Van Velsens Vroede Vaderen Crifriek - Geprikkeldheid - Incidenten 12e JAARGANG No. 14 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CORNEGGE Telefoon 8619 SarfpoeiIsWeehHad VRIJDAG 6 APRIL 1951 aan Administratie en advertenties: DRUKKERIJ CORNEGGE Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 Velsens begrotings-debatten na men Woensdag 28 Maart des n.m. te 2 uur een aanvang'. De spreek beurten werden bij loting aan gewezen. Als le kwam uit de bus de V.V.D., wier vertegenwoordi ger zich evenwel voor deze ver gadering' had laten verontschul digen. Aldus startte de heer Maas voor de K.V.P- Uitvoerig ging spreker in op de kwestie van de volkshuisvesting, een aan gelegenheid die zeer zware eisen aan bet College stelt. Met klem drong spreker erop aan, dat Vel- sen vertegenwoordigd is in die lichamen, die thans over de toe wijzing' van bouwvolume be slissen. Een toewijzing voor normaal accres, zoals thans ontvangen, namelijk 67 'wo ningen per jaar voor de komen de 3 jaren -en dit kwantum ge projecteerd tegen een achter grond van een tekort op 28.251 van 3185 woningen achtte spr- zonder meer te gering. Spreker becritiseerde dan ook het nieuwe provinciale verdelingsschema, waarbij als maatstaf geldt het aantal niet ongehuwde vrouwen volgens de volkstelling' 1947. Juist op dat tijdstip verbleven nog zeer vele ingezetenen van Velsen el diers. Andere gemeenten gaan nu profiteren v.an dat feit en spre ker spoorde het colleg'e dan ook aan bij de Provinciale Commissie wijziging in de toewijzing voor intern gebruik te verkrijgen. Spreker becritiseerde voorts een onlangs veschenen artikel in de N. H. Crt. en nam het College dat als het wane stuivertje wisselen met eigen ingezetenen word verwekten in bescher ming', al sloot hij zich overigens aan bij het standpunt door de K A. B. te Uitgeest en Beverwijk ingenomen. Hem was althans geen geval bekend, dat het Col lege had meegewerkt om een jonge man uit Velsen naar el ders over te hevelen. De Voorzitter, Mr. M. M. Kwint zag hierna zijn voorstel om alle leden van één en dezelfde fractie achter elkaar het woord te laten voeren, aangenomen en zo kwam als 2e K.V.P.-spreker de heer Nuyens aan bod. Deze nam meer de financiële kant van de begroting onder de loupe. Spre ker wees op de formidabele stij ging in de raming van de totale uitgaven, een accres van maar liefst 50 pet. n.l. van 5 3/4 milj. tot 8.500.000. Tegenover een ge raamde uitgave in 1941 van f 100 per ziel, stond thans een begrote uitgave van f 185 per ziel. Daar naast wees spreker op de stijging- van de schuldenlast van f 6.500.000 in 1941 (of f 120 per ziell tot f 23.500.000 in 1951 (of f 509 per ziel) met de daaruit voortvloeien de zwaardere rentelast. Daar de gehele begroting valt of staati met de te verwachten rijksuitke ring, maande spreker tot de grootst mogelijke soberheid. Zijn kritiek op de wijze waarop in de M. v. A. de raadsleden van ant woord waren gediend, stak spre ker niet onder stoelen of banken. Ook de bouw van woningen voor grote gezinnen in de verstre ken na oorlogse jaren was slechts 5 pet. van het totaal aan die ge- gezinnen ten deel gevallen had spreker's aandacht, Met de uitlating van Minister In 't Velct dat te veel wordt aangedrongen op de bouw van woningen voor grotere gezinnen was hij 't geens zins eens. De Katholieken den ken daarover wel anders. De heer van Leeuwen (K. V. P.) hield wederom een warm pleidooi voor Velsen's midden stand. Het particuliere bedrijfs leven in een gemeente bepaalt de welvaart. De eisen voor de mid denstand mochten z.i. bij de we deropbouw niet te hoog worden gesteld- Men moet de middenstand niet onmogelijk maken om te bouwen en spreker drong dan ook met klem aan op het ple gen van overleg van het College met de plaatselijke middenstand. Critiek