De lieer H. D. Kruseman deelt mede, dat een onderzoek is ingesteld naar ge meenten waar openbaarheid omtrent kohieren bestaat, maar de resultaten omtrent openbaarmaking zijn niet be moedigend. Onze kohieren stijgen, niet tegenstaande de bevolking niet toeneemt, en bestrijdt den Heer Hugenholtz op verschillende punten. De Heer J. N. Kruseman stelt den Heer Thiel gerust op het punt van waardevermindering en kapitaal opeten. De Heer de Breuk beantwoordt de verschillende Sprekers. Oeeft toe, dat de oprichtingskosten der waterleiding op de geheele inrichting had behooren te komen, maar een zesde van die kosten was reeds afgelost. De Voorzitter deelt nog de geschie denis mede omtrent het totstand komen van het werkliedenreglementen wenscht niet onbesproken te laten, dat het ver keerd is voor een gemeente om telkent van belastingstelsel te veranderen doet opmerken, dat er groot verschil bestaat tusschen een stenografisch verslag voor de Tweede Kamer, ten opzichte van latere Wetsuitlegging, en een zoodanig verslag voor den Gemeenteraad. De Heer Thiel brengt hulde aan de balansen enz. van de lichtfabrieken, deze ontbreken echter bij de waterleiding, stelt er belang in, deze gegevens ook openbaar te maken. De Heer Hugenholtz wordt gerust gesteld omtrent nieuw geld, aangevtaagd voor voltooiing der klok \n de hal van het Raadhuis. Een onderzoek wordt gewenscht in zake het aanschaffen van een motor bootje voor den havendienst, geraamd op f 1200, met wat hooger kosten zou het tevens kunnen dienen voor den reinigingsdienst. B. en W. bljjven deze n boot noodig achten. De Heer Groot ziet de noodzakelijk heid van dit bootje niet inAls een der aanwezige booten geheel ter beschikking van den havenmeester was, zou .de uit gaaf niet noodig zijn, maar dan moet de regeling anders zijn. Bovendien zijn de kosten veel te laa g gesteld. Stelt voor, den post van f 1250 hiervoor te schrappen, voor dit jaar. De Heer Rinkema heeft in deze nog het woord, wenscht dan liever een boot van hooger capaciteit. Amendement Groot komt in behan deling. De Heer de Breuk verdedigt dezen post. Een boot van meer capaciteit kost veel meer en vereischt ook een vaste man voor de bediening. De Heer Spoor wenscht f 235 voor een roeiboot. De Heer Modoo is na onderzoek tot het besluit gekomen, dat een boot, ten gebruike van den havenmeester, Doodig is. De Heer v. d. Kamp wil den post met 750 verhoogen. Dit komt in stem ming en wordt verworpm. Voorstel Groot verworpen. Voorstel Spoor evenzoo. De post wordt daarna onveranderd aangenomen. Aangenomen wordt een voorstel van den Heer Stolp om geen reclamezuilen te plaat-en en hiervoor f 250 minder te ramen. Aangenomen. De Heer Kleynenberg stelt voor de toelage voor den kastelein van het Prinsenhof met 12,50 te verhoogen. Dit wordt na stemming aangenomen. Aanbevolen wordt openbare aanbeste ding bij het maken van nieuwe straten. Herstellingen worden te lang uitgesteld. Ook in de 2e Afd. was aangedrongen op spoediger herstel en wordt aanstel ling van een opzichter, belast met het nagaan der fouten in de bestrating besproken. Door een en ander zal de toestand beter worden. Opgemerkt wordt, dat de Gemeente reeds zulk een opzichter heeft en dat ook de politie in deze scherper behoort toe te zien. Nog wordt gevraagd naar een proef met droge en natte bestrating. Voor het aanbesteden van vernieuwing van straten bestaat bij B. en W. geen bezwaar tegen een proef, doch herbe stratingen dienen door de Gemeente uitgevoerd te worden. Proeven met natte bestrating zijn gunstig uitgevallen. Ver der zullen verzakkingen steeds bestaan. De heer de Braai wenscht bordjes met «rechts houden« aan de straten. De Heer Rinkema wenscht algemeene aanbesteding van