'n Kei van een Opruiming I Natuurlijk bij „NEDERLAND 89 ct cocos 3.90 Doe Uw voordeel in onze Balans-Opraiming Restanten uit alle afdelingen tegen belachelijk lage prijzen Steeds nieuwe koopjes Op alle andere artikelen lOpCt. korting ff ^Predikbeurten IZBÏMfiSDMST ARISEN 'J E.S.T.O. J- gr. WEEKRECLÜME Gebr. HOP Vanille Sprits I. P. RIJPER L1.IT Wij houden deze Opruiming kort maar krachtig Alle restanten moeten er uit! Gereformeerde Kerk. Geref Kerk (Art. 31 K.O.) 10.30 en 3 uurds. N. Bruin Doopsgezinde Gemeente Lutherse Gemeente Vrijzinnig Hervormden Ned. Herv. Kerk en Kapel. TAXI Het voordeligste adres TAXI Gevonden Voorwerpen HERENSOKKEN WASHANDJES prima Badstof Q Q 6 stuks Halflinnen THEEDOEKEN7 Q 98—89— 1 J JABOTTAPIJT 100 c.m. breed per meter 5.95 95 DEURMATJES 1.58 1.39 CHINAMATTEN HEREN SPORT- PANTALONS kwaliteit Ribconfort Fijnste I 1 Q kwaliteit X X V Blauwe linnen KEUKENDOEKEN Potdoeken 69 ct 98 Behangsel Papieren per 10 rollen 4.50, 3.50, 2.90, 1.90 Kinderledikantjes Slaapkamerkleedjes Moltondekens Vitrages Gordijnstoffen Koopjes Koopjes Koopjes Koopjes Koopjes SANTPOORT R.K. KERK. Zondag 11 Januari. Feest van het H. Huisgezin. De H.H. Missen zijn te 6.45, 8 uur (Jeugdmis), 9.15 (Hoogmis), 11 uur. Te 7 uur plechtig Lof met preek Maandag 12 Januari, de half acht Maria Garde (gr. II). Dinsdag 13 Januari. Te half acht Maria Congregatie (afd. I jonge vr.). Woensdag 14 Januari. Te half acht H. Familie (jonge mannen) Donderdag 15 Januari. Te 10 uur Gezongen Huwelijksmis voor het Bruidspaar Jasperse-Schlaut mann. Vrijdag 16 Januari. Te half 8 Lof. Zaterdag 17 Januari. Te half 8 Broederschapslof. ZONDAG A.S. 9.30 uur ds. M. W. J. C. de Kluis 5 uurdezelfde Helmstraat, IJmuiden half 11, ds. W. Veen, IJmuiden Koffiekamer Westerveld 10.15 uur ds. J. Simon Velsen-lJ mui den-Oost Abeelenstraat 1 Dorpskerk dhr. W. F. v. d. Staat, Vicaris De Toorts, 9uur ds. D. Visser, Zaandam Ned. Herv. Kapel, 7 uur: ds. D. ter Steege De Zondagsregeling der artsen vermeldt voor Zondag a.s. M. M. C. Trooster Wyn. Daniëlslaan 14, tel. 8410 ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. De Santpoortse Apotheek Bloemendaalsestraatweg 145 Santpoort Tel. 8249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341 Overveen Telef. 16760-K 2500 Speciaal ingericht voor Trouwrijden Met verwarmde Wagens Dag èn Nacht bereikbaar TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Suriname straat 4 INGEZONDEN. (buiten verantwoording der red.) OOK EEN BRIEF UIT ZUID-AFRIKA! Toen ik in „Huis aan Huis" las 't buiten verantwoording der re dactie geplaatste artikel over Z. Afrika, heb ik die krant naar 'n vriend van mij in Zuid-Afrika, wiens huidskleur donker is, ge stuurd. Ik heb met Kerstmis on derstaande brief als antwoord op het geplaatste artikel ontvangen. KAAPSTAD, 17-12-'52. Dit was med verrassing, dat ik bericht uit Afrika lesen, welke bij een Hollandse vrouw geschrij- ven is, wat een jaar in Zuid- Afrika zitten. Hoe kunnen zij over zo iets vertellen, iets wat veel dieper gaat, dat zij dit ooit vertellen kan. I ben een Zuid- Afrikaan, hier in Z.-Afrika ge boren, 25 jaar geleden. Zo denk ik, dat ik wel de Mevrouw med de Herrenvolk-idees kunnen ant woorden. Hun won avondjes voor Afri kaners organiseren, daar dit heb ben zij niet nodig. Wat zij wei nodig hebben, is de kans om te leven, te iesen, te schrijven en ook om vakken te leren. Denk u niet, mevrouw, dat 'n zwarten ook wel net zo goed als u man zijn hande kunnen ge bruiken. U moet ook niet de punt verlies, dat dit de zwarte mensen is, wat al de vuil en zwaar werk hier in Afrika moe ten doen. Haast voor geen loon. U man verdient toch ook een goeden loon? Dat al de koste van de zwarte mensen, de oor spronkelijke inwoners van Afri ka, mevr. M Zo, mevrouw, u wonen in een mooie huis. Maar wat van de ne gers zeggen in de haveloze hut ten. Als u hun hutten beschou wen, kan u zeker ook gauw zeg gen: de primitieve negers. Maar ja, primitieven moeten zij blijven, zodat u soort altijd baas kunnen spelen en als een dame leven kunnen hebben in Z. Afrika. Dat had u zeker nooit in Holland, waar alle mensen