SaripocrlsWeehblad Stichting Schooltanclverzorging Velsen beslissing Ieder Santpoorter zal nu een moeten nemen, uitstel is onmogelijk Schaakclub „Sanfpoorf". Missienaaikrans van het H, Hart. R.K.S.V. Velsen Handbal Damclub „Stabiel". ARJOS „Trouw" Santpoort Chr. Kleuterschool (Dorp). Haari. Orkest Vereniging 12e JAARGANG No. 38 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CORNEGGE Telefoon 8619 VRIJDAG 28 SEPT. 1951 Administratie en a dvertenties DRUKKERIJ CORNEGGE Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 De plaats die Nederland onder de naburige staten ten aanzien van de ïzorg Woor de volksge; zondheid inneemt is een alleszins eervolle. De vorderingen der preventie ve geneeskunde werden hier ten lande nauwlettend gevolgd en zoveel als doenlijk was in prac» tijk gebracht. Aan alle kanten ondervindt ons voik de weldaad, van deze voorzorgen en geniet een verregaande bescherming tegen ziekte en lichaamszwakte. Toch strekt zich die bescher ming nog niet over alle gebieden in voldoende mate uit. Wat de bestrijding van het tandbederf aangaat moet helaas worden vastgesteld dat ondanks alles wat op dit gebied werd gedaan dit bederf onder ons volk grote omvang heeft aangenomen. On derzoekingen hebben aangetoond dat nauwelijks 5 pet. van de vol wassen bevolking vrij van ant- caries blijft en de meeste gebit ten reeds gedurende de school plichtige leeftijd worden aange; tast. Indien tijdig maatregelen worden genomen en het begin nend tandbederf wordt gestuit, zal het opgroeiend geslacht in 't oezit blijven van een gaar en ge zond gebit. Teneinde hiertoe iin de ge- maente Velsen te geraken heb; ben 't Gemeentebestuur, de,beide plaatselijke Ziekenfondsen (Veb sen en IJmuiden) en de afdeling Kennemerland van de Nd. Maat; schappij tot bevordering der tandheelkunde de handen ineen ge slagen en voor dit doel de Stichting Schooltandvcrzorging Velsen in het leven geroepen. Verder verzekerden zij zich de medewerking van de organisaties op het gebied van de volksge zondheid werkzaam, de school; besturen en de Ouderraad. In 't algemeen bestuur is de gemeen te met twee, de beide zieken; fondsen elk met één, de afdeling van de Ned. Mij. tot bevordering der tandheelkunde met twee en het Witte Kruis, het Wit-Gele Kruis, de Ouderraad der .openb. school, de Organisatie van de Protestants Christelijke en die der Rooms Katholieke scholen elk met één afgevaardigde verte genwoordigd. Met de dagelijkse leiding is een bestuur van drie personen be last. Hierin hebben -zitting de heren H. de Boer, voorzitter; P. D. Klut, secretaris en Fr. Milatz penningmeester. Als schooltandarts is benoemd de heer H. Groen, terwijlmevr. Bakker hem als helpster terzijde staat. Het onderzoek zal halfjaarlijks geschieden. Met de eerste klas sen'der lagere scholen wordt een begin gemaakt. Dit zal successie; velijk elk jaar met een klas wor den uitgebrsrid; zodat na z«b jaar de gehele lagereschool-be; volking het tandheelkundig on derzoek ondergaat. De ziekenfondsverzekerden ontvangen deze hulp op grond van hun lidmaatschap. Van niet- verzekerden kan een bijdrage van f 4.per kind per jaar wor den gevorderd, terwijl de ge; meente voor onvermogenden de kosten voor haar rekening neemt. Plet streven is, zorg te dragen, dat het blijvend gebit tegen tand bederf wordt behoed. Daarom zal ook op school onderricht in gebitsverzorging worden gegeven Op een zestal punten in de ge; meente vindt het onderzoek en zo nodig de behandeling plaats. Voor ernstige defecten zullen de kinderen naar hun eigen tandarts worden verwezen. Met de werkzaamheden wordt in September een aanvang ge maakt. Dit zal ongetwijfeld bij; dragen tot