Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 18 October 1905. Nieuwsberichten, HANNES VAN DEN MOLEN EMBLEM AMIMEMI Onder de rubriek »T E HUUR" worden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, f 5.p. w., ter at. No. 77. Bovenwoning f 2p. w„ terst. No. 77. Sl»»pk»mert)e a 1.— p. Cronjéstraat. No. 87. Bovenvoorkem. met kist en strokpl. 1.— per week, ter»t. Donkere Spaarne. No. 56. Gem. Kamers met pension, vanaf f 35.per maand, terstond. Duven voordestraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. No 6'rood Bovenhuis, bevattende: 5 kam., keuken, badkamer en afgeschoten zolder, gas- en waterl. f 275.— per )aar, terst. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis, 2 kam., keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, 6.p w, terst. Groote Houtstraat. No. 41. Modern groot Bovenhuis, geschikt voor kantoor. Terstond No. 86. Gem. Kamers met alcoof, f 35. p. m. Nov. No- 140. Gen. Kamers met aparte opgang, f 35.— No. 153. Bovenhuis, f 240.— p. j. terst. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met groeten tuin, ƒ800.— per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 kkeuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr. f 350.— p. j. No. 31. Gemeubileerde Zit- met twee Slaap kamers, voor 2 personen met pension. /60. p. m. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem Kamer met alcoof en pension, f 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer f 1.75 p. week Koningstraat. No. 7. Winkelhuis, ƒ500 - p. j., terstond Korte Heorenstraat. No 22. Huis met tuin, f 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2,25 per week, terstond. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.—p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Loodt, 1.— per Week. Nassaustraat. No. 2. Klink Winkelhuis, 40.— p.m.,met ruime plaats, terst. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder Farklaan. No. 26. Huis met tuin, 400.— per jaar, terstond. Pieter Kiesatraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m., terstond, Raamvest. No. 47. Pension, van af 50.per maand Ruyohavestraat. No. 18. Bovenhuis, a 16per maand. Adres: Prinsenbolwerk 14. Sobagohelstraat. No. 9. Een net Winkelhuis, huurprijs 500 per jaar. 1 Oct. Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, f - .75, terst. Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tnin, ƒ175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.p.j Schermerstraat. No. 36rood. Gem. Zit-en Slsapkam., ƒ30.— per maand, met degel, pension, terst. Witte Beerensteeg. No. 35. Bovenslaapkamer, 1.25 p. w terst. No. 39. Kamer, f 1.26 p. w„ terst. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, 300.— p. terst. No. 76a. Boienhuis, 225.— p. j„ terstond. Zuid Brouwersstraat. No. 3. Bovenkamer, a 075 per woek, voor eenig mensch, terstond. Zijlweg No. 75. Huis met voor-tuin, 5 k (2 ensuite) keuk., zold. met dienstbodekam. Per jaar 250.(tot 1 Mei 1906) daarna 310 Aanvaarding terst. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Bij C. GROENEWEGEN, Langendijkstraat 18, bij de Coornhertstraat. Bouwgrond te koop, gelegen: 1 In het Kleverpark. 2. In de Generaal Cronjéstraat. 3. In de Generaal de La Reg straat. 4. Aan de Schalk Burgerkade. 5. Aan de Brouwerskade. 