J. A. BODE, Driehuizerkerkweg 81, dtr^hu?I-ve4ls5Èn j Predikbeurten E, REIJNS C. NIESTE Uurwerken, Goud, en Zilver koopen is een zaak van vertrouwen, daarom is uw adres Groote Opruiming Bloemend.str. weg 129 woonhuis Wüstelaan No. 4 Ned. Hervormde Evangelisatie In een vlot geschreven boeks- ke over ontstaan en groei van een Nea. Herv. Kerk in Noord- Holland komen de volgende behartigingswaardige woorden voor Wij hebben rekening te houden met het niet te loochenen feitdat men eerder giften ontvangt voor een doel dat in het verschiet ligt, dan voor de instandhouding van een gebouw''. Deze waarheid heeft een paar actieve leden van bovengenoem de Vereeniging geinspireerd om te beginnen met Maandag'23 Sept. a.s. nog eens bij leden en vrien den der Evangelisatie rond te gaan en hen vriendelijk te ver zoeken in de z.g. Bouwfondspot een gave te willen deponeeren voor de te stichte nieuwe kapel, die naar gehoopt en verwacht wordt in 1936 zal verrijzen. Uit drukkelijk wenschen zij hierbij vast te stellen, dat alleen blijmoe dig gegeven bedragen waarde hebben. Hoewel het in zonderheid de bedoeling is om hen, die niet geregeld de wekelijksche samen komsten in het gebouw aan de kerkweg kunnen bijwonen, in de gelegenheid te stellen het bouw fonds te gedenken, zal toch bij deze bezoeken niemand worden- overgeslagen. Het bestuur der Evangelisatie vertrouwt, dat ieder, dus ook zij die niet in staat zijn iets te ge ven, de liefde waaraan dit plan zijn ontstaan te danken heeft, zal weten te waardeeren door hen vriendelijk te ontvangen. Wilt U zoo mogelijk door het schenken van een grootere of kleinere bijdrage medewerken aan het schoone doel om in het volgend jaar een „schuld- vrij" gebouw te zien verrijzen. Voor hen wier adressen niet bekend zijn en dus niet zullen worden bezocht, doch die syrnpa- thiseeren met den arbeid dei- Evangelisatie wordt nog mede gedeeld dat postrekening 165934 staat ten name van G.P. Bakker Penningm. Bouwkommissie der Ned. Herv. Evangelisatie te Santpoort. Fanf. Corps Wilhelmina" Het Fanf. CorpsWilhelmina" wil door het aanwerven van Do nateurs trachten haar kasmidde len te versterken en verspreidt daarvoor een Circulaire ter op wekking. Eenige dames en heeren hebben zich bereid verklaart zich niet alleen met de verspreiding te belasten maar eveneens ook de oogst binnen te halen. De lezers(essen) die de vereeniging met een jaarlijksche bijdrage zouden willen steunen, kunnen het werk van deze dames en heeren vergemakkelijken om op het aan de^circulaire gehechte invulbiljet het bedrag in te vullen, zoodat het direct bij het afhalen maar voor het overgeven is. Wij weten zeker dat zij U daar zeker dankbaar voor zullen zijn en zeggen U bij voorbaat reeds dank. Lood- en Zinkwerker, erkend Gas- en Waterfitter. Werkplaats Levering van alle Sanitaire- Artikelen Vakkundige behandeling van alle werkzaamheden TELEFOON 23009 Ned. Herv. Kerk, Santpoort Zondag 2-2 Sept. v.m. 10 uur Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga „Blinde Bedelaars" (Mark. 10 46b) o Ned. Hervormde Evangelisatie, Kerkpad. Zondag 22 Sept. v.m. 10 uur L. Bijvanck, Amersfoort o Geref. Kerk H.V., Wüstelaan. Zondag 22 Sept. v.m. 10 uur Ds. L. E. Smelik Doopsbediening o Geref. Kerk, Burg. Enschedélaan. Zondag 22 Sept. v.m. 9.45 uur de Heer C. van den Boom, Theol. Cand. te Overschie Nam. 5,30 uur dezelfde In beide diensten collecte voor den Radiokerkdienst van Bloemendaal. o Vrije Evang. „Eben Haëzer". Gebouw Noorderdorpstraat 10 Samenkomsten Woensdag- en Vrijdagavond 8 uur De Zomerpostzegels In verband met de nieuwe campagne, die in begin Septem ber weer geopend is, heeft het Hoofdcommité voor de Zomer postzegels een bespreking belegd met vertegenwoordigers der plaatselijke comité'sinde gemeen ten boven 