at „Hoek en Vaart" reinigt is HF Chem. Wasserij „Heek en Vaart", Santpoort, Tel. 8 20 0 Oproep tot alle Vaderlanders. Chemisch reinigen onder garantie Een greep uit onze nieuwe tarieven Colbert Costuum f 1.50 Demi Saison f 1.75 Winterjas f 1.75 Mantel f 1.50 Blouses f -.60 Rokjes f -.80 Japonnen eenv. v.a. f 1.-- f 1.25 Pluche Tafelkleeden S 1.25 Regenjas (incl. Waterdicht) f 2.-- iPREDIKBEURTENl Geeft Zaterdag 22 juni! Geeft! Geeft! Tientallen coliectrices en collectanten gevraagd. Oorlogswee Verloting van het koor „Morgenrood". Oit jaar geen autotocht voor ouden van dagen. Dankbetuiging. RIJK, Controle door de Duitsche troepen. Verbetering halte Driehuis-Westerveld- Luchtbescherming (Blok Hoofdstraat). Hulppostkantoor Santpoort-Dorp. V ■- 1 -v. v .7 -A Ned. Herv. Kerk, Santpoort Zondag v.m. 10 uur: Ds. R. H. Oldeman Ned. Hervormde Kapel, Pastorieweg 1 Zondag v.m. 10 uur: Ds. D. Veldkamp, Valkenburg Z.H. Collecte voor de zoo zwaar getroffen Ned. Herv. Gemeente te Valkenburg Z.H. Geref. Kerk H.V., Wüstelaan Zondag v.m. 10 uur: lr. B. H. Blankenberg,^Aerdenhout Geref. Kerk, Burg. Enschedélaan. Zondag v.m. 9,45 uur Ds. G. Aalders van Leimuiden n.m. 5.30 uur: dezelfde Ver. van Vrijz. Hervormden, Stationsweg, Velsen Zondag v.m. 10,30 uur: Geen dienst Luthersch Genootschap, afd. Velsen en Omstreken Plaats van samenkomstVereenigingsgebouw der Herv. Gemeente, Kalverstraat 8, IJmuiden-Oost. Zondag v.m. 10,30 uur: Geen dienst Dadelijk na het bekend worden van de rampen, welke de oorlog over duizenden onzer landge- nooten heeft gebracht, werden allerwegen goed bedoelde pogingen in het werk gesteld om hulp te verleenen. Hoe goed ook bedoeld, toch werd van overheidswege aan dit particuliere initiatief geen steun verleend. Terecht zag men in, dat dit geen zaak was voor plaatselijke vereenigingen en comite's, doch dat voor leniging van dezen nood het geheele volk de handen ineen moest slaan, allen een offer moesten brengen. Wat er noodig is, is op het oogenblik nog op geen tonnen na te ramen. Natuurlijk is niet de bedoeling al het vernielde weer op te bouwen, al het verloren gegane weer te herstellen, want daarvoor zouden honderden millioenen noodig zijn. Men wil zich bepalen tot hulp aan door den oorlog getroffenen en zelfs deze hulp zal nog maar ten deele kunnen zijn. Want hoevelen zijn er niet, die alles verloren hebben, die van den grond af weer opnieuw moeten beginnen en dat vaak op een leeftijd, waarop men in normalen tijd aan rust nemen begint te denken Bijna zouden wij wenschen, dat ieder Nederlander een bezoek kon brengen aan een van die streken, waar de alles vernielende adem van den strijd wél over heen is gegaan. Scherpenzeel, Middel burg of een van de vele andere dorpjes in Bra bant, Zeeland, Limburg, Gelderland, waar thans vernielde daken en ledige raam-openingen de terugkeerende bewoners al uit de verte tegen- grijnzen. Als dat mogelijk was, zou het niet noodig zijn nog één woord te zeggen ter aanbeveling van de groote collecte, welke dezer dagen in ons land voor de oorlogsslacht offers zal worden gehouden. Dan zouden de koorden van de bevrs van zelf los gaan en zou men offeren, offeren, zoo veel men zelf slechts missen kon. Want de ellende is groot, zeer groot, ook in ons vaderland, waar de strijd zoo kort heeft geduurd. Laten wij ons niet blindstaren op dien korten duur en ons geweten in slaap sussen met de opmerking, dat het in België en Frankrijk nog veel erger is en wij er betrekkelijk goed zijn afge- men. Zeker is dat zoo en is de schade in die streken veel algemeener, treft zij meer alle bewoners. Maar wat maakt dat uit voor den enkeiing, die ook bij ons alles heeft verloren Juist het feit, dat zoovelen om hun heen geen schade leden, maakt de tegenstelling des te schrij nender, doet hem zijn verlies te zwaarder voelen. Daarom, laat ons helpen, helpen met al de kracht waar over wij beschikken. Niemand weet, wat ook ons te wachten staat en hoe ook wij zelf wellicht eenmaal de hulp van anderen dringend zullen noodig hebben. Hoe kunnen wij daar ooit aanspraak op maken, indien wij thans niet alles doen, wat in ons vermogen is, om het leed van anderen te verzachten Nog kunnen wij dat! Indien wij, die geen schade leden slechts allen iets bijdragen, kunnen wij heel