Nieuwsberichten. pogingen van het D. B. toe om de zaak tot bloei te brengen, want Haar lem in den zomer heeft alle gegevens voor een badplaats. De Heer Van den Berg, wjjst nog nader op het groote voordeel van Haar lem voor een badplaats. De Heer Thij-sen beveelt het voor stel B. en W. aan; Haarlem heeft dan gedaan wat het kon. De Heer Hugenholtz doet opmerken, dat geen antwoord op de verzoeken gegeven is. Bestaat er waarborg dat de Maat-chappjj zich neerlegt bij de conclusie der te benoemen Commissie. De Heer Bijvoet is pessimistisch ge stemd over het voorstel. Neemt aan, dat de Commissie besluit tot niets te doen. Ook bestaat kans op een gunstig rapport, maar dat zou geld kosten en dat zou Haarlem moeten leveren. De Heer Modoo is niet voor het voorstel; het Bestuur heeft alles be proefd, doch geen baat. Nu zal de Commissie moeten rapporteeren. Is van meening, dat de overeenkomst be hoort verbroken te worden omdat het gebouw niet aan de bestemming be antwoordt. De Heer Kleijnenberg wil de Com missie wel benoemen, doch deze moet beslissen of zij geld noodig heeft. De Heer Loomeijer bespreekt de richting welke de Commissie zou moe ten volgen. Nog de Heer Van den Berg, meent dat de Gemeente tot, niets gehouden zal zjjn omtrent een rapport van een Commissie. De Voorzitter zet het standpunt van B. en W. uiteen. Dc Heer Thiel beveelt het voorstel B. en W. warm aan. Is zeer met de mooie, frissche voordracht ingenomen. De Heer Hugenholtz vraagt nog een opheldering. De Voorzitter wil de Com missie geheel vrij doen zijn. De Heer Bijvoet wil de kosten voor de Commissie brengen ten laste der Maatschappij. Gelooft niet aan de ge schiktheid van Haarlem als badplaats. Voorstel B. en W. wordt daarna aangenomen. De verdere punten worden uitgesteld. De Heer Thiel doet bij de omvraag opmerken, de verandering ten opzichte van de pensioenwetten betreffende' de leeraars en leeraressen, vraagt inlichting. Dr. H. D. Kruseman zegt, dat de zaak in handen is gesteld van den adviseur. Het advies liet lang op zich wachten, en verschilde zeer met de gegevens van den Heer Thiel. De zaak is nu bij de rechtsgeleerde Commissie. B. en W. hopen voor 1 April de zaak in orde te hebben. De Heer Van den Berg wijst nog eens op het gevaar van auto's enz op sommige kruispunten. Vraagt of de politieverordening er niet in kan voorzien. De Heer Thiel geeft nog eenige be merkingen in het belang van de pen sioenwetten. De Heer Hugenholtz wenscht publi catie van de rapporten ten opzichte van vervroegde winkelsluiting. De vergadering werd daarna gesloten. Te Stadt-Ilm, iv Schwarzburg-Rudol- stadt, is een anti-hoedafnemersvereeni- ging opgericht. De statuten lniden: 1. De leden groe ten tusschen 1 October en 1 Mei op op straat op militaire wijze. 2. Ieder man boven de dertig jaar kan lid worden. 3. Er worden geene bgdragen betaald. Elk lid besteedt hetgeen hjj aan het eind van het dienstjaar, op 1 Mei, aan dokter, apotheker en hoedranden be spaard heeft, aan een goed doel. De aanvrage om lijkverbranding te Gotha nemen dermate toe in de drie eerste weken van deze maand zijn er 28 ljjken verbrand dat het bestuur besloten heeft de kosten weder met 10 mark te verlagen. Een tweede crema torium is reeds in aanbouw en zal spoe dig gereed zjjn. De doorsteek van de Schelde kan nog wel een kwestie van langen duur wor den koning Leopold zou reeds een be sluit geteekend hebben tot kameront binding, wat echter nog niet kan uit gevoerd worden, aangezien eerst de be grooting dient afgehandeld. Zooals men weet, is de koning voor den grooten door steek met inbegrip van den fortenbouw. Keizer Wilhelm