SaripocrfcWeekNad aan Mei oog en oor, Santpoort door ,/t J& fee&t aatidaag; De wichelroede. 12e JAARGANG No. 13 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CORNEGGE Telefoon 8619 HUIS VRIJDAG 30 MAART 1951 Administratie en advertenties DRUKKERIJ CORNEGGE Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 FILMAVONDEN „SANTPOORTS BLOEI" Een dorpje jn de provincie in Frankrijk. Het is zomer en de be woners werken aim de oogst ol in de winkel. De postbode brengt zijn brieven rond ven het leven rolt zo rustig voort, totdat op zekere dag een paar kermiswa» gens op het dorpsplein verschijn nen. Allen verwelkomen deze kermisgasten hartelijk want nu zal er een feest komen, een hele dag lang. De brievenbesteller heeft ,een groot aandeel in het feest. Hij wordt een beetje in de maling ge nomen; hij is de eerste, die 'be hoorlijk onder de invloed ist van de vele cognakjes en hij wordt tenslotte zo geplaagd vanwege t feit, i^lat de posterijen in Ameri» ka alles veel sneller doen (dit wordt vertoond op de kermis op een film) dat hij bedroefd op z'n fiets het dorp uit laveert en in 'n veewagen terecht komt. Maar dan de volgende morgen. Onze postbode doet nu ook alles op z'n Amerikaans. Hij fietst als een razende door het dorp, heeft geen tijd meer om praatjes met de een of ander te maken heeft een telefoon op zijn stuur, haalt een equipe renners van de Tour de France in, enfin hij is ecfu een Amerikaan. ZONDAGSSCHOOL TE SANTPOORT-ST. 1 April a.s. zal er een Zondags» school geopend worden in één der lokalen van de Finse school (Bre» derodeschool) tegenover het sta tion Santpoort. Komen jullie eens kijken jongens en meisjes? Tijd van samenkomst: iedere Zondag van 11.3012.30 uur! Iedereen in de leeftijd van 6 tot 13 jaar is welkom! JEUGDDIENST. Zondag 1 April a.s. Jonge Jeugdkerkdienst om 10 uur in het Jeugdhuis. De heer J. A. Schreu» der van Santpoort=st. zal hierin voorgaan, terwijl het Jeugdkerk- koor medewerking verleent. „DOORBRAAK DER IJDELHEID". Over bovenstaand onderwerp spreekt Ds. W. H .Kelder Jr., van Utrecht a.s. Zondag 1 April in de bijzondere kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk te Sant poort. Aan deze dienst gaat een zangdienst vooraf, welke van 6.45 tot 7 uur wordt gehouden. Het Kapelkoor verleent mede werking, Overbodig te zeggen, dat een ieder zorg draagt orn kwart voor zeven aanwezig te zijn. „Die Schöpfung van Haydn in het openluchttheater van het Provinciaal Ziekenhuis. Eind Juni zal in het openlucht* theater voor patiënten, personeel enz. een uitvoering van dit prach» tige werk van Haydn gegeven worden. En wel door de Kenne- mer Oratoriumvereniging onder directie van Piet Halsema. Da mes en heren die mee willen zin» gen, worden gaarne Maandag* avonds verwacht in de bovenzaal van Hotel Vreeburg, Kerkplein, Bloemendaal. De repetities beginnen om 8 uur. Aanmelding s.v.p. zo spoe dig mogelijk. Het duurt niet lang. De daar» op volgende dag is de roes voor* bij. De kermiswagens trekken weer verder en de dolle postbode keert tot de werkelijkheid terug. Waarom zo Amerikaans, waar om alles zo jachtig? Het leven is zo kort, het goede nieuws komt evengoed wel en slechts nieuws.,., wel daar is immers geen haast bij. In het hart van onze brave brievenbesteller keert de vrede weer en hij verzoent zich maar weer met zijn oucle fiets. Ziedaar de inhoud van deze- alleraardigste film, die volkomen zot is. Maar deze zotternij wordt met