2. 00 „HOEK EN veiRT", Santpoort, Tel. 8200 Interlock dames directoires „Novana" |-50 Interlock dames Camisoles „Novana" I"50 Vakopleiding voor Jeugdige Landarbeiders. O© Groenfentuin. Lente en Schoonmaak in het land, Hoek en Vaart biedt U de helpende hand. 't Kost geen bonnen, 't Kost geen punten 't Kost geen „tonnen", 'fi Kost enk'Be munten. Eenv. wollen Japon vanaf Eenv, zijden Japon vanaf Mantel (eenv.) i Colbert-costuum j Demi Mantelpak WOLLEN DEKENS Gordijnen (pluche) per M3 Gordijnen (katoen) per M2 Regenjas (incl. waterdicht) 1.35 1.50 1, 0.70 0.30 0.25 2.25 U koopt kwaliteit bij in Rose, Bleu en Wit Hoofdstraat 172 Santpoort Personalia. Gevonden en Verloren Voorwerpen. Rijkspostspaarbank in Februari. Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen. Een nieuw cursuskamp te Ommen. Aanwijzingen voor Amateurs door de Firma A. ïabernai Zoon. Doperwten, Capucijners, Peulen. Er zijn twee hoofd groepen, waarvan de een langs rijshout wordt geteeld, terwijl de andere groep laag blijft en geen steun van rijshout, vlechtwerk, of iets dergelijks noodig heeft. De soorten langs rijshout geven veel grooter opbrengst dan de lage of stamsoorten. Inplaats van rijshout kan ook vlechtwerk gebruikt worden, dat stevig aan enkele palen of stokken bevestigd wordt. Maar vooral stevig, anders valt de geheele regel om en is het gewas ver nield. Rijshout wordt per bos verkocht. Een bos is vol doende voor een regel 3 tot 31/2 meter lengte. Na het bos losgemaakt te hebben neemt men eerst de stevig ste rijzen en verdeelt die over genoemde lengte, dan steekt men de dunne er tusschen en vult het geheel aan met de allerkleinste takken, die zich in het bos bevinden. Wie niet op deze manier te werk gaat steekt altijd eerst alle stevige rijzen achter elkaar en krijgt dan een restant uitschot dat niet meer geschikt is. Staan de rijzen netjes en stevig op een rij, dan wordt aan weerszijden een voor gemaakt, ongeveer 7 c.m. van de stokken af en 5 a 6 c.m. diep. Daarin worden de zaden 5 c.m. uit" elkaar gelegd en na gedekt te zijn met aarde, aangedrukt. Het spreekt echter van zelf, dat de donateurs voorkeur hebben. Die worden in de gelegenheid gesteld Zaterdag tusschen 3 en 4 uur hun kaarten af te laten afhalen, op vertoon van diploma natuurlijk). Tevens kunnen dan plaatsen besproken worden. Te Den Haag slaagde voor het Diploma Lingerie, Mej. F. Arisz, leerling van de E.N.S.A.l.D.-Modevakschool te Santpoort, Hoofd-Leerares, Directrice Mevr. Leijding. Opname in deze rubriek alleen door bemiddeling der Politie. Gevonden f 5,— (papier), Bosma, Br. Klauwersstraat 12; bruine muts, Duinlustparkweg 56roodring met sleu tels, Hagelingerweg 66; een zwarte want, Wüste- laan 11 een dubbele fietstasch, Wüstelaan 11 por- temonnaie met inhoud, Willem de Zwijgerlaan 7, Santpoort. VerlorenZilveren armbandhorloge met grijs bandje, Joh. Verhulstweg 72blauwe want met sterretjes, Wüstelaan 29; blauwe portemonnaie met ritssluiting, inh. 50 cent en 4 bloembonnenwieldop van patent as, Terrasweg 18; glassnijder, Kerkweg 18; koop mansbeurs met inhoud, Terrasweg 20. Weer overal minder ingelegd. Aan alle kantoren van de Rijkspostspaarbank is ook gedurende de afgeloopen maand minder ingelegd dan terugbetaald. Er werd achtereenvolgens ingelegd en terugbetaald te IJmuiden f 26.842,13 en f 59.476,31 te IJmuiden-Oost f 4.455,60 en f 17.310,38 te Santpoort-D. f 15.726,48 en f 35.841,86 te Santpoort-St. f 10.703,83 en f 17.221.20 te Velsen-Dorp f 7.859,50 en f 8.504,17 te Velsen-Noord f 3.587,01 en f 11.871,66 te Beverwijk f 43.799.83 en f 87.542,28 Er werden nieuwe boekjes uitgegeven; te IJmuiden 16, te IJmuiden-Oost 9, Santpoort-Dorp 