STUURMAN, Santpoort BEDENKT, lkemi&cfi Steinigen „Moeë en Vaart" Zuinig, met ötmmti leut Uw aacattüe teuig ShuMetg Come DOET GOED EN GOEDKOOP e?t 5 p kmtmg-, luanne&i rli Urn g&ed&cm aan kot êecliyf êxetigi est kaalt HO EU EN VAART" TELEFOON 8200 SANTPOORT QKiGIHEELE WELLS PERMANENT WSÏE. „MEX", 0E RfiHTSGENEERiMG VHK GSS EN ELEKTRICITEIT, afgelooRGii dagen zijn in verschillende deeEen van het land op groots schaal verbruikers van gas en electri- citeit, waaronder tal van industrieën, afgesneden, om dat zij hun rantsoenen overmatig hadden overschreden. BEKENDMAKING. Keuring van Stieren. GEEN BEZWAAR GEBRUIKT Ssfiaivtiampeti Tel. S607 &CH.CA Stadia Hoofdstraat 160 Slfiilipa Stadia De Vrouw en de Productieslag. landarbeidersUtleailie Kleeding maken. ÜNIQON SMITS, S)aa met nieuwe en&tgie tl ap Uw zaak geuupipen. CUleueetai daat Uw Cld- vettende aam „Sluió, aan Sluió,geieed te maden en kifk dan eend, wat mm, aanvulling Uw S)xudwe>id defïaefiL Settaóweg 31 - Selepoan 8619 - Santpamt f? LUCIE VAN OPKUYSEN, Staatsdiploma Solozang Ook Kinderklasjes. Element. Muziekonderwijs. Duinweg 39, Sanfpoort-St. Voor alle Eleetriciteitswerken naar Techn. Bur. A. G. üijman, Gremerlaan 33, Santpoort. Adres voor Driehuis: M. Need, da Costalaarc 2. ZONDER PUNTEN. Dame of Heer, laat nu Uw Costuum of Winterjas keeren, dan krijgt U het als nieuw terug, mits het door een eerste klas vakman gedaan wordt en dat is ANTOON SMITS, Hoofdstraat 56, ged, Kleermak. Alles met garantie. FIJN WASSCHFKJJ ,,'T TORENTJE" Molenstraat 23 Santpoort-D. Ook voor Tafelgoed, Blouses Japonnen, Overhemden en Boorden. Op. alle gewensclite tijden aan huis te ontbieden. Dames- èn Heerenkapper Roerdompstraat 13, Haarlem-N. Speciaal voor Haarverven aan huis. 'Telefoon 25926. VAOANTIE. U kunt gerust uitgaan. KENNEL „KLEIST" verzorgt U Honden en Katten. Honden- en Kattenbrood voor radig. Slaperdijk 12, Santpoort, Telefoon 8610. dat het electriciteits- en gasverbruik is gerant soeneerd op 75 "Zo dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dat rantsoen niet te overschrijden, dat bovendien overtreding kan worden gestraft met boete en afsluiting van den toevoer. Niemand kan thans nog den indruk hebben, dat de beperking van het gas- en electriciteitsverbruik geen hoogst ernstige zaak is. De overheid doet nogmaals een beroep op aller medewerking. Een medewerking, welke zij ook vraagt in het eigenbelang van iederen burger, ill lis Men zij dus gewaarschuwd om alles na te laten wat niet tot het allernoodzakelijkste behoort. De Burgemeester der Gemeente Velsen brengt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 9 van het „Stie- renreglemer.t Noord-Holland", ter openbare kennis de hierna volgende resultaten van de in 1941 plaats gehad hebbende keuringen van Stieren, waarvan de houders in deze gemeente woonplaats hebben: Hoofd- teinummer Telno. per gemeente Eigenaar Stier genaamd Geb. laar en datum Uitslag Keuring 964 965 966 K. v. Weelderen, Hofgeesterweg 25 C. J. Harmeyer, Noorderlaan 166 C. J. Harmeyer, Noorderlaan 166 Frans 23 Febr. 1939 Fra ns Frans 5 1 Mrt. 1939 24 Febr. 1940 Goedg. blijvend. Afgek. Goedg. voor- loopig Velsen, 6 Augustus 1941. De Burgemeester van Velsen, M. M. KWINT IN VERSCHILLENDE TYPEN - VERKRIJGBAAR Bij - door H. ZwierS-Luth. Wanneer ik in dezen tijd, nu de productie-slag in het middelpunt onzer belangstelling staat, naar voren breng, dat wij vrouwen, boerinnen en boerendochters vooral, ook hieraan deel willen nemen, dan wordt mij vaak met een medelijdend lachje gevraagd, wat een vrouw nu kan doen voor den productie-slag, zoo vangt een artikel aan in het maandblad „Volk en Bodem", een uitgave van het Ned. Agrarisch Front onder leiding van Dr. F. E. Posthuma. Ik vind deze vraag tamelijk naïef. Zou er een bedrijf zijn, waarin de vrouw meer naast den man staat dan juist in de boerderij? „Wat kunnen wij vrouwen nu doen voor den productie slag", wordt mij gevraagd, ook door boerinnen, maar