HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN en No. 86. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES Gedempte Oudegracht 88. Zevenentwintigste Jaargang. 144 144. van ZATERDAG 28 October 1905 TE HAARLEM Zondag 29 October 1905. KRONIEK. TELEPHOONNUMMEK Intercommunaal Telephoonnummer ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden ,25. franco p. post ,40. Afionderlijke nommers 8 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentie™ worden aangenomen tot DINSDAG en ^VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Egliae Wallonne. 9} heures, Ecole du Dimanche. In „Volksbelang" Jansweg 40. lOVs heures, Mr. M. Dupont. Gereformeerde Kerk Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 554 ure, Ds. Mulder. Woensdag. 's Av. 8 ure, Ds. Tibben. Dankstond voor het gewas. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5l/j ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref. Gemeente. (Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Ds. ran der Vegt. 's Avonds 5Vj ure, Ds. van der Vegt. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Da. van Bakel. Nam. 1 ure, Zondagsschool in de Kerk. Ds. Poolman verwacht deze week zijn catechisanten op de gewone dagen en uren. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Plantenga. De opbrengst der gewone kollekte in de bussen na de Godsdienstoefening is bestemd voor de Nederlandsche Gustaaf Adolf Vereeniging. Remonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Eldering, Remonstr. Pred. te Rotterdam. Repetitie van het zangkoor 11 Vs ure in de kerk met begeleiding van het orgel. Donderdag. Nam. li/s ure, Huwelijkswijding. Kerk der Broedergemeente. Zaterdag. 't Avonds 8Vs ure, Ds Schmidt. Bidstond. Zondag. Voorm. 10 ure, Ds. Hekker, Pred. der Herst. Luth. Gemeente te Amsterdam. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Stoofsteeg 6. Voorm. 10 nre, Openbare samenkomst, 's Midd 12 ure, Zondagschool, 's Av. 6 ure, Openbare sam nkomst. Dinsdag. 's Avonds 81/» ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 nre, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 nre, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Waar niets andsra vermeld wordt, wordt de Ned Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Avondmaal. 'b Nam. 2 t/, ure, Ds. Gerth van Wijk. Dankzegging. Dinsdag. 's Av. 7 ure, Ds. Gerth van Wijk. Lezing over de Hervorming. Onder werp: Haarlems Beleg." Medewerking v. d. Christ. Zangvereen. „Bennebroek" Collecte voor de Ned. Gustaaf Adolf Vereeniging. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Pred. te Spaarndam. Evang. T uthorsche Kerk. Niet ingekomen. Doopsgezinde Kerk. Niet ingekomen. Bloemendaal. Niet ingekomen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Zeegers, Directeur van Meer en BoBch. Zendingsrede. Htllegom. Voorm. 91/a ure, Ds. Meerburg. Nam. 2Vs ure, Ds. Meerburg. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, Ds. B. Baljon. Gedenkdag der Hervorming. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Ktitsch Lojenga. Spaarndam. 's Avonds 7 ure, Ds. S. A. Baljon, Voorbereiding. Velsen. Voorm. 10 nre, Ds. de Sopper. 's Avonds 6l/s ure, Ds. de Sipper. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Posthumus Meijes, Voor de Raad in de Vergadering van Woensdag overging tot de begrooting, het werk van rten dag, werden nog enkele kleine zaken afgedaan. Mejuffrouw Wielandt werd op haar verzoek eervol ontslagen als onderwij zeres aan de Opleidings chool voor Meisjes; den Heer van den Ende als leeraar aan de II. B. SchoolDr. Sche pers als leeraar in Aardrijkskunde aan het Gymnasium en had een zitting met gesloten deuren plaats welke nogal veel lijd in beslag nam. Vastgesteld werd een staat tot be schikking op den post Onvoorziene Uit gaven 1905 en het eerste suppletoire kohier der plaatselijke directe belasting over 1905, bedragende f 8075.14ys. Besloten werd in dank van den Heer Heshuijsen voor de stedelijke verzame lingen te aanvaarden een tournooischild en een zolderversiering en van den Heer H. L. Stoel een beker DeHeerHugen- holtz had hierover nog even het woord. Vastgesteld werd een verordening betreffende het hebben of gebruiken van tapijtklopperijen. De Heer Thijssen was hier aan het woord. B. en W. werden gemachtigd om met het R(jk een overeenkomst te sluiten betreffende het door den reinigingsdienst weg te halen vuilnis enz. uit de militaire gebouwen, tegen een vergoeding van f 760.— per jaar. Door den Heer Kleynenberg is voor gesteld om aan de kostelooze en tus- schenscholen den derden schooltijd in den tegenwoordigen vorm op te heffen en in de zes wintermaanden voor de leerlingen der hoogste klasse tweemaal in de week telkens gedurende anderhalf uur te doen les geven aan de jongens in het teekenen, aan de meisjes in het handwerken, des namiddags van 5 tot 6 Va ure. Als vergoeding van het perso neel hiermede belast wenscht de voor steller f 1.