straatwerken. Thans zijn de kosten te hoog. De Heer de Breuk beantwoordt. Tegen aanbestcdidg nieuwe bestrating zou geen bezwaar zijn. Geeft een overzicht, waar uit bljjkt dat herstellingen enz. 15i/j ct. per M1. eischen. Verbetering van de Parklaan zou op hooge kosten komen. De Heer Modoo wenscht een plan van bestrating, opdat de daarvoor aange vraagde 100,000 worde aangetoond. De Heer Thiel wenscht de Comm. van Fabricatie in deze geraadpleegd te zien. De Voorzitter beantwoordt. De Heer Thiel wenscht stemming over dien post en dien te verminderen met f 50000, doch neemt dit terug, maar, zegt Spreker, de achterhoudendheid van B. en W. prikkelt. De Hear Schram besprak nog Zondagsrust voor plantsoenwachters. Voorgesteld werd de verbetering van de speelplaats aan het Prinsenbolwerk aan te besteden. Van and re zijde wordt de wensch geuit den post van f 2000 voor dit doel I te echrappen. Voor openbare besteding vinden B. en W. het werk te klein, doch er kun nen aanbiedingen gevraagd worden. De Heer Rinkema vraagt of de post voor afzettingen van plantsoenen steeds op de begrooting zal komen. De Heer Groot wil meer speelplaatsen en de 2000 toe staan. De Heer Thiel vindt de afscheidingen zeer nutiig en een uitstekenden maat regel. De Heer Schram meent in tegenstel ling van den Heer Spoor, dat van de speelplaats druk gebruikt wordt. De Voorzitter verdedigt de afzettingen en de speelplaats. Voorstel v.d. Berg, den post met f 1000 te verminderen wordt verworpen. Bij het reinhouden der urinoirs wordt geklaagd over waterverspilling en vraagt men naar de uitkomsten der toegezegde proef met olie-afsluiting. Geantwoord wordt, dat die proeven wel voldaan hebben. Geleidelijk zullen de urinoirs gewjjzigd worden. De Heer de Braai wenscht 300 te bepalen voor oliejassen voor gemeente reiniging, te gebruiken bjj slecht weer. Aangezien dit punt bij B. en W. in onderzoek is, trekt de Heer de Braai zjjn voorstel in. De resultaten van het melkonderzoek zou men op geregelde tijden gepubliceerd wenschen. B. en W. antwoorden, dat het mis schien aanbeveling zou verdienen de ongunstige rapporten openbaar te maken B. en W. zullen dit in overweging nemen' Er wordt gevraagd of spoedig een voorstel kan tegemoet gezien worden om de schoolbaden tot meer dan drie scholen uit te breiden. Opgemerkt wordt, dat de maatregelen in deze nog te kort werken om voorstellen tot uitbreiding te doen. De Heer Modoo bespreekt dit. De Heer de Haan Hugenholtz meent dat er aanleiding bestaat om de baden tot meer scholen uit te breiden. De Heer H. D. Kruseman constateert, dat de getallen schoolbaden afneemt. De Heer Thijssen beveelt volksbaden aan. De Heer Hugenholtz betreurt, dat B. en W. slechts t 500 willen geven aan de Vereen, tot bestrijding van Tubercu lose, waar f 1000 was gevraagdstelt voor den post met f 500 te verhoogen, ook door de Heeren Kleynenberg en Schram wordt dit warm aanbevolen. De Heer J. N. Kruseman verdedigt de voorgestelde f 500. De Heer Pahud de Mortanges beveelt de aanneming van voorstel Hugenholtz zeer aan; het wordt aangenomen. Nadat de vergadering te half zes ge schorst was werd zij half acht voort gezet. Opmerking werd gemaakt, dat geen gelden zijn uilgetrokken voor stichting eener school voor M.