6. In het Kleverpark. Huizen met tuinen te huur, bevattende zes kamers met gas- en waterleiding, 250 per jaar. Deze huizen zijn ook te koop, met zeer weinig kapitaal. Er is wel eens beweerd, dat Frankrijk economisch achteruit gaat. Men kon het niet gelooven, dat dit land, na afloop der oorlog van 1870 zich krachtig op gewerkt te hebben, thans opgehouden had een eerste plaats te bekleeden in handel en nijverheid. Thans is een werkje verschenen van den Franschen baron Mourre die tot de volgende uitkomst luidt: „Wij zjjn verslagen op economisch terrein", zegt hij, „door Engelschen en Duitschers". Eu hij schrijft de oorzaak daarvan toe aan den afkeer bij de meer gegoede Fransche burgerklasse van handel, nijver heid en landbouw. Deze klasse, die in andere landen op die gebieden uitmunt en daardoor in werkelijkheid de kern, de ruggegraat der natie wordt, is in Frankrijk al.een verzot op ambtenaars betrekkingen. Als oorzaak zegt de baron is te noemen, dat de Franschen lui, dom en weinig bemind zjjn als gevolg van onvoldoend onderwijs en wenscht dat Frankrijk in verschillende opzichten een voorbeeld zal nemen aan Duitsch land en Engeland. Amerikaansche kapitalisten pachtten, naar de Petersburgsche correspondent van „Politiken" uit geloofwaardigen mond gehoord heeft, een aantal scheeps timmerwerven aan de Oostzee en de Zwarte Zee. De nieuwe Russische oor logsschepen zullen bijna alle gebouwd worden door Amerikaansche aabeiders onder leiding van Russische ambtenaren. Koning Alfons XIII van Spanje ver trekt den 3en November uit Madrid en zal den 6en te Berlijn zijn, waar hij vyf of zes dagen vertoeven zal. Hg wordt vergezeld van den minister van buitenlandsche zaken Monterio Rios. Op het program staan behalve een groot ontvangst-diner in het koninklijk slof, een parade en een jacht op herten. Prof Sogliano bericht, dat in Pompeji een belangrijke vondst is gedaan. Men ontdekte nl. een terracotta lamp met een Christus-monogram erop. Daarmee zou bewezen zgn, dat het christendom ook naar Pompeji was doorgedrongen. Merkwaardig is, dat de lamp gevonden werd in het slavenverblijf. DOOR CLARA VIEBIG. 17) XII. Hannes had gedacht, dat de bank alleen van uit de verte zijn hout in het oog zou houden om zekerheid te hebben voor de ontbrekende hy potheekrente; maar hij ondervond eene bittere teleurstelling. Er was een beambte gekomen, die het gezaag de hout en de stammen opgemeten had, en dadelijk daarop had de bank in het Wittlicher blad een advertentie geplaatst dat ze zoo- en zooveel hout, liggende op het erf van molenaar Kirchweiler in Maarfelden ten verkoop aanbood. Was 't mogelijk, dat mooie hout, dat hij zooveel duurder had betaald vijfhonderd thaler was het min stens waard moest om die lorrige tweehonderdveertig naar de bliksem gaan Hannes was buiten zichzelf van woede: zijn hout, zijn mooie hout Dat mocht niet gebeuren, dat kon in 't geheel niet gebeuren, er moest dan maar iemand te vinden zijn, die hem bij wilde springen en de vorde ring aan de bank betalen. Bah, dat beteekende niets! Hij had immers vriendenEr waren er zooveel, die met hem gedronken hadden. De tijd drong ieder oogenblik kon er iemand komen om het hout voor zijn neus weg te halen dus reed Hannes overal heen, van Bleck- hausen naar Daun, van Daun naar Manderscheid, van Manderscheid naar Grosslitgen, van Grosslitgen naar Eisenschmitt, van Eisenschmitt naar Bettenfeld, van Bettenfeld weer naar huis niemand kon hem helpen. 't Was alsof al 't geld plotseling uit den Eifel verdwenen was. Tweehonderdveertig thaler een lorrige tweehonderdveertig thaler zouden ze niet bij elkaar zijn te bren gen Met op elkaar geklemde tanden ranselde hij op de paarden. De arme dieren werden afgejakkerd, hij liet ze nauwelijks tijd om te eten. Weer weg en weer bergop en bergaf! Het geld moest er zijn, het geld! Maar overal vond hij een spijtig schouderophalen, een jammerend „We hebben zelfs niks!" En toch hadden ze wel wat, dat wist hij, maar ze wilden nietToen gaf hij het zoeken naar vriendenhulp op. Met hoogrood en