Uit de Gemeenteraad. Predikbeurten INGEZONDEN. Driehoekwerk. Thijs van Sambeek, lustrum viert, opnieuw blijk te geven van hun sympathie en medeleven. En U Leden en Donateurs, wensen wij van harte een in alle opzichten gelukkig en voor spoedig jaar toemoge in dit jaar eindelijk de zon der wel vaart stralend door de donkere depressiewolken breken, ver lichtend en koesterend een ge lukkig, welvarend en mooi Santpoort. Gids voor Santpoort. De laatste uitgave van onze gids is een succes geweest. Aan alle verkeersbureaux werden deze mooie boekjes verkrijgbaar gesteld. Op vele mailschepen naar onze overzese gewesten lagen zij ter lezing. Aanvragen om toe zending kwamen in, uitbinnen- en buitenland, zelfs mochten wij onlangs een aanvrage uit Ban doeng ontvangen. Onze oplage geraakt echter uitgeput, zoodat in het a.s. voor jaar een nieuwe uitgave gereed moet zijn. Om deze uitgave naar de eisen van de tijd te kunnen verzorgen en de inhoud een juist beeld te doen zijn van alles wat Santpoort zijn bezoekers biedt, hebben wij Uwe mede werking nodig. Daarom doen wij bij deze een verzoek aan onze leden! Bent U in het bezit van een of meerdere mooie foto's van Santpoort (Bos- en Duingezichten foto's van voorname en pitto reske gebouwen en van mooie villa's) sta deze ons dan voor enige tijd in bruikleen af. (Secr. Broekbergenlaan 5). De foto's, die daarvoor het meest in aanmerking komen worden in onze gids gereprodu ceerd met vermelding, van de naam van de eigenaar. Als tegenprestatie zenden wij aan een ieder, die ons een of meerdere foto's heeft ingezonden, een exemplaar van deze gids gratis en franco toe. De foto's moeten afgedrukt zijn op hoogglansend papier, de voorkeur wordt echter gegeven aan inzending der negatieven; zij blijven het eigendom .dei- inzenders en worden te zijner tijd onbeschadigd weder aan hun teruggezonden. Kunnen wij op Uw medewer king rekenen Vrijdag j.l. hield de Raad van onze gemeente zijn Oudejaars- vergadering, welke een zeer belangrijke agenda te verwerken kreeg. Een ontslagkwestie betreffende een leerkracht van de school voor Buitengewoon Lager Onder wijs en de gasprijsverlaging namen het grootste deel der debatten in beslag. Allereerst werden behandeld een drietal hamerpuntjes met betrekking op beroepschriften inzake de omzetbelasting, een kindertoelage onttrekking aan het verkeer van een deel van den Breaeroodsclieweg en ver dere aanleg van den Zoutman straat te IJmuiden. liet voorstel tot wijziging van den naam van den Brederood- scheweg in Arnout-Brederode- laan wordt door B. en W. terug genomen. Verder worden aangenomen voorstellen tot vaststelling van het bedrag der vergoeding per leerling, uit te betalen aan de besturen der bizondere lagere scholen over 1932 en tot het verleenen van vergunning tot het aanleggen van wegen op de Voorplaats te Santpoort. Tegen dit laatste voorstel verzette zich de Heer Sluiters. Hij achtte het onjuist, dat er geen uitweg is naar den Terras- weg. Voorts vraagt spreker of de woningen die daar komen noodig zijn. Werkgelegenheid is er niet. De gemeente zit sti'aks met de last. In Santpoort zijn geen woningen noodig. Er staan er daar vele onbewoond. In Santpoort hebben zich reeds meerdere werkloozen van elders gevestigd. Spr. verklaart zich tegen de voordracht. De Heer Maas zegt, dat wan neer dit plan een precedent zou zijn, hij er ernstig bezwaar te gen zou moeten maken, zulks in verband met het groot aantal leegstaande woningen in onze gemeente. Spreker is er voor dat dit stuk bebouwd wordt. Intusschen waarschuwt spr. om niet door te gaan met het bouwen van provinciale arbei derswoningen. Laten B. en W. goed