HAARLEISCH Eerste Blad. No. 93. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Zevenentwintigste Jaargang. 144 144. van WOENSDAG 22 November 1905. Nieuwsberichten. A IILIFHOONNCHUEB Intercommunaal Telephoonnunmer ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. poet ,40. Afzonderlijke nommers 3 oenten per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentièn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middagten 12 wr«, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Tweede Kamer. In de vergadering van Vrijdag was bij de Indische begrooting de Heer van Kol aan het wourd over het Koloniaal beleid. Hij vond Java uit gemergeld, de hulp aan Indië schriel en in 't algemeen ons optreden lamlendig. Volgens zijn meening bljjft achterwege wat bevorderd behoort te worden «om dat men vreest door ontwikkeling van de inlandsche nijverheid de groote win sten der Europeesche belanghebbenden te doen verminderen." Het militarisme viert vervolgt hij hoogt\j. Expedities zijn aan de orde van den dag. Grenzenloos geknoei, en veilste omkooperij laten zich gelden. Alles ten gelieve van de mijn magnaten" en de »petroleumkoningen." En op die wijze ging de Spreker drie uren achtereen voort. Daarna was de Heer de Waal Malefijt aan het woord. Deze afgevaardigde vond veel stof tot dankbaarheid. Tegenover den Heer van Kol legde hij er den nadruk op, hoe juist voor de bevolking een goed op touw gezet militair ingrjjpen heilzame gevolgen kan hebben. Lombok is er het voorbeeld van. Geknecht en gekneveld werd de bevolking onder het oud bestuur. Indien men eens van uit mergelen wil spreken, wijs dan op Lombok, zooals het was. Vergelijk daar bij den toestand van heden. Is er niet in alle opzichten groote verbetering? Hiermee schenen de algemeene be schouwingen over de Indische begrooting afgeloopen, hoewel natuurlijk de minister van Koloniën van repliek zal dienen. Engelsche dagbladcorrespondenten te Petersburg zeggen dat Witte's beroep op de werklieden het tegenovergestelde van de bedoeling heeft uitgewerkt: het aantal stakers is vermeerderd. Volgens den correspondent van de Standaard hebben de intellectueelen de leiding niet meer in handende liberalen volgen de werklieden gewillig, en de gematigden zitten stil. Alleen de reactie- nairen zjjn werkzamer dan ooit; zij streven naar een dictatorschap van groot vorst Nikolaas Nikolajewitsj indien de werkstakingen Maandag niet geëindigd zijn; Witte zou slechts in naam eerste minister bljjven. De correspondent van de Daily Mail meldt uit Petersburg dat er 100,000 man staakten. Maar er was onder de werklieden zeiven een sterke partij tegen de staking, die op ettelijke plaatsen met de stakers handgemeen werd. De correspondent heeft de arbeiders in Toetilof onder elkander zien bakkeleien. Hetzelfde kwam voor aan de fabrieken van Landali, terwijl te Loega Woensdag een geregeld gevecht is geleverd tos- schen stakende en niet stakende spoor wegbeambten dat eindigde met de nederlaag van de laatsten. Een hooggeplaatst ambtenaar aan het ministerie van binnenlandsche zaken verklaarde dat de geschillen onder de werklieden zeiven voortdurend erger zouden worden. De regeering zou het dan met minder kozakken dan nu af kunnen. Tot goed verstand van de aan de Russische Boeren verleende ontheffing diene, dat bij de afschaffing van de lijfeigenschap aan de vrij geworden boe ren land in bezit moest worden gegeven. Daar zij geen middelen hadden, kwam de staat tusschenbeide, kocht de eige naars van den grond uit en legde aan de boerengemeenten de verplichting op, om de koopsom in jaarljjksche termjjnen af te betalen. Tengevolge van den treurigen oecono- mischen toestand zijn de boeren met hun betalingen erg achterop gekomen, en de Tsaar heeft hun reeds herhaalde lijk, omdat het geld onmisbaar was, de verschuldigde sommen kwijtgescholden. De boerenonlusten nemen in Rusland toe. De boeren richten zich niet tegen de regeering, maar tegen de landeige naars. In