had spreker voorts op 't niet inschakelen van Velsen's middenstand en bedrijfsleven bij leveranties ten behoeve van de gemeente. Als laatste spreker namens do K.V.P. trad Mr. To n i n o op, die zich niet kon verenigen met het antwoord van B. en W. in zake de herbouw van Oud-IJmui- den. Het was z.i. geen wet van Meden en Perzen, dat aan het goedgekeurde wederopbouwplan niets zou kunnen worden veran derd. Immers ook de hogere in stanties wijken van dit plan af (vestiging van industrieën, zoals de breedband). Z.i- klampt men zich wat het plan Oud-IJmuiden betreft te veel vast aan het plan Dudok. Dit plan komt volgens spr. gezien de ontwikkeling sinds dien t.z.t. toch op de helling. Tot zover was de zitting on danks geleverde critiek vlot en zonder incidenten verlopen. Dit veranderde evenwel op slag toen de woordvoerder van de C. P. N. de heer Kruisman het woord verkreeg. Deze spreker begon met het aanroeren van het recente artikel in de Volkskrant over de z.g- Velser-affaire. Hij hoopte, dat de tik die de burgemeester nog in petto had, zó gevoelig zou aankomen, dat deze „uit het ge stoelte der ere" zou rollen. De V oorzitte :r riep hem tot de orde. De heer K ruis m a n ging echter door en begon de loftrom pet te blazen over de Sovjet-Unie Opnieuw riep de Voorzitter hem tot de orde.. Mr. Kwint stelde de Raad voor hem het woord te ontnemen. De heer Nuyens wilde hem laten doorpraten mits hij zich niet buiten zijn boekje zou begeven. Ook de K.V.P. had zich in dit opzicht volledig gere fereerd aan het verzoek van de Voorzitter vóór de opening van de zitting. De heer van L e u s e n was het hiermede niet eens en gaf als medicus dë raad de heer Kruisman „wat stoom te laten afblazen om zijn wonderbaarlijke onzin te spuien, dan was hij het maar kwijt". Het is moeilijk een grens te trekken, daar de ge meentebegroting nu eenmaal moet worden gezien tegen de achter grond van de regeringspolitiek. Laat ieder 1 x per jaar zingen zoals hij gebekt is, al lopen som migen dan ook met oogkleppen- De heer Jur Visser A.R.) was evenmin gesteld op een lof- tirade op de Sovjet Unie als an dere raadsleden zich wel moe ten beperken. De Raad sprak zich hierna uit om de heer Kruisman zijn gang te laten gaan. Tegen waren slechts 2 A.R. en 1 K. V. P. De Voorzitter wees erop, dat de verantwoordelijkheid nu voor de Raad wasen trok zich terug in een Engels roman netje. Toen de heer K r u i s m a n in zijn betoog óók de houding van do kerken aanroerde en de heer Nuyens niet hè, hè, inter rumpeerde, kreeg deze laatste direct 'n vermaning en een te- rechtzetting. De stemming werd nog meer geprikkeld, toen even .daarna de heren Verbeek, Van Leusen en Nuyens een onder onsje hadden en eerstgenoemde heren naar hun zetels werden ge stuurd. De heer van Leusen vond deze „samenscholing" in 't geheel niet buiten de orde en voegde de Voorzitter toe: „dan moet u niet een Engels roman netje zitten lezen". De heer Kruisman was in middels onverstoord doorgegaan en bij het woord „bedrog" aange komen: de achterstand in de wo ningbouw was z.i. 1000 stuks meer dan B. en W. voorgaf. Meer dan 2500 ongeregistreerden zouden óók nog op een woning wachten! Onjuist vond spreker het, dat 't Rijk gelden uit het gemeente fonds niet uitkeert en op dit punt diende hij een motie in. De heer Scheringa (CPN) volgde het voetspoor van de heer Kruisman of beter gezegd van Eisenhower, wiens defensieplan nen zijn goedkeuring niet konden wegdragen. Z.i. is het welvaarts .peil niet op te voeren als daar naast de defensie-uitgaven wor den opgeschroefd. Spreker pleitte voorts voor opvoering van het steunbedrag. De heer J. Visser (A.R.) vuurde een aantal vragen op B. en W- af. Spreker wilde weten of in Velsen te duur wordt gebouwd of voldoende technisch personeel aanwezig is