Nieuwsberichten. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Paré Emer. Pred. te Haarlem. Bevestiging van lidmaten en Doops- bediening. Voorm. Spaarndam. 10 ure, Ds. S. A. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. 's Avonds 6t/j ure, Ds. de Sopper. zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Posthumus Meijes. KRONIEK. Vrijdag hield onze gemeenteraad een vergadering van vier en een half uur. Aan den Heer Mr. H. Pouw wordt wegens vertrek op zjjn verzoek eervol ont slag verleend als lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Ter tafel komt een adres van William Walters, acht zich verongelijkt door een vonnis van den Kantonrechter inzake melkverkoop en verzoekt wijzi ging van de melkverordening. B. en W. meenen, dat de tijd voor wjjziging nog niet gekomen is en stellen voor afwijzend te beschikken. De Heer Modoo stelt voor, niet als melkverkoopen te beschouwen het ver strekken van melk voor direkt gebruik ter plaatse van verkoop. De Heer Klejjnenberg wenscht de beschikking over het behangen van wan den aan B. en W. over te laten. De Voorzitter gelooft, dat de Com missie nog geen verandering wenscht. De Heer Klejjnenberg brengt een en ander in herinnering, aangaande de geschiedenis der melkverordening, ook omtrent het bewaren van melk in be hangen kamers, waarin men wat te ver gegaan is. De Heer Y. d. Kamp bespreekt de zaak. De Heer Groot is van meening, dat aangezien er nu feiten aan den dag zijn gekomen, ook wijziging noodig is. De Heer Rasch acht de verandering van de meest urgente punten noodig. De Heer 1 hiel wil ook nog niet veranderen, hoewel de verordening op enkele punten zeer ingrijpend is. De Heer Spoor heeft nog het woord, evenals de Heer Bijvoet, die geen be zwaar heeft in een enkele wijziging. Voorstel B. en W. komt in stemming en wordt verworpen. De Voorzitter zal nu de verordening stellen in handen van de Gezondheids commissie, waar de Heer Modoo tegen is en meent dat de Raad te beslissen heeft, de bepaling van melkhandelaar al of niet te wijzigen. Wjj hooren er dus later meer van. De Heer Sneltjes verzocht om ge durende den loop van het onderzoek den Heer Walters niet lastig te vallen, wat toegezegd wordt in behandeling komt een instructie voor den HavenmeesterInspecteur. De Heer Van Lynden heeft het woord. De Heer V. d. Kamp heeft zich de vraag gesteld hoe B. en W. er toe gekomen zijn de bevoegdheid niet toe te kennen van schorsing, en wijst nog op enkele leemten in de instructie. Zouden B. en W. het stuk niet op nieuw in overweging willen nemen? De Heer H. D. Kruseman beant woordt. De Heer V. d. Kamp meent, dat de rechten van de hoofdambtenaren geljjk moeten zijn, ook wat de schor sing betreft. De Heer Rasch doet opmerken, dat de Havenmeester het recht heeft, be houdens het bepaalde bij het werk liedenreglement. De Heer V. d. Kamp wenscht be paald te zien, dat de havenmeester in den regel kantoor houdt tusschen 10 tot. 12 uur. Dit wordt aangenomen. Art. 11 behoort volgens den Heer V. d. Kamp een kleine wijziging te ondergaan, zoodat de havenmeester aan- teekening houdt van alle n- en uit gaande vaartuigen, doch dit ibljjft zoo. De Heer Modoo wil het verbod van het doen van mededeeüngen aan derden geen betrekking doen hebben ten op zichte van Raadsleden. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. desgevraagd de noodige inlichtingen geven. De Heer Thiel spreekt in den geest van den Heer Modoo. De Heer Modoo trekt zijn voorstel in, na een bemerking van den Heer Bijvoet. Uitvoerig werd nog besproken hoe te handelen bij verondiepingen in vaar water, evenals de verantwoordelijkheid voor den dienst, ook als de haven meester moet vervangen worden. De instructie wordt daarna aan genomen. In verband met een uitnoodiging van den Raad is thans voorgelegd de vol gende verordening op de Leerplichtwet. De ambtenaren der politie zijn ge machtigd de leerplichtige kinderen, wier namen schriftelijk aan den Commissaris van Politie door den arrondissements schoolopziener, een commissie tot wering van schoolverzuim of een hoofd der school zijn opgegeven en die gedurende i de schooltijden door hen op den open baren weg worden aangetroffen, te brengen naar het hoofd der school tot welker leerlingen zij behooren, tenzij die kinderen zich bevinden onder het geleide van ouders, voogden of andere in art. 1 van die wet genoemde ver zorgers of hun blijkt van een geoorloofd schoolverzuim. De Heer Modoo heeft het over de ouderlijke macht in deze; wenscht dit uitgedrukt te zien. De Heer Bijvoet merkt op dat dit tegen de wet zou strijden. Het artikel wordt aangenomen. Het Bestuur der Sociëteit