wat tot stand brengen, want al bedraagt het getal van hen, die door den oorlog getroffen werden ook duizenden, daar tegenover staan wij gelukkig nog met millioenen, die ongedeerd uit den strijd kwamen en ieder van die milli oenen behoeft slechts een uiterst klein deeltje van zijn inkomen, zijn bezit af te staan, om die duizenden te helpen. Maar dat is dan ook onvoorwaardelijk noodig En wie dezen plicht der naastenliefde verzuimt, is niet waard, dat hij zich langer een goed vader lander blijft noemen. Daarom geeft, geeft, geeft. Geeft op 22 Juni a.s. aan de straatcollecte GEEFT, GEEFT, GEEFT Voor de bekende straatcollecte voor Zaterdag zijn zeer veel coliectrices en collectanten noodig. Op een ieder die zich op Zaterdag hetzij voor den geheelen dag, hetzij des morgens of des middags beschikbaar wil stel len, wordt een dringend beroep gedaan. Men geve zich op bij Mevr. L. Vorstman, Burg. Enschedélaan 40, Santpoort. Dr. J. Mac Daniëls, de Genestetlaan 4, Driehuis. Mevr. Groosmülier—Voet, van Tuyllweg 20, Velsen. Mevr. Kessler—Stoop, Zeeweg, Huize „Slingerduin", Ïjmuiden-Oost. K. H. Tusenius, Kanaalstraat 240, ljmuiden. Mevr. Krijger, Kanaalkade 58, Velsen-Noord. en ter secretarie, afdeeling Sociale Zaken, gemeen tehuis Velsen. We lazen in de bladen van het oorlogswee en alles, wat daarmede samenhangt. Vooral als we het op ons laten inwerken, als we er eens even bij stille staan, wat het zeggen wil voor ouders, voor vrouwen en voor kinderen, van welke natie ook, hun geliefden te moeten missen, dan kunnen we onze ontroering niet bedwingen. Hoe zwaar wordt het menschdom van dezen tijd be proefd Ook de materieele verliezen zijn onzegbaar groot. Wij behoeven niet ver te gaan en denken daarbij aan de steden en dorpen in eigen land. Wat ging er niet al verloren Goederen, dikwerf moeizaam bijeen gebracht. Met diepe deelneming denken we aan onze talrijke landgenooten, die berooid werden, dikwijls tevens nog treurende om één of meer der verwanten, die mede ondergingen in den chaos. Wij worden door dit alles wel zeer sterk herinnerd aan het versje, dat velen onzer in hun jeugd reeds leerden zingen, waarbij de vergan kelijkheid van al het materieele gesteld wordt, tegen over het eeuwig blijvende van de geestelijke goederen (Joh. de Heer. lied no. 166.) Onder meer worden onze gedachten thans bepaald bij de moeilijkheden in vele kerkelijke gemeenten, waar de bedehuizen in puin werden omgezet. Met name denken we speciaal aan de, in dit opzicht zwaar getroffen gemeente Valkenburg bij Leiden, waar de eenige Her vormde kerk, die men bezat met den grond werd gelijk gemaakt. Men denke zich zulk een verlies eens in een gansche kerk met meubilair, orgel, bijlokalen, ja wat niet al, in één punt des tijds in een ruïne herschapen. De leden van deze Hervormde gemeente hebben zich, aangevoerd door hun wakkeren predikant, kranig gehou den. Hun godsdienstoefeningen gingen, naar we verna men, door. Waar? Wel in de openlucht. Men zit daar in geen enkel opzicht stil. Reeds is men bezig gelden in te zamelen, om zoo spoedig mogelijk weer op te bouwen, wat verwoest werd. Hoe we kunnen helpen, vraagt U, belangstellende lezer, wellicht? Welnu, a.s. Zondagochtend om 10 uur zal in de Hervormde Kapel, Pastorieweg No. 1, de Predikant van de gemeente Valkenburg, Ds. D. Veldkamp, de godsdienstoefening leiden, terwijl dan de collecte, die bij het uitgaan aan de deur zal worden gehouden, voor de herbouw van Valkenburg's kerk bestemd zal zijn. Voor dit doel wordt Uw hartelijke belangstelling gevraagd. Er wordt in deze tijd veel, ja zeer veel gevraagd. Be denken wij echter, dat wij in deze omgeving nog vrijwel ALLES mochten behouden, in tegenstelling met hen, die ALLES kwijt raakten. Helpen we dan ook zooals we meenen te moeten, neen, zooals we gelooven te MOGEN helpen. (Een „offer" is eerst een offer, als de gave grooter is dan we bij narekenen kunnen missen). We hopen Ds. Veldkamp met een flinke collecte en met een verrast gezicht naar zijn gemeente te kunnen doen terugkeeren. H. Aan hen, die reeds loten hebben gekocht, maakt het bestuur bekend, dat de trekking door de tijdsomstandig heden, tot November a.s.