Nieuwsberichten. Graaf Witte, in wien men den aan staanden eersten minister van Rusland ziet, heeft in een vergadering een re- geeringsprogramma besproken, volgens welke de zaken zullen dienen behandeld te worden, wil in het czarenrijk de rust en het vertrouwen weder keeren. Vooreerst is noodig wettelijke vrijheid, aangezien onderdrukking zinneloos is. Ook vrijheid van drukpers zonder cen suur, niet alleen in den verkiezingstijd, maar voortdurend. »Ook op ander gebied, zeide Witte, moet een einde komen aan de willekeur, de grootste ramp van den Russischen staat. Elke regeering moet een openlijke, eerlijke staatknnde hebben. De ramp bij ons is niet, dat wjj voor anarchie of revolutie staan, maar dat de tegenstan ders der anarchie en zelfs de tegen standers eener constitutie niet met de regeering willen samengaan. De ramp bij ons is, dat de regeering nooit open lijk optreedt, maar altijd met de eene hand terug neemt wat zij met de andere geeft. Daarom hecht niemand geloof aan den ernst der regeering. Zeker, schoon gedacht van den idealist Witte. Kon het zoo gaan, dan zouden Rusland en de dynastie gered zijn. Maar er bestaan in Rusland machten, sterker dan een patriot als Witte. Er is reke ning te houden met de bureaucraten en hun aanhang, met de hofpartij, die tel kens tracht den zwakken czaar, door te wijzen op de gevaren welke zijn huis zullen treffen als hij gehoor geeft aan de volkswenschen, dat hij bij het invoe ren van hervormingen ophoudt alieen- heerscher te zijn en wie kan zeggen, waarmee de belanghebbenden den veel geslingerden monarch nog meer vrees aanjagen. De koning van Hongarije heeft nog geen nieuw ministerie kunnen aanbieden en heeft baron Tejervary opnieuw met de leiding der zaken belast en verwacht van dezen voorstellen, gegrond op het uitdrukkelijk goedgekeurde program. Hij hoopt, dat daardoor de vrede en de rust zullen worden hersteld. De oppositiemannen zijn hier echter niet mee tevreden, zien er een bewijs in, dat Frans Jozef hun partij niet aan de regeering wil zien komen, ra.a, w. dat iedere concessie zal geweigerd worden. De Fransche socialistische afgevaar digde Carnand is voornemens een in terpellatie tot minister Rouvier over de benoeming van den socialist Mirrnan tot directeur aan het ministerie van binnen landsche zaken. Carnaud meent in deze benoeming een «betreurenswaardige po litieke en parlementaire manoeuvre van het ministerie" te mogen zien. Men ziet, het is nooit goed. Wordt bij een benoe ming een bekwaam partijgenoot voorbij gegaan, dan deugt het niet; wordt hij wel benoemd dan is het weer niet goed, want er kan wel wat achter steken. Zóó kan zelfs de meest welwillende regeering gemakkelijk altijd ongelijk krijgen. De werkstaking van Thüringsche wevers zal eene algemeene uitsluiting ten gevolge hebben. Honderd twee en veertig fabrieken zullen stil gezet wor den, als er vóór 4 November geen ver andering komt. De suppoosten der Parijsche musea hebben in hun vereeniging verschillende verbeteringen besproken, die zij gaarne zouden zien aangebracht in hun positie. Onder hun wenschen is o. a. deze, dat zij zullen worden ingelicht omtrent de kunstwerken, die zij hebben te bewaken, zoodat zij op hun beurt het publiek dat hen inlichtingen vraagt, kunnen onder richten, als dit iets wil weten. Zeker een vraag die overweging verdient. Men weet echter, dat het publiek niet altijd te vertrouwen is en herinnere zich den diefstal van een schilderijtje in het Mau- ritshuis, welke plaats had, ondanks de suppoost geen inlichtingen gaf. Waarom leenen of verhurende museumbesturen niet liever aan het publiek gedurende het bezoek een goeden catalogus. Niet iederen museumbezoeker schikt het een catalogus te koopen. Voor een ondernemend man zou b.v.b. met zoo iets nog wel iels te