toezien ep hetgeen daar gebouwd wordt. Wanneer deze woningen voltooid zijn, is voor- loopig in de woningbehoefte te Santpoort voorzien. De Heer Vermeulen zegt, dat het onderhavige terrein geschikt is voor arbeiderswoningenbouw. Overigens kan de stichting van deze woningen er toe bijdragen, om de huren der arbeiderswo ningen, welke in onze gemeente veel te hoog zijn, naar beneden te drukken. Wethouder Dunnebier ant woordt, dat de uitwegen naar de Hoofdstraat en Kerkweg voldoen de zijn, Ten aanzien van de doorbraak naar de Terrasweg, wacht de gemeente rustig af. De hiervoor benoodigde grond is veel te duur. Ook spr. wijst er op, dat de bezwaren tegen den bouw den bij verkoop van den grond hadden moeten worden besproken. Thans mag de gemeente den bouw niet tegenhouden. De grond is van meet af aan bestemd geweest voor arbeiders woningbouw. Er zullen geen woningen van een minimaal type worden gebouwd. Na repliek werd het voorstel goedgekeurd. De heer Sluiters stemde tegen. Het voorstel van B. en W. om, wegens daling van het aantal leerlingen, aan de school voor B. L. O. te IJmuiden-oost, eervol ontslag te verleenen aan Mevr. A. C. Roelse—Bedijs, ontlokte langdurige discussies. Een lange rij sprekers, beur telings van „links" en „rechts" putte zich uit in lofuitingen respectievelijk aan het adres van mevr. Roelse en mej. Vijlbrief, de andere onderwijzeres. De titel van dit redenaars- epos zouden we kunnen noemen „de gehuwde ambtenares". De stof is overigens te bekend om haar hier nogmaals te behan delen Hierna kreeg als waardig be sluit van het oude Jaar, de lang verbeidde gasprijsverlaging haar beslag, na zeer langdurige dis cussies. Wel is een halve cent niet veel, maar - om het woord van den Heer Maas(te gebruiken ,,'n half ei is beter dan een leege dop", en een grootere verlaging zou een niet te stoppen gat in de begrooting slaan. De gascommissie had voorge steld een verlaging van 1 cent, B. en W. daarentegen slechts een halve cent. Tenlaatste werd het voorstel van de gascommissie met 8 tegen 19 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voor het vervolg is dus de vroegere gewoonte in eere her steld, dat de huismoeders aan 't eind van het jaar van het gas bedrijf een „douceurtje" krijgen terugbetaald, gelijk aan het be drag dat de muntmeter teveel heeft opgeslokt. Ongetwijfeld zal de populairi- teit van het gasbedrijf, hierdoor niet onbelangrijk stijgen Vervolgens wordt mej. T. Mee- reboer te Schoorl aangewezen als verloskundige voor de afd. Santpoort, met een jaarlijksche toelage van 100 gld. alsmede een bedrag van 10 gld. per ver lossing. De heer Maas trok zijn motie inzake de steunverleening voor zoover betreft het aftrekken van particulieren giften en het tot op zekere hoogte vrijlaten van persoonlijk bezit der onder steunden in, zulks in verband met de te dezer zake verschenen Ministerieele circulaire. Benoemd werden tot tijdelijke leeraar aan de Gemeentelijke Vissclierijschool de Heer J. Stand tot lid van de R.K. Burgerlijke Instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon, de Heer C. P. Post. De aftredende leden van de verschillende commissies van toezicht op onderwijs werden herbenoemd. Onder de ingekomen stukken was een adres van G.J. Nieuw- poort te Santpoort, houdende verzoek door en uit den raad een commissie van onderzoek te benoemen met betrekking tot ambtelijke misdragingen van den Wethouder van Openbaie Werken, het College en den notarieelen lasthebber der gem., den Heer Dolleman. B. en W. stelden voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Naar aanleiding van een op merking van den Heer van Heyst, zegt