Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk en Kapel. Geref Kerk (Art. 31 K.O.) Gereformeerde Kerk. 9.30 uur v.m. Doopsgezinde Gemeente Vrijz. Herv. Velsen-IJmuiden Lutherse Gemeente Zondagdienst artsen. BEL OP 8250 E.S.T.O.-Taxi BRIDGE. J.l. Donderdag waren een aan tal ambtenaren van Waterstaat, met hun dames, de gast van de Bridgeclub „Santpoort" in haar speellokaal van „Het Stations- Koffiehuis". De meerdere routine van Sant poort besliste in het voordeel van deze club, hoewel sommige kop pels van de gasten van „thuis- bridgers", zich als /wledstrijd- bridgers ontpopten. Al met al een prettige wed strijd en een aangename avond. FEESTAVOND „TERRASVOGELS". De Terrasvogels houden op 21 April a.s. in „De Weyman" hun jaarlijkse feestavond. De avond wordt verzorgd door het gezel schap „De Azen". De artistieke leiding berust bij Geert Nuyen. SPEELTUIN „JONG SANTPOORT" Jong Santpoort heeft Zaterdag 14 April haar le lustrum gevierd in Zomerlust. Een stampvolle zaal heeft blijk van haar belang stelling gegeven; vele stoelen moesten worden bijgezet en dat al het gebodene goed werd ge waardeerd, bleek uit het aanhou dende applaus, dat steeds weer na ieder nummer volgde. „Die Iiooi- raks" verdienen zeer zeker alle lof hulde aan dit prachtige gezel schap, de schetsjes werden zeer zeker niet minder gewaardeerd. Er is veel en hartelijk gelachen. De organisatoren van dit werk kunnen vol trots op deze avond terug zien. In de pauze werd een dankbaar gebruik gemaakt om het tentoongestelde werk der kin deren te bezichtigen en veie mooie werkjes werden door de ouders gekocht. Wanneer wij dit alles bewonderden, kwam een groot respect voor de leidsters en leiders van dit werk, hoeveel ge duld, liefde en toewijding is hier niet gegeven? De grabbelton mocht zich in een druk üezoek verheugen en er werd gekiend om vele en mooie prijzen. Kwart voor twaalf sloot de voorzitter het officiële gedeelte der avond, waarna het gezellig samenzijn begon. Dat de stem ming best was, bleek wel bij de promenade, die door oud en jong werd meegelopen; er is pittig gedanst bij de goed verzorgde dansmuziek van onze plaatsge noten, de heren C. Groeneveld en J. Ottens en de Haarlemse pia nist Peschar. Al met al 'n avond om nog eens aan terug te denken. Gaat zo voort „Jong Santpoort". Het bestuur der Speeltuinver. Jong Santpoort, dankt langs deze weg, alle winkeliers die een kleine bijdrage hebben gegeven in de vorm van divierse cadeaux, hartelijk voor hun spontane me dewerking, u heeft het werken voor ons veel vergemakkelijkt. Ook onze oprechte dank aan de heer C. Groeneveld voor de gratis verzorging van de dansmuziek. Aan die ouders welke deze avond niet in de gelegenheid zijn ge weest de handwerkjes hunner kinderen te bewonderen en even tueel te kopen, wordt alsnog de gelegenheid geboden. Het over gebleven werk zal geplaatst wor den in het tuinhuisje op de speel tuin, gaat u daar Zaterdagmid dag even heen en u kunt het werk dan tegen een kleine ver goeding afhalen. FEESTAVOND „VOLKSONDERWIJS" Naar we vernemen zal Volks onderwijs Santpoort, Maandag 23 April een feestavond organiseren waar de Onderwijzers Toneelver eniging Keimemerland (de O. T. K.) aan de ouders der leerlingen wel bekend door hun opvoering van diverse toneelstukken voor de Jeugd in de St. Nicolaas- week) „De schelmenstreken van Scapin" van Molière zal opvoeren Dit stuk van de grote Franse blijspeldichter uit de 17e eeuw dateert uit zijn laatste levensja ren. In een tijdsverloop van enige jaren werden de Schelmen streken 215 maal achtereen ge speeld. Sedert dien heeft het stuk zijn populariteit behouden. In Nederland hoeft de toneel club „Ons Huis" te Amsterdam in het begin dezer eeuw de Schelmenstreken geïntroduceerd. De vertoningen vonden grote bij val en zijn tot op heden steeds met groot succes opgevoerd. De toeschouwer verwondert zich