Ü.L.O., welke school volgens Raadsbesluit in October 1906 gereed zou moeten zijn. De Heer Schram wil voor deze school f 1.uittrekken. De Heer de Haan Hugenholtz zegt, dat voorgestelde- twee jaren tn kort. is. En dan zal de plaats voor die school spoedig aan den Raad voorgesteld wor den. Verder is het getal leerlingen per klasse afhankelijk van de adviezen dei- schoolhoofden. De Heer Van Styrum bestrijdt het voorstel Schram; het wordt ingetiokken. De Heer Thiel meent dat B. en W. niet te veel moeten rekenen op ver mindering van het aantal leerlingen der openbare scholen en ook merkt Spreker op, dat het aantal leerlingen in sommige klassen te hoog is en noodigt B. en W. uit dit aantal bjj verordening te bepalen. De Heer Schram doet opmerken, of het mogelijk is, dat kinderen die niet kunnen geplaatst worden op de Tweede tegen het schoolgeld van die school op de Eerste kunnrn toegelaten worden. De Heer de Haan Hugenholtz zegt, dat een voorstel den Raad zal kunnen bereiken tot gelijkstelling der twee scholen. Herinnerd werd, dat B. en W. toe zegging hadden gedaan te overwegen het punt kostelooze toelating op de H. B. S. van daarvoor in aanmerking ko mende leerlingen. Geantwoord is, dat er in deze Ge meente, Vereenigingen en Fondsen be staan die hierin voorzien. De Heer Schram bespreekt dit en wenscht dat minstens vjjf leerlingen kosteloos zullen geplaatst worden. De Heer de Braai wenscht te welen, of daar dan ook leerlingen der Bijzon dere Scholen iu zullen kunnen deelen. li De Heer Hugenholtz weet, dat het veel moeite kost één leerling geplaatst te krijgen. De Heer de Haan Hugenholtz zet uit een, hoe van wege de gemeente zou kunnen voorzien worden. De Voorzitter deelt mede, det de zaak heden door den Raad niet goed kan aangenomen worden. Zij moet eerst goed onder de oogen gezien. Óe Heer Schram stelt voor f 500 ervoor te bepalen. De Voorzitter wenscht de zaak naar orde en regel nader te onderzoeken, er zal dus een voorstel komen. Voorstel Schram wordt ingetrokken. De onderhoudskosten voor gebouwen voor M. Onderwijs en H. Onderwjjs zul len in 't vervolg afzonderlijk op de be grooting voorkomen. De Heer Groot wijst er op, dat het tekort van de R. K. teekenschool door de Gemeente wordt gedragen. Andere Vereenigingen komen niet zoo gemak kelijk aan subsidie. De Voorzitter stelt den Heer Groot gerust met de verklaring, dat een voor stel tot subsidie aan den Behangersbond, 1 door den Heer Groot bedoeld, spoedig den Raad zal bereiken. De Heer Modoo vraagt hoe de 100 besteed wordt, aangevraagd voor de Maat.-cbappij voor Tuinbouw en Plant kunde. Wethouder de Breuk licht dit toe. De Heer Thij«sen wenscht de sub sidie voor f 100 voor het Bureau voor Sociale Adviezen te schrappen, omdat het een bepaalde richting voorstaat. De Heer Hugenholtz bestrijdt dit. Het is een uitnemende inrichting, en geheel onpartijdig. De Heer de Braai verdedigt de sub sidie. De Heer Thiel meent het van de Heer Thjjsssen niet goed is het Bureau te beschuldigen. Voorstel subsidie wordt aangenomen met één stem tegen. Instemming wordt betuigd met den wensch dat uitgevoerd worde het denk beeld om verpleegden in het Stads Ar men- en Ziekenhuis te doen opnemen in gezinsverpleging, bijzonder ten opzichte van kinderen, omdat deze, zoo noodig, aan verkeerde invloeden zouden kunnen worden onttrokken. Aan het armbestuur is medegedeeld, dat B. en W. een proef in deze wensehen. Genoemd Bestuur zal hieraan volgens den Heer Van Lijnden gevolg geven. De Heer Schram, wencht de uUrei- king aan bedoelden om de zeven dagen te doen plaats hebben, niet om de acht dagen. B. en W. zullen er rekening meê houden. De Heer Van der Kamp vraagt of aan den commissaris van politie een klein bedrag kan beschikbaar gesteld worden om in enkele gevallen die spoed vereischen te voorzien. De Voorzitter deelt mede, dat hierin voorzien wordt, in verband met een ge val door den Heer v. d. Kamp bedoeld. Gevraagd wordt te mogen vernemen of de proef met het Bureau voor werk gevers en werkzoekenden geslaagd is. Een bepaald oordeel, zeggen B. en W. is nog niet mogelijk. De voorloopige resultaten zijn niet ongunstig. De Heer Rinkema wijst op de dure manier van verzekering voor ongevallen. De Heer