een dusdanige verve ge» bracht dat u haar niet mag mis* sen. Van begin tot eind spran kelt de film van die echte luch tige Franse humor. Jacques Tati, een variété»artist was de schepper van deze bur* lesque, die hij met behulp van amateurs, dorpsbewoners van Sainte Sévère-sur-Indre, in elkaar zette. A.s. Vrijdag en Zaterdag draait deze film in het Jeugdhuis. Als wij u een raad mogen geven: ga er heen en lach eens hartelijk, 's Is wel eens nodig in deze tijd. BRIDGECLUB „DE KENNEMERS'. Dat ook aan de Bridgetafel verrassingen kunnen plaatsvinden bleek maar al te duidelijk op de laatste clubavond toen voor de atractieve promotie en degradatie competitie, de kampioen prete- denten de heren Mulder en van Munster zowaar naar de „B"» klasse moesten degraderen. Elke wedstrijd n.l. van deze competitie promoveert de bovenste en degra deert de laagste geplaatste. De uitslag was al volgt: Afd. A: 1. Fam. Soomers. 2. Hunter en Kruisman. 3. Fam. Rietdijk. 4. Fam. Kroone. 5. Schildwacht en Andela Jr. 6. Mulder en v. Munster. Afd. B.: 1Mevr. Kulman en v.Amerongen 2. Seegers en Holleman 3. Fam. Vader 4. Mej. Siegmund en Pietersen. 5. Mevr. Holleman en Klefstra 6. Mevr. Wiggemans en Broertjes Afd. C.: 1. Schuurman en W'esterhof 2. Fam. Ophoff. 3. Kost en Bodewes 4. dames Seegers en v. Munster 5. Mevr. v.Amerongen en Kulman 6. Dames Andeal Politiehondenvereniging „KENT U ZELF" afd. Santpoort. Zondag 8 April a.s. houdt bo* vengenoemde verengiing onder linge ^wedstrijden in „Bosbeek" ingang Harddraverslaan. Het programma vermeld o.a. het volgen aan de lijn; los volgen; rijwiel volgen; schutting sprin gen; hoog en kuil-springen; voorwerpen opzoeken, voedsel weigeren, revieren; trantsport oefeningen enz. Des middags om 2 uur wordt bij de ingang van Bosbeek (de 'molen) het z.jg. manwerk" ge bracht. De toegang is vrij, dus wij twijfelen er niet aan of vele lief* hebbers van deze sport zullen dit evenement niet willen missen. VERENIGING „DE LUCHTPOST". Voor kie jonge duivenhouders. De uitslag van /de gehouden wedvlucht van de 2e Paasdag van af Nieuw Vennep is als volgt: Voor Santpoort-dorp: Klaas Bouwer 1 2 5 ,en 6; Wim v. d. Ende 3, Jan Coesei 4, Wim v. d. Vlerk 7, Alders 8. Voor Santpoort*st.: Nico Ver» duin 1 en 5, Piet Waasdorp 2, Jac. Verduin 3 en 6; Jan Kors- man 4 en 7; Wim v. d. Zon 8. Het is een zeer geslaagde wed strijd geweest voor de junioren. De behaalde prijzen worden op Zaterdag 31 Maart tussen 3 en 4 uur n.m. beschikbaar gesteld aan de adressen voor Santpoort-dorp bij A. Hols, Terrasweg 6 en voor Santpoort*station bij J. Molen kamp, Wüstelaan 73. GEREF. EVANGELISATIE. De Dameskrans „Maranatha" verraste het Gereformeerd Evan* gelisatie Comité met een gift van f 10. BRIDGECLUB „SANTPOORT" De Bridge-Club Santpoort heeft haar jaarlijkse eieren*drive ge houden. Er werd fel gestreden en iedereen ging voldaan naar huis met een zak eieren. De uitslag was; 1. Hr. SnoekBosman:. 2. Hr. CorbièreErmhaus. 3. Fam. Handgraaf 4. Hr. Banning:Bouman 5. Mevr. PrenenHr. Banning. 