hintenbesparing e Centrale Keuken Velsen. Heeft U bonnen! De Econoom" MOLESTSCHADE Hoofdstraat 187 Telefoon 8527 Santpoort Vrij van Punten: J. KIEBOOM Denkt U er om dat U het ondergoed helder rein gewasschen inlevert. Ontvangen Qeiana kinderblouses korte mouw Delana meisjesjurken korte mouw Delana jongensbroekjes donker biauw Molton Dekens 1.10, 1.35, 1.75, 1.95 Zware Kwaliteit grijze kampeerdekens 5.50 Machine garen 40 cent per klos Kandgaren 20 cent per klos Gymschoenen Rubberlaarzen Klompsokken Overschoenen Pantoffels, enz. Hiervoor worden Speciale Schoenenbon No. 2 verstrekt. IJmuiden-Oost 99 Kalverstraat 14 De Groe nfentuin. Aanwijzingen voor Amateurs door de Firma A. Tabernal Zoon. un ee >e - Om hierin te gemoet te komen kunt U„Uw goederen laten herstellen. Scheuren, losse naden of siernaden kunnen voor U gemaakt worden, door een nieuw stuk op vakkundige wijze met elastische naden in te laten zetten. Uw goed wordt tevens nagezien of zich hierin nog zwakke^plekken bevinden en daar dan ook hersteld. y/ Doordat Uw ondergoed op de plaats waar^het meest gesleten wordt, gerepareerd wordt, zijn deze plaatsen zeker zoo sterk als nieuw. Daardoor kan uw onder goed zeker zoo lang mee als U het reeds gedragen hebt en hebt U voor den kostenden prijs van 55 50 cent,^vermeerderd met de vracht, eigenlijk een nieuwe directoire, hemd, heerenhemd of heerenbroek. Als U ondergoed hebt, dat te zeer versleten is om te laten herstellen, kunt Uhieruit een kleine maathemd directoir of sportbroek laten maken. Uit maat 85 hemd kan b.v. een meisjeshemd tot maat 60 of kleiner naar wensch gemaakt worden. Uit maat 60 directoire kan een directoire tot maat 45 of kleiner gemaakt worden. Hieruit krijgt U een stukje goed, waarin in het geheel geen zwakke plekken meer zijn en vrij' wel als nieuw kan worden beschouwd. De doorsnee prijs bedraagt hiervoor 35 - 50 ct. In speciaal moeilijke gevallen, kan de prijs iets hooger .tjljjliggen. Alles krijgt U netjes geperst en gevouwen Ti terug. rr eij 10 ir De Centrale Keuken zal WOENSDAG 14 MEI worden geopend. 1 Teneinde Maaltijdkaarten te kunnen knopen moet bet publiek zich eerst voorzien van een Scheurkaart voor 6 porties, pjwelke kaart wordt afgegeven tegen inlevering van 3 vlee«chbon- nen, 1 aardappelbon, 1/4 vet- of boterbon en 1/3peulvruchtenbon van de loopende periode, wisselbonnen zijn aanwezig. De maaltijdkaarten moeten twee dagen van te voren worden ge kocht en zijn tegen betaling van 10 cent per portie voor houders van vetkaarten en 22 cent voor houders van boterkaarten met ingang van a.s. Maandag verkrijgbaar In de verschillende distributielokalen, t.w. a. Centrale Keuken, Abeelenstraat; b. kleine zaal van „Thalia", van der Pollstraat; c. Gebouw voorheen Leger des Heils, Edisonstraatd. R. K. Volksbond, Wijkerstraatweg; e. Herv. Vereenigingsgebouw Burg. Enschedelaan f. Kegelbaan Klauwers, Bloemendaalschestraatweg. DE KAARTVERKOOP alsmede de distributie geschiedt op alle werkdagen tusschen 11.30 en 13 uur; in lokaal d. van 11,15 tot 13 uur. Voor de menu's raadplege men de wekelijksche berichten in de bladen. De Leider v. d. Centrale Keuken, P. LENSTRA. WIJ HEBBEN Verzekert thans Uw inboedel, winkelgoederen en Woonhuizen tegen OORLOGSSCHADE. PREMIE: Woonhuizen 60 cent per duizend per half jaar Inboedel 40 cent per duizend per half jaar Winkelgoederen 80 cent per duizend per half jaar Inlichtingen MEEUWENLAAN 63 IJMUIDEN-OOST TEL. 5196 Telefoon 5196 Kweekwijze. STOKSN1JBOONEN. Bij stokken. De stokken worden schuin in de grond gestoken en van boven tezamen ge bonden. Soms worden telkens 4 stokken tot één geheel samengebonden. Deze stokken worden daartoe in een