Eierkolen f 1,15 Anthraciet f 1,85 Predikbeurten Kiaarhamer's Autoen grenzen. Kennemer Schrijfkamer „De Lichthoeve" Badhuis. Lezing Prof v.d. Bergh van Eysinga. „Bonte Avond" R.K. Gem. Tooneeiver V.O.O.T. A.G. T urnvereeniging „Santpoort". per H.L. HOLL. of BELG. 20-30 of 30-50 per H.L. Franco Bergplaats Brandstoffenhandel Pastoor van der Meer verlaat Driehuis. HET NIEUWE MODEBLAD R. C. Brederode Programma voor a. s. Zondag 10 uur V.V.H. II—Brederode I Haarlem VIIIBrederode III 12 uur Brederode jun.R.C.H. jun. Electrisehe Lichtdruk- en Copieerinrichting Rijksweg 217 (Rozsnstein) Telefoon IJm. 4635 R K. S. V. „Santpoort" Programma Zondag a.s. 2 uur D. H. L ISantpoort I 2,30 uur Santpoort IILeiden I Volendam IIISantpoort III T.IJ.B.B. VIII—Santpoort V 12,30 uur Santpoort VIGeel Wit IV Het 1ste gaat naar Delft, de kampioenen van vorig jaar be kampen, moed houden 1ste we zijn nog niet aan 't einde. Het 2de ontvangt Leiden, een mooie wedstrijd wordt dit. Het 3de naar Volendam, dat valt niet mee jongens. Het 5de gaat naar T.YB.B. terwijl het 6de zijn overwinnings reeks voortzet op eigen terrein. Geel Wit is haar gast en zal wel wat toe moeten geven. We gaau Kampioenen met het zesde. o— Verplaatsing naar Gelderland? 0— Wij lezen in de IJmuidercourant: Wij vernemen, dat er ernstige plannen bestaan, om het bekende kindertehuis „De Lichthoeve" aan de Kweekerslaan te Sant poort te verplaatsen naar Garde ren in Gelderland, waar op het oogenblik de directrice Zuster Kuijck voor een ernstige onge steldheid verpleegd wordt. Men acht daar de omgeving voor kin deren gezonder, omdat het tegenwoordige tehuis geheel in gebouwd wordt. Ook is daar de levenswijze goedkooper. De plan nen tot verplaatsing zijn al in een gevorderd stadium gekomen. Het wachten is eigenlijk alleen nog op het geld. O.a. moet eerst de grond in Santpoort nog ver kocht worden. Het aantal baden in Januari bedroeg: Regenbaden 962, kuipbaden 43, kinderbaden 29, werkloozenba- den 5. Totaal 1Q39. Donderdag 14 Febr. a.s. hoopt Prof. Dr. v.d. Bergh v. Eysinga in de Ned. Herv. Kerk te Santpoort zijn derde, tevens laatste lezing te houden over: „Boeddhisme en Christendom". De Vereeniging „Santpoort's Bloei", organiseert Zaterdag 23 Februari in „Zomerlust" een „Bonte Avond", Bovengenoemde Tooneeiver. geeft op Zondag 17 Februari een uitvoering in Hotel „Zomer lust" ten bate der noodlijdende kerken. Opgevoerd wordt het stuk „Zonsopgang". Op Zondag 24 Febr. geeft deze vereeniging een GrootFeest-Bal eveneens in „Zomerlust". Dinsdag 26 Febr. geeft deze vereeniging haar winteruitvoe- ring in Hotel „De Weyman". Hoofdstraat 108 Telef. 23601 Ned. Herv. Kerk, Santpoort Zondag 10 Febr. v.m. 10 uur Geen dienst n.m 7 uur Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. „Hemelheer en aardeworm" (Pred. 5, vs. 2) o Ned. Hervormde Evangelisatie, Kerkpad. Zondag 10 Febr. v.m. 10 uur Ds. J. W. Swaan, Ijmuiden 's avonds 5 uur Ds. M. G. Blauw, Schoten o Geref. Kerk H.V., Wiistelaan. Zondag 10 Febr. v.m. 10 uur Ds. B. A. Venemans Geref. Kerk, Burg. Enschedélaan. Zondag 10 Febr. v.m. 9.45 uur Ds. W. Breukelaar n.m. 5,30 uur dezelfde Coll. voor de Theol. School Wij lezen in de N. H. Courant: Naar wij vernemen zal de ZeerEerw Heer J. F. van der Meer, pastoor der St. Engelmun- dusparochie te Driehuis, in ver band met zijn leeftijd, emeritaat aanvragen en van zijn welver diende rust gaan genieten. Vermoedelijk omstreeks April a.s. zal Z Eerw. het ambt neer leggen en zich te Heemstede of Haarlem gaan vestigen. Velen die pastoor van der Meer de laatste jaren gekend hebben, zullen dit bericht met verwondering vernemen. Ingewijden echter weten, dat de gezondheidstoestand van den pastoor den laatsten tijd nogal te wenschen overlaat, hetgeen den altijd levenslustigen priester in korten tijd veel heeft verou derd. Wij hopen evenwel van harte dat pastoor Van der Meer nog een lange en gelukkige levens avond beschoren mag zijn. In Driehuis en omgeving zal men intusschen den pastoor met leedwezen zien heengaan. De grootsclie hulde, hem m Augustus j. 1. gebracht, ter ge legenheid van zijn 40-jarig pries terjubileum, is een duidelijke getuigenis geweest voor de lief de en aauiiankelijkiieid van al zijn parochianen. Niet genoeg te waardeeren zijn de vele verdiensten die pastoor Van der Meer zich voor zijn parochie verworven heeft. Om liet meest duidelijke voor beeld te kiezen, noemen wij allereerst zijn grooten ijver voor de verfraaiing van de kerk en omgeving. 