heeft in zijn pas uit" gesproken troonrede een paar zinnen ge' legd, welke aanleiding zouden kunnen tot de vraag, of de verstandhouding met een of meer Europeesche mogendheden wel van geheel bevredigenden aard is, de toon der rede was zeer ernstig. Men weet voorloopig niet welke groote zor gen den keizer vervullen. De Times stelt in een hoofdartikel over de Duitscne Troonredede Duitschers gerust met te zeggen, dat zij geen „on rechtvaardigen aanval" van Engeland hebben te vreezen. Zij verklaart den pessimistischen toon in de troonrede al- dnsDe Keizer heeft geld noodig voor zijne nieuwe vlootwet, en ofschoon de vlootwet zelve butengewoon populair is, is de zeer zware belastingvermeerdering welke zij meebrengt, dat niet." Overstroomingen hebben veel schade aangericht in het midden en zuiden van Frankrijk. De Dordogne, Creuse, Corrèze enz. zijn buiten haar oevers getreden. Vooral bij Aubusson heeft het water erg huis gehouden. Ook in de departe menten Aveyron, Tarn, Haute Garonne en Ariège waar ook veel sneeuw gevallen is zijn overstroomingen voorgekomen. De Saóne staat bij Macon zes meter boven het gewone peil. Be halve een enkel ongeluk wordt geen melding gemaakt van het omkomen van menschen. Wel is de treinenloop ver traagd door hergstortingen. Ook Venetië heoft last van het water. De helft van het St. Markusplein is overstroomd, zoodat men onmogelijk de kerk kan naderen. De gondels kunnen niet meer onder de bruggen door. Het vervoer is dus grootendeels gestaakt. Met de vlootbetooging tegen de Porte wordt het nu ernst. Van 22 tot 29 dezer kwamen de verschillende oorlogsschepen bijeen aan den Piraeus. De Oostenrijk- sche admiraal het opperbevel kreeg. Het eerst zal Mytilene worden geblok keerd daar hebben de Franschen eenige jaren geleden reeds alleen eens voor gelegen in verband met de kaden- kwestie en dan komen zoo noodig Lemnos en Thasos aan de beurt. Het schijnt nu vast te staan, dat er troepen aan land gezet en douanekantoren be zet zullen worden. In elk geval blijft het voor de zes mogendheden een lastige zaak om zich met eere door de kwestie heen te slaan, nu de sultan heeft geweigerd op de voor stellen in te gaan, terwijl men van meening was, dat de vloot demonstratie den grooten heer wel tot inkeer zou brengen. Men kan nu overgaan tot blok kade van de Dardanellen, maar dan is de handel van Europa ook buiten ge sloten. Tot het nemen van gezamenlijke militaire maatregelen is men minder geneigd; men schijnt dit te willen op dragen aan Oostenrijk, dat hiertoe een Europeesche mandaat zou moeten ont vangen, maar dat dit de opdracht zal willen aanvaarden is nog zoo zeker niet. De meening bestaat, dut de sultan nog op het laatste oogenblik het hoofd in den schoot zal leggen. Wel heeft hij gedreigd met eenige opgewondenheid onder de muzelmannen, maar Engeland heeft hem doen weten, dat de eerste de beste letselen, aan Engelschen ge pleegd, den sultan zeer duur te staan zou komen. Op Kerstdag- en Nieuwjaarsdag zullen een aantal Berlijners er slecht geschoren uitzien tengevolge van het feit, dat de voorafgaande dagen, dus 24 en 31 December, beide op een Zondag vallen, op welke dagen de barbiers om 2 uur moeten sluiten. In het belang van het publiek hadden de scheerders nu ver zocht om beide dagen langer te mogen werken, maar dit is door de politie geweigerd, tenzij de patroons genegen waren hun bedienden als schadeloos stelling een geheelen feestdag vrij te geven. Maar aangezien het voordeel voor het publiek aldus wegviel, zal er beide Zondagen niet na twee uur wor den geschoren. De bewoners van een huis in de na bijheid van een der