Alles duidt er op, dat de keuze van een Noorschen koning nadert. Dat een Bernadotte nu uitgesloten is, mag men ook hieruit opmaken, dat de Zweedsche Rjjksdag uiteengegaan, is zonder den wensch kenbaar te maken, dat koning Oscar het aanbod van de Noorsche kroon voor een prins uit zijn huis zou aanne men. En alleen op dien wensch, heeft koning Oscar gezegd, zou hjj de zaak nog eens in overweging nemen. Een telegram uit Kopenhagen meldt, dat er Woensdagavond of nacht een telegram van Michelsen, den Noorschen eersten minister kwam, en de Deensche ministers dadelijk samen werden geroe pen tot een vergadering onder leiding van dén kroonprins op het kasteel Ama- lienborg. Men weet, zoo heet het ver der, dat het telegram betrekking had op de candidaatuur van prins Karei van Denemarken, en men gelooft, dat het het formeele aanbod van de Noorsche kroon inhield. Na afloop van de verga dering werd er een antwoord geseind en, men zegt, dat het aanbod aange nomen werd. De Noorweegsche Storting houdt z'ch bezig met de wijziging van de grondwet, noodig geworden door de ontbinding van de Unie. Volgens het voorstel zal de eerste paragraaf luiden: Het koninkrijk Noor wegen is een nieuw, zelfstandig, ondeel baar, onafhankelijk rijk; de regeerings- vorm is de beperkte en erfelijke mo narchie. De prins moet niet alleen hebben verklaard de benoeming te zullen aan vaarden, maar daarvoor ook de toestem ming zjjnerfami'ie reeds hebben gevraagd en verkregen. Zoodra de formaliteiten in Noorwegen geëindigd zijn, verwacht men te Kopenhagen een deputatie van Noren, die den prins zijn benoeming zullen komen aankondiger, en hem als koning zullen huldigen. Dan zal het Deensche koningsjacht „Danebrog", vergezeld door eenige oor logschepen den jongen koning met zijn gezin naar Noorwegen overbrengen. Reeds worden door het ministerie van marine de noodige toebereidselen daar voor gemaakt. Prins Karei is sedert jaren gehuwd met prinses Maud van Engeland, de dochter van koning Edward. Hij heeft een zoon van twee jaar, prins Alexander. Prinses Mand is niet erg ingenomen met de koningskeuze; zij is een huiselijke vrouw, die zich aan het hofleven niet gewennen kan. Maar haar vader heeft bij haar erop aangedrongen, haar eigen meeningen achter te stellen, wat beschouwd wordt als de toekomst van haar man. Te New York hebben eenige leden der effectenbeurs in hunne motorwagens draadloostelegrafische apparaten laten aanbrengen, die het hun mogelijk zal maken, van het in de nabijheid van de beurs aanwezige station voor draadlooze telegrafie gedurende de ritten telegram men te ontvangen. Het verkeer vindt gewoonlijk tot op 40 KM. plaats, doch .de golflengte van het station kan tot 90 KM. klimmen. In het Thuringsche woud ligt de sneeuw tot 30 cM. hoog. Hooggelegen plaatsen onderhouden de gemeenschap met elkaar door sleden. De tandradspoor van Ilmenau naar Schleusingen ligt geheel onder de sneeuw. Bij Salzungen is een werkman die na volbrachten arbeid op weg naar huis was, doodge vroren. Zware nachtvorsten hebben de te velde staande gewassen gehavend. Het Zweedsche marinebestuur ver langt, dat er op de bebegrooting van 1905 gebracht zal worden: de aanbouw van 22 oorlogsbodems, nl. een gepant serde kruiser van het type Fylgia (4060 ton, 21,5 knoop), 4 torpedojagers, 8 torpedobooten le en 7 2e klas, een onderzeesche boot en een oefenschip; verder de verandering van 4 liniesche pen 2e klas, voortzetting van de kust- vestingwerken en van de versterkings- werken aan den ingang van de haven van Gothenburg. Voor de verschillende posten wordt ongeveer 5,200,000 kronen verlangd, verdeeld over twee jaar. De advocaat Milan Millossawlewitsch, lid van den Hongaarschen Rijksdag, is Zaterdagmiddag door een paardenkoop man te Maria Theresiopel met een