2, Santpoort-St. 5; Velsen-Noord 4 en Beverwijk 91. Getrouwd P. C. VAN HUIZEN en S. K. W. A. VAN ES Santpoort, 19 Maart 1941. Middenduinerweg 77. Heden herdenken mijn lieve Opa en Oma, de Heer en Mevrouw G. VELL1NGA- RANFT den dag, dat zij 35 jaar geleden in het huwelijk traden. Dat zij nog lang voor elkaar gespaard mogen blijven is de wensch van hun eenigen kleinzoon KEES HALFF Ondertrouwd KLAAS HOLLANDER en ELSJE BEUN Huwelijksvoltrekking te Velsen op 10 April a.s. v.m. 11 uur Kerkelijke inzegening des v.m. half 12, in de Ned. Herv. Kerk te Santpoort door den Weleerw. Heer Ds. R. H. Oldeman. Amsterdam; Krammerstraat 3 11 Santpoort, Duinweg 40 19-3-'41 Toekomstig adres: Woestduinstraat 52 h„ A'dam-W. Getrouwd FRITS B. VELL1NGA en R1E G. SPIES die, mede namens weder- zijdsche Ouders, hartelijk dank zeggen, voor de veie bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervon den. „De Weijman" Santpoort Verscheidene leden der afdeeling Velsen—IJmuiden van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen hadden het bestuur verzocht een handwerktentoonsteiling te organiseeren. Het bestuur durft nu echter niet het risico te loopen om een aantal waardevolle werkstukken bijv. twee dagen met tusschenliggende nacht in een lokaal bij een te brengen. Daar het toch iets op dit gebied wil doen, heeft het besloten de handwerktentoonsteiling op de jaarvergadering aan te sluiten. Deze bijeenkomst zal Dinsdag 25 Maart gehouden worden. De leider der Jeugdregistratie te Velsen schrijft ons Te Ommen in Overijsel zal een nieuw Jeugdkamp geo pend worden, dat vakopleiding verschaft aan jeugdige landarbeiders. De deelnemers jonge mannen van 16 t. en 'm. 24 jaar ontvangen theoretisch onderricht in het kamp in de vorm van een degelijke Landbouwcursus, terwijl zij op enkele boerderijen in de omgeving van het kamp gelegenheid vinden, zich practisch te bekwamen. De cursus zal een half jaar duren, vindt plaats in een zeer geschikte omgeving en in een uitstekende behuizing. De leiding is in handen van den heer H. Willems, voor heen leider van één der Protestantsche Jeugdwerkkam pen, thans in dienst getreden van het Departement van Sociale Zaken, dat dit kamp organiseert. De groote ervaring en menschenkennis van dezen kampleider is voldoende garantie, voor een prettig en vlot verloop van het kamp en voor een krachtige Leiding. De deelnemers ontvangen vrije kost en inwoning en heen en terugreis om de vier weken, 75 cent zakgeld per week en een gulden spaargeld. Het gespaarde be drag wordt alleen uitgekeerd als men de volle cursus periode van een half jaar meemaakt. Ouders en jongeren kunnen zich voor inlichtingen en aan melding vervoegen bij de Gemeentelijke Jeugdregistratie, Casembrootzijstraat, IJmuiden-Oost. Het kamp is een algemeen kamp en dus toegankelijk voor jongeren van alle gezindten. Jeugdige landarbeiders en tuinders heb ben hier een prachtige gelegenheid voor vakopleiding en aanmelding kan dan ook warm aanbevolen worden. Antwoord op vraag van den heer B. De door U genoemde tuin bestaat uit zeer lichte zand grond, die snel uitdroogt. Er groeit ook veel kweek, een zeer lastig onkruid, dat alleen door regelmatig en veelvuldig schoffelen en wieden kan worden bestreden. Als de tuin vorig jaar bemest is met stalmest en kunst mest en desondanks de aardappelen een misgewas gaven zal dit wel aan de aardappelziekte te wijten zijn, die verleden jaar veelvuldig en sterk optrad. Een goede bemesting is: per 10 m3 1 kruiwagen van 1 hectoliter stalmest en daarenboven voor aardappelen 1 kg. Patentkali, voor de andere gewassen inplaats van de patentkali 1 a 11/2 kg. gem. Groentenmest of 1/s kg.Asef