20.000 inwoners. De conferentie was buitenge woon nuttig en belangrijk. Niet alleen dat het Hoofdcomité ver schillende in overweging zijnde maatregelen aan het oordeel der aanwezigen kon toetsen, datover en weer ervaring werd uitgewis seld, maar ook werd deze gele genheid benut om bezwaren, die men in de praktijk had onder vonden, te bespreken. Zoo kwam naar vrijwel alge meen oordeel vast te staan, dat de maanden Juni—September, wegens de daarin vallende vacan- tiemaanden Juli en Aug., slecht zijn gekozen. Bovendien is Juni bijkans geheel verloren gegaan wegens het te laat verschijnen der postzegels. Beter acht men de maand Mei en Juni. Dan heerscht er in de kringen der medewerkers aan de kinder- zegelactie veelvuldig het gevoel, dat de zomerpostzegel als het ware een concurrent is van de kinderpostzegel.Erzaldoor samen werking en samenspraak naar gestreefd dienen te worden om dit wanbegrip uit de wereld te helpen. Want een misvatting heerscht hier zeker. De uitgifte der zomerpostzegels is een geheel nieuw experiment. De kinderpostzegels zijn meer in het bijzonder weldadigheids zegels, hier dragen sentiment en medegevoel tot de koop bij. Bovendien spreekt een postzegel voor het kind tot de massa, en zeker in den tijd van Kerstfeest en Nieuwjaar. Daar komt bij dat in Nederland heel wat instellin gen op philantropisch gebied door particuliere giften in stand worden gehouden. Op het gebied van liefdadigheid doet men in ons land nooit tevergeefs 'n be roep op hen, die wat kunnen missen. De zomerpostzegels beoogen door een algemeene, vrijwillige, maar minimale heffing cultureele en sociale zaken in stand te houden, die als gavolg van het inkrimpen van Overheidssubsi dies en particuliere bijdragen in gevaar komen. Al is voor menigeen de post- zegelbijdrage een ontlasting van zijn belastingbiljet, de opbrengst moet toch voornamelijk komen van de groote massa, die voor cultureele en sociale zaken iets over heeft, al is het nog zoo weinig. Er is dus een wezenlijk verschil in doelstelling tusschen zomer- en kinderpostzegels. Al zal dat thans natuurlijk nog niet door de breede massa ver staan worden. Als alle menschen, die schrijven in de vier maanden dat de zomerpostzegels verkrijg baar zijn, deze bijzondere post zegels ook gebruikten zou de opbrengst zeker drie mihoen zijn. Als de Nederlanders, die boven den leerplichtigen leeftijd zijn maar vijf cent in al die vier maanden offerden, kwam er drie ton binnen. Als alleen de familie berichten als huwlijken, onder trouw, geboorten anonceeren,en dus in een stemming zijn om wat te oferen, in de maand Septem ber alleen maar zomerpostzegels gebruikten, zou dat al eenige tonnen in het laatje brengen. En zoo zou men door kunnen gaan. Als enz. Maar voordat allen hun plicht in dezenbegrijpen, zal nog veel propaganda noodig zijn. Evenwel staat men thans voor de taak, die men op zich heeft genomen, en men was algemeen van -oordeel dat men die taak zoo goed mogelijk vervullen moet. Vooral ook om het pad te effenen voor volgende jaren. Hoe meer de zomerpostzegels er thans ingaan,hoe meer andere groepen, die volgende jaren van de op brengst profiteeren, er baat bij zullen hebben. In wekeren zin ver richt men thans baanbrekerswerk en dat moet dubbel goed geschie den. Daarom is September ingeleid met een grootsche campagne. Met medewerking der pers, der radiovereenigingen, der bi oscopen, kortom van allerlei organen die de massa bereiken, hoopt het Zomerpostzegelcomité te slagen in zijn streven en veel geld bijeen te brengen ten be hoeve der noodlijdende orkesten en ten behoeve der arbeidsver- schaffing aan hen, die wegens lichamelijke en geestelijke gebre ken in het gewone leven geen plaats kunnen krijgen. Papier en papier-fabricatie Daar is de