i I5 Elfde Jaargang No. 11 Oplaag 3500 exemplaren Vrijdag 11 Augustus;j1@41 Uitgave: DRUKKERIJ CORNEGGE Terrasweg 31, Santpoort. Tel. 8619 Giro 215489 Gratis weekblad voor Santpoort-dorp en -station, Rozenstein Driehuis - Park Zeeweg - Velserbeek Advertentieprijs 6 cent per bij contract reductie regel Hef Kunsfmestvraagsfuk. zig' MedesiesHng van het OeparteRieüS van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Weest zuinig met gas en electriciteii. Ook in hotels en restaurants. 1 Pi iubileum. Rapport Schoolvoeding Winterhulp. :RS uur Advertenties moeten Woensdagsavonds binnen zijn. Geen Kunstmest. Dan Terpaarde. De leider van de vakgroepen bij het Ned. Agrarisch Front, de heer Ruiter, schrijft Over de moeilijke kunstmestpositie is al zooveel ge sproken en geschreven, dat we die zonder meer kunnen vaststellen. Daaruit spruit, voor een niet bij de pakken neerzittenden boer, voort, dat hij andere wegen dient te zoeken, om zijn planten het noodige voedsel te ver schaffen. Dat dient ook te geschieden, wanneer dit pogen verre van eenvoudig is. We kunnen daarbij denken aan het beter uitnutten van grootstedelijken afval. Is het niet een voorbeeld van liberale verkwisting, dat groote steden als Amsterdam en Rotterdam hun waardevolle faecaliën zonder meer naar zee afvoeren. Wat zou er niet een geweldige oppervlakte cultuurgrond bemest kunnen worden met deze hoogwaardige meststoffen, als rnen een behoorlijk systeem had ontworpen en doorgevoerd om ze te be nutten Naast de mogelijkheid in de toekomst dit afval te gebruiken en om andere bronnen aan te boren, komt evenwel een mogelijkheid naar voren, die niet nieuw is maar wel zeer waardevol voor de betreffende gebieden en bovendien heel gemakkelijk in de practijk toe te passen. Voordat de kunstmest zoo grooten opgang maakte, paste men in Groningen en Friesland vooral een bemestingsmethode toe, die zeer goede resultaten opleverde, vooral op daarvoor geëigende gronden. Men groef de bestaande terpen en wierden af en be nutte de in deze aarde voorkomende geweldige voor raad aan voedende stof tot bemesting voor het land. Het is bekend dat een goede terp, als die voor een belangrijk deel is opgebouwd uit afval en mest, zóóveel plantenvoedsel bevat, dat het land erop reageert dat het een aard heeft. De mogelijkheid, om tijdelijk weer in grootere mate terpaarde te benutten, is op het oogenblik nog aanwe- Er zijn nog enkele terpen in exploitatie. Er zijn ook nog onaangesneden terpen, al is de ligging daarvan vaak minder gunstig dan van de reeds afgegravenen en komt daardoor de exploitatie iets duurder uit. Er is verder nog een andere mogelijkheid om, vooral lichte landerijen, met vruchtbare kleiaarde te bemesten, zonder dat rnen daarvoor uitsluitend aan terpaarde denkt. Het is bekend dat de grond in beste kleistreken in 't Noorden, ook zonder van een terp afkomstig te zijn een goede bemestende en zodeverbeterende wer king op grasland vertoont, zoodat men deze aarde kan benutten. In bepaalde gevallen is het daarbij mo gelijk den bovengrond van geschikt land voor een deel weg te graven, zoodat nog voldoende bouwvoor over blijft. In andere gevallen leveren vervallen dijken van polders e. d. goeden grond op. Ten slotte komt er, b.v. bij het graven van kanalen, hier en daar geschikte grond vrij, die in deze tijden niet mag worden gebruikt als opvul- grond, maar die via beaarding voor de voedselproductie dient te worden bestemd, als hij daarvoor tenminste geschikt is. We vragen dus aandacht voor beaarding met terpaarde en goeden anderen kleigrond, Wij wijzen verder op het benutten van waddenslik. De belangrijkheid van een en ander doet ons een beroep doen op de boeren, die van