'We denken aan de nieuwe verlichting, het prachti ge orgel, het H. Hart-monument, en aan den grooten luister waarmee in Driehuis steeds de kerkelijke feesten gevierd zijn. Ook de uitbreiding van deli.K. Lagere school en de stichting van de eerste U.L.O. school in Velsen zijn grootendeels het werk van pastoor Van der Meer geweest. Het „innerlijke" parochieleven heeft altijd de volle aandacht van den herder gehad. Jeugdzorg en sociale actie, zoowel als liefdadigheid, behar tigde Lij met een ij ver, die velen tot voorbeeld strekkeu kan Met jeugdige energie heeft hij zich de laatste jaren gezet aan de bevordering van de liturgie, vooral aan deti Gregoriaanschen volkszang besteedde hij bijzon dere zorg. Niet alleen echter alspriester, ook in den gewonen omgang was er in pastoor Van der Meer een markante persoonlijkheid, ieder, die tot hem kwam, trad hij met gulle hartelijkheid tege moet. Voor kind en grijsaard, voor arm en rijk. voor katholiek en andersdenkende had hij een goed woord of een groet gaarne over. De verdiensten van de schei dende herder beperkten zich niet tot Driehuis. Ook de tijd daar vóór is een stuk eervoile pries terloopbaan. Na zijn priesterwijding was pastoor v. d. Meer kappelaan in Schoonhoven en Delft, en vervolgens pastoor in de marine- plaats Hellevoetsluis. De arbeid, die hij verricht heeft in liet belang van de al daar gedetacheerde militairen, is door de Regeering zelfs met een bijzondere onderscheiding gewaardeerd. Een zóó uitgestrekte en hete rogene parochie als Driehuis bestuurd te hebben, zooals de laatste twintig jaren geschied is, mag zeker gelden ais een zéér bijzondere prestatie, die van de groote gaven van geest en hart van deze priester de vele honderd procent geëisclit heeft. Daarom zal de sympathie en waardeering van allen, die pas toor Van der Meer als herder hebben gekend, hem blijven ver gezellen en sterken op zijnnaar wij hopen langdurigen levens avond. Vooral voor het platteland heeft de fiets een revolutie ge bracht. Dorpen die twee uur gaans van elkander lagen, leef den vroeger geheel liun eigen afzonderlijk leven. Vechtpartijen van de jongens van het eene dorp met die van het andere, waren, als men elkaar op mark ten of kermissen ontmoetten, aan de orde van den dag. Men leefde in locale gescheidenheid, die vaak genoeg locale vijand schap werd. De fiets maakte aan dit alles een einde. Zondags bezoekt men elkaar in de geheele streek, jongens en meisjes uit verschil lende plaatsen ontmoeten elkan der telkens, de huwlijken blij ven niet meer m hoofdzaak beperkt tussclien inwoners van hetzelfde of althans zeer dicht bij elkaar gelegen dorpen. Het bezoeken van cursusen, van vergaderingen, is door de fiets mogelijk geworden, liet geheele gemeenschapsleven is op een ander peil gekomen. Afstanden zijn op het platte land een ander begrip geworden. Wat de fiets voor Europa is geweest, en speciaal voor Neder land, werd voor Amerika reeds de auto, maar dan nog in bree der zin. De Amerikaan heeft ruimte, dat is het groote voor recht boven de bewoners van het dicht bevolkte Europa. Maar die bijna eindelooze ruimte bereekent ook geweldige afstan den, drukkende afgezonderdheid. Die eenzaamheid is door de auto voor millioenen Amerika nen opgeheven. In liet leven van den Ameri- kaansclieii farmer heeft de auto een revolutie teweeggebracht. De auto heeft hem uit zijn isolement bevrijd, Hij kan tel kens naar de stad gaan, hij ziet en spreekt andere meiischen, in een kring van 100 Kilometer kan hij kennissen aanknoopen en bezoeken maken, Hij kan deelnemen aan liet vereenigings- leven, aansluiting bij de een of andere club is mogelijk geworden. Heel liet leven is door de auto op hooger peil gekomen. Boer derijen, die vroeger dagen ver weg waren, zijn het nu maar uren meer. De Amerikaan leert door de auto zijn uitgestrekt land kennen. De locale beperktheid verdwijnt