SanlpotrisWeehblad aan De Velsense jengel treedt aan. „Helpt Hongerend India Van Velsens Vroede Vaderen. Bijzondere Kerkdiensten. R.K.S.V. afd. Handbal. Benoeming. Ver. voor Chr. Hat. Scfeoolonderw. Santpoort. Volksmuziekschool. Chr. Kleuterschool Santpoort-D. Speeltuinveren. Jong Santpoort'. KORFBAL. Haarlemse Orkest-Vereniging. Ned. ChrisL Vrouwenbond. Uitbreiding „De Spar" zaak. Evangelisatie Commissie Geref. Kerk. 12e JAARGANG No. 39 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CORNEGGE Telefoon 8619 HUIS VRIJDAG 5 OCTOBER 1951 HUIS Administratie en advertenties: DRUKKERIJ CORNEGGE Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 Herinnert u zich nog de honger* winter 1944 1945 en weet u nog de vreugde en ontroering van dankbaarheid aan hen, die ons te hulp kwamen met de waardevolle voedselpakketten, die ons dooi de lucht werden aangevoerd? Het betekende de redding van duizen* den onzer, die van honger dreig den te sterven. Opnieuw steigt er een kreet op van millioenen mensen, die door honger dreigen te sterven. Nu is het India, een land met een mil* lioenen bevolking, dat geteisterd wordt door mislukte oogsten, door perioden van droogten. Dit land doet een beroep op naasten liefde, op menselijkheid, aan allen die het willen horen. De landelijke Jeugdorganisaties verenigd in de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, nebben deze kreet om hulp verstaan en besloten, in samenwerking met de „Vereniging Nederland India" daadwerkelijk te helpen. Zij geeft daarvoor een groot aantal voedselbonnen uit, ter waarde van f 0.25, waarvan de op» brengst besteed wordt voor het kopen van levensmiddelen. In vele plaatsen: is daarvoor, door de gezamenlijke Jeugdorga nisaties al een grootscheepse actie gevoerd, met als resultaat, dat op 29 Augustus j.l. het eerste schip met levensmiddelen naar India is gezonden. Mogen wij in Velsen daarbij achter blijven? Integendeel, ook de Velsense Jeugdorganisaties, die allen zijn aangesloten bij de Velsense Jeugd Centrale, het overkoepelend orgaan, hebben besloten de actie tot daadwerke lijke hulp te beginnen. Zij heeft uit haar midden een actiecomité gevormd, dat tot taak heeft, zo veel mogelijk voedselbonnen te verkopen. De Velsense' Jeugd Centrale doet een beroep op de gehele be volking van Velsen, deze actie te ondersteunen en hoopt, dat een ieder zoveel mogelijk voedselbon* nen zal kopen. De Nederlandse Jeugd-Gemeen- schap heeft als motto: ,,Zo spoe* dig mogelijk een tweede schip". Zal daar ook ons aandeel bij zijn? De daad is aan u! Nadere inlichtingen en voedsel bonnen verkrijgbaar bij <fe Jeugd organisaties en het Bureau van de Ambtenaar voor Culturele Zaken Abelenstraat 1, TJmuidemOost, Telef. 5743. Steunt de „Hulpactie India". Gelden kunnen gestort worden op Giiro No. 450571, IJ. van der Put, IJmuidcn, penningmeester Velsense Jeugd Centrale, onder Motto „Hulpactie Tndia". Tegen de verwachting in had de jongste raadsvergadering een langgerekt verloop. Enerzijds kwam dit omdat van de izijdo -van de C. P. N. een 4U tal schriftelijke vragen waren bin* nengekomen, waarvan de behan* deling 5 kwartier duurde. Direct in de aanvang van de zitting werden deze aan de orde ge steld. Op zeer uitvoerige wijze besprak de heer Scheringa (C. P. N.) de „wantoestanden" bij de werkzaamheden op 'het boster- rein „Bosbeek". Hij ontkende dat aldaar door de minder valie- de arbeiders „lichte" arbeid werd verricht. Hij sprak van „schreiend onrecht en ondragelijke toe* stand". De huisvesting noemde spreker onvoldoende en hij stelde het College verantwoordelijk. De arbeiders hadden