HAARLEMSCH 1' Eerste Blad. Na 95. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES Gedempte Oudegracht 88. Zevenentwintigste Jaargang. 144 144. 25. ,40. van WOENSDAG 29 November 1905 Nieuwsberichten. TÏLEPHOONNUMMEB Intercommunaal Telephoonnummer ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden .fionderlljke franco p. post nommers S centen per Btuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag* en Vrijdagavond. Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG óm middags ten 13 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Jodenvervolging in Unsland. Heden is door het Haarlemsch Comité voor de slachtoffers der Jodenvervolging in Rusland de volgende circulaire rond gezonden. Geachte Stadgenooten t Wij komen tot O met eene dringende bede om hulp. Wij vragen Uwe hulp voor de t>ele duizenden weduwen en weezen, wier man nen en vaders bij de schandelijke Jo denvervolgingen in Rusland wreedaardig vermoord zijn. Wij vragen Uwe hulp voor de vele duizenden Joden, die dagen achtereen waren blootgesteld aan de meest ver foeilijke mishandeling, roof- en plun- derzucht, en daardoor zelfs van de eerste levensbehoeften verstoken zjjn. Komt, helpt ons! Toont Uw medelijden met die duizen den deerniswaardige slachtoffers, zoo mogelyk door eene groote gave. Toont met ons door gullen steun Uwe groote verontwaardiging over demensch- onteerende handelingen, die thans we derom in Rusland hebben plaats ge grepen. Iedere gïfr, hoe gering ook, zal in dank aanvaard worden. Het Haarl. Comité voor de Slachtoffers der Jodenvervolging in Rusland: Dr. M. Wolff, Voorzitter-, M. A. Jacobson, Penningm.; E. Zwartser, Secre taris L. CohenG. de HaanA. Vecht S. Ph. de Vries Mz. Bestuur Ned. Zio nistenbond Afd. Haarlem. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, BurgemeesterDs. P. E. Barbas Dr. H. Brongersma; Dr. M. C. A. Bjjleveld; H. Bussemaker; Mr. J. de Clercq van Weel; Deken B. Dankelman; Mr. Joh. Enschedé; P. B. J. Ferf; J. A.Fontein; Dr. S. Fjjan; P.GoedkoopDz; Dr. A. H. Garrer; Mr. H. Ph.'t Hooft; H. M. Hubregtse; H.L.Janssen van Raay; Mr. H. Ph. de Kanter; J. Krol Kz.Mr.L. C. Kronenberg; Dr. H. D. Kruseman; Jhr. Dr. M. F. van Lennep; P. H. van der Ley; Dr. H. L. van Linden van den Heuvell; C. G. Loomejjer; P. Loosjes; H. S. Loran; Mr. J. W. Losecaat Ver meer; F. M. Baron van Lijnden; Mr. A. A. van der Mersch; Mr. W. Th. Pahud de Morfanges; Jhr. Ch. F. van de Poll; Mr. C. M. Rasch; H.J. Schol len; W. L. Schram Az.Jhr. Mr. F. W. v. Styrum; Jhr. F. Teding van Berkhout; Mr. A. W. Thüne; A. van der Voort Az.J. J. Zeewoldt. Hoewel de circulaire in ruimen kring verspreid is, zal het mogelyk zijn, dat zjj niet onder ieders aandacht komt. De boven aangegeven namen mogen dan hun, die in dit geval verkeeren, den weg wjjzen om hun bydragen be schikbaar te stellen. Tweede Kamer. In de vergadering van Vrydig was voornamelyk de Heer S. van den Bergh aan het woord. Deze af gevaardigde uit Rotterdam besprak de industrie in Indië, betreffende steenkool, tin en zout. De Ombilien-kolenvelden gaan achteruit door gebrek aan werk krachten een gevolg van het gebruiken van koelies voor militaire expedities. En dan moet niet vergeten worden, dat in de kolenmijn de handenarbeid die van de machine altijd zal moeten helpen; een geheele machinale bewerking zou onmogelijk blijken. Over de Banka-tinmjjnen was de Heer van den Bergh ook niet goed te spreken en noemde deze exploitatie een treurige bladzijde in onze begrooting. De Voorzitter besliste, dat deze zaken konden besproken worden bij de desbe treffende begrootingsposten, zooals ge schieden zal. Enkele andere Leden bespraken nog onderwysbelangen, over regeling der schooltijden op Indische scholen. De Heer Terlaan noemde als belang van den dienst, dat het aantal onderwijzers eerste klasse niet worde verminderd. Spr. hoopt dat de Minister daarop zjjn flat zal geven. Ook verzet de Minister zich niet voldoen