ongetwijfeld het meest over de rol welke de beide knechts, Sca pin en Silvestre (vooral de eer ste) spel. De verhouding waar in ze tot hun meesters staan, 't toezicht dat ze voeren over de zoons, hun brutale toon en ge waagde daden, doen de toeschou wers in één schaterlach blijven. Dat een in het spel voorkomen de „ontvoering" door een Turks zeerover moot hebben ingeslagen blijkt wel uit het nog altijd in Frankrijk in gebruik gebleven gezegde: „Wat drommel had hij op die galei te maken?" NED. CHR. VROUWENBOND De afd. Santpoort van de Ned. Chr. Vrouwenbond belegt een huishoudelijke vergadering op Maandag 23 April in de Hervorm de Kapel aan de Pastorieweg. Die avond zal een demonstratie gegeven worden door Duyvis' Oliefabrieken. JUNIOREN.TOURNOOI „VELSEN". Naar we vernemen, is men in „Velsen"-kringen voornemens in Augustus, vlak na de opening van het nieuwe seizoen, en ju- nioren-tournooi te organiseren. Reeds heeft men van enige ster ke ploegen de verzekering tot deelname ontvangen. SPORT UIT'WISSELING VELSEN—EDMONTON. In de Pinksterweek zuilen En gelse sportlieden dames en he ren uit Edmonton voor de derde keer een bezoek aan de ge meente Velsen brengen, teneinde zich od het gebied van voetbal, athletiek, tennis en zwemmen te meten met onze sport-dames en heren. Wie nog een Engelse gast huis vesting kan verlenen, wende zich tot de Ambtenaren voor de Sport Abelenstraat te IJmuiden-Oost (telefoon 5743). VELSENAREN IN HET JEUGD.ELFTAL. Nadat op Woensdag 11 April (wee Velser proef-elftallen, waar in o.m. Velsenaren en Terrasvo gels een plaatsje was ingeruimd elkaar bestreden hadden op het hoofdterrein van het gemeente lijk sportpark, volgde Zaterdag d.a.v. een ontmoeting tussen „het" Veler Jeug'd-elftal en een Haar lems Jeugd-elftal. In eerstge noemde ploeg speelden o.m. de Velsen-spelers Timmer, Geuzen- broek en Van Geenen mede en zij hadden een flink aandeel in het succes dat Velsen boekte: Onze gemeentelijke ploeg zege vierde namelijk met 42 over Haarlem. Eén der 4 doelpunten werd gescoord door Van Geenen. We vermoeden, dat de ploeg, die Haarlem zo succesvol partij gaf, straks voor het grootste deel ook wel tegen het Jeugd-elf tal van Edmonton (Engeland) in het veld zal komen. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG A.S. Ze hebben al enige keren aan gekondigd gestaan, de ontmoe tingen D.T.S.Velsen en Terras vogelsD.E.C. en zou het er nu eindelijk eens van komen? Van enig belang voor beide partijen is D.T.S.Velsen niet. De mensen uit Oudkarspel zul len zich o.i. met een degradatie al wel verenigd hebben, terwijl Velsen zich natuurlijk verzoend heeft met de idee dat niet op Santpoort doch in Zaandam de kampioensvlag zal waaien. Hot kan dus een zuiver genoegelijk partijtje worden, waarin we ver wachten dat Velsen zich het sterkst zal tonen! Bij TerrasvogelsD.E.C. is tenminste nog altijd één club die belang bij het winnen van deze ontmoeting heeft en dat is D. E. C., want de Amsterdammers mo gen al niet in direct gevaar ver keren, een paar punten kunnen ze nog best gebruiken. En Ter rasvogels is natuurlijk tegenover de andere clubs, die nog voor de onderste plaats in aanmerking komen, verplicht er niet „met de pet naar te gooien". In ieder ge val zullen deze clubs er op reke nen, dat de blauw-witten op één punt beslag weten te leggen. WICHELROEDE EN AARDSTRALEN. Mijnheer de Redacteur, Met interesse las ik, in het mij van bevriende zijde toegezonden No. 13 van uw blad, wat daarin over de wichelroede geschreven staat.. Hetgeen de heer Werner daar omtrent ten beste gaf, behoeft echter enige aanvulling en cor rectie, willen uw lezers op de hoogte gebracht worden van wat op het gebied aardstralen er. wichelroede en de kennis van de daarmede samenhangende i er- schijnselen werd bereikt. Wel verre van weinig, zoals de heer W. zegt, heeft men m.i. in Zwit serland, Oostenrijk, Duitsland, Amerika, Engeland en Frankrijk zeer veel bereikt. Zoals u na le zing van het ondervolgende ook zal blijken. 