zich, na overal het hoofd te hebben ge stoten, ten einde raad tot de C. P. N. gewend en de heer Sche ringa was op 11 Sept. j.l. gaan kijken. Ook Weth. Strijbosch (KVP) had reeds enkele malen veel vroeger dan de heer Scheringa, poolshoogte genomen, maar bij hem hadden de arbeiders zich nimmer beklaagd. Hem werd, al* dus de wethouder, op overdre ven wijze de zaak voorgesteld: de werkzaamheden die worden verricht zijn in overeenstemming met de ministeriële richtlijnen. Natuurlijk 'toonde de heer Scheringa zich niet tevreden met het antwoord en hij stelde voor een commissie uit de Raad te be noemen om e.c.a. te onderzoe ken. De heer Van Leusen (PvdA) sprak zijn verwondering er over uit, dat tie heer Scheringa thans na 1 jaar nog de dikte kende van het ijs in de s'loot dat toen eerst moest worden verwijderd alvo* rens de arbeiders konden sloot- schieten. Waarom hebt u een jaar gewacht, voegde hij de heer Scheringa toe. Deze vond dat een „smerige opmerking en maakte zich be hoorlijk boos, zó dat enig tumult ontstond. De heer Hollander sprong zijn fractiegenoot bij en betoogde diat de arbeiders recht op een be* staan hadden. Toen de heer Strijbosch een ietwat ongelukkige uitdrukking bezigde, dreigde „de boot weer aan te komen", maar de wethou der trok de uitdrukking onder aanbieding van excuses in. De heer Jur Visser (AR) meen de dat men de feiten eerlijk en oprecht onder de ogen moest zien moest nagaan waar de arbeiders in eerste instantie hadden gede- deponeerd. Spreker voelde wel voor een commissie als bedoeld door de heer Scheringa, maar ogenblikkelijk rezen dc protesten en hij hoorde zich toegevoegd door de heer Van Leusen: ,,'dus u wilt een commissie instellen of we het College kunnen vertrou wen, want daar komt het op neer". Nogmaals verklaarde Weth. Strijbosch, thans met nadruk, dat hem van klachten niets bekend was en de Voorzitter bracht de door de heer Scheringa inge* diende 4 moties in stemming. Hun lot stond bij voorbaat vast: slechts de C. P. N. stemde vóór. Hierna kwam de heer Kruis man (CPN) aan het woord naar aanleiding van het feit dat hier in Velsen in het najaar militaire oefeningen zullen worden gehou den en daarvoor ook schoollo* kalen ter beschikking zullen wor den gesteld. Zeer uitvoerig via de hoof den van wijlen de heren Hitier en Mussolini over Spanje en Korea heen, hield spreker onder voorlezing van meerdere citaten een uitvoerig betoog tegen de Amerikaanse oorlogsvoorberel* ding. Zover ging het betoog van de communistische afgevaardig* dat wethouder de Boer (P. v. d. A-) opmerkte, dat de heer Kruisman nog slechts had verge ten de vredesduif mee te nemen. Dc heer Kruisman nodigde de leden van de raad uit hier in Vel sen met een Vredesoffensief te beginnen. Het viel niet te verwonderen dat hier en daar een interruptie werd geplaatst, waaraan de Hoor» zifter radicaal een einde maakte door op te merken, dat door die interrupties de heer Kruisman maar in de gelegenheid werd ge* steld „nog meer onzin uit te kramen". Toen hierna de eigenlijke agen da aan bod kwam, leek het wel of de raad eerst weer even moest „bijkomen'. Practised zonder meer gingen de blijkbaar in de diverse commissies reeds uitvoerig toe gelichte agenda*punten onder de hamer door. Als „slot" stonden op de agen* da een aantal benoemingen. Toen de le en wel de benoeming van een verificateur der «emeente*fi- nanciën aan de orde werd ge steld, ging de Raad in besloten zitting, die zeker een goed uur duurde. Na de heropening werd direct gestemd.... de stemmen staakten: 1313. Eerst bij de 2e stemming viel de beslissing. De hoofdcommies