6. Hr. KrooneKolk 7. PIr. WigmanJore 8. Hr. De VriesVulgt 9. Mevr. BanningHr. Slinger „Peng" deed het steentje met een scherpe tik tegen de venster ruit en de kleine hummel keek vol spanning naar het gebeuren. In zijn groezelig rechterhandje wiegde een tweede kiezelsteen» tje en zijn helder blauwe kijkers maten de korte afstand waarop een nieuwe voltreffer onvermij» delijk was. Eer het zover kwam snelde ik naar (buiten, greep een verbaasd blozend kereltje in een heel klein kraagje en redde aUo uc- ruit van een wisse ondergang. „Wat Moe je daar?", vroeg ik streng en vrij overbodig. „Péng ging het!", knikte hij triomfantelijk en zijn projectiel tonend bood hij mef een hoog stemmetje edelmoedig aan: „Zal ik het nogeens doen?'' „Dat zul je wel laten!", ant woordde ik mijn arrestant recht in de onschuldige oogjes.'kijkend, daar ik mij geroepen voelde misdadige neigingen in de kiem te smoren en alzo de 'ruiten van heel Santpoort te behouden voor algehele vernietiging. ,,'t Mag -niet", zei ik: „Een ruit kost veel centjes en je va» der vindt het lang niet leuk. Je mag niet met steentjes ruiten stuk gooien". „Maar de ruit is niet stuk", zei hij energiek -het hoofd schud dend en hij keek, alsof het hem geducht speet. „Dat is je geluk", bromde ik, nog steeds het kleine kraagje vasthoudend: „Stoute jongetjes, die met steentjes gooien krijgen straf en worden naar de politie gebracht". „O!", knikte hij gemoedelijk en het klonk alsof dit voor hem de gewoonste zaak ter wereld was. Daarom zocht ik ijverig naar een methode om hem duidelijk te maken hoe een gevaarlijk spel hij speelde. Het woord „politie", dat steeds effectvol was en een diepe in» druk maakte, liet hem blijkbaar koud. Wellicht drong de angstwek» kende betekenis niet voldoende tot hem door; daarom voerde ik hem naar binnen de reus met klein duimpje en met gefronst voorhoofd om hem de ernst van zijn vergrijp duidelijk te maken vroeg ik: „Hoe heet je?" „Fritsje", zei hij. „Zo!", knikte ik: „Nu, Fritsje, je mag nooit met steentjes gooien anders breken de ruiten en breng ik je vast naar de politie. „Ja!", knikte hij en wederom leek het mij, of hij heel voldaan was met deze oplossing. Tot mijn spijt moest ik be kennen geen wapen tot mijn be* schikking te hebben, dat sterker sprak; het bleek moeilijk hem aan het verstand te brengen dat een ruit centjes kostte en stoute jon getjes naar de politie werden ge» bracht. Het bleek uit zijn gehele houding, dat het niet voldoende tot hem sprak. Toen zuchtte ik eens en gooide hel over een andere bueg: „Om» dat je nu zo stout bent krijg je geen koekje", zei ik. Toen voor het eerst trok er een wolk over zijn blozend ge zichtje en keken zijn blauwe kij» kers mij spijtig aan. „Aha, nu heb ik je!", dacht ik verheugd over deze overwinning en terstond gebruik makend van de gunstige positie, die ik zo moei zaam veroverd had liet ik er don» ker kijkend op volgen: „Bgrijp je nu wel, wat je hebt gedaan? Ga maar eens op die stoel zitten en denk er goed over na. Geen koekje ik herhaalde het met strelend genoegen en naar de politie!" Gehoorzaam klauterde hij op de stoel waar hij netjes ging zit» ten met de handjes op de blote knietjes met de zwarte veeg-vlek» ken en ingespannen keek hij hoe ik de schrijfmachine deed rate» len. „Een vijf minuten stil zitten zal hem wel aan 't denken bren» gen", dacht ik. Tersluiks bespied de ik het zorgenvrije, zongebruin de gezichtje, waarop de onschuld te lezen stond. Toen opeens blijkbaar dacht hij, dat ik hem vergeten was, kwam zijn zacht hoog stem» nietje en het klonk vleiend en vol verwachting: „Wanneer brengt u me nu naar de politie1?" Een ogenblik keek ik hem zwij* gend aan; toen zuchtte ik nog» maals en dieper als iemand, die het spel verloren heeft en zo juist zijn brevet van onkunde gekregen had en opstaande greep ik hem bij de hand, voerde hem