verdienen zjjn. Andries de Wet heeft zich nu zelf in een ingezonden stuk aan de Wind- huker Nachrichten verdedigd tegen de beschuldiging dat hij de hand zou ge had hebben in het zoogenaamde Boeren- complot te Windhoek. Hij schrijft: Verdienen wjj die den naam Boer dragen, soms allen, om met het schavuitenpak, dat zich eveneens Boer noemt, over een kam geschoren te worden? Waarom moeten wjj met het uit alle nationaliteiten bestaande schuim van Zuid-Afrika, bekend als national scouts, in een adem genoemd worden met menschen die wij meer haten en verachten dan de Engelsch- man ze ooit veracht heeft of de Duitscher ze verachten kan. De Köln. Ztg. wil dat het Duitiche koloniale bestuur aan deze woorden ernstige aandacht zal schenken en daar uit de les putten dat het dringend noodig is, onder het uit alle nationali teiten samengestelde schuim van Zuid- Afrika, dat gedurende den opstand, maar ook al daarvoor, in de Duitsche kolonie binnen is gedrongen, zoo spoedig mogeljjk schoon schip te maken. Men is met dergelijk gespuis van den op stand veel te zachtzinnig omgegaan. Het is te hopen dat nu de nieuwe gouverneur van zijn recht tot uitzetting tegenover twijfelachtige elementen een ruim gebruik zal make». Volgens een telegram aan de Daily Express, heeft president Roosevelt, op de vraag van den minister van financiën, hoe de douane zijn dochter moest be handelen als zij met hare kostbare ge schenken uit Oost Azie terugkeerde, geantwoord: „Behandel mjjn dochter evenals ieder ander". Dat ljjkt meer op Roosevelt dan het aan hem toege schreven plan betreffende het indienen van een uitzonderingswet. In Zwitsersche bladen komt men herhaaldelijk het woord „feestziekte" tegen. Dat er in sommige deelen van Zwitserland werkelijk zoo iets bestaat, zou men haast opmaken uit het feit, dat er Zondag in een dorp in Aargau feest is gevierd ter eere van een kip, die haar duizendste ei gelegd had. Uit verscheidene huizen woei de vlag, er werd een optocht met muziek gehouden, en er is druk getoost op de wakkere kip. Uit Chicago wordt gemeld, dat daar een bende ontdekt is, die er haar werk van maakt, jonge meisjes uit Canada en de Vereenigde Staten naar China te zenden. Naar 't heet zijn reeds ver scheiden meisjes als blanke slavinnen tot hooge prijzen verkocht aan manda rijnen, kwansuis als kinderjuffrouwen; zij worden thans in het binnenland van China gevangen gehouden. Twee vrouwen, te Chicago en te Sjanghai, schijnen de zaak te drijven. Wederom is te Antwerpen een kaai muur aan 't verschuiven, ditmaal is aan het uiterste einde der Zuiderkaden, over een uitgestrektheid van 50 M. ver schoven; de oorzaak is wederom onbe kend. Voorloopig maken de ingenieurs er zich niet erg ongerust over. Onder degenen die niet vóór verleg ging van de Schelde zijn, gaan stemmen op, die meenen dat wanneer de ver legging plaats heeft en de nieuwe hier voor noodige kaaimuren gelegd zijn, deze laatste in een drassihen bodem, zij veel kans loopen telkens ed telkens door verschuiving veel last en veel kosten zullen veroorzaken. Waoneor de kaaimuren, zooals ze thans staan, in den tamelijk vasten bodem der oude Schelde, reeds schuiven, door grondver plaatsing. hoeveel te meer zal dit het geval zijn met de nieuwe muren. In elk geval levert het een belangrijk punt van verzet voor de tegenstanders. Men schrijft uit Bentheim: Het graven en bewerken der Bent- heimer steen uit de steengroeven in den omtrek wordt voor ongezond gehouden. De Kamer van Kooohandel te Osnabrück heeft op bevel der regeering daaromtrent een onderzoek ingesteld, waaruit is ge bleken, dat vroeger onder de werklieden der steengroeven vele longlijders voor kwamen. In de laatste jaren zijn er echter meerdere voorzorgen bij het werk genomen. De steenen worden nu in de open lucht bewerkt