van-den Boschstraten in den Haag, die eenige tijd afwezig waren geweest en kamers en keuken be hoorlijk afgesloten hadden, bevonden bij hun thuiskomst, dat meubelen verplaatst en kasten geopend waren, en dat blijk baar iemand aan de tafei had gezeten om eenige bezigheid te verrichten. Niets was echter ontvreemd en geen spoor van inbraak was zichtbaar. De bewoners der buurt zijnonrnstig door 't raadselachtige gevalmaar te ver geefs zot kt men de oplossing. Een brief, uit een Betuwsch dorp naar Middelburg verzonden, kwam daar meer dan een jaar later aan het goede adres aan, nadat hij de reis gemaakt had naar bijna alle Middelburg's, tot zelfs naar Middelburg in Transvaal, tot men er eindelijk aan scheen te denken, dat Zee- land's hoofdstad eveneens dien naam droeg. Om het den wethouders wat gemak kelijker te maken is er, naar men weet, te Amsterdam een bureau van den ar beid opgericht, waarheensolliciteerenden zich moeten wenden. Dat dit geen luxe is moge blijken uit het feit, dat er in twee maanden tijd 22,000, zegge 22 dui zend sollicitanten ingeschreven zijn HAARLEM 1 December 1905. Echt St.-Nicolaasweer! Mist, koud en nat, alles hullend in een grijzen nevel. Den ganschen dag geen zonnetje aan den hemel. Het stemt melancholisch, maar het zou nog treuriger zijn als niet in dien somberen tijd een lichtpunt zich vertoonde. Iets dat wel ieder jaar weder keert, maar toch de eentonigheid breekt. 'tls de St.-Nicolaas, metal zijn vo~or- bereiding en bij velen met al zijn ver wachtingen, die het menschdom door eenige kwade dagen heen helpt. Onze winkels vertoonen zich op hun mooist, de uitstalkasten op haar best geschikt, de meeste zelfs smaakvol. Aan het tentoongestelde merkt men op hoe in de laatste jaren het kunsthandwerk zich heeft ontwikkeld, waardoor het in staat is de toenemende vraag naar voor werpen die in overeenstemming zijn met den steeds toenemenden zin voor het schoone, te kunnen aanbieden. Is de Sint Nicolaas een geschikte gele genheid tot verrassingen voor huisgenoo- ten en vrienden, die, hoewel uiet ontbloot van aardsche zegeningen, een erkenning behoeven wegens betoonde bewijzen van welwillendheid, welke op geen andere wijze vergolden worden, ook den minder bedeelden wordt het bij die ge legenheid wel eens duidelijk, dat hun toewijding gewaardeerd, ofookwelhun minder gunstige levenstoestand gevoeld wordt. Om al deze redenen is de St-Nicolaas een mooi feest in de donkere December dagen. De Heer J. W. Boerée, Hoeden-, Petten- en Pelterijenmagezijn, Rivier- vischmarkt 7, heeft de volgende reclame bedacht. Eén dag per maand mag men komen koopen, zonder dat het gekochte iets behoeft te kosten, hetgeen weder iets nieuws is. Vanaf 1 December 1905 ontvangt ieder kooper een coupon, waarop datum en bedrag zijn aangestreept. Op den 2den Januari 1906 en zoo vervolgens op den lsteu van iedere maand, wordt één' dag der vorige maand in ééne der Haarlemsohe bladen en in de Etalage vermeld. Van alles, hetgeen op dien dag gekocht is, wordt op vertoon der aangestreepte coupon het geld weder terugbetaald. Klanten, die buiten wonen, wordt na ontvangst der coupon het bedrag per post teruggezonden. In het Museum van Kunstnijver heid alhier is de tentoonstelling van Oostersche werken op het gebied der kunstambachten nog steeds geopend. Het zijn vooral de metaalwerken, waar onder zeer kostbare geïncrusteerde en gegraveerde werkstukken voorkomen, die de aandacht trekken. Zondag is het Museum geopend van 10—4 uur. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 29 Nov. E. Zwitser en J H. J. Scbrama. SO 8"ov. H. Willem-en en T. v. d. Veen. J. Blokdijk en P. M. i-'cbippers. GETROUWD. 