L. de Boer van de verificaticbdienst Velsen sleepte 14 stemmen in de wacht tegen 13 op de 2e candidaat van bui ten. De overige benoemingen ver* liepen meer geruisloos. De Vel* senaar G. Londonck kwam als hoofd aan de nieuw opgerichte school voor L.O. te IJmufden-O. uit de bus. De overige benoemde onder* wijskrachten komen van elders. Zij hadden geen candi'daten uit Velsen tegenover zich. Ook hier volgde de Raad voordracht en aanbeveling van B. en W. Vanaf October 1950 tot Juli 1951 werd op iedere eerste Zon dag van de maand een bijzondere kerkdienst gehouden, uitgaande van de Ned. Hervormde Gem. te jSantpoort. Deze diensten mochten zich steeds in een zeer grote belangstelling verheugen en velen zullen met instemming ver nemen dat thans weder dergelijke diensten zullen plaats vinden. De eerste dienst wordt gehouden Zondag 7 October a.s., in de Ned. Herv. Kerk, waar zal voor gaan Dr. H. van der Loos van Haarlem, met het onderwerp „De weersverwachting". Het Kapelkoor onder leiding van de heer LI. Joh. de Haas, verleent medewerking. Organist is de heer A. de Groot. Van 6.45 tot 7 uur heeft er een zangdienst plaats. De j.l. Z ondag gespeelde wed strijden zijn een groot succes ge worden. Het senioren elftal speelde op eigen terrein tegen het enigszins gevreesde Vitesse II uit Castricum. Al direct was Velsen sterk in de meerdere. Na goed samenspel was de stand met de rust 80. Het wind- voordeel bleek hieruit al zeer duidelijk. Na de rust slaagde Velsen er in nog 2 doelpunten er bij te maken en eindigde deze wedstrijd in een 100 overwin- ning. De junioren hadden een uitwed strijd tegen TYBB C. Ook zij wisten op de winstpunten beslag te leggen. De ruststand 20 werd in de tweede helft verhoogd tot 51. Onze plaatsgenoot, de heer R. H. Soer, waarnemend ge meente ontvanger te Velsen, is benoemd tot gemeente ontvanger te Winschoten. Donderdag 27 September 1.1. hield bovengenoemde vereniging haar jaarvergadering in een der schoollokalen van de School met de Bijbel. De voorzitter, de heer Markerink, opende deze bijeen komst op de gebruikelijke wijze en sprak een woord van welkom. Spreker merkte op, dat ditmaal de jaarvergadering, ook al met het oog op de financiële over zichten, moest worden uitgesteld en wekte op tot gebed in deze ernstige tijden. Hierna gaf de secretaris de heer de Jong, een overzicht van de werkzaamheden gedurende het afgelopen jaar, waarna de heer Touber, bij ont stentenis van de heer Braunius, het jaarverslag van de penning meester voorlas. De heer Verkruyssen, hoofd der school, sprak over de prettige schoolreisjes, het schoolsparen en het succes der leerlingen bij de potplantententconstelling. Voor de 2e maal werd de 2e prijs in de vorm van een medaille ge wonnen. De drie aftredende bestuursleden werden herkozen, te weten de heren, A. Markerink, D. Peere boom en C. G. Quakkelaar. Met dankgebed door ds, de Kluis werd deze vergadering gesloten. Het doel der Volksmuziekschool is goed muziekonderwijs te geven voor weinig geld door gediplo meerde krachten, niet alleen voor kinderen, doch ook voor volwassenen. Op 10 October a.s. zal een open bare les gegeven worden. In verband met het feit dat te Santpoort momenteel geen school ruimte beschikbaar is, wordt deze openbare les gegeven in de Kleuterschool, Tesselschadestraat Haarlem-N. van 8.3010 uur. Inlichtingen worden gaarne ver strekt door Mevr. Holtes, Vel- serbroekstraat 14. Doet U ook al mee met de dubbeltjes-actie Iedere week een taart (geen taartje) voor één der bouwfondsleden. Deze week de taart beschikbaar gesteld dooi de fam. Zuijderduijn, Kerkerink