de tegen de vermindering van schoolbe- hoeften voor kostelooze leerlingen. Op den post van f 39.000 voor dit doel wordt f 21,000 bezuinigd. Beter ware de schoolgelden in Indië wat op te voeren. Door die achterafzetting der onbemiddel de kinderen wordt wrok tegen het Gou vernement by hen gpkweekt. De Heer Van Deventer keurt in het algemeen bezuiniging op het onderwijs af in het belang van de maatschappe lyke stelling en het prestige der onder wijzers. Mocht het echter noodzakelijk zyn op de traktementen van alle amb tenaren, ook der onderwijzers, te bezui nigen, dan vertrouwt spr. dat zij als op 'oeders der jeugd het voorbeeld zullen geven van berusting in die traktements vermindering. Spr. acht het gewenscht, de Europeesche scholen voor indo-kin- deren open te stellen, daar hierdoor hun gebrekkige kennis van het Nederlandsch verbetert en de zoo gewenschte bloed menging wordt bevorderd. De Minister verklaart het snoeimes ten aanzien van het Europeesch onder wijs niet te willen hanteeren, doch het te willen uitbreiden. De Heer Van Deventer zette nog zijn denkbeelden uiteen over grondhuur regeling. Minister Fock zou deze aan gelegenheid met een deskundige be spreken. De Heer Pierson, hoewel geen voor stander van emigratie, hoopte dat de emigratie naar de Lampongs goed zou aangepakt worden. De rqinister verklaarde nog dat in het plan tot reorganisatie van hel Bin- nenlandsch Bestuur het denkbeeld is opgenomen om onder de ambtenaren van het B. B. een soort van keurcorps te vormen, iets als de Hoogere Krijgs schoolleerlingen onder de officieren. Van de Tweede Kamer is thans in druk verschenen een nader gewijzigd ontwerp tot gedeeltelijke herziening en aanvulling der wettelijke bepalingen omtrent de personeele belasting (het vervallen van den grondslag „Haard steden" enz.). Het Moskousche Zemstvo-congres wil de regeering, het ministerie Witte, steu nen. Het eischt echter als voorwaarde daartoe algemeen en direct kiesrecht, verantwoordelijkheid van al de ministers en bijeenroeping van een constitueerende vergadering. Of Witte op deze eischen zal ingaan is nog zoo zeker niet, hoewel het vaststaat dat hij dan ook op den steun der beschaafde Russen zou kunnen rekenen. Te Petersburg heeft weer een botsing plaats gehad tusschen de arbeiders van een fabriek en militairen. Er vielen dertig dooden en gewonden bij. De czaar had beslist voortaan te zullen regeeren door de genade van den Heer en den wil des volks, dus niet meer als alleenheersc'ner aller Russen. Maar de hooge synode wil nog niet aan deze verandering, want toen dezer dagen in een Petersburgsche kerk de oude be naming bij het opdragen van een mis door den aartsbisschop was weggelaten heeft de hooge geestelijkheid zich daar aan zoo geërgerd, dat de bisschop een berisping ontving met den last om den ouden titel van den czaar in het ver volg weer te gebruiken. De berispte geestelijke legt er zich echter niet bij neer wat dus wel weer tot verwikkelingen tusschen de hooge geestelijken aanleiding zal geven, die ten slotte door den czaar als hoofd der Grieksche kerk beslist zal moeten worden. De Voss. Ztg. noemt het optreden van den Russischen minister van Gnan- tiën onverantwoordelijk; niettegenstaan de alle verzoeken om de sluiting van de brandewijn dépots te bevelen, laat hij deze open, zelfs in de meest rumoerige plaatsen, omdat daar het meest verbruikt wordt. Uit Moskou wordt gemeld, dat alle boeren uit den omtrek vast rekenen op een verdeeling van landerijen nog voor het voorjaar en dat er allerlei rustver storingen te wachten zjjn, als ze in hunne verwachtingen bedrogen uitkomen. In Moskou zjjn weder verschillende stakingen uitgebroken van de kellners, by wie de slagers en bakkers zich hebben aangesloten, van transportarbeiders en van verschillende groepen van fabrieks arbeiders. De correspondent van de Matin te Petersburg seint: De reactionaire partij schijnt voorhands haar verzet op te