Vereeni ging" deelt mede dat door dit college sedert 1 April 1900 voor het aanwezig zjjn van brandwachts bij feestelijke gelegenheden 383.60 aan het Gemeente bestuur van Haarlem is betaald, volgens oordeel van het Bestuur ten onrechte; om welke reden terugbetaling van dit bedrag gevraagd wordt op grond van een vonnis in dergelijke kwestie door de Haagsche rechtbank. De Comm. van strafverordening stelt voor afwjjzend te beschikken, maar aan het Bestuur terug te betalen de kosten tot een zoodanig bedrag als op uit noodiging van B. en W. voor de brand weer uitgegeven is. De Heer v. d. Kamp gelooft, dat er dan nog wel meer teruggave zullen vragen. De Heer Modoo doet opmerken, dat hier sprake is van een afspraak is tegen terugbetaling. De Heer Bijvoet zet uiteen, dat de kosten voor brandweer komen ten laste van de gemeente. De Vereeniging re kende op weigering van vergunning tot het houden van voorstellingen als aan het ver zoek van B. en W. geen gevolg werd gegeven. De Heer Modoo is niet van die mee ning; de maatregel is genomen om brand te voorkomen, niet om te blus- schen. Voorstel B. en W. werd aangenomen. Twee jaar geleden werden B. en W. door den Raad uitgenoodigd om vóór het eindigen van den termijn der toen loopende aanbestedingen van onder houdswerken der gemeente aan den Raad nadere voorstellen te doen be treffende de vaststelling in de bestekken voor gemeentewerken van den tien- urigen arbeidsdag en van een minimum loon van 25 cents per uur voor eenen volslagen ambachtsman en van 20 cents per uur voor eenen opperman. In vei band met het pas ingevoerde werkliedenreglement stellen B. en W. voor, niet over te gaan tot vaststelling in de bestekken voor gemeentewerken van den tienurigen arbeidsdag en van een hooger minimumloon voor vol slagen ambachtslieden en voor opper lieden. Verschillende Vereenigingen hebben den Raad verzocht in tegenovergestelden zin te besluiten. Ook de Heer V. d. Kamp stelt dit voor en wel om te bepalen, dat de maatregel zal ingaan op I Jar.uari 1906. Door den Directeur van Openbare Werken is in deze rapport uitgebracht. Volgens dezen ambtenaar zou een minimumloon kunnen bepaald worden voor verschillende vakken loopende van 20 tot 25 cents per uur by een maxi mum werktijd van 10 uren met ver hooging van het uurloon by overwerk van uur tot uur met 10 petstjjgende tot 50 pet. De Heer Rinkema doet opmerken dat ten opzichte van de gemeente werklieden de tienurige werktijd is aangenomen, maar zjj verkeeren in gunstiger omstandigheden dan de par ticuliere werklieden. Wenscht de be staande regeling te behouden, geen leeftijdgrens of volslagen Den Heer Loosjes heett het gespeten, dat B. en W. niet tot den 10-urigen werktjjd konden besluiten. Het zou aanbeveling verdienen tot den werktijd en loon te besluiten met bepaling, dat die regeling niet van toepassing zal zjjn op gemeentewerklieden. De Heer Klejjnenberg meent, dat de menschen niet op de voorwaarden der bestekken kunnen ingaan. De Heer V. d. Kamp trekt zijn voorstel in en stelt voor, tot minimum loon te bepalen 20 cn 25 ets. en den werktijd op 10 uur. Nog heeft de Heer Modoo het woord. Meent dat de meerdere behoeften hooger loonen noodig maken, al wat verder in het belang der zaak wordt gezegd zijn drogredenen. De Heer Schram is voor het voor stel van den Heer V. d. Kamp. De Voorzitter zet het standpunt der meerderheid van B. en W. uiteen. De handenarbeid moet beter beloond, geleideljjk, doch de kwantiteit van het werk zal niet toenemen in verband met het belang. Verder zal het werklieden- personeel der gemeente zich niet lang laten wachten. De Heer Groot heeft nog het woord. Stelt voor te besluiten op den voet als door den Heer Gunning is voorgesteld. Nog de Heeren Rinkema, Welsenaar en Schram. De Voorzitter zegt dat B. en W. niet tegen den maatregel zjjn, doch de tijd is er nog niet voor gekomen. De Heer V. d. Kamp zou wenschen de zaak aan te houden. De Heer Loosjes trekt het tweede gedeelte van zijn voorstel in. De Heer Modoo wil de belooning van het werk hooger gesteld zien, daar draait alles om. De Heer Thiel heeft nog het woord, meent dat de Voorzitter teruggekomen is op zijn vroegere denkbeelden. Hecht groote waarde aan den maatregel der timmerliedenpatroons; zij zijn mannen van de praktjjk. De Heer Loosjes stelt nu voor 10 uur en 20 en 25 cfs. loon. Voorstel B. en W., uitstel, wordt verworpen. Voorstel Loosjes wordt zonder stem ming aangenomen. Ter tafel komt een voorstel van B. en W. waarby aan B. en W. machti ging wordt verleend tot het verpachten der plaatsen voor stationneerende rij tuigen op het Stationsplein, als ook om staanplaatsen voor