-is uitgesteld. Nationaal Hulpcomité 1940 vaart er wel bij. Het Velsensche Comité voor het houden van auto-toch ten met ouden van dagen is door de omstandigheden niet in staat, dit jaar een autotocht te organiseeren. In verband hiermede heeft het Comité besloten, het in de kas aanwezige geld ten bedrage van f 200,—afkom stig van verschillende collecten, ter beschikking te stel len van het Nationaal Hulpcomité 1940, dat zooals men weet, Zaterdag a.s. een collecte zal houden. Een mooi gebaar, dat door het Nationaal Hulpcomité zeker op hoogen prijs wordt gesteld. Met groote vreugde berich ten wij U de geboorte van onze Dochter CATHAR1NA GERARDA MARIA. J. A. A. van Warmerdam E. C. van Warmerdam— Weeren Santpoort, „Home", 13 Juni 1940. Hagelingerweg 171. Voor Uw hartelijk [mede leven bij het overlijden van onze lieve betuigen wij U onzen hartelijken dank. Uit aller naam, G. v. Domselaar. Santpoort, Juni 1940. De Ortskommandant Lemcke deelt mede: Nogmaals wordt in herinnering gebracht dat in het be lang van de bevolking zelve alle vensters en deuren, waardoor licht naar buiten zou kunnen dringen, verduis terd moeten worden. Speciaal vestig ik de aandacht op gevel- en dakvensters. Door de hier gelegerde troepenafdeelingen zal in de komende dagen het navolgen van deze verordening gecontroleerd worden. Overtredingen hiervan zullen gestraft worden. Bovendien zal in het huis voor 14 da gen het electrische licht worden afgesneden. Personen, die deze verordening overtreden, worden ervan verdacht, aan de vijandelijke vliegtuigen hulp te willen verleenen. Naar wi) vernemen, zal men in het begin van de week een aanvang maken met het bouwen van een nieuw wachtlokaal aan het oostelijk perron. Dit wachtlokaal zal ongeveer overeenkomen met het reeds bestaande aan de overzijde. Tevens zal de oude goederenwagen, welke als rijwiel bewaarplaats dienst deed verdwijnen en vervangen wor den door een nieuwe gelegenheid op dit gebied. De drukke halte Driehuis-Westerveld zal door deze verbeteringen een belangrijke vooruitgang ondergaan, waarvan zoowel de reizigers als de forensen met vol doening zullen kennis nemen. De collecte op Zaterdagmiddag 9 Juni j.l. heeft netto f 36,95 opgebracht. Onmiddellijk is tot bestelling van twee brancards over gegaan. Onze blokbewoner, den heer Verbeek was zoo bereid willig deze bestelling tegen minimumprijs te doen uit voeren in de centrale werkplaats van het Provinciaal Ziekenhuis. De aanschaffing van deze twee brancards is ons niet alleen mogelijk gemaakt door de bewoners van blok Hoofdstraat, doch ook voor een belangrijk gedeelte door de soldaten van I 1116 R. A. gelegerd in ons blok. Indien zij niet zoo royaal in hun beurs hadden getast, dan was het nu nog niet mogelijk geweest, om brancards in het blok te plaatsen. Dit ter overpeinzing aan de bewoners. Een hartelijk woord van dank aan hen die zich zoo geheel en al hebben ingespannen om deze collecte te doen slagen. Tevens hartelijk dank aan allen <die spontaan vrijwillig in de achter ons liggende moeilijke dagen meegewerkt hebben om er van te maken wat er van te maken viel. Wij kunnen echter nu nog niet gaan stil zitten. Integen deel. Op last' van het hoofd van de Luchtbescherming, moet dag en nacht de blokpost bezet blijven, terwijl des nachts de orde- en bewakingsdienst tot in de punt jes uitgevoerd moet worden door mannen uit het blok zelf. Krachtens de Luchtbeschermingswet kan een ieder die daartoe bekwaam is, verplicht worden, of met de juiste term, gevorderd worden. Hij die zijn of haar plicht niet volbrengt kan gestraft worden met gevangenisstraf van twee jaar of duizend gulden boete. Het hoofd van de Luchtbescherming heeft aan ons ver klaard dat een ieder die onwillig doch wel in de gele genheid is een taak bij de Luchtbeschermingsdienst te vervullen, binnen vier en twintig uur gevorderd zal wor den voor het volbrengen van de taak welke hem door het Blokhoofd is opgelegd. Ik hoop echter van deze maatregel nimmer gebruik te behoeven maken, doch zal anderzijds niet gedoogen dat een enkeling parasiteert op de goede wil van de vrijwilligers. De Blokpost is verplaatst naar de Broekbergenlaan 42 hoek Hoofdstraat. Het Blokhoofd, A. Blaauw. Rijkspostspaarbank over Mei 1940: Terugbetaald f 45.137.25 Ingelegd f 15.174.62 Meer terugbetaald f 29.962.63 Aantal handelingen 1153.

Weekblad Huis aan Huis | 1940 | | pagina 2