stortzee geslagen, die een stuk van de verschansing wegsloeg, waardoor vijf tusschendekspassagiers in zee werden geslingerd. Die vjjf zijn verdronken. De golf had zulk een kracht dat zij alles wat haar in den weg kwam meevoerde. Een aantal tusschendekspassagiers werd tegen de verschansingen gesmakt. Ver- j scheiden menschen hebben beenen, ar men en ribben gebroken. Bij de passa giers op het dek boven het tusschendek kwam het water tot aan het middel. Naar Reuter uit Washington seint, zijn de handteekeningen van den Tsaar en den Mikado op de vredesverdragen geplaatst; de oorlog in Oost Azië is dus officieel geëindigd. Het is, voor den nieuweren tijd, een langdurige oorlog geweest: hij heeft nog iets meer dan een-en-twintig maan den gedutrd. Wat voor wijzigingen deze oorlog gebracht heeft in de staatkundige verhoudingen en op de wereldkaart, heeft men reeds kunnen overzien, maar er zou nog slechts een zeer ruwe schat ting te maken zijn van de ontzettende verliezen aan menschenlevens, geld en goed, die deze groote en moorddadige oorlog heeft teweeggebracht. Een Engelschman van goede familie, oud-zeecffier, heeft zich te Londen ge vestigd met een waarschijnlijk gloed nieuw beroephet komt ongeveer hier op neer, dat hij „aanbevelingsbrieven" schrijft. Wanneer iemand in den vreemde gaat reizen en gaarne voorzien wil zijn van aanbevelingsbrieven, zoo heeft hjj zich slechts tot dezen heer te wenden, die hem, tegen een van te voren over eengekomen honorarium, de beste recom mandaties meegeeft. De reiziger heeft dan de zekerheid haast overal in de wereld vrienden en gastvrijheid te zullen vinden. Maar eer hij als klant wordt aangeno men moet hij de noodige maatschappe lijke en zakelijke inlichtingen geven en pas wanneer deze bevredigend blijken is de vriendelijke aanbevelingsschrijver zoo goed, aan zjjn wenschen te gemoet te komen. De oud-zeeoffier verliet na een ernstige verwonding, die hem voor den dienst ongeschikt maakte, het zeemansberoep met een klein pensioen; dit was te weinig 1 om goed van te kunnen leven. Toen kwam hij op zekeren dag op het denk beeld om zijn talrijke relaties uit zijn dienstjaren in alle hoeks n van de wereld productief te maken, fierst maakte hjj echter nog een reis om de wereld, om het aantal van zijn vrienden en kennis sen nog wat uit te breiden en toen 1 vestigde hjj zich te Londen in een van de deftige wijken. Een maatschappij voor den verkoop1 en explotatie van automaten moest te Dresden voor elk automatisch weeg toestel 25 mk. in de armenkas storten, daar die toestellen volgens de stede lijke belastingoverheid onder de rubriek openbire vermakelijkheden vielen. Een hoogere instantie vereenigde zich met deze opvatting, „aangezien gezegde auto maten tot doel hebben, het publiek door onmiddellijke aanwijzing van het lichaamsgewicht te verheugen, en dit I doel, zoo niet bij alle, toch bjj vele personen bereikt wordt." N et bij alle inderdaad, want er zjjn al te dikken en al te mageren, die wel eens een droevig gezicht trekken, als zij op het toestel staan. De maatschappij bracht de zaak nu nog hooger op, bij het administratief hooggerechtshof. Over het verbazend groot aantal ar restaties te Petersburg schrijft een Russ. Korr.: De regeering woedt tegen de revolutionnaire partijen. Nog nooit zijn te Petersburg zooveel menschen gearres teerd als thans. Zoo zitten, om een voorbeeld te geven, in één enkele ge vangenis gedurende de laatste 14 dagen dagelijks gemiddeld 200 politieke ge vangenen, terwijl anders dit gemiddelde