laan 44, voor de fam. Stekelen burg, Kerkweg 150. Wegens het vroeg invallen der duisternis is de speeltuinveren, alleen Woensdag- en Zaterdag middag geopend. De oudpapier actie gaat door en heeft reeds een aardig resultaat opgeleverd. Zij die de bouw van ons club huis financieel willen steunen of zich beschikbaar willen stellen voor het bouwen van het club huis, kunnen zich opgeven bij het bestuur. SPORT VEREENT nog steeds ongeslagen. In de wedstrijd van Zondag j.l. tegen Animo Ready hadden de Santpoorters een half uur voor het einde nog een 41 achter stand. Toen echter verhoogden zij het tempo en aangemoedigd door een schare jeugdige sup porters, wisten zij door zes goede doelpunten toch nog een 74 overwinning te behalen. De uitslagenvan de lagere twaalf tallen zijn: S.V. 3Oosthoek 4 72, Watervliet-SV adsp. 21. Zondag a.s. wordt gespeeld: SV IHaarlem I 2 uur en op Zaterdag: Onder Ons ISV 2 2.45 uur, Oosthoek aSV a adsp. 3.30 uur. Het seizoen werd geopend met een sonore verklanking van het Wilhelmus. Hierop volgde een evenwichtig programma. De 2e Symphonic van Schubert werd met de nodige lichtheid gespeeld. Hoe hachelijk een uitvoering van deze verrukkelijke muziek is, werd bevestigd door het af en toe in 't gedrang komen van de zuiverheid en gelijkheid, meer nog wat de blazers dan de strij kers betreft. De solist Stevan Bergmann vertolkte fijnzinnig het pianoconcert in c. ki. t. van Mozart, hierbij ideaal terzijde gestaan door de dirigent. Na de pauze gaf de pianist een zeer brillante maar ietwat koele uit voering van het 2e concert van Rachmaninoff. Verhey zorgde voor een gloedvolle achtergrond waarvan men gaarne meer weer klank in het spel van de solist had gehoord. Een kleurrijke en pittige weergave van Polka en Fuga uit „Shvanda" van J aromir Weinbergen besloot dit mooie programma. Met ernst en toe wijding is er gewerkt, zoals wij dat ook van Toon Verhey ge wend zijn. Haarlem en omstre ken mag zich wel zeer gelukkig prijzen in het bezit van deze eminente orkestleider. O. Folge Fonden De afd. Santpoort van de Ned. Chr. Vrouwenbond mocht onder grote belangstelling Dinsdag j.l. haar 10-jarig bestaan herdenken. De bijeenkomst had plaats in de Ned. Herv. Kapel waar o.a. mej. Krabbé, secretaresse van het Gewest en Mevr. Gorter, propa gandiste van het hoofdbestuur, het woord voerde. Vele afge vaardigde van omliggende afde lingen brachten gelukwensen over. Tot slot werd het leken spel „Het eiland van het geluk" opgevoerd. Woensdag j.l. had de opening plaats van het nieuwe naar de eisen des tijds ingerichte Levens- middelenbedrijf van de fa. Maar schalk aan de Hagelingerweg. Deze reeds jaren gevestigde zaak heeft, door het aangren zende woonhuis tot winkel te laten veranderen, een bedrijf ge kregen dat de cliëntele bij hun inkopen een goed overzicht geeft van de vele artikelen welke ver krijgbaar zijn. Een bezoek aan deze „Spar"zaak, waarvan de verbouwing door bouwbelemme- ringen aan de buitenzijde niet niet zo opvalt, is toch zeker de moeite waard. Het grote aantal bloemstukken dat de firma bij de opening mocht ontvangen, gaf een feeste lijk aanzien. Wij willen nog even de aan dacht vestigen op de Zondags school die iedere Zondagmorgen van half 12 tot half 1 gehouden wordt in de Brederode (Finse) School tegenover het station. Kinderen van 613 jaar zijn steeds welkom. De ouders wor den verzocht hun kinderen regel matig de Zondagsschool te laten bezoeken. In hartelijke dank mocht ds. de Kluis, van de dameskrans van het Rusthuis „Maranatha" een gift van f 10.ontvangen,

Weekblad Huis aan Huis | 1951 | | pagina 1