Nieuwsberichten. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. 'b Avonds 6Vs ure, Ds. de Sopper. Zandvoort. Yoorm. 10 ure, Ds. Posthumus Meijes. Doopsbediening. Perste Kamer. Woensdag legde de Heer Van Löben Seis in handen van den voorzitter de bij de Grondwet gevorderde beloften, d e Heer Van Heeckeren van Keil de eeden af en beide Heeren namen daarna zitting. Een paar adressen werden in handen eener commissie gesteld. Vrijdag zullen de wetsonwerpen wor den behandeld, die voor behandeling vat - baar zijn. Tweede Kamer. Zaterdag hebben de Heeren Heems kerk en Troelstra geredevoerd, bij de al- gemeene beraadslagingen van de Staats- begrooting. De eerste het ministerie Kuyper verdedigend, de laatste de klap pen teruggevende door den Heer Heems kerk aan zijn partij uitgedeeld. Ten opzichte van het tegenwoordige kabinet is de Heer Heemskerk niet af- keerig van verzoening, hij noemt twee zaken waarin de regeering zal moeten toenaderen. Het vrijhandelsstelsel zal als beginsel moeten worden prijsgegeven. Zal op het gebied van het onderwijs verzoening mogeljjk zjjn, dan moet de linkerzijde haar onderwijspolitiek laten varen, en bereid gevonden worden aan de mannen van rechts niet slechts de volle maat van het hetgeen zij eischen, neen, meer dan dat, een overloopende maat te schen ken. Geschiedt dat niet, dan zal de strijd tot het bitter einde worden voortgezet. Verder is deze Spreker van meening dat de begrooting zal sluiten omdat de raming der middelen te laag gesteld is en waardoor dan belastingverhooging geen recht van bestaan zou hebben. De samenstelling van de commisie voor de Grondwetherziening vond evenmin genade in zijn oogen. Wil men uitbreiding van kiesrecht, die met het tegenwoordig grondwette lijk artikel niet is te verkrijgen, het zij zoo. Ook de antirevolutionaire partij is daarvoor te vinden, mits slechts zorg woide gedragen, dat noch de juiste be grippen omtrent sonvereiniteit, noch het organisch verband der maatschappij wor den verbroken. De Heer Troelstra noemde de vorige regeering een toonbeeld van misbruikte kracht. Thans daarvoor in de plaats een Kabinet van twijfelachtigen oorsprong, daar bij de vei kiezingen geen positief he- ginsel heeft gezegevierd. De vaste burcht vervangen door een revolutiebouw, een Kabinet van kalme hartstochtloozegemoe- delijken, meer specialiteiten op allerlei gebied dan politici, dat met alle buren, die voorheen van uit de burcht werden bestookt, goede maatjes blijven wil, ver der vorklaarde hij dat de sociaal demo cratische partij tegenover he Kabinet zou zou zijn een partij van oppositie. Alles kwam neer op: ik geloof het niet. Verbetering in de sociale wetgeving, ziekteverzekering, en behoorlijk arbeids contract, ouderdoms- en pensioenver zekering, mr. Troelstra verwacht ze van deze regeering niet. Dinsdag kwamen eenige kleine wets ontwerpen in behandeling, waarna de beraadslaging over de Staatsbegrooting werden voortgezet. De Heer Tydeman bracht het nieuwe kabinet een welkom en wil het welwil lend behandelen. Spreker deed opmerken, dat door de politiek van minister Kuijper de groepen der linderzijde tot elkaar zijn gebracht, waardoor de laatste verkiezingen een strijd tegen het stelsel van Dr. Kuijper, geen personenstrijd was. Den tegenwoordigen toestand, hoewel niet geheel zooals Spreker gewenscht had, heeft de Kamer te aanvaarden. Wat het kiesprogram betreft, bepaalt spr. zich tot het aanstippen van de hoofd gedachte, dat zoolang men niet overtuigd is, dat het bestaande kiesrecht geen goed is, al is 't dat het geen volmaakte ver tegenwoordiging oplevert, men het kies recht niet moet veranderen. Wy kunnen met het werkplan der regeering meegaan, mits 't op sociaal gebied niet te centraliseerend zij en geen drukkende belastingen worden voorgesteld. Het ministerie zal wel doen zich op technisch