niet door vrouwen uit het klein-bedrijf, waarvan ik er velen ken, die naast de zorg voor het gezin een groot deel van het bedrijfje voor hun rekening nemen. Daar is er allereerst het klein-vee dat door Moeder de vrouw verzorgd wordt; verder zie ik ze de koeien melken, de varkens voeren en in de drukke tijden ook den akker bewerken. Zij hebben waarlijk niet noodig, aangespoord te worden meer te doen in 't belang van den produc tie-slag. Deze vrouwen vormen één der belangrijkste pijlers onzer samenleving. Tot haar zou ik willen zeg gen „Beseft vooral de belangrijkheid Uwer taak, juist nu. Hebt gij tot nu toe steeds zoo hard gewerkt om Uw bedrijf Jin stand te houden, gelukkig zal in de toe komst Uw werk behoorlijk beloond worden, zoodat niet Uw zwoegen harde noodzaak voor het bestaan is; maar blijf Uw werk, dat gij liefhebt, doen, omdat gij bovenal Uw volk, waarvan gij deel zijt, liefhebt". Maar nu de grootere bedrijven, waarvan de vrouw en dochters vaak zoo goed tennissen. Of ik dat erg vind? Heelemaal niet, ik waardeer de sport zeer; maar het gaat nu om ernstige dingen Zoudt ge nu Uw tijd niet wat nuttiger kunnen besteden 't Is U niet kwalijk te nemen dat ge het werk op een boerenbedrijf niet hebt geleerd. De werkloosheid der laatste jaren bracht mee, dat het heusch beter was, dat hij, die het kon betalen het werk liet doen, dan dat hij zooveel mogelijk zelf deed. Bij het vele verkeerde, dat ons vorig staatsbestel ons heeft nagelaten, is ook wel dit één van de ergste dingen, dat over 't algemeen de vrouw de liefde voor het boerenbedrijf heeft verloren. De slechte bedrijfsresultaten in den landbouw hadden tot gevolg, dat veelal de besten onder onze jongens en en meisjes de boerderij verlieten en daardoor mede heeft onze boerenstand aan waardeering ingeboet. „)a", hoorde ik den laatsten tijd vaak beweren, maar dat wordt nu wel weer anders, nu men ondervindt dat het eten van het platteland moet komen". En dat is nu iets, waar vooral de vrouw voor moet vechten. Wij willen, dat die waardeering er niet alleen is, als men de maag voelt rammelen, maar dat de boerenstand wordt erkend als het fundament van een geheel volk. Komt steeds op voor de rechten van Uw stand, maar helpt nu ook daadwerkelijk mee aan zijn plichten Begin met de kleine dingen. Uw tuin moet opleveren wat maar met zorg en moeite te bereiken is. Was het voorheen zoo, dat het teveel aan ooft en groente moest omkomen, omdat ge het niet mocht weggeven zelfs, nu moogt ge Goddank daar weer anderen mee helpen. Doe dat, maar leg voldoende voorraad aan, om te kunnen blijven geven. Denk niet, „zoo heb ik voor mijn gezin genoeg, meer behoeft er niet ingemaakt". Buiten Uw gezin zullen er misschien velen zijn, die het hard noodig zullen hebben. Groente-afval behoort niet op de mestvaalt; geef het de varkens. Hebt ge ze niet, dan Uw buurman toch zeker wel Spottend vroeg een man mij enkele dagen geleden, wat wij vrouwen voor den productie-slag gingen doen. „Konijnen houden zeker, en boontjes in den bloementuin verbouwen, enz."? Mijn antwoord was, dat alle dingen, hoe klein ook van opzet, in 't belang van den productie-slag, gewaardeerd zouden worden, maar dat ik hoopte, dat de vrouw van den Nederlandschen Boer in 't algemeen haar taak breeder zou bezien. Al wat Uw hand vindt om te doen, doe dat. 't ls niet onwaarschijnlijk, dat wij straks op onze bedrij ven handen tekort zullen komen, om alle gewassen vol doende te verzorgen. Helpt mede, want het gaat om de voeding van ons volk Niet kunnen Ge kunt het wel. In 1929 hebben wij in Oost-Groningen een staking in het landbouwbedrijf meegemaakt. Zooals alle verkeerde dingen gewoonlijk nog één goede kant hebben, heeft deze staking mij geleerd, dat de boerendochters in onze streken, waar het ging om het bedrijf in stand te houden, tot heel wat in staat waren. Er werd gewied, geschof feld, met de hand zoowel als machinaal, het koren werd gebonden en binnen gehaald. Gij