sleepboot Kroonstad bezocht. Iiij bericht, dat toen h(j te middernacht Kroonstad verliet, de troepen der regeering de op roerlingen meester geworden waren, maar dit was eerst geschied na een woedenden strijd, waarbij aan weers zijden honderden gedood en gewond werden. De oproerlingen hadden zich verschanst in de bouwvallen van de in brand gestoken geplunderde perceelen en verweerden zich hardnekkig. Ofschoon de troepen met geschut vuurden, sloe gen de oproerlingen ettelijke nachtelijke aanvallen der troepen af. Eerst bij het aanbreken van den dag was het moge lijk met meer succes den aanval der troepen uit te voeren, en werden de oproerlingen omsingeld, die bedwelmd door het mi. bruik van sterken drank, niet langer in staat waren zich te ver weren. Het kwaad was inmiddels ge schied; de stad is nu rustig. Het oproer te Kroonstad is daar uit sluitend door de slechte verzorging der manschappen en hun slechte behandeling door de officieren in 't leven geroepen. Het verzet was dan ook alleen tegen de officieren en ambtenaren gericht, zoodat deze in burgerkleeren de vlucht namen. De Daily Telegraph deelt mede dat de onverpoosde ven jjnigeophilserij in Maxim Gorki's krant :terk tot de pan'ek onder de joden bijeraagt. De Russische Chris tenen worden er dagelijks in opgestookt, om de joden te verdelgen; vooral den „joodschen hond Witte", die samebspant om Rusland aan de joden uitteleveren. Men moet „dien dief van een Witte" dooden. Het heet dan dat honderden hun eigen leven willen geven om Witte uit den weg te ruimen. En daarna mce- ten ook zooveel mogelijk Israëlieten ge dood worden, die den Tsaar beheerscnen. Dezelfde correspondent seint dat Witte een gewapenden opstand in Polen ver wacht. Daarom zal daar de krijgswet worden afgekondigd. In een bekendmaking van de regeering wordt een beroep gedaan aan het beza digde en verstandige gedeelte van het Russische volk, om mede te werken bjj den hervormingsarbeid. Een ernstige toepassing der hervormingsmaatregelen is toch slechts mogelijk als orde en rust teruggekeerd zijn. De regeering verklaart nadrukkelijk dat zij slechts gestreefd heeft naar herstel van de orde; vele berichten spreken echter van een uit tartend optreden der politie; de regee ring zal naar die gevallen een nauw keurig onderzoek instellen en de schul digen straffen. Uit Petersburg werd aan de »Russ. Korr." geseind, dat men daar ook voor een Jodenmoord vreest. Op de Alexau- dermarkt vonden de christenkooplui proclamaties, waarin tot het vermoorden der Joden werd opgehitst. Geloofwaar dige personen zeggen, dat zij gezien hebben, dat politiebeambten zulke papie ren op de mur. n der huizen plakten. Onbekende personen zoeken de huizen uit, waar Joden wonen. Een aanzienlijk koopman vertelde den correspondent, dat hjj een oproeping had gekregen om zich aan te sluiten bjj de Nationale Liga, die zulke oproepingen had ver spreid, en hem was verzekerd, dat een vervolging tegen de Joden en tegen de intellectueelen werd voorbereid. Finsche messen zijn in grooten getale aan het grauw uitgedeeld. Hardnekkige geruchten van onlusten, gericht tegen de intellectueelen en de Joden, die hier voor den aanstaanden nacht zouden zijn beraamd, brengende residentie in groote opgewondenheid. De wapenmagazijnen zijn sinds de laatste dagen overvol, de vraag naar revolvers en patronen kan nauwelijks bevredigd worden. De commandant van de stad maakt bekend, dat deze geruchten uit kwaad willigheid verspreid zijn, doch heeft toch vooizorgsmaatregelen getroffen. Volgens Aftenposten verwacht men prins Karei van Denemarken en prinses Maud den 25en of 26en dezer te Kris- tiania. Hij rijdt dan dadelijk naar het Storting, legt den eed af, en gaat dan naar zijn paleis. Onder de Joden algemeene rouw over de gruwelen