politisch gebied te be wegen, waarbjj het door regelmatige en gezonde lichaamsbeweging zich be hoorlijk zal kunnen versterken. Op justitieel, op sociaal, op koloniaal, op financieel gebied kan het Ministerie zich met vrucht bewegen en alle partijen tot zich trekken. Op die wjjze zijn positie versterkend, kan het Ministerie vruchtbaar werk zaam zijn. Vervolgens besprak de Heer Tydeman nog den flnancieelen toestand en merkt op, dat wij op te grooten voet leven; onze staatsbegrooting is veel duurder dan van andere landen. Vervolgens de Heer Pasttoors. Deze bewoog zich op hetgeen de vorige re geering had willen doen, doet opmer ken, dat de arbeiderspensioneering thans van de baan geschoven is en verdedigt den Heer Kuyper in verband met de rede van den Heer Tydeman. Spr. behandelt verder nog de kwade praktijken bij de verkiezingen. De par tijen kunnen daarvoor niet verantwoor delijk gesteld worden, maar speciaal wijst hij op hetgeen in de verkiezings dagen over het onderwijs is gezegd. Terwijl ons verweten wordt de tegen stelling van chiistenen en paganislen, zijn er anderzijds quahficaties gebezigd volgens wy nog minder dan menschen zouden zijn. Woensdag was de Heer Roessingh1 het eerst aan het woord, juicht het optreden van dit ministerie toe en be strijdt de meening dat bij de verkiezingen de stryd tegen den persoon van Dr. Kuyper zou gevoerd zijn. Er was volks beweging, maar terwille van het begin sel van godsdienstvrijheid en ons volk is zeer gevoelig voor godsdienstige be langen, voor godsdienstige beginselen. Maar men moet niet vergeten, dat het volk verdeeld is in verschillende kerk genootschappen. En nu geeft de Grond wet ons recht den godsdienst te belijden in volle vrijheid. Het is een moeilijk probleem den godsdienstvrede te bewa ren maar waar dit vraagstuk het zie- leleven van duizenden raakt, behoort de regeering des te waakzamer te zijn dat geen richting worde onderdrukt. Doch de rechterzijde heeft de schei dingslijn gedurende vier jaren doorge trokken zoo worden de kerkelyke hartstochten opgewekt. Men verdeelde het volk in twee kampen. Eén volk moeten wij zijn, waarvan niet het eene deel minderwaardig mag zijn tegenover het andere. Onze Grond wet kent geen standen, geen privileges, geen aristocraten, geen democraten, geen scheidingslijnen, maar eenheid in de verschillende polieke schakeeringen. Als men zoo in den geest der Grondwet handelt, dan komt men tot verzoening, dan zal viuchtbare samenwerking mo gelijk zyn en dan zullen de belangrijke vraagstukken van kiesrecht, tariefsher ziening enz. tot hun recht komen. De heer Reine bespreekt den flnan cieelen toestand en de belasting-politiek in 't algemeen. Een zuinig en omzichtig financieel beheer werd verlangd. De Memorie van Antwoord geeft daarop voorloopig een voldoend antwoord. De raming der Middelen moet matig zyn, opdat men niet kome tot een geflatteerde balans. De groei van de uitgaven en van de inkomsten is normaal, hetzij men lette op de toeneming der bevolking in aantal, of op den groei der bevolking in draagkracht. Doch de noodzakelijkheid van de versterking der middelen staat vast. De druk der opcenten is echter minder dan men zich voorstelt. By een inkomen van 650 zal men 14 cents meer moeten opbrengen; bij een vermogen van van f 15,000 zal de hoogere last 0.62% bedragen De draag kracht van het volk is trouwens ver meerderd, gelyk blij kt uit de toeneming van de suikerbelasting en van de op brengst der belasting op de rijwielen. Doch er zyn ook schaduwzijden; de verhouding van de lasten is niet in evenredigheid met de toeneming van de bevolking. Daarop moet gelet worden bij het opleggen van nieuwe lasten. Door den heer Heemskerk zegt Spre ker, werd als eisch voor een verzoenende politiek gevraagd een onderwijspolitiek en een financieele politiek die in den geest der rechterzijde