— per uur. Voor de kosten van een en ander wordt tot 31 December f 1300.noodig geacht. Om te beginnen merken B. en W. op, dat de kosten veel hooger zijnvoor den zesmaandschen cursus ongeveer f 7000.— In verband hiermede en met de be staande meeningen in deze vinden B. en W. geen vrijheid tot de voorgestelde reorganisatie over te gaan, terwijl er andere redenen bestaan om over te gaan tot de afschaffing van den derden school tijd zooals die thans bestaat. De Heer Kleynenberg trok zijn voor stel in, behalve het punt derde schooltijd. Het gaf aanleiding tot eenige bespre kingen. De Heer Thiel doet opmerken, dat de derde schooltijd feitelijk sedert April is afge-chaft, bovendien heeft de Raad in deze niets te zeggen; wèl B. en W. De Heer Kleynenberg meende, dat de derde schooltijd nog wel degelijk bestaat, wat óók de Wethouder van Onderwijs toestemde, 463 kinderen nemen er nog deel aan. De Heer Thiel had nog het woord, de verschillende belanghebbenden waren het in deze niet eens. Maar de derde schooltijd werd afgeschaft. Uit de Algemeene beschouwingen en het antwoord van B. en W. op deze volgt hieronder uit die correspondentie het volgende. Herinnerd wordt aan de groote minderheid bjj de onlangs plaats gehad hebbende verkiezing van een der Wet houders. De afd. meende niet onbespro ken te mogen laten, dat een aantal zaken sneller hadden kunnen en moeten behandeld zijn, voornamelijk bij afd. Onderwijs. Een lid meende in openbaarmaking van het kohier en eigen aangifte voor de Plaats, belasting het middel te zien, om de opbrengst ervan aanzienljjk te doen stijgen. Er werd echter ook gewezen op ongunstige resultaten in deze. Ook in de derde Afdeeling werd kritiek geoefend op het beleid van B. en W. De meening werd uitgesproken, dat het College te langzaam werkt, misschien een gevolg van te omslachtige wijze van werken of ook van te lang ophouden der zaken bij verschillende Commissies. Nog werd in die Afd. de financieele toestand met zorg ingezien, en gewezen op de saldo's uit de bedrijven, welke nu worden gebruikt om de begrooting zonder belastingverhooging sluitend te maken, terwjjl hier sprake mag zijn van een indirecte belasting Bij de aan staande groote kosten, waar de Ge meente voor komt te staan, wordt de vraag gedaan of het niet noodig is dat B. en W. hun financieele plannen voor de toekomst bloot liggen. Aangedrongen wordt op een steno grafisch verslag van het behandelde in de Raadszittingen. B. en W. in hun antwoord zjjn van meening, dat, buiten beschouwing ge laten de uitgaven voor het rijk te doen, de financiële toestand der gemeente zeer goed is, zools dan ook de koers der schuldbrieven aantoont. Winst op de gemeentebedrijven en die te verhoogen als de omstandigheden dit toelaten, is ook door den Raad gehuldigd. De meening, dat B. en W. te lang zaam werken, wordt door dit College niet gedeeld, terwijl ook geen voor beelden zjjn genoemd. Voor de school voor M. U. L O. moet een school ge bouwd worden. De tijd van twee jaren is hiervoor te kort. Bovendien is het aantal door het College te behandelen zaken, in de laaste jaren met 50 °/0 gestegenvertragingen kunnen niet geheel vermeden worden. Verschillende, zelfs kleine werken, eischen soms de medewerking van verschillende ambte naren. Officeeie verslagen van de beraad slagingen te doen bewerken, wordt niet noodig geacht en tegen een ste nografisch verslag bestaan bezwaren. Volgden de beraadslagingen. De Heer Hugenholtz drong aan op openbaarmaking der kohieren, het komt hem voor, dat de plaats, belasting er door zou stijgen, maar B. en W. schjj- nen te meenen dat dan veel ingezetenen de gemeente zouden verlaten. Vei schillende punten omtrent de finan ciën werden nog ten berde gebracht. B. en W. hebben, volgens eigen ver klaring, niet gestreefd naar bezuiniging, wat toch wel behoord had. Verder nog eenige punten, reeds bo vengenoemd, o. a. over het langzaam werken; sommige dingen duren al zeer lang. Een stenografisch verslag blijft spreker noodig achten. Wenscht hier voor een Commisdle, doet geen voorstel. De Heer Thiel bespreekt de winsten der gemeentebedrijven. Is bezorgd, dat men bezig is hier zijn kapitaal op te eten. Wij moeten niet alleen amorti- seeren, maar er moet ook afgeschreven, wegens waardevermindering, op de wa terleiding is de afschrijving veel te wei nig, zooals ook op de oprichtingskosten en zal stemmen tegen de begrooting van de waterleiding. Nog had de Heer Schram het woord, meent dat het kohier openbaar moet zijn, ook dat der vermogens en bedrijfsbe lasting noodig is. De Heer Stolp wenscht dat B. en W. in overweging zullen nemen hoe tot sneller werken te zullen komen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 1