1. Is men er in geslaagd de z.g. aardstralen (storingsbanen of prikkelstroken ware wellicht een betere benaming) ook door middel van een instrument )Ge- rameter) aantoonbaar te maken. 2. Deze banen kunstmatig op te wekken. 3. Het feit dat gebleken is, dat niet alle z.g.harde banen (sterkte boven 9) kankergevaarlijk zijn en dat sommige banen zelfs onscha delijk bleken oi' de groei van be paalde planten zelfs bevorderen (Toendra vegetatie). 4- Dat men nu met behulp van een speciale roede, waarin ampullen met een bepaalde vloei stof gevuld, geklemd worden (3 series van ein li ampullen) met een grote mate van nauwkeurig heid kan zeggen welke gezond heidsstoornissen door bepaaide banen veroorzaakt kunnen wor den: bijv. asthma of andere ademhalingsstoornissen, rheuma, nervose klachten, ziekten van 't bloed, aandoeningen der slijm vliezen. enz. 5. De resultaten van de proe ven en uderzoekingen op liet gePied vsü wat prof. dr. J. Wal ter geopattn»che prikkelstroken (aardstralen) noemt, gedaan door veie medici, biologen, physici, etc. Om er enige te noemen: dr. Hagen, medizmalrat, dr. Mann- licher, prof. dr. A. Koegel, prof. dr. A. Berg (iandbouw-hogesehool Munchenl, dr. Lauenschlager, dr. Viktor Rambeau, dr. M. Macht dr. E. Jenny, prof. dr.Gaumann (Zurich), dr. J. Schreiber e.a. Wat Dipl. Ing. dr. G. Leh- maiin schrijft over Exacte na tuurkundige bewijzen voor het bestaan van bepaaide bodem- emanaties en de resultaten van proeven en onderzoekingen van Obersthdienrat dr. A. Windier, dr. phil. et med. J. Wust (uni versiteit Munchen), H. Reiter enz. 7. De resulaten van de te Stettin en elders genomen proe ven, waarbij bleek dat iu ruim 97 pet. van de meer dan 2000 als kankergevaarlijk aangegeven huizen ook een of meer kanker gevallen geconstateerd waren. (Hier te lande werd jaren geleden onder leiding van de kanker-spe cialist dr- van Dam een dergelijke proef te Ra u werd genomen, met analoge resultaten). 8. Hetgeen besproken werd en bleek op het te Bad Kreuznah op 3 Dec. 1949 gehouden congres van het „Forsehungsinstitut fur Blut, Geschwulst und Infektionskr'ank- heiten". Dit instituut, onder lei ding van dr. von Brehmer, werkt met subsidie van de Franse re gering. Wat het onderzoek hier te lande betreft, een niet officiële commissie van 1(1 academici, ver richtte twee jaar lang onderzoe kingen en legde de behaalde re sultaten ook in twee rapporten of verslagen vast. Deze resulta ten werden, althans officieel, nooit gepubliceerd, wel kan men er over lezen in een op instigatie of althans met medewerking van de heer j. Mieremet geschreven, kortelings verschenen boek. (Wil men nog andere lectuur, zo kan ik o.m. verwijzen naar het werk Psychical Physics van prof. dr. S. W. Tromp). Een Rijks-commissie onder voorzitterschap van prof. de Groot (met welke commissie ik in contact sta) is nog lang niet aan het uitbrengen van een rap por toe. Met wat de lir. W. zegt over resultaten door bijv. het verzet ten van bedden bereikt, ben ik het volkomen eens. Zelf bereikte ik hiermede frappante resultaten bij bijv. asthma, nervositeit, rheu ma, bedwateren bij kinderen, slecht slapen, doorlopend gevoel van matheid enz. Behalve dat dieren (uitgezonderd katten, bij en en mieren, die de z.g. gasba- nen juist opzoeken) de storings banen vermijden, doet ook de mens dat (onbewust in zijn slaap) vooral waar het grenzen van stroken betreft. Slaapt een kind bijv. altijd geheel opgerold boven of onderaan in zijn bedje, dan kan men zeker zijn dat een grens over dit bedje loopt, eveneens indien kinderen telkens uit bed vallen. Tenslotte nog iets over de z.g. afschermingsapparaten. Bij het aanschaffen hiervan zij men bui tengewoon voorzichtig, daar vele ervan absoluut waardeloos zijn. Met. het