automobielen te ver pachten. Aangenomen. In Augustus deden B. en W. een voorstel tot uitbreiding der electrische straatverlichting. Het voorstel werd aan gehouden met uitnoodiging om een volle dig plan tn deze aan den Raad over te leggen, volgens welk de verlichting op den duur zal worden uitgebreid. Aan deze opdracht is voldaan. Maar in de naaste toekomst is, zeggen B. en W. wellicht een zoo groote vermeerdering van te leveren electrischen stroom te wachten, dat de centrale ten volle zou belast zijn en aan deze uitbreiding moet gegeven worden; reden waarom thans wordt voorgesteld te besluiten tot het meest noodzakelijke, nl. booglampen te plaatsen op het Plein, de Kleine Hout- brug en de Eendjesbrug, waarvoor ƒ2375 wordt aangevraagd. De Heer V. d. Kamp bespreekt den prijs. Hier kost een lantaarn 200 meer dan in in Amsterdam. De Heer J. N. Kruseman beantwoordt. Het bedrag wordt toegestaan. De fietsbewaarder aan het postkan toor, H. van Vloten, deelt mede dat hjj naar zjjn meening in het algemeen belang werkzaam is en hjj door zijn zorgen voor de rijwielen van hen die het postkantoor binnengaan de taak der politie verlicht. Maar nu is er in den winter zelfs geen bescheiden dag geld mee te halen, reden waarom hij den Raad een gratificatie verzocht. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Alzoo wordt besloten. De Wethouder de Haan Hugenholtz neemt het Voorzitterschap over. Aan A. van Beem is door B. en W. de vergunning geweigerd tot het bouwen van een bergplaats op den open grond aan de Zuidpolderstraat. Van Beem wendt zich nu tot den Raad ten einde alsnog de vergunning te veikrjjgen. B. en W. weigerden de vergunning, omdat het bouwplan was ontworpen in strjjd met de verordening en stellen voor, het beroep op den Raad onge grond te verklaren. De Heer V. d. Berg bespreekt dit en wenscht toe te staan. De Heer de Breuk doet opmerken, dat B. en W. niet anders konden be sluiten in verband met de verordening. Evenmin kan de Raad dit. De Heer Klejjnenberg meent, dat B. en W. hier geen gebruik gemaakt hebben van de hun toegestane speel ruimte. Vraagt dit alsnog te doen. De Heer V. d. Kamp w-enscht uitstel tot een volgende vergadering. De Heer de Breuk meent, dat dit niet kan. Uitstel wordt aangenomen. Voorgesteld wordt voor de gemeente te koopen twee perceelen in de Hage- straat. Zij leenen zich tot vergrooting der speelplaats van School Lr. B. Hier- vo r wordt /6300 aangevraagd en toegestaan. Aan M. van Duin te Vogelenzang wordt vergunning verleend tot het hebben van een uilgang aan de Leidsche Vaart tegen ƒ4.80 per jaar. Verschillende gemeente-eigendommen, waarvan de huur 31 December a. s. eindigt, worden opnieuw verhuurd voor den tijd van vijf jaren. B. en W. stel len voor te bepalen, dat bij de betaling der huur voor 1906 door iederen huur der moet worden betaald ƒ2.50 als vergoeding van door de gemeente ge maakte onkosten. Het voorstel wordt in zijn geheel aangenomen. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Stedeljjk Museum wordt benoemd de Heer J. Krol Kz. wegens aftreding van den Heer L. P. Zocher, die wegens hoogen leefijjd niet voor herbenoeming in aanmerking wenscht te komen. De Raad benoemt tot leden der Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs de Heeren Dr. J. Timmer, L. A. Laurey en L. van der Vegt. Tot Regent van het St. Elisabeth- Gasthuis wordt herbenoemd de Heer H. M. van Bemmelen. Tot lid der Commissie van Toezicht op Haarlemsch Muziekcorps benoemt de Raad den Heer van Lijnden. De Heer V. d. Kamp vroeg bij de rondvraag naar de tramplannen. De Voorzitter deelde mede, dat die binnen zeer korten tjjd kunnen verwacht worden waarna de vergadering wordt gesloten. Langzamerhand maakt zich in de Russische samenleving, met name te Petersburg, een toenemende afkeer van de stakingsbeweging voelbaar. In de eerste plaats lijdt de handel erg onder den stilstand van het werk. Maar een tweede element, dat er zwaar door wordt getroffen, zjjn de tallooze boeren, die 's winters in de groote steden werk komen zoeken en met het daar verdiende geld hun gezinnen onderhouden. In Petersburg zijn er niet minder dan 80,000 van die mannen, wier vrouwen en kinderen geheel moeten leven van de roebels, die ze uit de hoofdstad krjjgen toegezonden. Te Moskou schat de zemstwo hun aantal op meer dan 200,000. Intusschen is Rusland nu ook een stakingswet rjjk geworden. Te Rome liep een gerucht, dat aan het Gardameer twee Russische hofdig- nitarissen zouden zjjn aangekomen om daar een villa te huren, welke de kei zerlijke familie in Januari voor eenigen tijd zal betrekken.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2