naar buiten en zei: „Nee, dat doe ik nu eens niet, hoor je goed! Niet naar de politie en geen koekje, omdat je een stoute jongen bent, die met steentjes gooit". „O!", zei hij wederom en het klonk danig teleurgesteld. Er passeerde een politie-man op de fiets, toen het tuinhekje achter Fritsje dichtklapte. „Dag paps!", juichte Fritsje enthousiast zwaaiend. B. VAN HUET. Het wichelroedeprobleem staat de laatste jaren in de algemene belangstelling en ook van weten» schappelijke zijde begint men er zich voor te interesseren. Enige commissies zijn bezig hiervoor 'n verklaring te vinden doch waar in het buitenland reeds enige tien taliën jaren zonder veel resultaat is gezocht, is 't niet waarschijn lijk, dat binnen korte tijd veel van het onderzoek mag worden verwacht. Wij hebben ons daar» om in verbinding gesteld met de heer A. Werner van het Ned. .Inst, voor Wichelroede-onderzoek te Den Haag, die door practisch verkregen resultaten wil aanto» nen, dat er zone's bestaan, die een schadelijke invloed kunnen uitoefenen op de gezondheid van mensen, dieren en gewassen. Na een korte verklaring over de werking van de wichelroede (die ontstaat door een reactie in ons zenuwstelsel, veroorzaakt door 'n mineraal, waterader, gaslaag, e,a, in de bodem, waardoor het aard», magnetisch veld wordt gewijzigd) wees de heer W. er op, dat wan neer een patiënt op een storings» zone slaapt en er na verplaatsing van het bed een verbetering of genezing intreedt, dit niet een be wijs is, dat de verbetering het ge* volg is van de verplaatsing van het bed. Er kunnen hiervoor an» dere oorzaken zijn bijv. suggestie, veranderde omgeving, andere voeding e.d. Het is bij de mensen zeer moeilijk de oorzaak van de vooruitgang na te gaan. Beter gaat dit bij dieren, daar de ne veninvloeden meer controleer» baar zijn: Enige varkens, waarvan het hok op een zone lag, waren daardoor onrustig, beten het stro kapot en wilden niet groeien. Verplaatsing was niet mogelijk en daarom werd een afscherming aange bracht (een instrument, waarvan een horizontaal veld het verti» cale storingsveld neutraliseert). Reeds na enige dagen bleek dat de dieren het stro niet meer ka» pot beten en nog later kon wor den geconstateerd, dat zij nor* maal in gewicht toenamen. Een box, waarin een paard voort durend stond te trappen, bleek op een storingszöne te liggen. Dc box werd verplaatst en sindsdien staat het paard rustig in de stal. Door een Zwitsers geleerde, Dr. Jenny, werd een hok met muizen gedeeltelijk op een zóne gezet. Reeds na enige dagen brachten de dieren hun nest naar het „vrije" gedeelte over. Het hok werd omgedraaid en weer gingen de dieren met hun nesten naar het „vrije" stuk. Daarna werd gewacht tot er jongen wa» ren. De nesten werden weer op de storing gezet. Na enige dagen begonnen de mannetjes te ver huizen en toen de jongen onge» veer tien dagen oud waren gin gen ook de andere dieren evacu» eren. Een hond, waarvan de mand fp een storing stond, wilde daarin niet liggen. Er werd afgescher/nd en het dier slaapt nu rustig infcijn mand. Wordt de afschertnlng weggenomen dan gaat het dier binnen het kwartier weer op de „vrije" plaais er naast liggen. De dieren voelen de Storingszöne en vermijden deze. De beste bewijzen worden geleverd door de plantén. Op een tuin van enige bloembollenkwe» kers waar een plantenziekte (het wortelrot, dat steeds op dezelfde Vervolg pag. 2

Weekblad Huis aan Huis | 1951 | | pagina 1