Poverni-apparaat van de hr. Mieremet, berikte ik per soonlijk vaak zeer goede resulta ten maar soms ook helemaal niets (het toestel schijnt voor sommige storende invloeden gevoelig te zijn). Een tweede, wellicht beter (helaas niet goedkoper), moder ner, minder aan stoornissen on derhevig en makkelijker te plaat sen toestel is hef Phylax-appa- raat dat echter geimporeerd moet worden en niet zo makkelijk le verbaar is. Verder zij men voor zichtig door wie men zijn huis eventueel laat onderzoeken, daar lang niet ahe roedelopers zowel beroeps als amateurs) betrouw baar zijn (wel ter goeder trouw) of voldoende onderlegd. Mochten er onder uw lèzers zijn, die iets meer over de z.g. aardstralen en hun invloed weten willen, dan wel klachten hebben waarbij de therapie van de arts niet aan redelijke verwachtingen beantwoordt, dan kan ik, desge vraagd gaarne alle mij tendienste staande inlichtingen geven, als adressen en indien verlangd, ook advies. U dankend voor de plaats ruimte, W. BAERVELDT. P. S„ Naar aanleiding van het arti kel van dr. Meindert de Groot, heb ik mij met Z.Ed, in verbin ding gesteld en mocht mij uit de correspondentie blijken dat deze arts, die ik als mens en als me dicus zeer hoog acht, niet zo af wijzend tegenover de theorie der z.g.n. aardstralen en hun invloed staat, als ik uit bedoeld artikel meende te moeten opmaken en tevens dat dr. de Groot het, even als ik, zeer urgent acht, dat on verwijld een diepgaand en strikt wetenschappelijk onderzoek door bevoegde academici naar deze materie wordt ingesteld. Maar behalve dit theoretisch onderzoek lijkt mij een praetisch onderzoek zeer gewenst, teneinde met de re sultaten der beide onderzoeken, de theorie aan praktijk te kun nen toetsen. Daarom bied ik iedere arts en ieder bestuur van een ziekenfonds aan, om geheel kosteloos en door een der be kwaamste roedelopers hier te lande, niet aan enig bureau ver bonden, een of meer door hen aan te wijzen huizen (waarvan de be woners steeds sukkelen of ernsti ge al dan niet chronische klach ten hebben) te doen onderzoeken. Met name die van patiënten bij wie de arts met zijn therapie niet datgene bereikt wat bij redelij kerwijze verwachten mocht. Een en ander onder de volgende voor waarden: I. Noch de roedeloper, noch ik mogen tevoren weten welk huis, wat de klachten der bewoners zijn en waar de bedden staan. II. Dat behalve de arts of diens vertegenwoordiger, ik zelf bij 't onderzoek aanwezig mag zijn, eventueel assisteren. Slechts op die wijze is (clinisch) materiaal te verzamelen dat praetisch waarde heeft. Verder ben ik er van overtuigd dat een dergelijk onderzoek en het op volgen van eventueel gegeven advies de mensen veel narigheid de arts veel werk en het zieken fonds veel geld besparen zal. Tenslotte wat de z.g. afscher ming» apparaten betreft. Met dr. de Groot ben ik het volkomen eens dat het waanzin is om voor een waardeloos toestel veel geld te betalen, er zijn echter (zoals reeds gezegd) enkele apparaten die wel degelijk iets doen, het geen met de roede te controleren valt. Verder zijn m.i. ook deze apparaten veel te duur, maar men kan van de roedeloper, die waar dit niet anders kan, afschermen adviseert, niet eisen, dat hij op een apparaat, dat hij zelf ook kopen moet, een gulden of vijftig toelegt. Het antwoord op mijn voorstel is nu aan de H.H. medici en zie kenfonds besturen. W. B. (Tel. K 2550 5828) Driehuis, 9 April 1951. (Hiermede sluiten wij de dis cussie over dit onderwerp). ZWITSERSE AVOND Onze plaatsgenoot, de hr. Boocla geeft Vrijdag a.s. in de Gem. Concertzaal te Haarlem met zijn Jeugdkoor „Inter Nos" een Zwit sers Concert. Deze avond wordt medewerking verleend door een Zwitsers koor en een Vaandel - zwaaier uit het Berner Oberland. Tevens zingt de Jongenssopraan Jan Beenders enige soli. Waar zeer vele Santpoortenaren de concerten van het Jeugdkoor