boerendochters hebt U toen niet geschaamd de gewoonste dingen te doen, omdat ge vocht voor Uw bedrijf. Zoudt ge 't nu dan doen, nu er te strijden valt voor ons dierbaar volk Ook gij, boerinnen, wat hebt ge U veel laten welgeval len toen dat noodig bleek. Graag hebt ge toen Uw salon ontruimd om maar slaapplaatsen te hebben voor hen, die van verre kwamen helpen. Zal 't nu niet met nog meer liefde gebeuren als 't van U-gevraagdwordt? Laat verder ook Uw hoofd doen, wat het te doen vindt. Een boerenbedrijf vraagt tegenwoordig heel wat admi nistratie. Als Uw man of vader nu toch zoo'n hekel aan die paperassen heeft, kunt gij toch ook heel goed de loonstaten invullen, of wat van al die administratie opknappen. Maar, bovenal, wat Uw hart vindt om te doen, doe dat. Wees toch vooral in de boerderij naast vrouw ook kameraad. Wanneer Uw man zoo trotsch is op een mooi stuk tarwe, dat er goed voor staat of op een aardappelveld, waar geen verkeerde tusschèn zit, ga dan eens mee om dat te bekijken. Wees niet moe, als Uw man een wandelingetje langs den akker voorstelt. En verder, komt Uw zoon na gedane dagtaak thuis, zorg vooral, dan aanwezig te zijn. Het kopje thee met de boterham smaken dubbel zoo goed, als moeder ze aangeeft, Toon verder belangstelling in het werk, dat gedaan is. Maak er U nooit af door te zeggen: „lk heb daar geen verstand van Als boerin behoort ge er ver stand van te hebben en is 't niet zoo moeilijk dat te krijgen. En tot den boerenstand in 't algemeen zou ik nog wil len zeggen Beschouw ook Uw arbeider anders dan gij tot op heden deed. Hij is niet de machine, die ge voor zooveel per uur kunt laten werken. Al is hij werknemer, hij is tevens Uw medearbeider aan het groote, verant woordelijke werk der voedselvoorziening van ons volk. 't Zal U zeker allen bekend zijn, dat een vrachtbrief van een schipper steeds begint met de woorden „Ik, schipper naast God, van mijn schip, genaamd"enz. In gedachten breng ik dit vaak in toepassing op de boerderij. Aan niets en niemand verantwoording schuldig dan aan den Schepper; sterk afhankelijk van den zegen des hemels toon U deze grootsche taak waardig, wees vooral een goed schipper, naast God. 't Zij mij vergund te eindigen met een woord in ons Groninger dialect „De neie tied, begunt zien waark, Mit 'n toak veur onze stand. Productieslag, moar, wie winn' hom, Veur Volk én Voaderland De Leider van het Arbeidsbureau te Ijmuiden verzoekt ons opname In den loop van Augustus en September zullen in den Noord-Oost polder de ontginnings- en landbouwwerk- zaamheden beginnen, waarvoor vele arbeidskrachten noodig zullen zijn. De plaatsing van deze arbeidskrach ten, uitsluitend landarbeiders, die met den akkerbouw bekend zijn, zal slechts mogelijk zijn door de geweste lijke arbeidsbureaux en de bijkantoren, voor de gemeente Velsen, gevestigd Casembrootstraat 58 te IJmuiden-Oost. Buiten de arbeidsbureaux om wordt geen personeel aangenomen. Gagadigden moeten zich dus tot deze bureaux wenden, waar zij volledig kunnen worden inge licht omtrent de arbeidsvoorwaarden, de huisvesting, de te verrichten v/erkzaamheden, %nz. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat slechts landarbeiders voor plaatsing in aanmerking kunnen komen. Waar in de eerste maanden het werk hoofdzakelijk zal bestaan uit het in cultuur brengen der gronden, moet er op ge rekend worden, dat vee! zwaar grondwerk moet verricht worden. Mijne heeren. Wilt U nog een eerste KUts COSTUUM met eerste klas Fournituren, dan kunt U nog terecht bij Gediplomeerd Kleermaker Hoofdstraat 56 Santpoort Foto-Amateurs! Laat Uw vacantiefilms bij ons Ontwikkelen en Afdruk ken. En één dag gereed. Foto „Hollywood", Driehuis. Mejuffrouw Schilt, Hagelingerweg 66, is wegens vacantie afwezig van 2 tot en met 11 Augustus. JO SCHILDWACHT, Gediplomeerd Costumiëre. Dameskleeding. Pasklaar maken vanaf f 1,50. Patronen vanaf 0.60. Hagelingerweg 135.

Weekblad Huis aan Huis | 1941 | | pagina 2