verbetering van de volksgezondheid en uiteindelijk tot resultaat hebben dat het jeug dig geslacht in het bezit zal zijn van een gaaf, gezond gebit. De medewerking van de scho; len, van het onderwijzend perso neel is toegezegd. Op de ouders zal niet vergeefs een beroep wor; den gedaan om de gewenste me dewerking te verlenen. Foor elk is er een kans zich belangrijk te bevoordelen waar bij men levens is verzekerd van enkele zeer aangename dagen. Daar talrijke Santpoortse in; gezetenen niet in staat zijn om gezamenlijk eens echt prettig te gaan winkelen omdat het met de werktijden en afstanden nooit eens goed uitkomt, is er nu een uitgezochte gelegenheid om in een zeer gezellige sfeer alle mogelijke en onmogelijke artikelen te bezien, te betasten en te kopen zonder last te heb> ben van opdringerige verkoop; fiters o.i.d Enorm veel en prachtgoederen van de meest uiteenlopende soor ten zijn ten geschenke gegeven voor de grote bazar ten bate van Chr. Verenigingsgebouw Jeugd huis te Santpoort, die gehouden wordt op Dinsdag, Woensdag en Donderdag a.s. iederen mid dag van 35 uur en 's avonds van 711 uur. Al deze artikelen zijn geëta leerd op aardige marktstands en worden zeer voordelig te koop aangeboden. U kunt niet zo gek denken of het is er bij. Pracht speelgoederen, (St. ,Nicolaas is in zfcht!) Huishoudelijke artike> len,- Jkledingstukken, ceramische producten, kruidenierswaren enz. enz. Een bazar zou niet echt zijn, wanneer de diverse leuke attrac ties zouden ontbreken. Ook deze zijn ruim aanwezig. De meest moderne attracties, als wielren nen op een echte racefiets boksen met echte bokshand- schoenen voetballen, levende grabbeltonnen, een visbassin en talrijke van deze meer. Het mooie van deze bazar zal zijn dat er iedere avond aparte attracties zijn. Op verschillende momenten zullen er zeer belang; rijke prijzen „uitgegooid" ,fwor; den waarop ieder aanwezige een kans heeft. Geheel onverwacht wordt er bijv. cén grote spoor trein, theeservies, fruitmand of wat dan ook uitgeloot als be- zoekersprijs. Ieder bezoeker krijgt bij entree gratis een lot dat hierop recht geeft. Eveneens zal er op dezelfde wijze een zeer waardevolle prijs weggaan in 'n onderlinge wedstrijd op sjoel; bak, rad van avontuur, schiet; tent, racefiets, voetbalspel, boks- ring, spijkerbalk, kegelbaan of welke attractie ook. Dit gaat iedere avond zo door tot op de laatste avond de spanning zal stijgen tot een hoogtepunt want dan gaat alles weg. Dat de eer; ste avonden minstens zo aantrek; kelijk zijn behoeft geen betoog, daarvoor zijn zeer exclusieve prijzen aangetrokken. De diverse loten, gekocht voor poppenhuizen, complete school klassen, schilderstukken, poppen enz., blijven na trekking allen gel; dig voor een massale verloting waardoor ieder koper nogmaals een kans heeft op een der mooie prijzen. Dit kan allemaal dooi de geweldige medewerking die aan de oprichting van deze bazar is gegeven. Rest ons nog te vermelden de gezellige theetent, het grote pop penhuis gemaakt op 1/1 Ode van een normaal huis, de snackbar, de pittige band (en mandoline club die hun medwerking verle; nen, de leuke opbouw die een aparte sfeer schept, grabbelton nen en trektent die gegarandeerd prijzen geven van minstens of hogere 'waiarde dan men voor deelname zal moeten neertellen. 