de voorzitter, dat het College aanvankelijk gedacht heeft aan een strafvervolgingen tegen adressant. In ieder geval kan op deze zaak niet worden ingegaan, voor en aleer adressant met bewijzen komt. Bij de rondvraag wordt aan gedrongen op vrijstelling van de verplichte een-uursluiting op oudejaarsdag, ten behoeve van de Kappers. De voorzitter antwoordt dat de verordening een zoo snelle wijziging niet toelaat,in verband met de vereischte goedkeuring van de kroon De Heer van Pleyst heeft den raad verzocht aan B. en W. vragen te stellen in verband met de door de regeering inge stelde regelen betreffende het beschikbaar stellen van voor schotten onder verband van 2e hypotheek voor den bouw van arbeiderswoningen van passende huurprijs. Deze interpellatie werd toege staan en zal in de volgende ver gadering aan de orde komen. Hierna volgde sluiting. Buiten verantwoording van den uitgever. Geachte Redactie. Vergun mij eenige plaatsruimte in uw blad om den secretaris van „Santpoort's Bloei" op zijn ingezonden stuk van 28 Dec. j.l. te antwoorden. Waarvoor mijn dank. Het doet mij een genoegen dat genoemde Secretaris het met mij eens is dat de meerdere openstellingsuren van het post kantoor te Santpoort-Station niet overbodig zijn. Nu wil ik hem, evenals hij mij dat doet, een goede raad geven om nooit geen ingezonden stukken meer in te zenden waarin eene meening wordt opgewekt tegenovergesteld aan hetgeen wordt bedoeld. (Zie „Huis aan Huis" van 7 Dec. 1.1.). Dat ik tegen verbetering van de onhoudbare toestand van tiet kantoor te Sa: tpoort-Dorp zou zijn zal hij in geen enkele regel van mijn ingezonden stuk kun nen vinden. Integendeel Die verbetering is hoog noodig en behoort spoedig te komen. Maar de oplossing daarvan is niet zoo eenvoudig als „Santpoort's Bloei" zich misschien wel denkt. Vaarter". Ik dank „Vaarter" voor de goede raad. Ook Santpoort's Bloei" is overtuigd, dat de verbetering van het kantoor te Santpoort-dorp lang niet eenvoudig is. v. d. Ban Ned. Herv. Kerk, Santpoort Zondag 6 jan. v.m. 10 uur Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. „Nieuwe dingen" (jes. 42 9) o Ned. Hervormde Evangelisatie, Kerkpad. Zondag 6 jan. v.m. 10 uur Ds. J. W. Swaan, IJmuiden. 's avonds 5 uur H. Heeresma, Amsterdam. Dinsdag 8 Januari n.m. 8 uur H. Heeresma, „Het Boek der Openbaringen" Donderdag 10 Januari n.m. 8 uur Dr. S. van der Ley, oud-Zend. arts „Lichtbeelden" o— Geref. Kerk H.V., Wiistelaan. Zondag 6 Jan. v.m. 10 uur de heer K. v. d. Berg o Geref. Kerk, Burg. Enschedélaan. Zondag 6 Jan. v.m. 9.45 uur Ds. W. Breukelaar Bevestiging van ambtsdragers Voorbereiding n.m. 5,30 uur dezelfde Collecte voor het Rentefonds. R. K. S. V. „Santpoort" Programma Zondag a.s. Santpoort IT. Y. B. B. I (2 uur Wilhelmus ISantpoort II, id. (te Voorburg Geel Wit IIISantpoort IV (12 uur Alliance IISantpoort V 2 uur V. V. F. ISantpoort VI 2 uur In de eerste plaats onze har telijke gelukwenschen in het nieuw begonnen jaar, aan de redactie van dit blad, E.H.B.O. afdeeling Santpoort en aan allen die ons van hunne (hare) belang stelling voor onze vereeniging lieten blijken. Hierna vragen wij aandacht voor de zeer belangrijke wedstrijd van Zon dag de Derby SantpoortT.Y. B.B. Hoewel onderaan de ranglijst bengelende, behoeven we TYBB toch niet als de minste te be schouwen. „Santpoort" speelt weer op volle, kracht, dit wil zeggen, voorhoede en middui- linie in oude opstelling, terwijl een nieuwe back is opgesteld, de verwachting hiervan is, een pracht wedstrijd en een over winning der onzen Tenslotte wenschen wij Kees spoedige beterschap toe, opdat hij weer spoedig getuige mag zijn van de