Korrels. Stalmest is niet zoo gemakkelijk te verkrijgen en met kunstmest alleen gaat het ook best. U moet daarvoor gebruiken 3 a 4 kg compostmest per 10 m2. U moet 2 kg als minimum en 6 k.g. als maximum beschouwen en 3 a 4 kg. als gemiddelde. Hoe beter U mest hoe meer kans op een goede oogst. U kunt met succes verbouwenAardappelen, Eigenheimer of Bevelander. De eerste soort waarschijnlijk nog het best. Verder bruine boonen, citroenboonen, kievitsboonen, enz, Ook grauwe Capucijnders. Uw tuin is echter niet groot en ik zou mij tot 1 of 2 producten bepalen. Wij raden U aan 50 nr met Aardappelen en 50 rrr met boonen, bruine of andere soort. Houdt U minder van boonen dan kunt U grauwe Erwten daarvoor nemen. Maar boonen brengen meer op. Op de resteerende 60 m2 kunt U voldoende Spercie- boonen en Snijboonen voor de inmaak teelen. U kunt ook inplaats van 60 m2,50 m2 nemen en dan op de laatste 10 m2 een bedje groenten aanleggen. Wie winterprovisie wil kweeken moet daarvoor een flinke ruimte van zijn tuin benutten. Daarom houdt U geen plaats over om allerlei groenten te verbouwen. Als de jonge planten een handbreed boven den grond staan wordt een walletje zand er tegenaan geschoven waardoor de toppen tegen het rijshout komen te liggen. Aan de toppen ontwikkelen zich dan grijpranken, die zich hechten aan stokken of vlechtwerk. Echter niet voldoende om bij wind en regen overeind te blijven. Daarom moeten de planten telkens als zij 30 c.m. lan ger zijn geworden, met een touw of katoenlijntje, dat men er langs spant, worden gesteund. Men haalt dit lijntje op geregelde afstanden achter de stokken om, waardoor het flink gespannen blijft. De regels worden 1 meter uit elkaar gezet. De lage of stamsoorten worden op regels geplant die 50 c.m. uit elkaar komen. In den regel de zaden, op dezelfde diepte als de hooge soorten, op 7 c.m. af stand. Ook de lage soorten zijn dankbaar als men hen aanaardt, dat wil zeggen als de planten een handbreed hoogte hebben bereikt, van weerszijden er een walletje zand tegenaan schuift. De jonge planten worden dan niet door den wind heen en weer geslingerd en staan de eerste tijd eenigszins beschut. Deze kweekwijze geldt voor doperwten, capucijnders en peulen. Capucijnders kan men zoowel versch als droog ge bruiken. Goede soorten zijn Doperwten, Bloemendaalsche vroege en Vroege Mei. Later rijp zijn Krombekken en Raspers, beide ook zeer goede soorten. Terwijl bovenstaande soorten van 1.40 tot 1.80 meter hoog groeien is de Bliss Abondance een rijkdragende soort die niet hooger wordt dan 1 meter en dus geschikt is langs laag hek werk. Stamdoperwten zijn Wonder van Amerika, met zeer gedrongen groeiwijze en William Hurst die iets hooger groeit en meer opbrengt. Wonder van Amerika is de beste om tusschenteelt te beoefenen. B.v. tusschen stokboonen. Van Peulen zijn Prins Hendrik, Veertigdaagsche, Suiker, Groote Slier en Smaragd groene, allen beste soorten, die van 1.50 tot 1,80 meter hoog groeien. De Halfstam of Eenling is een soort van 1 meter hooge. De vroege stam of kruip is een soort, die geen steun noodig heeft. Van Bruine Capucijners noemen wij: le de vroege grijze, 2e de Amsterdamsche, 3e de blauwschokkers en ten 4e raspercapucijner. Zonder stokken worden geplant 5e de grijze stam en 6e de grauwe stam. De tweede en zesde soort zijn het meest geschikt voor winterpro visie. De hooge grauwe of rozijn erwten wordt uitslui tend voor winterprovisie gekweekt. Het wordt nu tijd om sjalotten en plantuitjes (plantajuin) uit te zetten. Vragen betreffende deze rubriek in te zenden vóór Dinsdagavond 6 uur, aan het bureau van dit blad T. Sr.

Weekblad Huis aan Huis | 1941 | | pagina 2