in Rusland. Het ge denkwaardigst was de bijeenkomst, in de groote Jodenhal te Whitechapel gehouden. Tienduizend Joden vulden de zaal en vele duizenden konden geen toegang krijgen. De rabbijn Sjoeszik en anderen voerden het woord, meest in het Jiddisj. De voorlezing van de Klaagliederen van Jeremia ging met aanhoudende snikken, jammerklachten en kreten van de hoorders gepaard. Inmiddels zetten de Joodsche com missies hun pogingen voort om aan geld te komen. Zaterdag zullen de Joodsche predikers daartoe van den kansel een beroep op de mildheid doen. Men tracht tevens den oproep gezamen lijk van alle commissies te laten uitgaan. Een regeeringscommuniqué herinnert aan de in den laatsten tijd begane politieke vergrijpen in Polen en zegt verder, dat de regeering niet zal dulden, dat de integriteit des rijks wordt geschonden; het verklaart dan zoo beslist mogelijk, dat zoolang in het Weichselgebied deze onlusten niet op houden en zoolang een deel der be volking de politieke onruststokers blijft volgen en niet van zijn verblinding is genezen, geen enkele der weldaden, die voortspruiten uit de manifesten van 18 Augustus en 30 October aan Polen zal worden verleend. Ten behoeve van het herstel der orde wordt het Weich- selgeb;ed tijdelijk in staat van beleg verklaard. De regeering, die de natio nale rechten van het Poolsche volk ook verder wil handhaven, verwacht, dat het volk zich losmaakt van de politieke opwinding en waarschuwt het den weg te betreden, met welks ge varen het helaas niet voor den eersten keer zou kennis maken. De Daily Mail verneemt uit Boeka rest: Op de Zwarte Zee heerschen feitelijk zeeschuimers en piraten. Op de stoomschepen, die vluchtelingen ver voeren, zijn vele gezinnen geheimzinnig verdwenen. In den Simplonpas heeft een ongeluk plaats gehad. Drie reizigers zijn in mist en sneeuw verdwaald. Een is omgeko men, van de anderen zijn verscheidene lichaamsdeelen bevroren. Hun toestand is hopeloos. The Animal somt op, hoeveel vogels er wel per jaar op het altaar der mode worden geofferd. Alleen voor de hoeden der dames in de Vereenigde Staten zjjn 10 millioen vogels per jaar noodig. In Engeland worden jaarlijks tusschen de 25 en 30 millioen vogels voor dat doel ingevoerd. Een Londensch hande laar ontving alleen uit Oost-Indië400,000 colibri's, 600 paradijsvogels en 400,000 andere vogels. In het geheel rekent men, dat er elk jaar tusschen de 200 millioen en 300 millioen vogels worden gedood om tot sieraad van dameshoeden te dienen. In Duitschland blijft de vleeschnood bestaan. Telkens trachten de agrariërs redenen te vinden om den invoer tegen te houden. Nu weer beweren zij, dat deprijzen zoo hoog zijn omdat de midden hand te veel winst maakt. Met de noodige bewijzen is echter aangetoond dat dit geenszins het geval is. In Engeland houdt men zich bezig met de vraag of sprookjes wel voor kin deren geschikt zijn. Men zou meenen, dat dit vraagstuk alles behalve nieuw en het voor en tegen zoo dikwijls behandeld is, dat men het kwalijk weer aan de orde kan brengen. Maar een hertogin heeft er iets over gezegd, en dat maakt in Engeland een groot verschil. De hertogin van Somerset dan zeide onlangs op een vergadering, dat het heel wat beter was de kinderen over Julius Caesar en andere groote mannen te vertellen, dan sprookjes over de Schoone Slaapster en dergelijke. Daarop mochten de vrien den der sprookjes het antwoord natuur lijk niet schuldig blijven. En wie kon dat antwoord dan gepaster geven dan een andere hertogin. Zoo seinde een Londensch blad aan de hertogin van Bedford, en deze seinde dadelijk terug, dat. kinderen behoefte hebben aan sprookjes. Wat gewone stervelingen van de zaak denken, meldt het blad niet. Te Berlijn heeft de portier in een kliniek, uit verdriet over