lompenkoopman Wat heeft zijn geroep „vodden" vaak leven en beweging gebracht onder de kinderschaar. Hoe om stuwden zij de handkar waarop al die begeerlijke stukjes speel goed lagen, die zij in ruil voor wat lompen van de koopman krijgen konden. De tijd is lang voorbij, dat lompen voor de papier-fabrica tie op die manier werden ver kregen, hoewel ze ook nu nog in het papier veel worden ver werkt. Papier. Wat is eigenlijk papier? Een simpele vraag en toch zullen velen het antwoord schuldig blijven. Papier, kan men zeggen is, een prodnct, dat uit talloos vele, in water opge loste, vezeltjes bestaat. En hoe oud is de papier fabri catie wel? Ver moeten wij daar voor in de geschiedenis terug gaan. Oorspronkelijk gebruikte men steenen platen,ivoor, boom schors, hout en vezels van de papyrusplant. In Parijs wordt een papyrusrol bewaard, die 5100 jaar oud is. Uit leer maak te men pergament. Aan het begin van onze jaartelling onge veer, vondeen Chineesch minister Tsai Lun, de methode van papier maken, waarnaar nu nog gewerkt wordt. Door de Arabieren en kruisvaarders kwam deze uitvin ding naar Europa en in het einde van de 13e eeuw werd het ge bruik van dit papier in de kan selarijen algemeen. In weze is de fabricatie dezelf de gebleven als bij de Chineezen die het natuurproduct in vezels oplosten, bleekten, er lijmstofbij voegden en het tenslote schep ten, maaralleen heeft de moderne techniek machines voor het handwerk in de plaats gesteld. Als grondstoffen gebruikt men lompen, oud papier, stroo, jute, hout, hennep, espartogras en vele bastvezels. De lompen worden gesorteerd, van knoopen of haak jes ontdaan, in kleine stukjes gesneden en dan in kogelvor mige kelels, die 500 tot 12U0 kilo kunnen bevatten, met toevoeging van chemicaliën gekookt, kleur loos gemaakt, gebleekt en van water ontdaan. In Duitschland gelukte het den wever Keller in 1840 hout als grondstof te gebruiken en de z. g. houtslijp te maken, een vinding van zeer groote beteekenis. Door snel draaiende slijpsteenen wor den, met toevoeging van water de vezels van het vooraf gezui verde houtmeestal pijnboom hout opgelost wat ook bereikt wordt door vermalen en koken met chemicaliën. Door verder uitwasschen, malen en bleeken wordt d e cellulose verkregen. Op deze manier worden hars, olie enz. uit het hout verwijderd en de vezels komen door hun reinheid de lompvezels dan zeer nabij. Voor fijn „houtvrij" papier worden ze verwerkt, zoodat dus uithouthet houtvrijpapier gewon nen wordt. Esparto, een grassoort, die in Afrika en Spanje groeit, dient speciaal als grondstof voor opdikkende papieren. Ook oud papier wordt weer als grondstof voor nieuw papier gebruikt. Voor het vervezelen hiervan dient de kollergang, waarin het oude pa pier door twee molensteenen weer met toevoeging van water fijn gewreven wordt. Dan komt de halstof in de hollander, een groote ovale kuip. Daarin wordt het eigenlijke pa pier „gemaakt", want, terwijl in deze kuip de stof nog weer eens gemalen wordt, mengt men hier al de lijm, kleur en vulstof bij, bewerkingen die straks beslissend zijn voor het straks te verwerken eindproduct. De vulstofkaolin gips of baryt—maakt het papier ondoorzichtiger, zachter en ver hoogt de bedrukbaarheid, de lijm kolofonium met zeep of ook wel dierlijk lijm maakt het pa pier beschrijfbaar. Voor de constructie van de pa piermachine moest elk vel met de hand worden gemaakt, het z.g. scheppen. Een fijne zeef met opstaande rand, werd met de stof door onder dompelen gevuld en geschud, tot het water weggeloo- pen was en de vezels zich ge lijkmatig hadden verdeeld. Het vel, dat op die manier ontstaan was werd dan tusschen wollen vilten gelegd om het water er nog verder uit te persen en daarna als waschgoed te drogen gehangen. Het is te begrijpen welk een moeilijke tijdroovende arbeid dit was. Toen de behoefte steeds grooter werd, construeerde men in Frank rijk en Engeland eind 18de be gin 19de eeuw de machine waar op het papier in een eindlooze baan gemaakt worden kon. De moderne papiermachine, die 100 m. lang en 6 m. breed is, is een technisch wonder. De stof loopt op een lange, roteerende zeef, die, om de vezels gelijk matig te verdeelen, als een band in schuddende bewegen voort loopt. Het water valt door de zeef en zoo wordt de stof langza merhand vaster. Nu is het papier nog in de z. g.