Nieuwsberichten. Tweede Kastdag. 'b Avonds 6 ure, Openbare Samenkomst. Woensdag. 's Av. 8 ure, Evang. Samenkomst. Z. D. Baptisten. Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandseh Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school O. Leidsche Vaart BUITENGEMEENTEN. Waar nists andara varmald wordt, wordt da Had Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. 's Av. 7 ure, Ds. Gerth van Wijk. Medewerking van de Chr. Zangveree- niging „Bennebrek" In beide diensten collecte v. d. Kerk. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijck. Beverwijk. Niet ingekomen. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt, Pred. te Haarlem. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. 's Avonds 6 Va ore, Ds. van Leeuwen. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. van Paassen. Pred. te Haarlem, 's Avonds 7 ure, Kerstboom. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kampstra, Directeur van het Diakonessenhuis te Haarlem. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. van Paassen. Pred. te Haarlem. Tweede Kerstdag. Geen dienst. Hillegom Voorm. 10 ure, Ds. Haksteen. Emer. Pred. te Haarlem. Nam. 21/» ure, Ds. Meerburg. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. Meerburg. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. Meerburg. Houtrijk en Polanen Voorm. 10 ure, de Heer Groot. Beroepen Pred. te Boyle. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. B. Baljon. Tweede Kerstdag. Geen dienst. Nam. en Avond, Kerstboomfeest voor de kinderen van de Zondagsschool. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Doopsbediening. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Bevestiging van Lidmaten. Collecte voor de Evang. Maatschappij. Tweede Kerstdag. Geen dienst. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. 8. A. Baljon. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Tweede Kerstdag. 's Avonds 5l/j ure, Kerstboom. Programma's tegen 5 ets. verkrijg baar bij den Koster. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. 's Avonds 6'/s urei Os. de Sopper. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. ^and voort. Niet ingekomen. Voordrachten in Teylers Stichting. De tweede voordracht in dit seizoen werd gehouden door Dr. J. C. Kapteyn, hoogleeraar te Groningen. Soms ontwaart men aan den hemel vallende sterren, nalatende een licht streep; soms groote vuurballen, die me' meer of minder geluid in grooter of kleiner stukken uiteen springen. Zij bestaat uit steen of metaal. Het meest zijn zij door leeken opge merkt, de wetenschap heeft er zich ongeveer drie eeuwen mee bezig ge houden. Naarmate van de grootte heeten zij boliden, aëroïthen of meteorithen, de laatsten zijn de kleinste, maar hebben der.zelfden oorsprong. Met ontzettende snelheid doo rklieven zij het luchtruim. Spreker deelde mede van een vuurbol die in 1866 in Hongarjje neerkwam en bij haar ontploffen haar deelen over 16 mijlen in 't rond spreidde. Zulk een bolide kan licht hebben van verschillende kleur en sterkte, welke vaste lichamen zich bevonden op 130000 kilometer hoog in de lucht. Hoe die afstand gemeten wordt, weid uiteen gezet; een vaste ster strekt daarbij tot grondslag. Door den verbazend snellen val uit zulke een hoogte kan het niet anders, Spreker zette dit uiteen, of het lichaam wordt gloeiend. Tal van zulke lichamen komen in de wereldruimte voor, zij beschrijven banen om de zon. Er is berekend dat er tusschen vier en zeven millioen per dag op de aarde vallen. Het meeste om de 33 jaar, doch ieder jaar eierker dan andere datums op 11 Augustus en 14 November en wel, zooals in 1833 reeds is aangetoond, uit een bepaald punt, hun richting is onderling evenwijdig. In dat jaar en in 1866 zijn in Amerika bijzonder sterke sterrenregens waargenomen. Al de vallende stenen komen uit het sterrenbeeld Leoniden. Het beschrijft in 33 jaar een ellipsvormige baan om de zon, als een wolk van onsamenhangende lichamen. In November en Augustus snijdt die lange baan de aardbaan, waar haar sa menhang verbroken woidt en waarbij Spr. nog eenige verschijnselen in bespre king bracht. Nadat het punt was besproken waar uit de meteoren haar oorsprong hebben en de richting bepaald was waarin zij tot ons komen, restte nog de snelheid waarmede zij zich in de ruimte bewegen. Op bevattelijke wjjze zette Spreker uit een hoe deze berekend wordt. Niet bij toeval, werd medegedeeld, komt de berekende meteoor-baan over een met den omloopstijd van de komeet van 1866, die velen onzer zich nog zul len heiinneren. De komeet bestaat uit onsamenhangende stof. Komt zij na haar langen