deze mogelijkheden kunnen gebruiken om hen uit te nutten. Verder roepen wij de houders van terpen en geschikte andere gronden op om deze te bewerken, waarbij eigen voordeel ook zeer zeker kan worden ge diénd. Onze oproep geldt de „modderschippers", die cp deze manier geregeld en loonend werk kunnen vinden en niet in de laatste plaats de autoriteiten om hen te vragen in deze moeilijke tijden alles in het werk te stel len om te bevorderen, dat deze bron van plantenvoed sel verder wordt aangeboord en benut. Weest zuinig met gas en electriciteit en bedenk dat Uw bedrijf in groote moeilijkheden geraakt, indien het toegewezen rantsoen wordt overschreden. In hotels en restaurants moet geen licht branden wanneer het daglicht voldoende is. Ongetwijfeld draagt een goede verlichting in hooge mate bij tot de gezelligheid, maar in dezen tijd staan belangrijker dingen op het spel. Laat geen licht branden in gangen, op trappen of in bedrijfsruimten, waar dit niet strikt noodig is' en draai het licht uit, indien gij de bedrijfsruimte verlaat. Zet Uw machines stop wanneer zij niet in gebruik zijn. Laat den motor niet doordraaien, want dit kost stroom en heeft geen enkel nut. Regel Uw werkzaamheden in de linnenkamer zóó, dat ge alles achter elkaar af kunt doen. Stookt Uw fornuis zoo voordeeiig mogelijk. Laat Uw gasbranders nazien door een vakman en laat deze tevens den toevoer controleeren. Op deze wijze krijgt U het grootste rendement van Uw gasverbruik, Wijst Uw personeel op de absolute noodzake lijkheid van bezuiniging op gas en electriciteit. Laat het personeel beseffen, dat men de bedrijfsleiding behulpzaam moet zijn bij het uitvoeren van deze besparingsmaatregelen. Foto Schutte. Op 7 Augustus a.s. hoopt onze plaatsgenoot, de heer Chr. Warmerhoven, den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Gemeentereiniging te Velsen. De heer Warmerhoven, die ^ij de oude Santpoortenaren en bij zijn collega's beter bekend is als „Chris", heeft gedurende dien jaren de mo derniseering der Gemeente Reiniging mede gemaakt. We denken hierbij aan het ophalen van vuilnis met paard en wagen, waarbij „de ratel" ter waar schuwing goede diensten bewees. Tevens het zand- strooien bij gladde wegen, waarbij gebruik werd gemaakt van handkar en schop,hetgeen vooral des avor ds laat of des morgens vroeg niet mede viel. Voor den Jubilaris, die bij publiek en collega's een populariteit geniet, zal onge twijfeld den 7en Augustus en feestdag zijn. Van deze plaats bieden wij hem onze gelukwenschen aan. R. K. S. V. „Santpoort". SecretariaatHageveldtstraat 2, Santpoort. Het 1ste elftal is gepromoveerd naar de 2de klasse N. V. B. Dit is een mooie prestatie. Nu wacht hen zeer zeker een zwaar seizoen. Niet dat men daar tegenop ziet, integendeel, steeds hooger is de leus. Wat zou het mooi zijn, als wij het volgend jaar, bij de herdenking van ons 20-jarig bestaan, ons 1ste elftal naar de eerste klasse zien promoveeren. We hooren al zeggen Houdt daar maar over op. Toch zal het Bestuur alles in het werk stellen om het beoogde doel te bereiken. Daarom zal in de restee- rende weken de Woensdagavond besteed worden om alleen spelers van het 1ste elftal en eenige reserves te trainen De overige spelers trainen op Vrijdagavond. De 1ste elftalspelers en reserves krijgen een aparte aanschrijving. Zij die dus geen aanschrijving krijgen, trainen voortaan op Vrijdag. Zooals de lezers zich ongetwijfeld zullen herinneren, heeft de Stichting „Winterhulp Nederland", afd. Velsen in den afgeloopen winter een bedrag van f 5000,— ter beschikking gesteld van haar onderafdeeling comité „Schooivoeding". Wij kunnen thans een overzicht geven, op welke v/ijze dit bedrag besteed