29 Nov. J M. v Seggelen en M. J. Voogt. J. S. Hensen en U. Bannink. SP. J. D. Pardon en J. M. Veldhui». S. Koger en C Rees. K. v. Dmsel&ar en J. v. Wijland. P. de Bruin en M. Verzijlberg. J. C. P. v. Viggel en N, Sijberde. SO Nov. G J. Veldwijk en D. Koning. P. E. v. d. Weiff en J. C A. v. Keulen. W. A. Muller en J. Klijn. H. v. B urgonje en C. C. W Slingerland. A J. El-kamp en R Veltkamp. GEBOORTEN. 21 Nov. C. J. v. Paradijs geb de Groot d. 23 Nov. M. M. Ble- graaf geb. v d. Kamp d. 21 Nov. D. Schepel geb. Kreeft z. G. Timmers geb. Dam z. M. Klaver geb. Burger z N. Go-dbar' geb. Kraan d. A. M de Droog geb Hommer» z. A. Kloos geb. Eortgens d. A. W. Lenterman geb. Harren d. 25 Nov. A. C. H. Kuijper geb. Captijn z. S C Dumont geb. Bak ker d. M. H. Jansen geb de Droog z„ 26 Nov. G. dansen geb Geerling z M Kaat geb. v. Terwisga d. M. Bos geb. v. Eijk z. P. F. F. Landwehr Johan geb. v. Leen d. M v. Eerden geb. Boom d. D. Stuurman geb. Schuurman z. A. C. Ketter geb. Barg d J. E. Koster geb. Scheller d. J. Fruijtier geb. v. Heerns- kerok z. 27 Nov. A. E H. Dijkhoft' geb. Boot z. 28 Nov. J. v. Aalst geb. Roest d. A. v. Wattingen geb. Krijgsman z M. C. Han»en geb Stellens d. M. Rutten geb. Geus d. 29 Nov. A. Bierenbroodspot geb Beekhuis d. H. Knape geb Lijck- lama z. A. E. Molenaar geb. Mulder z. J. H. Damiaans geb. v. Tii z. A. v. Bcusekom geb. Zwanenburg z. 30 Nov. A. W. Alberding geb. Mercier z. OVERLEDEN. 23 Nov. Dr. K. Prins 52 j.. Kruisweg J. A. Visser 19 m. d, Schagchelstr 2t Nov. J. Baas 4 m. d., de Rijpstraat. 25 Nov. C. M. Duijm geb. Hess 56 j Kei zerstraat C M. J Roelol's 79 i., Pieter Kiesstr. 26 vov J. de dong 83 i„ Ha- gestraat. A. M. Hambach 76 j. Zijlweg. 27 Nov. E. Heer1 chop 2 m. d Spaarndam- tcheweg 28 Nov. W d. H. M. Bakker 7 j z Anegang. d. P. Hagemans 14 d. zVooruitgangstr. C. Zwitser 63 j Gasthuisvest. A. J. Gaijkena 82 j, Zijl- weg. S. M de Nobel geb. Otto 63 j., Gea. Voldersgr. H. Janssen v. d Voort 46 j„ Amsterdamichevaart 29 Nov. T. v. d. Moolen 18 m. z, Kerkhofstraat. T. Selhorst geb ten Bosch 74 j„ Jacobijaestr. H. A J. de Bruijn 81 j., PopelingAr. 30 Nov. E. Breij geb. v. d. Meer 71 j., Hazepaterslaan. L, Vcs 67 j., Kamperlaan. Markt van 27 Nov. 1905. Aardappelen. Aangev. 67 H.L., verk. 67 H.L., L. pr. 2.— H.pr. 2.75. Appelen. Aangev. 33 H.L. verk. 20 H.L., L. pr. 8.H. pr. ƒ12.—. Peeren. Aangev. 14 H.L., verk. 7 H.L., L. pr. 8.— H. pr. 12.—. Bloemkool. Aangev. 700 st. verk. 500 st., L. pr. 6.H. pr. 12 Roodekool. Aangev. 5000 st. verk. 3000 st., L. pr. 2.H. pr. f5.—. Wittekool. Aangev. 2000 st. verk. 2000 st., L. pr. ƒ2.II. pr. f 5. Savooiekool. Aangev. 3000 st. verk. 3000 st,, L. pr. ƒ3.— H. pr. 7. Salade. Aang. m., verk. m. L. pr. H. pr. Wortelen. Aangev. 500 bos verk. 500 bos, L. pr. ƒ10.H. pr. ƒ12. Staat der Botermarkt over Nov. 1905. Boter. Aangev. 254 verk. 254 K. G. H. pr. ƒ1.50, L pr. ƒ1.40 p. K.G. Biggen. Aangev. 165, verk. 139 stuks. H. pr. ƒ13.50, L. pr. ƒ9.p. stuk. Schrammen. Aangev. 20, verk. 20 stuks. H. pr. ƒ23.L. pr. ƒ16.p.stuk. VEEMARKT 29 Nov. 1905. AangevoerdPr jj s 2 Koeien ƒ160.170.— 19 N. Kalveren 18.10. 1 Graskalf 35. 6 Paarden ORGELBESPELING. in dc Qroote- ot St. Bavokerk alhier op Din'dag 5 Dec 1905, des namiddags Tan 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium »Erocia"G. B. v. Krieken. 2. Largo (oit de 2e Symphonie) Beethoven. 3. Sonate No. 4Mendelssohn. a Allegro con brio. b. Andante religioso. c Allegretto d. Allegro maestoso. 4. AdagioM. Brosig. 5. Aria nit de Jaargetijden Haydn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2