ijzeren stang doodgeslagen. Toen de moordenaar in hechtenis werd genomen gaf hij als reden voor zijn misdrijf op, dat de advokaat hem bij een burgelij k proces afgezet had. Na het lichten van het slagschip Pobjeda te Port Arthur, heeft de Mikado een dankbetuiging gezonden aan de officieren door wier werkkracht en be kwaamheid vier linieschepen en twee kruisers benevens andere schepen te Port Arthur boven water gebracht en bij de Japansche zeemacht ingedeeld zijn. Te Londen is een vrouw, oud 65 jaar wegens moord op haar echtgenoot, oud 78 jaar, ter dood veroordeeld. Zelden is de misdadige zotheid van de Engel- sche wet zoo duidelijk geworden als in dit geval. Het echtpaar Seddon is twaalf jaar gelukkig getrouwd geweest, alleen was op het laatst de man ziekelijk eo kwelden hen geldzorgen. Zij hadden een koekebakkerswinkel, die gestadig ach teruit ging. Eindelijk was al het geld op, en de huur was vervallen. Toen zeide de vrouw tot haar man: nu zit er voor ons niets anders op dan de dood of het armhuis. Zij besloten samen testerven. De man schreef nog een laatsten wil en de vrouw bereidde den gifbeker van wolfskers. Beiden namen het gif in, de zieke oude man stierf er aan, maar de vrouw kwam er boven op, en nu stond zij terecht. Zij vertelde alles zoo als het gegaan was. Zij maakte een diep droe- vigen indruk en leek een achtenswaar dig mensch. Maar de Engelsche wet zegt, dat wanneer twee personen af spreken om samen zelfmoord te plegen, en een blijft in het leven, die wegens moord gestraft wordt. De gezworenen hadden geen keus en spraken het schul dig over haar uit, maar bevalen met aandrang aan, genade te betrachten. De rechter vroeg of zij nog iels tot harer verdediging had te zeggen Ik heb mijn man niet vermoord, antwoordde zy Daarop sprak de rechter het doodvonnis uit. Er is nauwelijks twijfel aan of dit vonnis wordt niet uitgevoerd. De vrouw zal gratie krijgen, maar de gevangenis gaat zij in, en als 't voor slechts kort is, dan zal dat wezen omdat de dood er weldra een einde aan maakt. De komedie wordt nog hatelijker als men bedenkt, dat bij gelukte zelfmoorden de uitspraak nagenoeg altijd luidt, dat de doode in tijdelyken waanzin heeft ge handeld, maar bljjft hij in leven, dan wordt hij gestraft als iemand die goed bij zinnen was, tenzij in de gevallen van werkelijke krankzinnigheid. Wie koning van Noorwegen zal zijn, wordt, als de Storting het eens kan worden Dinsdag beslist. Waarschijnlijk wordt Prins Karei van Denemarken tot den troon geroepen met den naam Haa kon de Zweden. Eerst zou in deze een volksstemming plaats hebben, maar daar is van afgezien. Nog wordt medegedeeld dat de aan staande koning het recht tot ontbinding van de Storting verlangt. Nog wordt opgemerkt, dat toen koning Haakon VI in 1380 stierf, Noorwegen onder Denemarken kwam. Ruim vier honderd jaar later, in 1814, trad het in de unie weer zelfstandig en vr(j. Ook hierom zal de naam Haakon den Noren welgevallig klinken, omdat het een echt Noorsche naam is. In de laatste jaren is er een streven om de vele in gevoerde eigennamen te vervangen door goed Noorsche. Met Prins Karei komt een kleinzoon van een Nederlandsche Prinses en ach terneef van onze Koningin op den Noorschen troon. Krupp heeft volgens een Exchange telegram uit St. Petersburg onderhan delingen aangeknoopt met de Russische regeering over aankoop der fabrieken van Poetilof, met het doel de Russische arbeiders door Duitschers te vervangen. In deze laatste toevoeging zit het hem vanzelf voor de anti-Duitsche bladen in Engeland, die de Exchange bedient; een hunner voegt er dan ook diep bewogen aan toe, dat daardoor 12,000 Russen op straat zouden worden gezet. Maar als Armstrong of Vickers de Poetilof- fabrieken eens wilde koopen? Ten aanzien van het