schortenWitte wint iederen dag terrein. Hoewel de uitvaardiging der wet op de drukpers aangekondigd is, kan ik verzekeren dat wjj ze in de eerste da gen nog niet zullen krjjgen, want de wet is nog niet geheel in den vorm opgesteld, en kon ook in den kabinets raad nog niet gereedkomen. Op dit oogenblik geniet men hier overigens een zoo volstrekte vrijheid van drukpers, dat de wetten die men ver wacht, ze niet kunnen vermeerderen, en daar het hof zeer verontwaardigd is over zekere aanvallen in de revolu tionaire bladen, vreest men eigenlyk dat die vrijheid by de nieuwe wet be perkt zal worden. In hoofdzaak moeten de nieuwe wetsbepalingen berusten op j de Fransche wetgeving. De oud geloovigen te Moskou hebben aan al hun geloofsgenooten een oproeping gericht waarin zy tot eensgezindheid op den grondslag van het manifest van 30 October worden aangespoord, om de oproerige elementen te bestryden. By do ongeloovigen te Muskou heeft deze oproeping reeds uitwerking gehad, wat voor het kabinet van Witte gelijk staat met een kostbare hulp. Maandag gingen geruchten als zou de czaar besloten hebben tot troonafstand. Het Telegraaf agentschap verklaart de geruchten van allen grond ontbloot. Volgens een corresponnent gaat de toestand over het algemeen in Rusland vooruit. De reactionairen, die onlangs de bovenhand leken te krjjgen. schijnen te wjjken, althans voorloopig. Een menigte werklieden zjjn dag en nacht bezig om het Taurische paleis te Petersburg voor het volksparlement in te richten. In het begin van 1906 kan het in gebruik ge nomen worden. Er is reeds een amfi theater klaar gekomen, waarin voor 560 mannen plaats is. Er was 250,000 roe bel voor verbouwing van het paleis toe gestaan, maar dat geld is reeds ver bruikt, zoodat er meer geld moet wezen. Het revolutionaire arbeiders-comité heeft den ouden reactionairen vos Soe worin (eigenaar van hetNowojeWremja, niet te verwarren met zjjn vrjjzinnigen zoon, die de Roes uitgeeft) een aardige poets gebakken. In den nacht van Zon dag op Maandag hebben gewapende arbeiders zich meester gemaakt van de dagbladdrukkerij van Soeworin, een tijd de redacteurs in hunne kamers gevangen gehouden en het personeel gedwongen het revolutionaire vliegend blaadje af te drukken. Ontsteld over het gebeurde heeft Soe worin de regeering er voor gewaar schuwd, dat niet op een goeden nacht de omwentelingsgezinde arbeiders alle ministers. Witte inbegrepen, overweldi gen en in de Peter- en Paulvesting ge vangen zetten, aangezien nu toch niets meer onmogelijk isl De slagers in Weenen hadden den laatsten tjjd de prijzen van het vleesch sterk in de hoogte gedreven. Om verdere verhooging tegen te gaan besloot het gemeentebestuur in arbeiderswijken ver koopplaatsen op te richten om den prjjs te regelen, want ze zjjn zoo bepaald, dat een behoorlijke winst wordt behaald en toch concurrentie mogeljjk bljjft. Het vleesch is van de beste kwaliteit en scheelt wel 10 a 15 ets, met de slagersprjjzen. In de eerste dagen werd in drie dagen voor 2000 Kr. verkocht. De toeloop van het volk was zoo groot, dat lang niet allen geholpen konden worden. Te Berljjn is een rumoerige vergade ring tegen het leger des heils gehouden. Een groot aantal vroegere beambten van het leger klaagden over allerlei mis- braiken. De mannelijke en vrouweljjke luitenants moeten rondkomen met een ellendig weekloon, terwjjl de hoogere posten goed bezoldigd zjjn. Een groot deel van het ingezamelde geld zou naar Engeland gaan. Uit Charleroi komt het bericht dat de Sambre door de aanhoudende regens buiten haar oevers is getreden bij Ch&- telet en Marchienne. De scheepvaart is gesterad. Een prentbriefkaart van de tentoon- stelling te Luik, 3 Mei van dit jaar te Lier op de post geadresseerd aan een inwoner van Philippine, is daar den 18 November besteld. De kaart had eerst een reisje gemaakt naar de Philippjjn- sche eilanden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 1