vierkant van 75 c.M. geplaatst om daarna op een hoogte van ongeveer 2 Meter te worden samengebonden. Anderen daarentegen plaatsen 2 rijen stokken 1 meter van elkaar en steken op den regel de stokken 50 cm uitelkaar in den grond. Daarna worden de toppen voorbij elkaar gebogen en tusschen de toppen van de beide rijen een dwarsstok gebonden. Zoodoende krijgt men een goed geheel dat niet gemakkelijk zal omwaaien al stormt het wel eens in de boonentijd. Bij elke stok worden 5 boonen geplant. Zoodra zicht baar is welke planten zich gezond en sterk ontwikkelen worden er zooveel weggenomen, dat niet meer dan drie planten bij iedere stok blijven staan. Bij gebrek aan goede lange boonenstokken kunnen Stoksnijboonen ook heel goed bij rijshout gekweekt worden. De regels rijshout worden 120 cm uit elkaar gezet en de boonen aan één zijde op een onderlinge afstand van 15 cm erlangs geplant, telkens twee boonen bij elkaar. Staan de regels van zuid naar noord, dan wordt aan de oostzijde geplant, dus waar de zon op komt, loopen de regels oost—west, dan worden de boonen aan de zuidzijde van de regels gelegd. Als de planten flink beginnen te groeien en er zich veel ranken ontwikkelen, moeten deze geregeld worden ingebonden met behulp van Raffja, touw of katoen. Liefst geen scherp dun touw, want dat snijdt de ranken af. Bij het opbinden van de ranken moet er vooral op gelet worden, dat deze altijd met de zon meedraaien, dus van noord door oost naar zuid, of van oost door zuid naar west. Wie de ranken andersom bindt doet werk voor niets, want zij wringen zich terug en los tot zij weer haar natuurlijke loop kunnen volgen. Let men hier echter goed op, dan behoeft men dikwijls de ranken niet eens te binden. Zij blijven uit zichzelf grootendeels hangen en hechten zich aan stok of rijs. Stoksnijboonen worden geplant van 1 Mei tot 15 Juni. Wie lang snijboonen wil plukken plant in de eerste week van Mei en een week in Juni. Het grootste deel van de boonen, die men teelen wil, dus voor inmaak, enz., moeten liefst voor 1 Juni geplant zijn. Dit geldt voor alle soorten. Goede soorten Stoksnijboonen zijn Verbeterde Veensche, Ras Verschoor, Veensche zonder draad. De lekkerste Stoksnijboon is de lange smalle Slagzwaard, maar deze is minder rijkdragend, eer vatbaar voor de roestziekte en stelt hoogere eischen aan grond en bemesting. Het zelfde kan gezegd worden van de extra lange breede Slagzwaard, die zeer groote Snijboonen voortbrengt. Nieuwe soorten zijn Imperator, Batavo en Brunio. De eerste twee zijn slagzwaardtypen met dezelfde eigen schappen als bij deze soort reeds is aangeven. De Brunio is een geheel nieuw type. De boonen zijn van geel groene kleur, boterzacht en heerlijk van smaak. Ook als de Brunio naar het model veel te dik is ge groeid is er nog geen spoor van hardschilligheid. Deze soort blijft zacht. Jammer is zij door deze veredeling zoo zwak geworden, dat zij slechts weinig behoorlijke boonen geeft. De scheeden groeien bij de minste wind scheef en krom. Van verschillende soorten ontbreekt dit jaar zaaizaad. STAMSN1JBOONEN. Wie geen geen stokken of rijshout heeft kan stamsnijboonen gebruiken. Doordat de boonen op de grond groeien worden zij meestal wel een beetje krom, maar overigens is de kwaliteit evengoed als van de stoksnijboonen. Zij worden op regels geplant, die 60 tot 75 c.m. uit elkaar staan. Het hangt af van de vruchtbaarheid van den grond of men ze zoo wijd of zoo nauw mogelijk zet. Op den regel plant men twee boonen bij elkaar op afstanden van 20 c.m. Diepte enz., als bij stoksnij boonen. Planttijd vanaf 1 Mei tot ongeveer 15 Juli. Het welslagen van de zaaisels na 1 Juli is erg afhankelijk van