den dood zijner vrouw, vier van zijn vjjf kinderen en daarna zichzelf getracht te vergiftigen met kersensap, waarin hjj morfine ge daan had. Zjjn oudste zoon en de huis houdster had hjj uitgestuurdtoen deze thuis kwamen, vonden zjj de deur ge sloten, meenden dat de vader was uit gaan en wachtten te vergeefs op hem tot vjjf uur in den morgen. Toen klopten zij op de deur, zoolang tot twee der jongens opstonden en de deur openden. Beiden konden bijna niet op hun beenen staan. Een der meisjes was dood, en ook de vader. De drie andere kinderen hoopt men in 't leven te behouden. Bick had drie brieven achtergelaten, een voor den professor van de kliniek, een voor de huishoudster en een voor zjjn oudsten zoon, waarin hij de beweegredenen zjjner daad uiteenzette. Hjj had opgezien tegen de zware taak, alleen zijne kinderen op te voeden. De Matin bevat het verhaal van een vrjj ernstige botsing tusschen twee Fransche opperofficieren, generaal Bru- gère, generalissimus van het Fransche leger, en generaal Percin, de vroegere kabinetschef van generaal Andié. Toen de beide officieren elkander in het Bois de Boulogne ontmoetten, bracht generaal Percin zjjn chef het reglemen taire saluut. Dit werd niet beantwoord. Percin ging daarop naar Brugère toe en zeide tot hemGeneraal, ik heb u gesalueerd en ik vraag u mjjn saluut te beantwoorden. „Ik heb u niet gezien", antwoordde generaal Brugère. „Ga weg!" Generaal Percin heeft daarop onmid dellijk den minister van oorlog van het gebeurde in kennis gesteld, met de vraag: of hij de zaak persoonlijk moest afdoen, dan wel of de minister, volgens het reglement op den inwendigen dienst, plan heeft ze disciplinair te regelen. De heer Berteaux heeft het schrijven naar generaal Brugère verzonden met het verzoek om inlichtingen, en heeft nog geen beslissing genomen. De correspondent van het Bat. Nbld. bij de expeditionnaire troepen in Zuid- Celebes schrijft aan dit blad: j>Ik moet melding maken van een voorval dat op sommige zaken een eigen aard igen kijk geeft. ïTuen bij het artilleriepark werden ingeleverd de scherpe patronen, afkom stig van in het hospitaal opgenomen maréchaussée, bleek dat er zich één houder van vijf stuks onder bevond, waarvan de patronen, door kruiselings invjjlen op den kop, in dum-dums waren 1 veranderd. ïlk geef de zaak zooals zij is, zonder critiek. vDoch en dit zal elk weldenkend lezer met mjjn eens zjjn er zijn maar twee mogelijkheden denkbaar. vOf de patroon M 95 heeft, zooals zij thans bestaat geen voldoende stopping power en dan wijzige men haar, hoe eer hoe liever. Of wèl, zij heeft voldoende vermogen om een vijand onschadelijk te maken, en dan straffe men gestreng hen die hun wapen barbaarscher maken, dan het reeds is." Het Bat. Nbld. schrijft naar aanleiding hiervan: ïWat onze correspondent hier mede deelt, geschiedt bjj de maréchaussée in Atjeh bijna zonder uitzondering, zooals i>Een Officier van Atjeh» reeds onthulde. Dezelfde deskundige schreef ook (Bat. Nbl. van 29 Augustus) dat iedereen dit ïnatuurljjkï weet. »De gevolgtrekking ligt nu voor de' hand dat, alle bevelen cn circulaires over humaan oorlogvoeren ten spijt, aan het vervormen der kogels tot dum dums nog geen einde is gemaakt. Men moet het bljjven aanzien, dat de soldaat hulp middelen gebruikt die den kogel een alles vernielende uitwerking geven, welke bjjna altijd een vreeseljjke ver minking tengevolge heeft. Met de opheffing van de unie is in Noorwegen algemeen de behoefte en het verlangen gevoeld om nu het werk van de oeconomische verbetering van het land ter hand te nemen. Misschien onder dezen aandrang is er nu een maatschappij gevormd, die stoomtreilers gaat gebruiken om de markt te Kris- tiania en het binnenland van versche visch te voorzien. Er zullen er om