en goed nat gehou den. Het aantal teringlijders is daardoor gedaald tot 3 a 4 pet. der werklieden. In de bij gelegenheid van de sluiting der buitengewone zitting van den Zweed- schen Rijksdag uitgesproken troon rede sprak de koning zjjne diepgevoelie smart uit over het feit, dat de vroeger bestaan hebbende scheiding van de beide elkaar zoo naverwante volken weder is ingetreden, dat moeielqkheden en ge varen, die in het bjjna een eeuw oud verbond voor altijd ter zijde geschoven schenen, mogelijk opnieuw zullen kun nen rijzen. De koning hoopt echter dat, ofschoon eene vereeniging in staatkun digen zin niet meer bestaat, een duur zame vrede tusschen het Zweedsche en Noorsche volk in de toekomst zal wor den bewaard, tot gerustheid en geluk van beide volken De koning betuigde ten slotte zijn warmen dank aan het edele Zweedsche volk voor de trouwe genegenheid in den voor hem zoo smarteljjken tijd van be proeving betoond. Zooals men weet, hing er vooreen paar weken en wat vroeger een oorlogs wolk tusschen Duitschland en Frankrijk, met Engeland op deri achtergrond. Ge lukkig is het bij een diplomatieken oor log gebleven, dank zij de verklaringen van de zijde van Engeland. De correspondent van de Echode Paris bericht thans uit Berlijn, dat, naar hij uit offieuse bron heeft vernomen, reeds in Juni lord Landsdowne uit eigen be weging vertrouwelijk aan Duitschland heeft medegedeeld, 4°. dat Frankrijk en Engeland geen of-en defensief verbond hadden gesloten, 2°. dat Frankrijk niet aan Engeland had gevraagd, een bond genootschap aan te gaan, 3°. dat Enge land niet beloofd had aan Frankrijk, een bondgenootschap aan te gaan. Maar de correspondent van de Echo verneemt eveneens, dat Engeland beslist verklaard had, Frankrijk te zullen helpen, zoo er door Duitschland's schuld een oorlog losbrandde tusschen Frankrijk en Duitschland. De Gil Bias doet mededeelingen over een samenspanning tegen het leven van koning Alfonsus en president Loubet, die nog bqtijds is uil gekomen. De aan slag zou den 24sten dezer, tusschen drie ën en vieren 's middags gepleegd worden. Een Fransch politie agent die met drie collega's aan de stations te Madrid een oog in 't zeil houdt, had een aantal kisten uit Barcelona opgemerkt, welke versche bloemen moesten bevatten. Hij liet een van de kisten openbreken en vond on der de bloemen een aantal zorgvuldig toegebonden pakjes met dynamiet. De politie nam een van de menschen ge vangen, aan wien de bezending ge adresseerd was; het was een koopman in een afgelegen wijk van Madrid. Er is een streng onderzoek ingesteld. De zwaluwen, op weg naai het Zui den, zijn de vorige week in Zwitserland overvallen door sneeuwbuien, die voor een groot aantal van de arme dieren noodlottig zijn geworden. In sommige plaatsen vielen ze bij honderden neer. Te Luzern heeft de ornithologische ver eeniging zich hun lot aangetrokkende diertjes, die nog levensvatbaar schenen, werden gevoederd en daarna, goed inge pakt, per Gotthard-sneltrein naar het zonnige Zuiden gezonden. De conducteur en het stationspersoneel van Chiaseo heb ben daar Vrijdagmorgen 200 sluks los gelaten. Er waren onderweg slechts drie zwaluwen dood gegaan. De ornithologi sche vereeniging te Luzern heeft dus voldoening van haar werk en wil dit bij voorkomende gevallen voortzetten. Te Stuttgart heeft een Maatschappij voor den werkenden stand een grootsch plan ontworpen om de nauw gebouwde middenstand met tal van bouwvallige en ougezonde woningen te herscheppen. Daartoe is een kapitaal noodig van 5 tot 6 millioen mark, waarvan reeds 1 millioen door belangstellenden is aan geboden tegen een rente van 3 pet. De Maatschappij heeft den gemeenteraad verzocht het overige kapitaal geheel of grootendeels te verschaffen tegen gelijke rente en met de terreinen en