het gouvernement Kursk wer den zeventien landgoederen geplunderd en in brand gestoken. De algemeene werkstaking, van Pe tersburg uit bevolen, is Maandag weer geëindigd, men zegt, dat de staking mislukt is, omdat de overige groote steden geen gevolg gaven aan de orders van het comité. Van andere zijde wordt verzekerd, dat de weerstandskas niet ruim genoeg was om het langer dan enkele dagen uit te houden. Gedurende de laatste jaren waren veel Russische soldaten gedeserteerd wegens politieke redenen. Nu heeft de vraag zich voorgedaan, of dezulken ook begrepen zijn in de afgekondigde am nestie. Het antwoord der regeering luidde bevestigend, mits zij geen andere misdrijven op hun geweten hebben. Zij hebben zich nu binnen een bepaalden tyd bij hun regimenten te vervoegen. Nog altijd heeft men er nog geen flauw besef van of Witte, dan wel de reactionnairen het in Rusland zullen winnen. Geen dier beiden genieten het vertrouwen der werkliedenpartijen. De laatsten wachten op daden, gedachtig aan het feit, dat op woorden, op belof ten niet te vertrouwen is. Van andere zijde vraagt men, hoe Witte iets van belang kan ten uitvoer leggen, vóór de binnenlandsche rust weer hersteld is. Dit zal echter alleen dan kunnen, als de arbeiderspartij begint met Witte geen vertrouwen te ontzeggen. Eén lichtpunt zou men kunnen noemen, dat zich een boerenbond heeft gevormd, die zich ten doel stelt in den toestand der boeren verbetering te brengen, niet door geweld, maar door een goede wetgeving. De bond wenscht hiertoe het instellen van een constueerende vergadering door de boeren zelf gekozen. Of dit middel door Witte zal aange grepen worden, is niet te zeggen. De tijd zal leeren of zijn tegenstanders hem op dien weg zullen volgeD. Zijn optreden in verzoenenden geest zal er echter wel toe geleid hebben, dat in de laatste dagen de toestand, betreffende de onlusten, wat is verbeterd. Als nu de intriges van zjjn tegen standers maar niet weer alles in de war sturen, zóó dat hij het begonnen werk moet opgeven en heengaan. De houding van den czaar is in deze van de meeste beteekenis. Is deze, met het oog op zelfbehoud, gedwongen Witte los te laten, dan is, naar men gelooft, weer het ergste te vreezen. Een gerucht wil, dat koning Eduard en zjjne gemalin in het begin van het volgende jaar het hof te Berlijn een bezoek zullen brengen, bij gelegenheid van 's Keizers zilveren bruiloft. Verder zullen dan te Berlijn komen de koning van Saksen, van Wurtemberg, de groot hertog van Baden, de hertog van Ko- burg-Gotha, de koning en de koningin van Italië, de koning en de koningin van Roemenië, de kroonprins en de kroonprinses van Griekenland, dezelfden van Zweden, de koning en de koningin van Noorwegen en de vorsten van Bul garije en van Monaco. De Fransche regeering en de Sultan zullen bijzon dere gezantschappen afvaardigen. Een oud-kaffer werd eens gevraagd hoe het kwam dat hij zoo zwart was. Hij antwoordde dat er een zonsver duistering was toen hij geboren werd. Een ander vertelde aan zijn broeders, dat zij niet moesten gelooven dat zij van Ka'in afstamden. „Mijn broeders moe nie glo nie, dat ons Kain afstam nie. Die Here het alle mensen swart gemaak; maar Kain, hij het sQn broe der Abel dood gesEan. Toen kom die Heer en seg: „Kain! waar is jou broe der Abel?" Kain hü skrik zo dat hij somaar bleek word. Daar is die wit mens vandaan gekom." Gustave Hervé, de bekende schrijver, die als middel om den wereldvrede te bevorderen, een staking van reservisten aanbeveelt voor 't geval er een oorlog mocht uitbreken, heeft moeite gedaan om lid te worden van de Parijsche balie. Maar de raad der orde van advo caten heeft met algemeene stemmen beslist, dat Hervé niet mag worden toegelaten. Een inspecteur van politie te Atlanta (Georgië) heeft dezer dagen een neger gered, die bijna door hpt volk gelynsht was omdat hij in een der hoofdstraten de vrouw van een aanzienlijk burger had aangerand. De echtgenoot van deze dame