is geworden. Gedurende de schoolvoedingsperiode van 2 December 1940 tot 31 Mei 194,1 zijn in totaal 19564 portie's voe ding verstrekt. Gemiddeld namen plm. 250 kinderen aan de Schooivoe ding deel. De maaltijden bestonden uit de volgende gerechten Erwtensoep, rijstepap, havermoutpap, en de volgende stamppottenAndijvie, spinazie, roode kool, savoye kool, rapen, boerenkool, wortelen en uien, zuurkool. Op de zuurkool na, werd steeds versche groente ge bruikt. In stamppot werd, behalve de van vleesch, beenderen en mergpijpen getrokken bouillon, een hoeveelheid melk, vleesch en vet verwerkt. De pap werd geleverd door de N.V. Melkinrichting „Gemeenschappelijk Belang". Vorige jaren werd ook door de N.V. Melkinrichtidg „Velsen" geleverd. Deze regeling is getroffen met volle instemming van den Directeur van laatstgenoemde inrichting. De andere maaltijden werden gekookt in de keuken van de school voor buitengewoon Lager Onderwijs te ljmuiden. De volgende hoeveelheden zijn verwerkt14604 kg. aardappelen, 6091/2 kg. vleesch, 194^2 kg. zout, 600 kg. erwten, 1016 liter melk (speciaal voor stamppot, dus niet voor pap), 111 kg. vet, 108 kg. worst, 575 kg. zuur kool, 225 kg. spinazie, 678 kg. boerenkool, 100 st. sel derijknollen (erwtensoep), 1305 kg. koolraap, 710 kg. uien, 995 kg. wortelen. 523 stuks savoye kool, 580 st. roode kool, 4371/2 kg. andijvie, 2848 liter pap (bereid met zoete melk). Aanvankelijk werden de maaltijden op Maandagen, Dinsdagen, Donderdagen en Vrijdagen verstrekt. Toen geen pap meer geleverd kon worden, verviel de ver strekking op Maandagen en werden de Woensdagen als schoolvoedingsdagen ingelascht. Het Comité had behalve directe ook indirecte uitgaven o.m. verbruik licht, „Cemsto" extra schoonmaakbeurten keuken, wasscherij, (jassen, mutsen, overalls, droogdoe ken), aanschaffing werkkleeding, klompen voor het keu- kenpersoneel, aanschaffing droogdoeken, vaatdoeken, porti, couverts, schrijfpapier, drukwerk, reparatie aan stapkuipen en ander materiaal, suiker of sukretten, poederchocolade en melk voor de aardappelschillers en de keuken, waschmiddelen voor het vaatwerk, wa genhuur voor vervoer, enz., Het comité werd bijgestaan door 30 mannen en vrouwen, de etenhalers hieronder niet begrepen, die, onge^bla- rieerd, hulp verleenden. Bovendien liet de Directie van de N.V. Autobusonder neming „Stormvogels" het eten vervoeren naar Drie huis, Santpoort en Velsen-Noord de Directeur van de N.V. Ijs- en Koelfabrieken „Frigo" liet de erwten in één der fabrieksafdeelingen opslaan en, wanneer noodig, een deel aan de keuken bezorgen. Al deze werkzaam heden werden eveneens gratis verricht. De kinderen, die zich voor deelname aan de voeding opgaven, werden gekeurd door den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, Dr. L. S. Limborgh-Meijer. Vooraf werd door Maatschap pelijk Hulpbetoon een onderzoek naar de financiëele omstandigheden van de betreffende gezinnen ingesteld. De kinderen moesten aanvankelijk één keer in de veer tien dagen, vier vleeschbonnen medebrengen, later één keer in de zeven dacfen. Bovendien wérd éénmaal, ge durende de geheele periode, van ieder kind één vetbon ingenomen. Hoewel het werk altijd met zeer veel energie, doorzet tingsvermogen. werklust en tijd van het Comité vraagt, overtrof de laatste periode in dit opzicht de zes voor afgaande periodes. Toch ziet het met genoegen op dit werk terug, en is het dankbaar dat het, dank zij veler medewerking, het werk heeft kunnen volbrengen, tot heil van de kinderen. Het Comité „Schooivoeding", Mevr. H. A. Kwint-Wiersum, Presidente. Mej. E. Vijlbrief, Secretaresse. Dhr. W. Visser. Dhr. J. de Korte.

Weekblad Huis aan Huis | 1941 | | pagina 1