niet boven de 50 ging. Vooral gedurende de laatste week was het aantal arres taties zeer groot. Uit de provincie komen gelijkluidende berichten. De vorige week heeft te Weenen de veiling plaats gehad van een aantal kostbaarheden, meubelen enz. uit de nalatenschap der koningen Milan en Alexander van Servië. Er werden hooge prijzen besteed, zoodat de opbrengst van den eersten dag in het geheel ruim 65 000 kronen was. O. a. werd een mokka tafel op een blad, van 50 kronen opgeboden tot 1500; eeu groote Sèvres vaas, door president Carnot aan koning Milan geschonken, bracht 3590 kronen op; een tapijt, door den Sultan ain koning Alexander ge zonden, deed 2500 kronen enz. De Berlijnsche antiquaar Albert Cohn heeft aan de stad Berlijn het grootste deel van zjjn vermogen nagelaten tot ondersteuning en uitbreiding van be staande en stichting van nieuwe volks bibliotheken. Vooral die welke een voor ieder toegankelijke leeszaal hebben, moeten worden gesteund. Tot het legaat behoort ook een bibliotheek van 7000 deelen, vooral van belang door de verzameling Shakespeare- literatuur, die er toe behoort. Albert Cohn was een groot Shakespeare kenner. De Engelschen gooien zich niet weg. Dat is bekend. Ziehier een niet eens bjjzonder staaltje van hun beminnelijk gevoel van eigenwaarde. Reuter's cor respondent te Tokio seint, dat de En- gelsche zeelui daar onder de bevolking een opmerkelijk goeden indruk maken. Waar zij ook komen, gedragen zij zich goed, en hun eenvoudige, rond borstige en vriendelijko manier van doen wordt hoogelijk bewonderd. Zelfs de kleine kinderen, die gewoonlijk voor vreemdelingen bang zijn, worden door de vriendelijkheid van de matrozen inge pakt. Nauwelijks is de vrede in deelectri- sche nijverheid te Berlijn hersteld, of een nieuwe strijd is in de Saksisch- Thuringsclie weefnijverheid uitgebroken. Komende week zullen de patroons die deel uitmakende van het verband, hunne fabrieken sluiten. Het blijkt nu, dat in de Zaterdag gehouden vergadering van de magazijn arbeiders er nog groot verzet was tegen het voorstel van het arbeiderscomité om den arbeid te heivatten. Het besluit om toe te geven, werdt genomen met 138 tegen 91 stemmen. De «Frankf Ztg.t keurt streng de houding van de stakers af, die om een loonquaestie van betrekkrlijk weinig beteekenis een zoo geduchten strjjd uitlokten. Het resultaat dat in het gun stige geval verkregen kon worden, stond in geen verhouding tot de offers, die zulk een strijd moest eischen. De Vossische Zeitung bevat een hoofd artikel over de lange hechtenis, die Domela Nieuwenhuis op bevel der po litieautoriteiten ondergaan heeft. Het blad vindt het optreden ten deze van de Keulsche politie en hare officieuse verdediging buitengewoon bedenkelijk en niet gerechtvaaidigd.Gehoopt wordt dat de zaak nog in het parlement tot in bijzonderheden ter sprake zal worden gebracht. Het blad komt tot de conclu sie. dat de onduldbare, groote macht, die de politie zich aanmatigt, beperkt moet worden. In het Technisch Weekblad" schrijft Reflector": Twee architecten hebben een plan ont worpen voor het bouwen van een gebouw zonder hout. Het zal 6 verdiepingen hoog worden en 41.5 voet breed zjjn. Het ge- heele gebouw wordt van gewapend be ton en staal opgetrokken. Voor de rui ten neemt men draadglas. Zelfs voor voor deuren, ramen, decoraties en deur posten wordt slechts metaal gebruikt. De ramen der uitstalkasten zijn van staal, waarin nu echter geen draadglas doch spiegelruiten worden aangebracht. De zjj muren, de