het weer in September. Is dat koud en nat, dan komt er van die laatste zaaisels niet veel terecht. Is het daarentegen een mooie Septembermaand dan plukt men totdat het vriest. Om vaste datums te noemen kan gezegd worden Plant 1ste van 1—7 Mei, 2e van 1—7 Juni, 3de van 1—7 Juli, met deze drie zaaisels zult U bereiken dat u van vroeg tot Iaat snijboonen kunt plukken. De beste soort is de echte lange breede. Er zijn men- schen die de lange breede slagzwaard lekkerder van smaak vinden. In elk geval is dit ook een prima soort. De breede slagzwaard zonder draad is zeer malsch, maar geeft minder opbrengst. Noordster, middelbreedte en vroege smalle broei, wor den hoofdzakelijk in de broeibakken gebruikt om te vervroegen. Wie zoo vroeg mogelijk wil zijn kan ook op het vrije land een regel van een dezer soorten plan ten. Ze zijn ongeveer een week vroeger dan de breede soorten. De boonen zijn veel kleiner. PRONKBOONEN. Pronkboonen zijn de laatste jaren zoo veredeld, dat zij in tegenstelling met enkele jaren geleden nu ook voor binnenlandsche consumptie veel gevraagd worden. De lange smalle witte pronker is werkelijk een voortreffelijke snijboon. Daarbij komt het groote voordeel, dat deze boon nooit van ziekte heeft te lijden, goed bestand is tegen wind en nog zeer Iaat tot 15 Juli, geplant kan worden. De eerste nachtvorsten in October weerstaat zij en blijft doordragen tot te strenge nachtvorsten er een eind aan maken. De pronk- boon is ook voor inmaak zeer geschikt. Planttijd van 20 April tot 15 Juli, bij stokken of rijshout. Wijze van planten als stoksnijboonen, alleen als zij langs rijshout komen, dan wordt om de 20 c.M. slechts één boon gezet. SLABOONEN, ook genoemd Princessen- Heeren- of Suikerboonen. Slaboonen worden behalve in stok- en stamboonen nog onderscheiden in enkele en dubbele. De enkele hebben platte dunne, de dubbele ronde vleezige sche den. Van stokslaboonen worden meest enkele, van stam boonen meest dubbele soorten gekweekt. Wij raden aan om van elk de helft te kweeken. De smaak is ver schillend en in de boonentijd geven enkele en dubbele boonen op zich zelf reeds een aangename afwisseling in het menu. STOKSLABOONEN. Teelt gelijk aan stoksnijboonen. Alleen geven wij voor stokslaboonen de voorkeur aan rijshout boven kale stokken. Slaboonen zijn fijner van ranken en verspreiden zich liever over een uitgebreid vlak zooals een regel rijshout vormt, dan dat zij met 3 of 4 planten om een stok moeten winden. Zij worden dan langs het rijshout geplant aan één zijde. Daartoe wordt een ondiepe voor gemaakt, niet dieper dan 3 c.M. door het vochtige zand in welke voor de boonen stuk voor stuk op afstanden van 6 c.M. worden gelegd. Daarna wordt de voor dicht geschoven en op drooge lichte zandgronden een weinig aangedrukt. Op zwarte natte gronden moet men dat aandrukken liever nalaten. Al geven wij de voorkeur aan de teelt bij reishout; de teelt bij stokken op dezelfde wijze als de stoksnijboo nen is ook zeer goed mogelijk. Planttijd van 1 Mei tot 1 juli. Soorten: Groote tros zonder draad, een oude soort, fijne boonensmaak. Middelfijne tros, iets kleiner dan de vorige, zeer rijkdragend, smaak goed. Trosprincessen, fijne zonder draad. Buitengewoon rijkdra gend, maar te klein van stuk. Is goed voor een enkel regeltje, maar is niet aan te raden voor grootere hoe veelheden. Rentegevers zonder draad. Flinke schede, buitengewoon groote opbrengst, maar de smaak is flauw. Daarom maakt deze soort niet zoo een groote opgang als naar opbrengst ervan te verwachten was. Van Celst reuzen zonder draad. Heerlijke zachte boon van fijne smaak. De schede is echter buitenmodel groot, reden waarom de boon