te beginnen vier worden aangeschaft. De schrijver „van den Haagschen- Toren" in de Middelb. Ct. verhaalt, Ik bracht een kennis naar huis, die in een buurt woont, waar wat we hier noemen: veel «rijkdom» huist. Huisge zinnen met twee, drie, vier meiden. Even vóór zijn woning gekomen, zien wij een knap dienstmeisje in dames japon, hoed met struisveeren, geganteerd en zijden en-tout-cas in de hand op en neder wandelen en daar ik 's morgens ook reeds een soortgelijke figuur op die manier had zien flaneeren, vroeg ik hem wat dat schilderen van zulke niet on vriendelijke schildwachten toch te be duiden had. Waarop hij met het on- noozelste gezicht ter wereld antwoordde: „maar, man, daar voor dat huis wordt „gepost". Afgaande op de verhalen van zjjn echtgenoote vond hij dat blijkbaar heelemaal niet vreemd meer. Bij mevr. X. werd gepost. Dit was alles zeer een voudig. Eergisteren was er bij mevr. X. onder de drie gedienstige geesten een werkstaking uitgebroken; alle drie had den het werk nedergelegd en waren uit wandelen gegaan. Toen zij den volgen den dag terugkwamen, vonden zij reeds één „onderkruipster", en om nu te zor gen, dat er niet meer kwamen, hielden ze daar beurt om beurt de wacht. Als er gebeld werd ik heb het zelf ge zien zag men de solidaire en klasse- bewuste dienstbode op een galopje naar de deur loopen en praatjes maken met de ïonderkruipstera, die behoorlijk van den tongriem bleek gesneden te zijn. Dan volgde er een mondgevecht, dat gehoord mocht worden. Zoo ging het den ganschen dag door. De politie kon er weinig of niets tegen doen. Men schrijft uit Friesland Door de aanhoudende droogte zijn de kleiwegen zoo modderig als nimmer te voren, 't klinkt vrij ongelooflijk en toch is het zoo. Door de zeer droge zomers van 1904 en 1905 is de bovenste aardlaag zoo dicht geworden, dat het regenwater er niet doordringt en overal blijft staan. Door het vele verkeer tjjdens den oogsttijd de suikerbietendelverij en -vervoer zjjn nog niet afgeloopen is het één modderpoel geworden, en menige weg is zoo sljjkerig dat men er niet passeeren kan. Of die aardkorst dan altjjd zoo dicht zal blijven? De boeren beweren, dat de wintervorst in dezen verbetering zal kunnen aanbrengen; een flinke vorst zal de korst doen scheuren en het vocht gelegenheid geven in te zijpelen. In vei band met het gerucht, dat Frits Bouwmeester, gehoor gevende aan een uitnoodiging van den Heer Brondgeest spoedig naar Indië zou vertrekken, zijn inlichtingen gevraagd van den heer S. Frank, die tot dusver met Frits Bouwmeester de directie van Amstel's Tooneelgezelschap vormde, en vernomen dat de heer Bouwmeester inderdaad het gezelschap verlaten heeft. Op den gang van zaken oefent het geen invloed. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de Nederlandsche regeering in officieele betrekking is getreden met de regeering van Noorwegen. Met algemeene belangstelling heeft de gemeente Haarlemmermeer het besluit vernomen van de financiëele overeen komst, die tot stand is gekomen tusschen de Provinciale Staten van Noord Holland en 't Rijk, voor den aanleg van sporen door de Haarlemmermeer. Legio zijn de concessiën en de mis lukte pogingen der concessionarissen geweest, om die groote gemeente uit haar primatieven toestand te verlossen en algemeen dacht men weder dat dit plan onder die velen zou verloren gaan. Aan de tegemoetkoming der Provincie aan het Rijk is het te danken, dat in een niet ver verwijderd tijdstip het oogenblik zal aanbreken, dat Haarlem mermeer, bevrijd van zjjn boeien, het ijzeren ros door de gemeente zal zien vliegen, om allerwege bloei en welvaart aan te brengen. Algemeen is men overtuigd dat Haar lemmermeer eene schoone toekomst te; gemoet gaat.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2