hielp den neger ontzetten nadat zoo seint Laffan de inspecteur hem beloofd had dat hij het luik mocht laten vallen als de neger wettigljjk werd opgehangen. Maar het volk had den booswicht al zoo toegetakeld, dat hjj misschien ster ven zal voordat hjj in de gelegenheid komt, volgens de wet gehangen te worden. In een vergadering van ministerieele Duitsche ambtenaren is voorgoed be sloten, dat elke maand 300 Russische varkens meer over de Pruisische grens zullen binnengelaten worden, tot op 1 Maart het nieuwe contingent van 2500 varkens wekelijks bereikt is. De Globe, een Engelsch blad, dat anders nogal op de hoogte is, heeft het in een hoofdartikel over het voorstel om de werkeloozen in Engeland te gebruiken door ze aan de kust, waar de zee in het land vreet, zeeweringen te laten aanleg gen. De Globe haalt er dan ons land bjj en spreekt van de (aangelegde) zeewe ring, die ongeveer langs de geheele Ne- derlandsche kust loopt! Verder vertelt het blad zijn lezers, dat een groot ge deelte van wat vroeger de Zuiderzee was in goed land is veranderd. Na ongeveer tien jaren bebouwing van dat droogge legde land waren de kosten goed ge maakt. Nu denkt men er over, droog te leggen wat nog onder water staat. Men weet wat er in Nederland plaats heeft inzake plannen tot droogmaking van de Zuiderzee. Men onderzoekt al sedert lang, maar de uitvoering is een ander ding. Als het er mee gaat als met de Haarlemmermeer dan beleelt geen der thans levenden de droogmaking. De Gaulois kondigt een groote be tooging aan tegen de aanneming van de wet op de scheiding. Daaraan zou den deelnemen de fabrikanten en ar beiders in de njj verheid van kerkeljjke artikelen en verder allen die de wet „in ellende" zal stooten. De betoogers zullen in optocht van de Tuilerieén naar den Senaat trekken, om daar schade loosstelling te eischen voor het verlies van hun broodwinning. Buitendien zullen eiken dag arbeiders die ten gevolge van de nieuwe wet broodeloos worden, naar de woningen van afgevaardigden en senatoren die voor de wet gestemd hebben, worden gezonden. Het maakt geen goeden indruk te Parijs dat zoodoende de oeconomische slachtoffers in de voorhoede geplaatst worden, en eveurain dat de leiders de gelederen van de ontevredenen willen versterken met allen „die onder de me dedinging van den gevangenisarbeid en de buitenlandsche njjverheid ljjden". De Japansche minister van oorlog heeft aan een banket van militaire dok ters medegedeeld dat Japan op een gegeven oogenblik in den oorlog dat zal we! tegen het eind zijn geweest 1,200,000 man onder de wapenen had gehad. Van dezen zijn er 70,000 dood gegaan en 310,000 gewond of ziek ge worden. Maar er stierven er slechts 15,000 aan ziekte en 9800 aan won den, nadat zjj onder behandeling waren gesteld. In de Belgische gemeente Hooglede waren tijdens de kermisfeesten dieven in het nonnenklooster ingebroken. Een der zusters begon de alarmklok te luiden en hierop kwamen de boeren toegesneld. Twee der inbrekers namen de vlucht, maar een derde werd door de boeren gevat en door hen doodgeslagen. Het was een schoenmaker van beroep, maar die hoofdzakelijk van bedelarjj leefde. Een zjjner medeplichtigen is te Brugge gevat. Te Duisburg heeft een ziekenverpleger uit het katholieke ziekenhuis teMülheim, aan de Roer, terecht gestaan. Met twee andere verplegers had hij een zieke in een ijskoud bad gestopt, hem met de vuisten in het gezicht geslagen en zjjn naakte lichaam langs den grond gesleept, zoodat het hoofd holderdebolder over den vloer ging en de mishandelde uit neus en ooren begon te bloeden. De zieke is kort daarna overleden. Voor de rechtbank bleek, dat de zieken verpleger een woesteling was, die vroe ger voor diefstal in het tuchthuis had gezeten. Hij kwam er ditmaal genadig af met 5 maanden gevangenisstraf. De Temps verneemt uit Rome, dat men in kringen, die uitstekend op de hoogte zijn van wat er omgaat op het

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 1