óf er teke ningen van het buizennet bestaan Hij vroeg aandacht bij het Col lege om voldoende technisch per soneel aan te trekken door goeiie posities aan te bieden. Spreker verheugde zich erover, dat de verschillende verenigingen zullen worden gesubsidieerd, maar wees daarnaast op het gevaar dat te veel tegen de Overheid zou kun nen worden aangeleund. De heer Lips (A.R.) was even eens van oordeel, dat de tering naar de nering zal worden gezet en vroeg zich af of de verhoging- van de uitkering uit het Gemeen te-fonds wel voldoende compen satie bood voor de hogere uit gaven. Dat het Rijk ons beknib belt op de uitgaven voor de po litie is voldoende reden om met andere gemeenten een gezamen lijke actie te voeren. Nadat spr. de gasprijs en wat daarmede sa menhangt had aangeroerd, bracht hij een nieuw element in discussie de benoeming en het ontslag van de culturele ambtenaar, 'n punt, dat nieuwe deining zou brengen. Steun aan de sportstichting van A.R.-zijde zal worden gegeven als de stichting niet slechts in schijn bestaat. De heer Verbeek (PvdA) onderstreepte de reeds eerder ge uite klachten 'over tijdnood en onvoldoende beantwoording in de M. v. A- Ook z.i. had bij de op de kapïtaaldienst voor de verDou- wing uitgetrokken (reeds vroeger gevoteerde) post een behoorlijke toelichting moeten komen. Het ontbreken van zo iets werkt een verslechtering in de verhouding met de Raad slechts in de hand. Om voorts niet achter de feiten te (blijven) lopen, drong spreker aan op vlottere indiening van de begroting (1952). De begroting- wordt beheerst door de rijksuit kering', waarbij spr zich afvraagt „hoe lang dit eloHiek kan wor den uitgerekt". Hoe komen we met het geld rond. Hoe maken we een begroting die doelmatig is, hoe is de stijging van de kos ten van de schoonmaakdienst met doelmatigheid te rijmen? Het per- soneels-vraagstuk en de werktij den nam spr. uitvoerig onder de loupe. In het licht van de van het volk gevraagde 'verhoging van de arbeidsproductiviteit diende spr. een motie in om de werk tijden van 't adm- personeel te doen opvoeren van 36 naar 411/2 rijksnorm) uur per week. Slechts als het personeel zich inschakelt als overal elders, slechts dan kan Velsen zijn sociale uitkeringen volhouden. Spreker wees erop, dat de kosten van de wederop bouw niet in de begroting' tot uitdrukking waren gekomen. De uitkomsten van de diensten 1948 en 1949, die per saldo (na aftrek bijpassen wederopbouw) een over schot lieten van f 450.000, boden voor de toekomst enige mogelijk heid. Uitvoerig stond spreker stil bij de problemen die zich steeds meer aan de gemeente opdringen en waarbij de voorstellen van de urgentie-commissie te lang op zich laten wachten. Ernstig' re kenschap zal het College zich moeten geven, dat wij thans een ^eel eind af staan van de situatie toen het boekje „IJmuiden stad aan de zee" verscheen. Wanneer we zien aankomen, dat Velsen over 10 jaar 70.000 inwoners zal herbergen, hebben we 3250 wo ningen meer nodig dan toen voor zien. Bouwterreinen zullen be schikbaar moeten zijn, het we deropbouwplan zal gewijzigd dienen te worden: het geprojec teerde aantal woningen verdie- pingsbouw zal moeten vermeerde ren, hetgeen een belangrijk eco nomisch element van de straten- bouw in zich houdt. Het College zal de resterende 2300 herbouw- plichtigen moeten animeren, an ders zal de gemeente zelf moeten bouwen met alle financiële con- sekwenties van dien. De winkel bouw noemde spreker een aan- eeng'eschakelde reeks misère. Voor de middenstand zijn weinig- rendabele mogelijkheden. Dat de P.vd.A. t.a.v.. Oud-IJmuiden haar oorspronkelijke opvattingen zon laten varen zal voor Mr. Tonino een illusie blijven. Critiek lever de spreker op het feit dat wel f 10.000 voor een nieuw gaskan- toor was uitgetrokken, maar geen