achtermuren, de kolommen, ook die voor de voorgevels, zullen van j I beton zjjn. Op de vloeren komt een laag cement van 1.5 Eng. duim dikte. Ook brengt men trappen van beton aan, met treden van lei en smeedjjzeren leunin gen. De liftkoker wordt ook van beton, en zoo ook de muren van het trappen huis en de liftvestibule. Voor den kelder gebruikt men cement. Men drijft den strjjd tegen het hout zoover, dat zelfs de vlaggestokken boven het huis van staal zullen zjjn. De ontwerpers zjjn na- 1 tuurlijk Yankees. De correspondent van de Times te Petersburg zendt het volgende, eenigszins geheimzinnige telegram: Ik kan met de meeste stelligheid verzekeren, dat zeer belangrijke gebeur tenissen voor de deur staan, die, zonder de mogendheden die er vooral bjj betrokken zjjn, bepaald te binden, niettemin den weg zullen banen tot staatkundige combinatiën, waardoor de wereldvrede verzekerd zal worden. Ik heb geen vrijheid den aard van die gebeurtenissen te onthullen, maar ik mag zeggen dat Rusland, Engeland, Frankrjjk en Duitschland geen van alle reden tot klagen zullen hebben De Zweedsche Eerste en Tweede Kamer hebben het regeeringsvoorstel betreffende de opheffing van het Unie verdrag van 1814 en de erkenning van Noorwegen als een uit de Unie met Zweden getreden staat aangenomen. Beide Kamers van den Rjjksdag keurden het wetsontwerp goed betreffende ver wijdering van het unieteeken uit de Zweedsche vlag en de vervanging daarvan door een blauw veld. Te Leipzig heeft een ingezetene aan de Vereeniging tot dierenbescherming een stuk grond en 20,000 mark aange boden tot stichting van een „dieren-asijl". Het bestuur heeft de aanneming moeten weigeren, omdat als voorwaarde was i gesteld, dat katten niet mochten worden opgenomen. Men meldt uit Velsen Bij een nadere beschouwing van de 6toompont Kennemerland, ontdekten wij de volgende aangebrachte veranderin gen: De molentjes, voor en achter aan de pont met de jjszaagjes, zijn verdwenen en hebben plaats gemaakt voor een wig. De raderen, waarover aan de langs- zjjde de kettingen leopen, zjjn nu boven water geplaatst en voor en achter daar van zjjn bevestigd een soortstaagbrug- gen, die een stompen hoek vormen en waarover de kettingen eveneens loopen. Daardoor hoopt men het hinderlijk uit wijken te voorkomen De kettingen zjjn veinieuwd, doch de nitgelegde bleek eenige meters te kort en moest daarom weer worden binnengehaald, waardoor zeker vertraging zal ontstaan in den aanvang van den dienst. Daardoor zal ook de araotie van de brug nog niet kunnen aanvangen; wel heeft de firma Volkert en Bos daarvoor allerlei voor bei eidingen getroffen. Hoe gerust men aan waterstaat zelf is dat alles goed zal gaan bljjkt wel hieruit, dat aan de westzijde der brug noodhavens, en zeer solide zelfs, zjj in orde gebracht, waarin een noodpont met de hand zal kunnen geleid worden. Aan de pont is een ploeg werkvolk uit Amsterdam aan den arbeid. Verschillende bladen hebben reeds met een enkel woord bekend gemaakt, dat onze landgenoote mejuffrouw Elisa beth Kuyper, te Berljjn, onlangs den Mendelssohn-prijs heeft verworven. Die prjjs, bestaande in een som van 1500 mark, is internationaal en kan telken jare worden toegekend aan componisten en uitvoerende kunstenaars. In 1904 is de Mendelssohn-prijs niet uitgereikt. Mejuffrouw Kuyper, die nu werd be kroond, had bjj de comnvssie, die den prijs toekent, ingezondenhaar Serenade in vijf deelen, onlangs uitgevoerd door het Philharmonisch orkest te Scheve- ningen, een ouverture voor orke t, ge naamd «Willem van Oranjes:, waarin ons oud-Hollandsch volkslied «Bergen op Zoomt is verwerkt en eenige klei nere werken. Zjj is de eerste vrouw aan wie een der groote Duitsche staatsprijzen voor compositie is toegekend. Onder de huzaren in de Doelenkszerne I te Leiden heerschte reeds gedurende eenigen tjjd ontevredenheid. 