Oud-President Hoover heeft het eenige jaren geleden in een redevoering aldus uitgedrukt: „De auto is niet meer een luxe liet is een noodzakelijkheid. Door de auto kreeg het Ameri- kaansche volk meer „recreation", „efficiency" en „vision". Waar schijnlijk maakt 75 pCt. van onze bevolking van een auto gebruik." Door de auto kwam vermeer dering van vision",(verruiming van blik) bij niillioenen meii schen. Men ziet andere dingen, men spreekt andere menschen, men komt in aanraking met onbekende toestanden. De door snee Amerikaan wil zijn eigen auto hebben, hij wil zooveel verdienen, dat dit mogelijk is. Aldus heeft de auto de „efficien cy" verhoogd. Terecht kon J. Ellis Barker dan ook in „America's Secret" schrijven: „De auto, en in het bijzonder de Ford-auto, heeft de gewoonte van de volken gerevo lutioneerd en een vlugge veran dering gebracht in liet aanzien van de wereld." In Europa met lagere loonen, geringer inkomen, minder wel vaart, bleef liet bezitvan een auto tot nu toe een betrekkelijk klein deel der bevolking beperkt. Ookhierheeftdecrisis eenongunsti- gen invloed gehad. Maar dit auto-bezit zal, zoodra de crisis- invloed verminderd, ieder jaar toenemen en zoo zal de auto ook in West- en Midden-Europa zijn invloed op het volksleven al meer gaan uitoefenen. Daarbij hebben de volkeren de vermeerdering van „vision", die de auto geven kan, zoo brood- noodig. De fiets heeft een einde gemaakt aan de locale beperkt heid van opvattingen, de auto kan de nationale afgeslotenheid heel wat verminderen, D eindeeling van Europa in tal van ianden en landjes, een verdeeling na den oorlog nog meer toegespist,is in scherpe te genstelling met de liedendaagsclie verkeersont wikkeling. In de achttiende eeuw waren Utrecht en Arnhem, uit een verkeersoogpunt, veei verder van elkaar verwijderd dan thans Amsterdam en Brussel. Maar datzeifde Amsterdam en Brussel zijn in dezelfde twintigste eeuw uoor tolgrenzen, militaire af scheiding, en wat al belemme ring niet, weer zeer ver van elkander gescheiden. Ook daarin kan de auto verbetering brengen. Stel dat 25 pOt. van de bevol king van Nederland, Duitsciiland België om nu maar van de 75 pCt. van Amerika te zwijgen hun eigen auto's hadden, dan zou dit drukke autoverkeer natuurlijk bij de grenzen niet ophouden. Bij een voetbalwed strijd Holland.Duitscliiand ko men ook nu al honderden Duit- sclie auto's naar het Stadion. Maar kwam de auto ook hier in liet bezit van een groot deel der bevolking, dan zouden dui zenden auto's voortdurend de grenzen vice-versa paseeren. Daardoor zouden Hollandsche steden, het Fiollandsche land schap, liet Hollandsche leven al meer ook voor Belgen en Duitschers tot cultuur bezit wor den. En omgekeerd België en Duitsciiland tot cultuurgebied voor Nederland. Te sterke be perking tot liet nationale-lokale zou bij velen plaats maken voor een gevoel van Europeesche saainhoorigheid. Niet maar enke len uit een volk, maar de vol ken zelf zouden al meer met elkander in aanraking komen. Men zou elkaar meer gaan ken nen, begrijpen en waardeeren. De gevaren van chauvinistische gescheidenheid en militai risti- sche tegenstellingen zouden door steeds meerderen worden gevoeld en erkend. Zoo is de sociale beteekenis van de auto uit verschilend oogpunt belangrijk. Voor liet auto-wezen komt al meer belang stelling. Daartoe zal de komende 24ste R. A. I. tentoonstelling weer krachtig medewerken. Die tentoonstelling worde, ook in dezen tijd, een succes. is een practisch en toch gezellig tijdschrift waaraan iedere dame iets heeft. De prijs is daarbij bijzonder laag, zoodat men het geheele jaar op de hoogte blijft van de mode en tevens gebruik kan maken van de practische wenken voor het veranderen van verouderde kleedingstuk- ken en voor de huishouding. In ieder nummer 2 bladzijden handwerken en 2 bladzijden binderbleeding. Bestelt nog he den een abonnement bij de Uit gevers van dit blad en U ont vangt de twee voorgaande nummers gratis Naam. Straat Plaats - verzoekt een abonnement op Het Nieuwe Modeblad ad 1.20 per kwartaal (franco per post f 1.50) alsmede gra tis toezending van de twee voorgaande nummers.

Weekblad Huis aan Huis | 1935 | | pagina 2