verrichting van z ij n elftal. R. C. Brederode Programma voor a. s. Zondag Brederode 1-Beverwijk 4, 11,30 Brederode 3-D 10 4, 2 uur Beverwijk Jun.J- Brederode Jun. 12 uur Badhuis „Spaarnberg" Voor werkloozen is de gele genheid opengesteld om des Zaterdagsmorgens op vertoon van hun kaart, van 8 tot 10 uur voor den prijs van 8 ct. te baden. De uren der kinderbaden zijn verlengt en thans als volgt Des Woensdagsmiddags van 26 uur. Aantal baden over December Regenbaden 1013 Kuipbaden 61 Kinderbaden 15 totaal 1089 Voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Zoon betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, J. C. VAN SAMBEEK Wat wil dat zeggen: Streepje of Driehoekje zijn. Hoe komt men aan dat woord. Wel, dat zit in verband met het insigne. Ons insigne is de driehoek in de cirkel. Natuurlijk is dat insigne niet willekeurig, het heeft een beteekenis, De driehoek heeft drie zijdeu, die elk een beteekenis hebben. De eene zijde is de lichamelijke ontwikkeling, de tweede zijde de verstandelijke ontwikkeling en de derde zijde stelt voor de maatschappelijke ontwikkeling. Wat klinkt dat ingewikkeld, maar dat is niet zooals het lijkt. Het is heel eenvoudig. Onder lichamelijke ontwikke ling rangschikken we: gymna stiek, reidansen, loopen zonder klagen, enz. De verstandelijke ontwikkeling is kennis aanbren gen. In 't driehoekwerk streeft men naar kennis aanbrengen in alle richtingen wat voor een meisje noodig is. Men zou de driehoekkaarten en streepjes- kaarten moeten inzien om eenig idee te krijgen van wat er al zoo in eenvoudigheid geleerd wordt. Nu komt de maatschap pelijke ontwikkeling. Wat heeft een jong meisje met de maat schappij te maken, hoor ik al vragen. Meer dan we zoo opper vlakkig denken. Ieder mensch maakt deel uit van de maat schappij, dus is die maatschappij niet zoo ver af als sommigen, denken. De omgeving waarin je leeft is ook al zoo'n deel van 't groot geheel. Een streepje, drie hoekmeisje moet weten welke houding zij daarin moet aanne men. Het driehoekwerk leert dat die houding moet zijn: helpend en begrijpend. En om te kun nen helpen moet men bekwaam zijn om te helpen. Daarom lee- ren ze huishoudelijke bezigheden hoofdregels van den weg (opdat zij niet botsen met de maat schappij), verbandleggen, fenz. Natuurlijk zijn die ontwikke lingen niet streng gescheiden maar loopen in elkaar, want zoowel bij reidansen als huis houdelijke bezigheden moet je je hersens gebruiken en korot. lichaamsbeweging te pas. Dit ic iets heel eenvoudigs over de driehoek, die toch niet het voor naamste is. De cirkel, voorstellend de geestelijke ontwikkeling is het voornaamste, deze cirkel houdt de driehoek vast in zich, d.w.z. al onze bezigheden, onze ge dachten en daden, staan in dat eeuwigheidslicht en hoewel l^et moeilijk is, is het onze taak daaraan te denken. Daarom is ons motto „Houdt je driehoek binnen de cirkel". Nu we getracht hebben U een klein beetje van het driehoek werk te hebben verteld, wekken wij de ouders op ook hun kin deren te willen sturen naar de groepmiddagen der N.M.C., die hier elke Woensdagmiddag, te beginnen 9 Januari a.s., zal worden gehouden in het gym nastieklokaal der Chr. School aan de Frans Netscherlaan en wel op Woensdag van 2—3,30 uur (leeftijd 911 jaar; contri butie 5 cent per week) en op Woensdag van 45,30 uur voor de driehoekjes (leeftijd 1114 jaar; contributie 10 cent per week). Nog even deelen we U mee, dat de uniform, die door de streepjes en driehoekjes gedra gen worden niet verplicht is. Het geheel staat onder leiding van Mej. M. J. de Jonge, Ter rasweg 12, Santpoort.

Weekblad Huis aan Huis | 1935 | | pagina 2