cent voor een ziekenhuis. Dit laatste achtte hij zeer urgent. Een veeg uit de pan diende spreker het College toe n.a.l. van het ont houden aan de Raad van inlich tingen op liet geëigende moment m.b.t. de sportvelden. De scherpe critiek op de Nieuwjaarsrede van de burgemeester bracht nieuwe spanning. De burgemees ter moet zorgen zelf geen boter op zijn hoofd te hebben, zelf niet halfslachtig' te zijn, de vlucht in de abstractie vond spreker laf- Over sommige dingen groeit gras totdat er een kameel komt die het er weer afvreet, zoals hier. Na deze philippica kreeg de heer Lips toegevoegd, dat het aange haalde stukje in „Trouw" over de culturele ambtenaar een „vieze rikken stuk" was Naar het „lek" op het gemeentehuis moet wor den gezocht, aldus spreker. De heer van Leusen (PvdA) leverde eveneens critiek op de M. v. A. Er waren veel wenken en advizen gegeven, maar ten slotte komt ook aan de opvoedbaarheid van het College een einde, even als aan de accepteerbaarheid, 't. Moet voor 't College niet pret tig zijn straks thuis te komen met de series „onvoldoende" die de heer Nuyens haar had uitgedeeld. Er wordt met een zodanige wijze van antwoorden slechts een stem- ming gekweekt die aan de ge moedelijkheid afbreuk doet. Aan de heer Kruisman merkte spr. op dat als de cijfers door hem ge noemd waar waren, de mensen in de Sovjet zich een indigestie moe ten eten! Er is verschil tussen „rood" en „infra-rood", welk laatste niet is t,e zien. Zijn infra rode communistische broeders moeten gelegenheid krijgen „hun ellendige stoom af te blazen" op dat de arbeiders leren inzien, dat hun armoede is te danken aan hen die thans roepen: houdt de dief. De heer van Leusen had echter ook andere noten op zijn zang. Vurig pleitte hij als me dicus voor betere woontoestan den voor jonggehuwden en voor hen die thans geen gelegenheid tot trouwen krijgen. Na 6 jaar is er voor de jonggehuwden op dit punt geen verbetering te constateren. Alles wat we voor het Land goed doen, heefl geen waarde als het volk ten gronde gaat- Geven we het jonge leven geen kans tot normale ontwikke ling dan is al het andere wr,v- deloos. Op de regering moet aandrang worden uitgeoefend. De toekomst van ons volk is be veiligd, indien we de toekomst van de gezinnen beveiligen. De heer van Dongen (CH) zag eveneens de woningnood on der ogen. Spreker pleitte voor betere verbindingen in de ge meente en legde het college een heel stel vragen op zeer uiteen lopend gebied voor. Over de repliek van het Col lege schrijven we volgende week. DE WICHELROEDE NIEUW TERREIN VOOR KWAKZALVERIJ. In het nummer van 30 Maart is opgenomen een uitvoerige ca- suistiek van de heer A. Werner over de betekenis van het wichel roede-onderzoek voor de bestrij ding van plant- en dierziekten en kwalen van de mens. Zonder het bestaan van een „wiehelkunst" of van een „wicliel- gevoeligheid" bij bepaalde men sen in twijfel te willen 'trekken, komt het mij als arts nood/»k - lijk voor, enkele in 't betreffen de artikel genoemde feiten voor het lezerspubliek recht te zetten. In de eerste plaats is enige genezende of ziekte voorkomende werking door verplaatsing van bedden, respektievelijk door „af he her ming" van een „storings- gebied", 'nog nooit wetenschap pelijk vastgesteld. Ware dit wèl zo. dan zouden de verantwoorde lijke regeringen en hoogste medi sche instanties zich er wel voor wachten om jaarlijks 'millioenen en nog eens millioenen te beste den aan kankeronderzoek, bestrij ding van rheuma, enz., als op zulk een naief-eenvoudige wijze als 'de heer W. propageert, een belangrijke bijdrage verkregen kan worden in de strijd tegen deze yolkskwalen. De volksgezondheid is in onze eeuw sociaal troetel kind van de eerste 'orde, zodat tegenwoordig ook de allerarms ten de heilzame zegeningen