zouden vallen. Maar hij zelf weet maar al te goed dat die voorwaarden niet kunnen en niet mogen worden ingewilligd. Nog wees Spreker op onjuistheden op het stuk van belasting in de rede van den Heer Troelstra. Spr. wil niet ontkennen, dat ons belastingstelsel nog voor verbetering vatbaar is, maar men mag het niet als by uitstek slecht voorstellen; het kan den toets met andere landen, zelfs van Frankrijk, waar de sociaal-democratie den meesten invloed heeft, best door staan. In het Staatbestuur moet echter vereenvoudiging komen in de richting van bezuiniging. Donderdag heeft bij de algemeene beschouwingen ook de heer De Savor- nin Lohman zijn meening geuit Hjj zegt te behooren tot die volgelingen van Groen, die meenen dat in Neder land de christenen, die verreweg in de meerderheid zijn, wel de leiding moe ten hebben, maar dat dit niet mag I medebrengen terzijdestelling van hen die een andere meening zijn toegedaan. Wie gelooven, hopen op resultaten van hun geloof, maar mogen dit niet aan anderen opdringen. Vrijheid van bewe ging tegenover onrechtmatigen dwang is ook sprekers beginsel en wanneer dezerzyds de Stakingswetten zijn aan genomen, dan was dit niet om de ande ren te onderdrukken, doch omdat men de overtuiging had dat er orde moet zyn in den Staat. Wat nu de optreding van het Kabi net aangaat, had spr. liever gezien dat het vorige minister ie de ontmoeting met de nieuwe Kamer had afgewacht en niet voor de uitspraak der kiezers ware geweken. Wat de financiën betreft, meent spr. dat men niet uitsluitend bij directe of indirecte belastingen heil moet zoeken. Uitgaven die voor allen dienen, moeten door allen betaald worden. Het vorige Kabinet was volstrekt niet protectionis tisch; zijn tarief voorstel was niet veel protectionistischer dan het ontwerp- Pierson, al was er naluurlyk wel iets te wyzigen in het ontwerp van den minister van financiën. Nog de Heer Pierson, die op veel punten den vorigen spreker verschilde. De Heer van Karnebeek byspreekt den uitslag der vei kiezingen. In zijn kern was de verkiezingsstrijd een strijd voor de vryheid. Verder nog verschillende heeren, die, elk van zijn standpunt de zaken be spraken. De Heer Drucker begroette het mini sterie als dat, hetwelk de meest aange wezen oplossing der kabinetscrisis bevat en men er dus tevreden mee kan zijn. Ten opzichte van de voortvarendheid van het kabinet is de Heer Drucker niet gerust en beveelt doortastendheid aan, waarvan de Kamer de stemkracht moet zijn. De Heer Schaper komt terug op de verwijten omtrent het gebruik van kwa de praktijken in verkiezingsdagen. Daar aan maken alle partijen zich schuldig. Maar wanneer men zooveel op zijn boekje heeft als de kerkelyken, moet men er maar liefst over zwijgen. Spreker spreekt over eenige praktijken van zooals hij het noemt, de firma Aal- bersg, Sybrandi en Co. De beide eersten kent iedereen, en hij wil het daarom alleen over de Co. hebben. Spreker leest verschillende uitingen uit strooibiljetten en verkiezingsbladen voor, ten bewijze hoe citaten worden verdraaiden ver- valscht. Overigens bewijst de verkiezing, dat ook met de sociaal-democraten zal te rekenen vallen. Zij wenschen in deze Kamer te worden aangezien als een ge lijkberechtigde fractie. In verband hier mee behandelt spr. de samenstelling der commissie voor de grondwetsherziening. De regeeririg zegt gezocht te hebben naar bekwame mannen. Maar dat is niet eer- lyk. Want dat noch in de antirevolutio naire, noch in de socialistische partij mannen zouden gevonden worden met de bekwaamheid voor dat werk, valt moeielijk te gelooven. De Heer Schokking stelt op den voore grond, dat de vraag gewettigd i«, of de regeering des lands naar eenig vast be ginsel wordt geleid. De onzuivere toe stand drukt het zwaarst op hen, die hem in 't leven riepen. Toch waren er ook aan de rechterzyde