omlooptijd om de zon zoo dicht bij dit hemellichaam dat door de zwaarte kracht haar samenhang verbroken wordt, dan kan een dubbele komeet ontslaan en ten laatste wordt de komeet meer en meer verdeeld Zoodoende is men tot het besluit gekomen dat vallende sterren de restanten zjjn van een komeet. Zoo is de komeet van 1872 opgelost ineen wolk van meteoren. Ten slotte gaf Spreker, een resumé van het besprokene. De heldere voordracht werd met de meeste belangstelling gevolgd. Het niet alledaagsche ooderweip op deze bevat telijke manier te liooren uiteen zetten was in de hoogste mate leerzaam en aaogenaam. Tweede Kamer. Bjj de artikels gewijze behandeling van de begrooting van Landbouw, Nijverheid en Handel bracht de Heer Reyne een en anderin hot midden, over boerenleenbanken, te hooge onkosten voor paardenfokkerij en keuringen, over gemis aan praktische veeartsen, welke bemerkingen door den minister in ernstige overweging zullen genomen worden. Ten opzichte van den prijs der kolen uit onze mijnen in Limburg, verzekert de minister dat die zoo lang mogelijk zullen bljjven. De Heer de Waal Malefjjt wjjst bij het betrekkelijk artikel op het belang van onderzoek der Zee en op dat der open baarmaking van het rapport van dr. 1 Dekhuyzen dienaangaande. De Minister antwoordt, dai het onder zoek zich moet uitstrekken tot de vissche- rij nijverheid, zoodat er nog geen reden is voor een rijksbijdrage in de kosten van openbaarmaking van het rapport van dr. Dekhuijzen. Bjj de afdeeling arbeid spreekt de Heer van den Bergh (Helder) over de werk loosheid. (De Heer Liefiinck, zich tot de Perstribune wendende: Daar hebben wij geen last van!) Spr. schetst den ge moedstoestand der werkloozen. Dien toe stand mogen wij niet blijven aanzien met de handen in den schoot. Werk loosheid is de bron van dronkenschap en prositutie. Alle partijen zjjn't daar over eens, alleen over de oorzaken is er verschil van meening. Deze oorzaken zijn, volgens spr., trek naar de groote steden, financieele crisis in den handel en in landbouw en indu- strieele toestanden, oorlogen en inter nationale verhoudingen. Het is dus een gevolg van de maatschappelijke toe standen; de werkloosheid hangtniet sa men mot plaatselijke toestanden. Het is dus geen locaal belang en de Staat moet ingrijpen. Niet aan het productiesysteem, zooals sommigen beweren, is de werk loosheid inhaerent, niet bjj de overwin ning van het socialisme zrl zjj verdwij- non gelijk men zou meenen. Welk is het middel? Den werkgever aansprake lijk te stellen voor de werkloosheid die in zijn vak voorkomt, dan zal de werk loosheid niet meer voorkomendat heeft de Ongevallenwet geleerd. Voorts be hoort een bureau ingesteld te werden, vanwaar men de arbeidersmarkt kan overzien. Dcor den Heer Hugenholtz word,t aan gedrongen op lotsverbeteringbjjdelagere beambten der Rijksverzekeringsbank. Deze begrooting wordt ten slotte goed gekeurd. Vervolgens werd Oorlog voortgzet. De Heer Marchant had hier het woord. Twee hoofdpunten werden ter sprake gebracht: hervorming van de weermid delen, een volksleger en inperking van het budget van oorlog. Spr. zal kortheid betrachten, waar nog vele sprekers zul len volgen en een zelfs naar spr. ter oore is gekomen twee en een half noodig zal hebben (gelach). Spr. wenscht intusschen twee punten vooraf te be spreken: de vrije uiting van de gedachte en de beoordeelingslijsten. De loting dient afgeschaft. Algemeene weerplicht dienst ingevoerd. Het contin gent dient beperkt door de eischen van den oefeningstijd te verscherpen. De minister moet dus op dit gebied tegelijk de eerste stappen doen. Van den landstorm, in uitzicht gesteld bjj de wet Eland Kool. bij handhaving der loting, zal niet veel komen. Nog steeds Woensdag algemeene be schouwingen over Oorlog, waarbjj de Heer Thomson voornamelijk de woord voerder was. De minister wil tot verkorting van oefeningstijd niet overgaan. De Heer Thomson meent, dat het reeds nü ge beuren kon en moest, zoo men het ide aal, een technisch bekwaam leger met minimum oefentijd in het oog wil hou den. De mogelijkheid van bepei king van het blijvend gedeelte wordt door den minister nog slechts overwogenOp heffing van geheel het blijvend gedeelte is bij den heer Thomson de leus. Hij zet uiteen, hoe in het belang van het leger zelf tot dien maatregel hoe eer hoe beter moet worden overgegaan. Een verhoogd contingent met een oefentijd van zes maanden in gelijke parten over het jaar verdeeld; afschaffing van de lotingdat moet ons volgens hem bren gen tot het volksleger. Want door al- gemeenen diensplicht alleen kan in de natie belangstelling voor het