gezwollen ge zicht de angst die zijn vrouw plotseling in hem gewekt had, was hem naar 't hoofd geslagen, deed zijn voorhoofd zich samentrekken en zijn slapen bonzen alsof ze barsten zouden, kwam hij bij den oude in het dorp. Die zou nog wel wat hebben en hij was zijn vader, die zou hem niet in den steek laten Tamelijk be slist riep hij hulp in! Maar Matthes was onwilligtwee honderd veertig thaler! Wat dacht hij wel? En moeder mengde zich klagend ook in 't gesprek, ze moesten toch ook leven! «Schrijf aan Tina's vader," zei de oude man, verheugd bij de gedachte een bliksemafleider gevonden te heb ben. „Die heeft geld genoeg schrijf hem!" Ja, dat was een goed ideede oude aan den Moezel moest opdokken, hij kon 't dan van zijn erfenis aftrekken. Maar schrijven duurt veel te lang, 't was veel beter, er dadelijk zelf heen te rijden en het geld te halen. Gauw, gauw, er was geen tijd te verliezen. Spoorslags liep Hannes naar huis terug; hij voelde zich als bevrijd van lichamelijke pijn. Van verre riep hij al tegen den knecht, die bezig was op het erf„Gauw, gauw, inspannen ik moet uit rijden Maar vóór hij zijn huisdeur nog bereikt had, hoorde hij klagen en schreien 't kwam uit den molen en klonk jammei end naar buiten. Het waren de stemmen van Tina en Franze. Binnen iu de kamer zat Tina met 't hoofd op de tafel hartbrekend te snikken. Franze stond naast hare moeder voor de gezelligheid mee te schreien. De hond, die anders altijd bij de kachel lag, was in een hook gekropen alsof hij niet op zijn gemak was. Op tafel lag een brief. „Nou, wat is er nou weer vroeg Hannes. Maar hij vroeg 't niet zoo als vroeger, op een toon van onge duld en woede, 't klonk gedrukt, schuw bijna, want hy voelde in zijn hart toch schuld tegenover zijn vrouw. Ze hadden nog bijna geen woord sa men gesproken sinds dien ongelukki- gen avondde vrouw had het echtelijk bed verlaten en was met Franze op de zolderkamer gaan slapenhet bed van den man was beneden opge slagen. „Tina, nou nou, wat is er?" Hij waagde het zijn hand op haar schouder te leggen. Toen begon ze nog harder te schreienze keek niet op, maar wees met bevende viugers vóór zich op de tafel. Aha, de brief! Hij nam hem op. „Alle donders, dat ook nog!" Deze uitroep ontsnapte hem. Wat een tegenvaller? Wat nu?! De oude man aan de Moezel was ziek, héél ziek. En dat nu juist! Hij lag in 't ziekenhuis, de brief was door een vreemde hand geschreven. „Hij is al niet meer bij kennis!" begon Tina klagend. „O vader, vader In hartstochtelijke smart wrong ze de handen. Zóó had Hannes zijne vrouw nog nooit gezien. Hij begon ook te knip- oogen, en iets vochtigs in zijne oogen te voelen. Hij begreep, dat zij klaagde om hare laatste toevlucht. Er welde plotseling medelijden met haar in hem op, zoo zacht hij kon, streek hij haar over 't gelaat. „Tina, huil toch niet zoo, hij kan toch nog wel beter worden!" „Nee, nee!" Ze boog schuw het hoofd onder zijne aanraking on kromp schreiend in elkaar: „O vader, va der!" Haar toon sneed Hannes door het hartvoor een oogenblik was hjj zijn eigen zorgen geheel vergeten en nog kwam de gedachte aan de reddende erfenis niet bij hem op. „Tina," troostte hij, „de man schrijft toch, dat er nog hoop isl" „Nee neeZe schudde mistroostig het hoofd. „O vader, vader!" Ze had geen hoop meer. En nu zag hij, dat ze reeds een zwarte ja pon had aangedaan alsof ze in den rouw was. Buiten geeselde een ijzige winter regen de kale hoornen en kletterde op het molendak; een sombere grauwe dag kroop langzaam heen. Door de beslagen ramen drong bijna geen licht straal meer de kamer binnen. Hannes

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 5