verschijnselen, die tot den tegenwoordigen toestand hebben meegewerkt. Een algemeen christelijke politiek, dat wil spreker erkennen, moest onder de vorige regeering soms wijken voor werkzaamheden, die niet naar aller christelijke overtuiging aan de rechter zijde dringende totstandkoming vroegen. Verder meent Spreker dat het in het belang van land en volk was geweest, als dat kabinet minder haastig was ge weest om haar ontslag aan te bieden. Het ministerie heeft meer te steunen op de Kroon dan oj> het parlement. Er stonden verschillende punten ophetre- geeringsprogram, waarmede allen zich konden vereenigen. Spr. zou wenschen dat op dit gebied meer stabiliteit kwam. Hij erkent dat er verschillende depar tementen zijn, die meer verband houden met de politiek. Maar bij oorlog en ma rine ware meer continuïteit gewenscht in het belang van leger en vloot. Men zal zich herinneien, dat de vis- schers van Bretagne in de laatste jaren veel armoede hebben geleden wegens den ongunstigen staat van de sardinen- en ansjovis-vangst. De schuld van het verdwijnen dezer vischsoort werd o.a. gegeven aan een soort van dolfijn, dien de Franschen 2>maisouin<r,de Engelschen porpoises noemen en die op de sardi- nen jacht maakt. Daarom tracht men dien zeeroover zooveel mogelijk te ver delgen, zelfs met dynamiet. Maar nu beweren de visschers op de Baskische kust, dat de marsouin juist hun groote bondgenoot is, omdat hjj als 't ware de sardinen en ansjovis opvangt en in de netten drijft. De reeders en visschers van St. Jean-de Luz en omstreken heb ben daarom om een verbodsbepaling gevraagd tegen het uitroeien van den dolfijn. Een moeilyke vraag, die de regeering te beantwoorden heeft: is die visch een vriend of een vijand van de visschers? De Pruisische minister van spoorwe gen heeft aan alle beambten het gebruik van alcoholhoudende dranken onder hun dienst verboden. Misbruik van sterken drank is reeds menigmaal de oorzaak geweest van ernstige spoorwegongeluk ken. Ingeval van overtreding bedreigt de minister het personeel met ontslag uitsluiting van bevordering, onthouding van toelagen enz. Aan den anderen kant beloofde minis ter Budde zorg te zullen dragen, dat de beambten overal, al naar den tijd van 't jaar, verwarmende of verkoelende, niet bedwelmende dranken kunnen be reiden of voor matige prijzen koopen. De Petersburgsche correspondent van de Daily Telegraph geeft een uitvoerige beschrijving van den moord op generaal Sacharof, den oud-minister van oorlog, Dinsdag te Saratof gepleegd. De regee ring had hem daarheen gezonden om de onlusten onder de boeren te dempen. De moordenares, een revolutionaire, schoot driemaal op hem en bracht hem driemaal een doodelijke wond toe. Deze politieke moord, de belangrijkste na dien op Bobrikof en Plehwe, maakt grooten indruk. Hij brengt de militaire dictatuur aanmerkelyk nader by. Witte zou nl. inzien, dat hem het regeeren onmogelyk wordt gemaakt, en aftreden. Volgens mededeeling uit particuliere bron is de toestand te Petersburg on- verandetd. De stakers van post-en tele graafdienst houden vast aan hun plan om het ontslag van Dvernowe door te zetten. In grooten getale geworden hen betuigingen van sympathie en giften. De bond van rijksambtenaren heefteven- eens in een van talryke handteekenin- gen voorziene motie zyn instemming met het streven van post- en telegraaf ambtenaren betuigd. De bewijzen nemen toe, dat de mo narchistische partij met alle macht poogt de invoering van een grondwet te ver ijdelen. De Court Circular deelde Dinsdag avond mede, dat Sir Henry Campbell- Bannerman de opdracht om een kabinet te vormen aanvaard en 's konings han den gekust had by zijn benoeming tot eersten minister en eeiste lord van de schatkist. De benoeming tot eerste minister is iets ongewoons.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2