's Middags zijn de diverse at tracties ingericht voor de kindc; ren tegen eenheidsprijzen en is er 'nwandelende snoepwinkel waar aan de kinderen zich naar harte; lust kunnen tegoed doen. De opening van deze bazar is vastgesteld op Dinsdagmiddag om 3 uur. De uitslagen van Dinsdag 25 September waren Groep 1: Pelsdr. de Groot af- gebr., Sterk-W. Schuurnian1/2-1/2 Elfferich-G. Schuurman afgebr. Een fraai resultaat voor Sterk. Groep II. Steijn-Houterman afg. Yosman-Homan 10, van Zeg gelen-Pardoen 01. Groep III. Spook-Haanappel 0-1 van Dijk-de Boer 1-0, van Don- gen-Schweitzer 01, Pieterse- Nederlof 01. Groep IV. Wennis-Hoogzaad 1-0 Baljet-Leijtma 01. Over enkele weken gaat de Missienaaikrans van het H. Hart weer haar tentoonstelling houden. Met grote ijver en met opoffering van hun tijd hebben de leden lang gewerkt voor het mooie doel de Missie te helpen, door kerkelijke gewaden en paramen ten te maken voor de Missie kerkjes, De leden van de Missienaaikrans brachten daarvoor het wekelijkse offer van hun kostbare tijd en hun contributie. Hun offertjes alleen waren niet voldoende om de kostbare gewaden en para menten te vervaardigen. Zij waren geholpen door de Missie vrienden die hen steunden met een geldelijke bijdrage. Maar nu de Missienaaikrans weer zover is dat zij een tentoon stelling houden kan, is de kas natuurlijk tot op de bodem toe leeg. Bij gelegenheid van de tentoonstelling komen zij deze weken weer een beroep doen op U, door het kopen van loten. Heel bijzonder bevelen wij deze keer de actie in uw milddadig heid aan. Daar de Witte Paters in Santpoort zijn komen wonen, meenden wij voortaan ook voor hun Missie te moeten gaan wer ken. Zelfs wil de naaikrans de Witte Paters bij de opening van hun Missiehuis in Santpoort enkele prachtige gewaden aan bieden voor hun kapel. Boven dien zal de volgende tentoon stelling samenvallen met het 25-jarig bestaan van de Missie naaikrans. Geeft daarom eens een extra gift of koopt wat extra loten. Het was de afgelopen Zondag raak met „Velsen". De voetbal wedstrijd bracht een klinkende overwinning, maar ook de dames hielden de eer hoog. De senioren wedstrijd tegen Geel-Wit uit Haarlem begon om 2 uur, zodat de bezoekers alvast een voorgift kregen, welke zeker in de smaak viel gezien de belangstelling, welke uiteraard bij de Handbal niet groot is. Al direct bleek dat „Velsen" wel was opgewassen tegen „Geel-Wit". Om zich van de winstcijfers zeker te stellen maakten zij voor de rust vijf doelpunten. Na de rust kwam Geel-Wit opzetten, wat al gauw bleek door een tegenpunt. Lang hielden zij echter niet vol en eindigde de Wedstrijd in 51 voor „Velsen". De junioren speelden hun eerste uitwedstrijd tegen TYBB C te Haarlem. Ook deze wedstrijd werd gewonnen en wel met 41. Van deze wedstrijd behoeven we niets te vertellen. Zij die de junioren al eens hebben zien spelen weten dat er pittig partij gegeven wordt. Damclub „Stabiel" zit al weer druk in de wintercompetitie en heel wat partijen zijn reeds ge speeld. De kampioen van verle den jaar, J. Bakhuis, doet het ook nu weer goed en heeft te samen met J. Jansen de leiding genomen. Afgelopen week speelde N. Zonneveld tegen F. Bontebal en eerstgenoemde wist de partij op overtuigende wijze te winnen. T. Hoek verloor van J. Ooster ling terwijl ook E. Zuiderduin en J. van Buren wisten te winnen. De partij J. Janssen tegen P. v. d. Kort is nog hangende, maar wij geven v. d. Kort de meeste kans. G. Kok won eveneens ver diend van A. de Niet en de partij H. Heremans tegen F. Postma werd tot aller verrassing tot een remise gespeeld. Maandag a.s. speelt D C Stabiel tegen het twede tiental van het Oosterkwartier in het clubgebouw aan de Wüstelaan. We hopen een spannende en leerzame avond tegemoet te gaan en geven Stabiel de beste wensen mee voor de komende clubcompetitie. Zaterdag 6 Oct. a.s. hopen we weer onze eerste studieavond te houden in de grote zaal van de Ned. Herv. Kapel, alhier. Het bestuur wekt alle belangstellen den voor Chr. Politiek op deze avond aanwezig te zijn. Onze