aan de markt niet goed ver koopbaar is. Particulieren kan een proef met deze soort wel aangeraden worden. Gewone enkele met draad. De oudste soort, fijne boo nensmaak, rijkdragend. Boonen met draad zijn echter niet meer in trek en daardoor verdwijnt deze soort langzamerhand uit onze tuinen. Dubbele stok zonder draad. Rijkdragende groote ronde, vleezige boon. Zeer aan te bevelen voor hen, die niet van enkele boonen houden. SPEKBOONEN. Spekboonen zijn groote slaboonen. De opbrengst is enorm. Last van ziek hebben zij bijna nooit. De scheeden, die 20 a 25 cm. lang groeien wor den gebroken en gegeten als slaboonen. De soort wordt bijna uitsluitend voor export geteeld en de smaak staat bij onze Hollandsche soorten ten achter. Wie in de eerste plaats een groote opbrengst wil hebben zal over deze boonensoort beslist tevreden zijn. Opgemerkt zij, dat U alle soorten stamboonen kunt planten, wat de tijd betreft en dat U dat kunt doen op de wijze van de dubbele Stamboonen, zooals ik U reeds een vorige maal beschreef. Tot zoover liep het artikel, dat eigenlijk voor het num mer van 2 Mei bestemd was, maar dat de uitgever jammer genoeg door verschillende omstandigheden niet kon opnemen. Hierdoor komen de gegevens over boonenteelt later onder Uw aandacht dan de bedoeling was. STAMSLABOONEN. Nog eens herinneren wij aan de vele namen als Slaboonen, Princessenboonen, heeren- boonen, Spercieboonen, Suikerboonen; allemaal verschil lende namen voor dezelfde soort of groep van boonen. Dit geeft vaak veel verwarring omdat de leek denkt dat het verschillende soorten zijn, wat niet het geval is. STAMSLABOONEN, DUBBELE ZONDER DRAAD. Ronde malsche scheeden. Algemeen bekende soort, die het meest verkocht wordt door den groentenhandel. Geschikt zoowel voor versch gebruik als voor inmaak. Idem CASA zonder draad. Ongeveer gelijk aan voor gaande. Scheeden donkerder groen van kleur. Model van de boonen iets rechter. Sterke groeier, die weinig last heeft van de gevreesde boonenziekten. Moet op tijd geplukt worden. Als de boonen te dik worden, komt er een vlies in de scheeden. Overigens een zeer goede soort, die buitengewoon rijkdragend is. Idem ALPHA zonder draad. Zeer malsche rijkdragende boon met ronde scheeden als de dubbele zonder draad, maar langer tot 20 cm en meer gebogen. De za den van Casa en Alpha zijn bont. Wie van groote vleezige boonen houdt moet beslist een proef nemen met Alpha. Idem PAR1JSCHE MARKT zonder draad. Een specifiek Fransche soort met kaarsrechte scheeden van 14—18 cm. Zeer malsch en rijkdragend. Wordt vaak heel jong ge plukt en geven dan de Parijsche Naaldboonen, (Haricots- Verts), die voor velen een ware lekkernij zijn. Idem BOTERGEELE zonder draad. Vorm en groeiwijze gelijk de gewone dubbele zonder draad, maar de schee den zijn wasgeel in plaats van groen en daarbij inder daad zoo zacht als boter. De smaak is echter flauwer dan van onze oude Hollandsche soorten. Idem PERFECT, fijne witte zonder draad. Dit ENKELE soort, dus met platte kleine scheeden. wij hierover opmerkten onder Stokslaboonen. Deze soort is fijn van smaak, geschikt om versch gebruiken en om te stereliseeren. Idem VOLGERS fijne witte zonder draad. Bijna gelijk aan de voorgaande soort. Scheeden iets breeder. Kwa liteit gelijk aan de perfect zonder draad. Verder kan nog opgemerkt worden, dat zoowel van dubbele als van enkele Slaboonen ook soorten MET DRAAD in den handel zijn. Deze zijn over het algemeen rijkdragender en meer bestand tegen ruw herfstweer. Bovendien overtreffen zij# volgens fijnproevers, de nieu were soorten zonder draad, in siAatik. Toch worden de is een Zie wat te

Weekblad Huis aan Huis | 1941 | | pagina 3