Greina-plan voor een Oost-alpenspoor hebben de ingenieur Moser en prof. Heim een zeer gunstig rapport uitgebracht betreffende de tech nische zijde van de zaak en de geolo gische gesteldheid. De kosten van een lgn van Chur, in Grauwbunderland, naar Biasca, in Tessino, zijn geraamd op 112,561,000 francs. De noodige tun nel alleen zou naar schatting 83,776,000 francs moeien kosten. De heer Roessing van Interson, chef van den tractiedienst der Hol!. IJzeren Spoorweg-Mijte Amsterdam, is Vrijdag door toevallige omstandigheden aaneen aanslag op zijn leven ontkomen. Een sedert eenigen tijd ontslagen beambte vervoegde zich in het Administratie gebouw en vroeg den heer R. v. 1. te spreken. Toen hiertegen bezwaar werd gemaakt, dreigde hij den portier met een revolver en snelde naar de kamer van den heer Roessing. Deze was toe vallig even afwezig, en eer- de man aan zijn voornemen gevolg kon geven, werd hij door de te hulp geroepen politie ge arresteerd. Nader wordt nog medegedeeld, dat de aangehoudene, een wegens dienst weigering ontslagen jong beambte is, die reeds herhaalde malen doch vruchte loos, den heer R. v: I. over zijn ontslag trachtte te spreken. Te Amsterdam wordt geklaagd dat er te weinig personeel is bij de post, vooral sterk uitkomende bij den avonddienst. Meermalen gebeurt het, dat late post- zendingen niet te verkrijgen zijn omdat er geen handen genoeg zijn om de post stukken le rangschikken. Ook de afdee- ling postwissels geeft reden tot veel tijdverlies aan de belanghebbenden. Telkens leest men van gevallen van gasvergiftiging, óf door het openlaten van de gaskraan of door het ontsnappen van gas bij schuiflampen. Tegen het eerste euvel is geen raad te geven, omdat tot heden geen middel gevonden is om de kraantjes tot zelf sluiting te dwingen en dus alleen op lettendheid een onheil kan verhoeden. B(j schuiflampen is de schuifbuis ge vuld met water, dit sluit daar den gastoevoer af. Dit water verdampt en er bestaat dus gevaar, dat de afsluiting niet meer volkomen wordt. Om het ver dampen te voorkomen bedekke men het water in de buis met een laagje olie. Nog beter is heel geen schuiflampen te gebruiken. De N. Groninger Courant deelt het volgende kwakzalversstukje mede: Een eenvoudig gekleed manneke treedt het spreekvertrek van een neus en keelarts te Groningen binnen. Een pijn lijke trek ligt op zijn gelaat. Zijn rech terduim is met doeken omwonden. Voor zichtig wordt de hand vooruitgestoken. Hij zegt reeds langen tijd een zwe- renden duim te hebben en nu is hij ten einde raad in „de stad" gekomen om hulp te zoeken bij een „eerlgkschen" dokter. De doeken worden afgev/ikkeld. Ernstig kijkt de dokter daarbij toe. Hjj verwacht een ontstoken duim te zien, en bij ziet. vier pootjes, netjes naast elkaar gelegd en kletne spiertrekkinkjes uitvoerende vier groene pootjes, nog vastzittende aan een groen lichaampje waarin de duim is gestoken. Niet pret tig voor zoo'n kikvorsch! „Raad van 't boertje", zegt de patient. „Je haalt er de ingewanden uit, terwijl 't dier nog let ft en brengt dan den zwerenden vinger er in. Is 't dier dood dan neem je een ander." „Een kikker is zuiver", vervolgt de patiënt, „en taai, neen maar, hij leeft nog eenige uren na zijn dood. Ik heb er eenige meegenomen"- En meteen haalde hg uit zjjn linker jaszak een handvol levende kwakers. De dokter legde om den duim een voorloopig verband en zond den patiënt naar het ziekenhuis. Iemand te 's Gravenhage schrijft onder dagteekening van 19 dezer in het Han delsblad Hedenmiddag trachtte in den trein tusschen Gouda en Den Haag een jong- mensch zich door vergift van het leven te berooven. Sedert het vertrek had hij zich reeds vreemd aangesteld en haalde eindelijk een fleschje voor den dag, waar uit hij zeide antipyrine voor de