H. D. Kruseman doet op merken, dat een voorstel om voor eigen rekening te gaan werken bjj den Raad in behandeling komt. Men is van mee ning, dat een bijdrage tot het vormen van een reparatiefonds voor de Afd. Electriciteit door die Afd. zelf moet geleden worden, zjj het dan ook, dat het verliessaldo er door verhoogd wordt. B. en W. meenen, dat dit geen aan beveling verdient. De Heer Hugenholtz stelt voor f 12000 van Electriciteit te brengen op Gas. Het wordt verworpen. Men meent, dat f 4750 tot vernieu wing van de beschoeiing der Brouwers kade beter besteed zou zijn aan andere kaden, b.v. Zuider Buitenspaarne enz. Aanbeveling verdient, zoo wordt ge antwoord, om de beschoeiingswerken geleidelijk te doen plaats hebben. De Heer Rinkema bespreekt dit punt, wenscht het bedrag te besteden voor beschoeiing aan de westzijde van het Zuider- Buitenspaarne. De Heer Modoo wenscht deze post te handhaven, zulks in verband met be palingen in deze. De Heer De Breuk verdedigt den post; de toestand kan zóó niet lang daar bljjven. De Heer Groot vraagt of een uitgaaf voor beschoeiing niet n"g wat wachten kan. De Heer De Breuk meent, dat die uitgaaf beter is dan een anders noodige uitgaaf tot verbetering van die wal. De Heer Rinkema wenscht de f 4750 voor Brouwersvaart af to voeren. In stemming wordt dit aangenomen. Vervolgens kwamen de Inkomsten in behandeling. Voorgesteld werd het huis van de boerderjj het Torentje af te breken en het land te verhuren. B. en W. zeggen, dat de toestand van het gebouw nog wel van dien aard is, om er de hoogst noodige herstellin gen aan te doen. De Heer van der Kamp vraagt of B. en W. zullen voortgaan bezwaar schriften van vergunninghoudeis in ge heime zitting te behandelen. Ja, zegt de Voorzitter. Ten opzichte van het bedrag van /■90 000 wegens gebruik van openbare gronden voor buizen van de gasfabriek, wordt er op gewezen, dat deze opmer king vervalt door de laatste afstemming van het voorsiel Modoo in deze. De Heer Hugenholtz bespreekt dit. Acht het verkeerd op de retributie te bljjven leunen. Wenscht de retributie voor gas en water gelijk te maken met het oog op event ueele gasverlaging, wat op de begrooting niet van invloed be hoeft te zijn. De Heer J. N. Kruseman bestrjjdt dit op de hem eigen geestige wjjze. De Heer Thiel noemt het motief han dig, maar niet steekhoudend, het is spelen met cijfers. De Heer Modoo is óók voor voorstel Hugenholtz. Men zal, op die wijze voort gaande, nooit tot gasprjjsverlaging ko men. Voorstel Hugenholtz wordt verwor pen met zeven stemmen voor. De Heer Rinkema wenscht den naam I kostelooze schelen te doen vervallen,, omdat er voor drievierden betaald wordt. Toezegging in deze wordt gedaan. De Heer Schram spreekt nog voor evenredig schoolgeld. Wegens wijziging der Wet L. O. thans f 102.440 bedragen. De post afschrijving voor waterleiding gaf nog aanleiding tot veel bespreking. Evenzoo het salaris voor den boekhou der, dien een persoonlijke toelage is toegedacht van 500 en den titel niet te veranderen in inspecteur. De Heer De Breuk doet opmerken, dat de f 500 eigenlijk is omdat de Heer Spaan uitstekend in staat is om andere werkzaamheden te verrichten en als 't noodig is den Directeur te vervangen. De Heer Loosjes verklaart zich ook tegen den post en den titel. Nog de Heer Modoo. De Heer Stolp verdedigt den post. Voorstel Modoo wordt verworpen. De Heer Modoo wenscht regeling van de jaarwedden bjj ziekte. De Gemeentebegrooting wordt daarna met één stem, van den Heer Grootf tegen aangenomen. De Heer Sneltjes brengt een woord van dank aan den Wethouder van Fi nanciën en den Voorzitter, waarna de vergadering kwart voor elven gesloten werd.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2