16 huzaren besloten in den nacht van Woensdag op Donderdag er van door te gaan. Op het avondappèl waren allen nog present, maar toen des morgens nog maals appèl werd gehouden, bleken er 16 man te ontbreken. Vier van de bedoelde huzaren hebben zich Vrijdag in den loop van den dag weer aan de kazerne vervoegd en zijn toen in voorloopig arrest gesteld, maar daarentegen hebben den volgenden nacht weer vjjf anderen remonterjjders, die den vorigen avond nog op het appèl waren, gelegenheid gevonden te ont snappen, naar men vermoedt aan de achterzijde der kazerne bij den Witten Singel. Er zjjn er dus thans 17 vandoor. Zooals men weet, bestaat het te Lei den gevestigde 2de remonte-depot alleen uit vrjjwilligers. Het Tooneel bericht, dat de Konink lijke Vereeniging het Nederlandsche Tooneel ter opvoering in Februari a s. een nieuw stuk heeft aangenomen van I. N. A. Het is getiteld de Veroveraar, spel in 5 bedrjjven. Men schrjjft uit Birdaard aan de Lw. Crt. Nu de bedelaars van beroep ook per fiets hunne routes beginnen af te leggen, kan het algemeen gebruik van dat snel en gemakkelijk vervoermiddel als ge vestigd beschouwd worden. Van huis tot huis peddelen en bedelen gaai echter nog niet. Het i ij wiel wordt bij een vriend gesteld en het werk langs de huizen in de buurt te voet verricht. Zoo kan men, als weer en wind wat gunstig zjjn, verscheidene dorpen en buurten op één dag bezoeken en natuurljjk goede zaken maken. In de Ee dorpen ziet men nu en dun zulke bedelaars per fiets. De ongeveer 70 jarige zuster van een der bewoners van de Oude Kamp te Utrecht, is ten gevolge van gasverstik- king dood in haar bed gevonden. Spoedig werd geneeskundige hulp ingeroepen, waarop zuurstofinspuitingen werden toe gepast, zonder baat evenwel. Het leven was reeds gevloden. De vrouw logeerde bjj haar familie en heeft zonder erg de gaslamp te veel omlaag getrokken, waardoor het gas ontsnappen kon. Ook voor de beide dochters des huizes was geneeskundige hulp noodig. Deze meisjes waren bjjna het slachtoffer geworden. Hun tante sliep in een vertrek, dat grensde aan het hunne, terwjjl de deur open stond. Tegen den morgen werd een der meisjes wakker, wekte toen haar vader en viel daarop bewusteloos neer. Het andere meisje was reeds buiten kennis. Het mocht echter, in den loop van den morgen, gelukken de levensgeesten der zusters wederom op te wekken. Wel is de toestand van een hunner nog niet buiten gevaar, doch men kan het beste hopen. Het Tjjdschr. voor Gen. schrijft over Behring's mededeeling: „Het groote feit van het tuberculose congres, de aankon diging van een nieuw tuberculose-middel, door Behring, is reeds door de dagbladen voorspeld en daarna medegedeeld. Na zoovele voorafgaande teleurstellingen kan zulk een aankondiging bjj de genees kundigen geen geestdrift, ja, ternau wernood belangstelling wekken, maar veeleer bezorgdheid, dat alweer bij de Ijjders en hun betrekkingen verwachtin gen zullen ontstaan, die misschien op een bittere ontgoocheling uitloopen, en dat opnieuw het aanzien der geneeskunde zal moeten Ijjden onder den indruk, dat haar voormannen valsche profeten bljjken te zijn."

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2