hoofd pijn te willen gebruiken. Een der rei zigers vond de verpakking wat verdacht, en toen de jongeman het fleschje aan den mond wilde brengen, sloeg hij het hem uit de hand. Bij onderzoek bleek het niet minder dan 50 gram cyankali te bevatten, genoeg ongeveer om 'n heel dorp te vergiftigen. Op verzoek werd van dit geval geen kennis aan de spoordirectie gegeven, en werd het jonge mensch onder geleide thuis gebracht. Wijst deze gebeurtenis niet op de noodzakelijkheid van strenger toezicht tegen het verkrijgbaar stellen van der gelijke vergiften? Er is in Friesland, waar vele bijzon dere scholen verrijzen, gtbrek aan per soneel. Scholen, die geopend zouden wor den, zullen gesloten moeten blijven, omdat er geen personeel is. Men heeft de salarissen al reeds verhoogd met f 50 en f 100 boven het wettelijk minimum, maar ook dit helpt niet om sollicitanten te krijgen In het arrondissement Heerlen is men op het origineele idee gekomen, om den heer jhr. mr. Van der Maesen de Sombreff, die als schoolopziener aftrad, toteereschoolopziener te benoemen. Hoofddorps wegen zijn thans weer door den zwaren regenval in ware modderpoelen herschapen, wat eigenlijk niet anders kan, daar rioleering hier geheel onbekend is. Men legt veelmalen planken om van den weg droogvoets zijne woning te naderen. Nu Hoofddorp zich in alle richtingen uitbreidt, zoude 't wenschelijk zijn dat hierin ook spoedig verandering kwam. Naar men verneemt wil de Noorder Zuid Holl. Stoomtram Maatschappij een omnibusdienst in 't leven roepen tus schen Hoofddorp en Heemstede, waar door reizigers in de gelegenheid zullen zijn, eenige keeren per dag op voor- deelige en gemakkelijke wijze Haarlem en Leiden te bezoeken. Thans ireett men particuliere morgen- en avond diensten. H iARLEH 24 Octobor 1965. In der. Raad van Woensdag zal o a. behandeld worden een voorstel van den Heer Kleynenberg om de avond school als derde schooltijd te vervormen in een derden schooltijd voor leerlingen der hoogste klasse. De jongens zullen volgens het voorstel tweemaal per week, teekenles ontvangen, de meisjes in handwerken, beiden van vijf uur tot half zeven. Die met dit onderwijs belast worden ontvangen één gulden per les uur. B. en W. ontraden aanneming van het voorstel, eerstens om de hooge kos ten, vervolgens in betrekking tot de Leerplichtwet en nog andere redenen, die niet zoo rechtuit genoemd worden. Wie eenigermate op de hoogte is van onderwijstoestanden, weet dat de derde schooltijd of wel de avondschool nooit in deze Gemeente het burgerrecht heeft mogen verkrijgen. Blijkbaar kwamen de kinderen er met tegenzin, op last van hun ouders en onder aansporing van de onderwijzers, 'tls geen wonder, dat de derde schooltijd verliep, als men nagaat., dat de leerling dan reeds vg f uren achtereen op de schoolbank had gezeten, onder streng toezicht zich had moeten inspannen om al maar kennis te verzamelen, soms van zaken waar ze volstrekt geen pleizier in hadden, maar omdat het een deel uitmaakte van het schoolprogramma. Voor verreweg de meeste kinderen was dan ook het klokje van vieren het tijdstip dat voor hen de dag begon. Vijf uren daags is voor een kind wat te zeggen. Vele ouders zagen dit in hiel den hun kroost na vier uur van de school. Met de overgeblevenen dat waren er nooit veel werd school gehouden; de Heeren die waarschijnlijk nooit voor de klas gestaan hadden be schikten 't zoo en dus... maar school houden met overwerkte kinderen; geen onderwijzer zag daar eenig nut in en 'tonderwijs nu ja.... ging dus nooit van harte. Het onderwijs aan zoo'n onvoltallige klas, kon om bovenstaande reden nooit in aansluiting zijn met het dagonderwijs en ook bij deze blijvers bleek, dat hoe de onderwijzer het ook

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2