bezoeken, twijfelen we niet of ook deze avond zal de dorpsgenoten trekken. CHR DAM- EN SCHAAK VERENIGING DE DIAGONAAL Afd. schaken. In groep A wisten v. d. Plas en Geijteman ieder een overwin ning le boeken op de Weijze, waar door deze spelers nog zonder ver- liespunten zijn in de strijd om de beker. Den Uyl moest zijn meerdere erkennen in v. d. Vlerk. In groep B wist Vlaming 'n halve punt in te lopen op De Niet. De stand is hier: gesp put. Vlaming 4 3' De Niet 3 2J Lam 3 IJ v. Kan 2 1 Eikelenboom 3 0 In groep C is de situatie als volgt: gesp pnt. v. d. Brink 4 4 Koster 5 4 Beukman 5 2 v. Lente 5 2 Eling 3 1 Mevr. den Uyl 4 0 De uitslagen waren: Geytemande Weijze 1 1—0 De Weijzev d Plas 01 Den Uylv. d. Vlerk 01 v. KanVlaming 01 de NietLam JJ ElingKoster 01 Mevr. den Uylv. Lente 01 Afd. Dammen: Uitslagen: VlasveldSmit 20 Buizertde Groot 02 Kostersv. Wolferen 2—0 KERKRERICHT R.K. KERK. Zondag 22 April. De H.H. Missen zijn te 7 uur, 9 uur (Hoogmis) 1L uur. Te 7 uur Lof. Maandag. Te half acht Mariagar- de (II). Dinsdag te half aclit Maria Con gregatie (I). Woensdag te half acht H. Fami lie (Jeugd afd.) Donderdag te 10 uur Huwelijks sluiting en gezongen Huwelijks Mis (Bruidspaar Hoogland Wesselman). Vrijdag te half acht Lof. Zaterdag te half acht Broeder schapslof. Kerk v.m. 10 uur ds. P. A. Tichelaar 5 uur n.m. Jeugddienst ds. D. ter Steege, Weesp van 4.455 uur zangdienst De Toorts v.m. 10 uur Ds. D. Visser, Zaandam Kapel n.m. 5 uur geen dienst 10,30 en 5 uur: ds. N. Bruin ds. M. W. J. C. de Kluis 5 uur n.m.: dezelfde Helmstraat, IJmuiden half 11, ds. W. Veen Gebouw voorm. Centr. Keuken Abelenstraat de heer Assendorp, Enschede Koffiekamer Westerveld 9 uur: de heer Straub, A'dam De Zondagsregeling der artsen vermeldt voor Zondag A. de Groot Hoofdstraat 165 Tel. 8310 ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. De Santpoortse Apotheek Bloemendaalsestraatweg 145 Santpoort Tel. 8249 A.J.P. Stegemeijer, Hoofdstr. 128 hoek Hagelingerweg, Santpoort-d. Dag en nacht bereikbaar (Adv.) Verhuur SOLEX Rijwielen C. „STABIEL". Dammen is toch een eigenaar dige sport en de meeste veronder stellingen worden vaak teniet ge daan door de onverwachte mo menten in een partij. Dit bleek weer eens duidelijk in de partij van E. Zuiderduyn tegen J. v. Buren. Verwacht mocht worden dat E. Zuiderduyn het heel zwaar zou krijgen en daar begon het ook hard naar toe te lopen, toen hij twee stuk ken verloor. Als een tijger speel de hij echter verder en mocht tenslotte het genoegen smaken zijn stukken terug te verdienen, doch de kroon op het werk was wel. dat. hij deze partij na een fel eindspel won. L. v. Woensel speeldje een overtuigende winstpartij tegen W. de Roode. Al heel gauw wist hij twee stukken winst te behalen wat hem de partij deed winnen. H. Janssen mocht het weer „eens opnemen tegen zijn concurrent voor de derde plaats: T. Hoek. In deze wedstrijd moesten zij de pun ten samen delen, aangezien niet één van do twlee enige winst kon maken. In een spannende wedstrijd, waarin Vrouwe Fortima de toon aangaf, moest G. Kok ten laatste de vlag strijken voor F. Bonten bal. De strijd ging gelijk op tot dat G. Kok verzuimde bijtijds af te ruilen. Daardoor kwam hij opgesloten te staan, wat ook hem twee stukken kostte om on der de druk uit te komen. In het eindspel verloor F. Bontenbal ech- ter deze winst in een prachtige val. Maar toen F. Bontenbal wist door te breken, was het pleit beslecht en won hij de partij. SCHAAKCLUB SANTPOORT Door omstandigheden is er enige stagnatie geweest in het vermelden van de uitslagen. Hier volgen de uitslagen van 3 April. Groep I: SterkElfferich 1—0 VosmanBilder 10 PardoenG. Schuurman 01 Dr. de GrootBrugman afgebr. Groep Ila (bekergroep) SchweitzerBekkering 01 SteynEnklaar 10 Enklaar—Bekkering afgebr. Groep II b. De BoerKaan 10

Weekblad Huis aan Huis | 1951 | | pagina 2