leger wor den opgewekt, en zal, mits hij gepaard ga met een behoorlijk stelsel van vrij stelling, ook van economisch zwakken, 1 het gehalte van onze weerkracht tot het hoogst bereikbare punt kunnen worden opgevoerd. De Russische regeering doet zich te Petersburg gelden tegenover de stakende postbeambten. De postdirecteur aldaar heeft de uit zetting gelast van meer dan 200 post ambtenaren uit hunne zich in het post kantoor bevindends woningen, benevens het ontslag van 323 ambtenaren op het postkantoor en 800 bestellers. De be stellers worden zonder meer weer in dienst genomende ambtenaren slechts op hun verzoek, nadat eerst de mate van hun aandeel in de staking is vast gesteld. De Russische Raad van arbeidersafge vaardigden; het Hoofdbestuur van het boerencongreshet Csntrale organisatie comité der sociaal democratische arbei derspartij en het Centrale comité van de partjj der sociaal-revolutionairen hebben een manifest openbaar gemaakt, waarin na een kritiek op de regeering en den economischcn toestand wordt verklaard, dat geen aflossingsbetalingen noch andere rijksbelastingen moeten worden gestort. Bij het sluiten van een koop en betalingen van loon moet men slechts goud aannemen; bjj betalingen beneden vjjf roebel slechts klinkende munt. Men moet de inlagen in de spaai banken en de deposito's in de Rijksbank opvragen en wel in goud. Ten slotte vei klaart het manifest dat men geen betalingen zal dulden voor leeningen, die zijn aangegaan in een tijd, dat de regeering zich in openlijken strjjd met het volk bevond. De Keizer heeft deputaties ontvangen van den Bond van Russische mannen van den Bond van grootgrondbezitters, monarchisten en dragers van kerkelyke banieren; van de Vereeniging tot vrij willige bescherming en eenige boeren. De Keizer hield een toespraak tot de afgevaardigden, waarin hij betoogde, dat het manifest van 30 October in volkomen oprechtheid de uiting was van zijn onbuigzamen wil en niets in zjjn handeling verandering kon brengen. Voor de spoedige verwezenlijking der hervormingen was noodig, dat orde en rust gegrondvest werden door gerech tigheid an strenge standvastigheid. Daar bij moeten alle burgers de overheid en den Keizer steunen. De Petersburgsche correspondent van het „Bei liner Tageblatt" deelt medet Hoewel Witte Woensdag nog bij den Tsaar gedineerd heeft, schijnt deze toch reeds naar een plaatsvervanger voor hem om te zien. Ik heb grond om aan te nemen dat deze man Goetzkof is, het bekende lid van de Zemstwo van Moskou. Goetzkof is zonder medeweten van Witte in Tsarskoje Selo geweest, waar hij door middel van zijn vriend den hofschilder Sjoekofski een audiëntie bij den Tsaar verkreeg. De Tsaar heeft bijna twee uur met hem gesproken. Het resultaat dier bespreking is na tuurlijk een groot geheim, doch ik hoor van goed ingelichte zijde dat het pre mierschap en de vorming van een nieuw ministerie tusschen den Tsaar en Goetz kof is besproken. Verder vertelt de correspondent: Bij een feest, waarbij vele officieren waren uitgenoodigd, bevond zich ook admiraal Dubassof, de nieuw benoemde gouver neur van Moskou. Toen deze met zjjn benoeming werd gelukgewenscht. ant woordde hjjïlk dank u, maar ik weet dat het mijn zekere dood is wanneer ik te Moskou kom." Even ernstig als deze dacht generaal Möller Sakomelski, de onderdrukker van den opstand in Sebastopol, over den toestand, Hij ver telde dat hjj vóór het aanbreken der onlusten op eene kleine stoomboot alle ooilogsschepen had bezocht om zich van de stemming te overtuigen. Daarbij hadden de marine officieren hem met tranen in de oogen verzocht hen te redden en met zich mee te nemen naar den wal, daar zij vreesden op de schepen door de matrozen te worden vermoord. Dit teekent de desorganisatie der marine. Te Zurich zijn twee broers uit Wil (kanton St. Gallen) in hechtenis geno men, die bij een juwelier onder verdachte omstandigheden eeri halssnoer van kost bare parels trachtten te verkoopen. De eene, Josef Keiler, geboren te Oensingen (Solothurn) bleek reeds elfmaal veroor deeld te zijn. Hij is portier geweest in een hotel te Norfolk, in Engeland, en men verdenkt hem van diefstal op groote schaal. In zjjn woning zijn namelijk ver scheidene kostbare voorwerpen gevonden r. diamanten en parels, 72 zilveren lepels en vorken, armbanden, een met diaman ten bezet dameshorlogo, gouden ringen, enz. Ook zijn bij goudsmeden te Wil en andere plaatsen kostbare sieraden opge spoord, die Josef Keiler aan hen had verkocht. De waarde van wat de politie nu bijeen heeft wordt op ongeveer 50,000 francs geschat.

Haarlemsch Advertentieblad | 1905 | | pagina 2