gebouwen als onderpand. De Duitsche regeering zal te Nord- deich, aan de kust van Oost-Friesland, een station voor telegrafie zonder draad oprichten, dat een kring van invloed met een straal van 1500 K. M. zal bestrijken. De schepen op zee zullen zich reeds b\j den twaalfden lengtegraad ten W. van Greenwich met den Duit- schen post in verbinding kunnen stellen, en heel Duitschland, Oostenrijk, Frank rijk, Zwitserland, Engeland en Dene marken komen binnen den kring van invloed. Men hoopt dat in het begin van het volgende jaar alle werkzaam heden gereed zullen. De vier liberale afgevaardigden van Antwerpen hebben Dinsdag een bijeen komst gehad, om af te spreken hoe zijr zich zouden houden tegenover het wets ontwerp op de werken van Antwerpen. Rjjswijck en Delvaux zullen het ontwerp verdedigen, Tonnelier en Verheven zul len aandringen op de scheiding van de havenwerken en de verdedigingswerken, maar wanneer door hun houding de uitbreiding van de haven van Antwerpen gevaar mocht loopen zullen zij het de regeering niet lastig maken. Een aantal arbeiders en arbeidsters in de Berlijnsche fabrieken van fijn linnengoed hebben het werk neergelegd. In het geheel zijn ongeveer 15,000 per sonen bij die nijverheid werkzaam, maai er staken op het oogenblik maar 3400 arbeidsters en 300 arbeiders, meest coupeurs. In alle werkplaatsen kan men voortwerken. De vereeniging van fabrikanten zou vandaag overleg houden over maatregelen van wedervergelding. Maar de kleine patroons zijn voor een uitsluiting niet te vinden, zoodat daar wel niet van zal komen. De arbeidsters verlangen regeling van den werktijd, vrjje levering van garen en naalden en een kleine loonsverhooging. In de Saksische nijverheidsdistricten laten de patroons nu ook dikwijls zee- visch voor hunne aibeiders komen, die zij ter tegemoetkoming aan de behoefte aan stevig voedsel, tegen den kostenden prijs van de hand doen Ook particu lieren volgen dit voorbeeld hoe langer hoe meer, door groote bezendingen voor gezamenlijke rekening te laten komen. Een bode haalt de bestellingen van huis tot huis op en zoodoende weet men, hoeveel er besteld moet worden. Ambtelijk weet men nog altijd niets van een vleeschschaarschte. Zeven jaar geleden woonde te Venetië in het paleis Maffin een gelukkigefamilie, het echtpaar Viglianetti met drie kin der.», twee jongens van 9 en 12 jaar en een meisje van 14 jaar. Op een dag waren de beide jongens voor straf door hun vader in een kamer opgesloten, waaruit zij 's nachts ontvluchtten; hoe hun dit gelukken kon, is nog niet opgehelderd. Maanden lang werd er ver geefs in alle richtingen naar hen ge zocht; ook de hulp van den aartsbis schop van Venetië, dén tegenwoordigen Paus, die in alle kerken van zijn gebied de vermissing van de jongens liet be kend maken, bleef vruchteloos. Ten slotte moest men wel aannemen, dat de jeugdige vluchtelingen verongelukt wa ren. Spoedig daarna stierf hun moeder van verdriet over het verlies van haar zoons, en ook het dochtertje kwam te sterven, zoodat de heer Viglianetti, de eens zoo gelukkige familievader, alleen overbleef, als een man, die voortdurend gekweld werd door gewetenswroeging over de strengheid, waarmee hij zjjn jongens gestraft had. En nu, na zeven jaar, zijn zijn zoons door de commissie voor de militie in de provincie Treviso als boerenknechts teruggevonden. De vader is dadelijk van Venetië vertrokken om hen terug te halen. Te Weenen wordt het klavier, dat Beethoven in 1800 van de vorstin Lich- nowsky ten geschenke kreeg, geëxpo seerd. Het is in verschillende handen geweest en nu in het bezit van den heer Zach, die het aan de stad Weenen wil verkoopen. Liefhebbers uit Londen i en New York hadden er reeds groote sommen voor geboden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2