„natpartij" en in deze weeke toestand wordt bijv. een watermerk aangebracht. Een uit koperdraad gevlochten wals —de egoutteur—waarop het merk is aangebracht, drukt dit in de weeke massa, waardoor de stof op die plaatsen dunner wordt en later het doorzichtige water merk vertoont. Het vocht wordt nu meer en meer uit het papier geperst en de baan is langzamerhand zóó stevig geworden, dat ze een klein stuk je vrijzwevend op een wol vilt verder gevoerd worden kan. Nu komt de baan in de z.g. „droogpartij", die uit een combi natie van verwarmde cylinders bestaat en daarachter zijn vaak de kalanders gebouwd, die, weer door een serie walzen, het papier gelijkmatig van oppervlakte maken. Aan het einde van de machine wordt de papierbaan tenslotte tot rollen gewikkeld. Als men bedenkt, dat bij de fabricatie van goedkoopesoorten het papier met en snelheid van 300 m. en meer in de minuut over de machine loopt kan men zich een voorstelling van de ca- piciteit geven. Verschillende soorten moeten een bepaalden gladheid hebben en hiertoe moet het gesatineerd worden, wat tusschen walzen gebeurt, andere soorten weer moeten van een persing worden voorzien. Ook dit gaat door mid del van walzen. Bij kunstdruk papier, dat een gesloten opper vlakte hebben moet, wordt een stijfsel- of caseïnelaag, één- of tweezijdig, op het papier gestre ken en door borstels gelijkma tig uitgewreven. In de kalander krijgt het daarna de noodige glans. Er blijft nu nog over te snijden en te sorteeren en het papier is voor het gebruik gereed. En nu nog iets over het papier onderzoek. De ervaren papier kenner is natuurlijk in staat bij het bekijken van een enkel vel letje de kwaliteit al te beoor- deelen. Voor het vaststellen van bizondere eigen schappen zijn echter nauwkeurigg onderzoekin gen noodig en hiervoor heeft men zeer zuiver werkende instru menten gemaakt. Gewicht, dikte breedlengte, rek, zuigvermogen, aschgelialte, beschrijfbaarheid, lijming, vetdichtheid, dit alles kan met de grootste juistheid worden vastgesteld. Voor het bepalen van de stofsamenstelling gebruikt meno. a. phloroglucine een gele vloeistof, die op hout vrij papier niet van kleur ver andert,maar ophouthoudendestof rood reageert. Het doel van de ze verhandeling was niet het buitengewoon groote aantal soor ten papier en hun ontstaan te bespreken. Uit overweging echter dat de waardeering grooter wordt voor de industrie, waarvan men iets weet, was het voldoende, alleen de fabricatie van een da gelijks gebruikt en onontbeer lijk artikel te bespreken en wel juist daarom, omdat in het economischleven de papier industrie zulk een groote rol speelt. Uit een Brochure van Papier fabriek I.W. Zanders teBergiscli- Gladbach. Laatste Week der van restanten tegen spotprijzen Zie de etalage Verder ijzersterke Schoollaarzen met en zonder rubber onderwerk Cres-schoenen met 6 maanden garantie Prima Werkschoenen Gummi Kaplaarzen voor regen en sneeuw Gymnast, schoenen Winterpantoffels Schoenen met steunzolen, de schoen voor gevoelige voeten, alles tegen concurreerende prijzen Noord-Brabants Schoenenmagazijn Bloemendaalschestraatweg 160 A Santpoort (Station) Reparatie-inrichting

Weekblad Huis aan Huis | 1935 | | pagina 2