kun nen ondergaan van de enorm kostbare moderne geneesmidde len. Geeft'het dan niet te denken dat geen enkel ziekenfonds be reid is om in zijn lijst van thera peutische yoorzieningen het dóód simpele sigarenkistje, genaamd „afschermingsapparaat", op 'te nemen? Dan is er nog iets anders: Een zuiver objectief onderzoek, dat op betrouwbaarheid en weten schappelijkheid aanspraak wil maken, wordt zeker niet gediend met naar reclame riekende be schouwingen en verhaaltjes van fancy-genezingen nog wel van de hand van een volslagen leek op medisch gebied. Ook het Santnoort's Weekblad wordt hier niet mee 'gediend en het publiek nog minder. Tenslotte een vraag: Zou het niet verstandiger geweest zijn als uw verslaggever de heer W. had gevraagd, waaruit zijn kostbaar „afschermings-apparaat" dan wel bestaat en welke woekerwinst 't misleide publiek moet betalen voor de illusie 'van een wonder of voor de uitbuiting van zijn kankervrees? Mundus vult decipi: De wereld wil bedrogen worden! Dit zij zo pu 'het ligt ook niet op mijn weg om Santpoort's burgerij te beschermen tegen grote mislei ding of tegen woekerpraktijken van lieden die argeloosheid, angst of goedgelovigheid te eigen bate exploiteren. Maar het behoort wel degelijk tot de taak van de arts om het lekenpubliek voor te lichten en te waarschuwen tegen deze nieuwe vorm van kwakzalverij, die dank zij de „verdiensten" die er in zitten, een gevaarlijke omvang en een misdadig' karakter schijnt te gaan aannemen. Men zij op zijn hoede! MEINDERT DE GROOT. SPEELTUINVERENIGING „JONG SANTPOORT". De speeltuin is nu weer ge opend en de kinderen kunnen weer volop genieten. Afgelopen week is het al aardig druk ge weest, boewei het weer niet direct de volle medewerking gaf. De heer Beun, onze nieuwe op zichter, dus „de opa" van Sant poort's jeugd, schijnt stormender hand de harten der kinderen ge stolen te hebben, prachtig werk is dat opa, gaat zo voort. De datum van 14 April, waarop de speeltuin haar eerste lustrum viert, nadert snel. Nog steeds wordt er hard gewerkt om deze avond tot een onvergetelijke te maken. Een dezer dagen zal het programma huis aan huis be zorgd worden, waarna vanaf 10 April aan onderstaande adressen aan alle leden gratis toegangs bewijzen worden verstrekt. Ook zij die nu nog geen lid zijn. kunnen deze feestavond bijwonen mits zij het strookje, wat zich on deraan het programma bevindt vóór 14 April bij één der adres sen inleveren. Dan zullen gelijk toegangsbewijzen worden uitge reikt. Wij raden u aan wacht vooral niet te lang, want reeds nu kwa men aanvragen binnen voor plaatsbewijzen. Houdt u dus vooral deze avond vrij, want ook het tentoongestel de werk der kinderen is zeker het bezichtigen waard. De kinderen zelf worden Zater dag 14 April 's middags van 2 tot 3 uur in de gelegenheid ge steld hun werk te bezichtigen, wanneer dat staat tentoongesteld in de zaal „Zomerlust", Hoofd straat, maar dan ook uitsluitend alleen die kinderen welke deze winter het clubwerk bezocht hebben. Ouders worden er echter des middags niet toegelaten. En thans hier de adressen: De heren D. Keyzer, Kerkweg 78, P. Vermeer, Kerkweg 74, J. Bakhuis, Gladiolenstraat 4, N. Hobo, Slaperdijk 34, H. Eling. Hoofdstraat 29, J. Oosterling, Brederoodseweg 7 'Santpoort-St. Mevr. O. Jansen, Gladiolenstr. 10; A. Postma, Tulpenstraat 22, J- v. Leeuwen, Hagelingerweg 181 OUDEN VAN DAGEN De algemene bond voor Ouden van Dagen afd. Santpoort en Driehuis, houdt haar vergadering- op Woensdag 11 April des namid dags 2.30 uur in het Badhuis aan de Wustelaan. De agenda vermeldt o-a. Ope ning', Notulen, Mededelingen, Behaudeling reglement; Benoe ming' Kascommissie; Rondvraag- Spreker is de heer W. van Beek van Schiedam, de algem. voorzitter van de bond.

Weekblad Huis aan Huis | 1951 | | pagina 1