inleider is de heer B. Weenink, die het onderwerp behandelt „De Overheid en het soc. econ. leven". Verder wordt deze avond een bestuursverkiezing gehouden. Houdt deze avond vrij en neemt kennissen mee. We beginnen om 8 uur precies. Actie nieuwe Kleuterschool. Voor hen die het nog niet wisten Onze „dubbeltje-per-week- actie" is slechts van tijdelijke aard en heeft een beperkt doel. Zij moet de stoot geven tot het verschaffen van middelen voor de voorbereiding van de bouw van onze nieuwe kleuterschool. Heeft U ook belang bij of be langstelling voor dit werk Steunt dan deze actie nog de resterende tijd voor een dubbel tje per week. U bouwt zo mede aan dit zo noodzakelijk object en onder de bouwfondsleden gaat deze week weer de taart van bakkerij fa. van Dillewijn, Hoofdstraat 192, gewonnen door P. D. Klut, Molenstraat 11. Het winterprogramma van de H.O.V. biedt een belangwekken de reeks van uit te voeren com posities. Naast de bekende klas sieke werken zullen o.a. het vioolconcert van Katchaturian, pianoconcert van Ravel en een aantal Nederlandse composities worden uitgevoerd. Behalve solisten van wereld reputatie zullen enige jongeren die bijzonder op de voorgrond traden, optreden. Er zal een stichting „Vrienden van de H.O.V." worden opge richt, waardoor men een aanzien lijk bedrag hoopt bijeen te krij gen. Het aantal concertbezoekers dat aan het einde van het seizoen aan het Rijk overgelegd wordt, zal doorslaggevend zijn voor het behoud van het orkest. NED. HERV. KERK. Ds. D. ter Steege, Hervormd Predikant, begint in de komende week met zijn godsdienstlessen, die alsvolgt zijn vastgesteld. SantpoorDstation in ,,De Toorts" op de Maandagavond. Van 78 uur, jongens en meisjes beneden 16 jaar; van 8-9 uur jongelui van 16 jaar en ouder; van 910 uur belijdeniscatechisatie. SantpoorFdorp in de consisto riekamer van de Hervormde Kerk op de Dinsdagavond van 78 uur, jongens en meisjes be; neden 16 jaar; van 89 uur, jon gelui van 16 jaar en ouder. Santpoort;dorp in de consisto riekamer op Woensdagavond van 89 uur belijdeniscatechisa; tie voor gehuwden en ouderen; van 910 uur belijdeniscatechi satie voor jongeren. KERKBERICHT R.K. KERK Zondag 30 Sept. H.H. Missen 7 uur, 9 uur (Hoogmis) 11 uur Te 7 uur Lof. Maandag 1 Oct. H.H. Missen 7 en 8 uur. Te half acht Lof met Octoberoefening. Te 8 uur Maria Garde groep I. Te 8 uur Gods dienstcursus voor meisjes. Dinsdag 2 October. Te 10 uur Gezongen Huwelijksmis voor "t Bruidspaar BakkerBöhm. |Te half acht Octoberlof. Te 8 uur Maria Congregatie (afd. dames). Woensdag 3 October Te 10 u. Gezongen Huwelijksmis voor 't Bruidspaar Nijssen;Westerhoven Te half 8 Octoberlof. pe 8 uur H. Familie (jongemannen). Donderdag 4 October. Te 10 uur Gezongen Huwelijksmis voor- het Bruidspaar v. d. Aarvan Muilekom. Te half acht plechtig Lof tot opening van het Veertig; urengebed met preek door de Z.Eerw. Pater J. Bonifatius, Ca; pucijn. Vrijdag 5 October. Eerste dag van het Veertigurengebed. De H.H. Missen zijn te half 7, 7 uur, kwart voor 8 (Kindermis) half 9 (Gezongen H. Mis) Te half 8 plechtig Lof met preek. Zaterdag 6 October. Tweede dag van het Veertigurengebed. De H.H. Missen zijn te half 7, 7 uur, kwart voor 8 (Kindermis), half 9 (Gezongen H. Mis). Te half 8 Broederschapslof met Oc- tobergebeden. TOGO—SPORT VEREENT 3—4. In deze wedstrijd, die op een door de regen zeer glad gewor den terrein werd gespeeld, is 't S. V. wederom gelukt op beide punten beslag te leggen. Over het algemeen waren de Sant; poorters sterker, maar de aan; vallen werden niet voldoende afgewerkt, zodat doelpunten uit bleven. Geruime tijd stond S.V.

Weekblad Huis aan Huis | 1951 | | pagina 1