demo cratie zijn. Afrikaners zijn jaloers en lui, mevrouw, als zij al het vuilste werk moeten doen. Of wou u soms zeggen, dat u man dit doen? En over de jaloersheid, als dit zo zijn zou zo u zeggen, dan hebt u soort dit wel gebracht. U kun nen toch dit beter hebben dan de zwarten voor de vrijheid van der land zijn. Als u kind een blanke is, mag ie wel een vak leren, maar de zwarte niet. En zo kan ik noch verder door gaan. En vergeet ook niet, mevrouw, dat u net zo goed jaloers-mensen tussen u soort en ras bevinden. Maar kan haar eigen niet voor stellen om naast een zwarte in een bus of trein te zitten. Maar mevrouw heeft wel een zwarte meid om haar huiswerk te doen en ook haar wasch. Dan hebben mevrouw geen erg in de huids kleur. Dit is goed, dat daar heel veel Hollanders in Z.-Afrika zijn, de- mocrate-Hollanders. Hun weten wel van tijdens de bezetting' der regime van Hitier wat rassen discriminatie betekent en kunnen hun eigen niet toepassen aan wat in Afrika vandaag plaats vinden, i Dit zijn echte Hollanders, me vrouw. Misschien had u na u sin onder Llitier. Maar een echt-Hollander seker niet. En zij weten, dat de zwarte net zo goed deel namen aan de strijd in aik: legers van de wereld. Net zo goed in de Z. Afrikaanse leger, welke gevoch ten heeft in Noord-Afrika en Italië. Voor één ding: de vrijheid van alle mensen. Tenslotte zal ik seggen, dat als u weer bericht uit Afrika sturen, vergeet dan niet aan de vrije vol- ke te schrijven over de recept van Hitier, wat vandaag plaats vindt in u nieuwe Vaderland, waar u dit zo goed maakt. An ders kunnen ik u niks beter be schouwen dan als een facist! EEN AFRIKANER. Deze brief meende ik de le zers van „Huis aan Huis" te moe ten aanbieden, om hen een ob jectieve kijk te doen verkrijgen over Zuid-Afrika. O Als commentaar op boven staande brief, diene het volgen de: Uit het schrijven blijkt niet duidelijk tot welk volksdeel de briefschrijver „wiens huidkleur donker is", behoort. Dit is jammer, want mocht deze schrijver, die blijkbaar zonder dat daartoe aanleiding bestaat, zo in zijn wiek geschoten blijkt over en kele gedeelten in de gepubliceer de brief d.d. 24-10-'52 behoren tot de naturellen (dus de oorspronke lijke bewoners van Zuid-Afrika.) dan kunnen wij niet anders dan met vreugde constateren dat zijn peil van ontwikkeling dusdanig is, dat hij ook voor ons Nederlan ders begrijpelijk en verstaanbaar Z.-Afr. schrijft, waaruit we dan als punt één concluderen, dat er een mogelijkheid is ook voor de naturellen het Z.-Afr. te leren, te lezen èn te schrijven. Echter geloven wij meer, dat de briefschrijver NIET behoort tot de naturellen en dus een „Afrika ner" is, waartoe wij en dit dui delijksheid shalve o.a. ook de ons Nederlanders meer bekende „boeren" rekenen. Indien dit juist is, zo moeten wij onze spijt uitdrukken, dat het door hem gewraakte artikel ge heel verkeerd is geïnterpreteerd. Hij verwart n.l. hetgeen werd gezegd en geschreven in de brief van 24-10-'52 over de Zuid-Afri kaner èn over de naturellen, t.w. de oorspronkelijke bewoners. Daardoor verliest zijn brief zijn gehele waarde en kunnen wij het gevoel niet onderdrukken dat hier andere factoren willicht poli tieke een hartig woordje mee spreken. Toch wil ik „trachten", want waar de brief zo slecht gelezen en begrepen werd moet het bij een „trachten" blijven, enkele door hem gewraakte punten te weer leggen. Als hij schrijft: „Hun wou avondjes voor Afrikaners organi seren daar, hebben zij niet nodig" dan doelt de briefschrijver onge twijfeld op de naturellen. Helaas moet ik bekennen, dat er voor het organiseren van „avondjes" voor naturellen (de zwarten) geen sprake kan zijn. Was 't al maar zo ver! Er wordt hier gedoeld op de „Afrikaner" (de NIET zwarte) dus de mensen die school hebben gegaan, een vak leerden en dus in ontwikke ling gelijk aan de immigranten zouden kunnen zijn indien zij („althans voor zover wij kunnen beoordelen ter plaatse waar ónze briefschrijfster verblijft) hun vrije tijd gebruikten met lezen etc. tot verdere algemene ontwikkeling. Helaas wordt in bovenstaand schrijven op een merkwaardige wijze doorheen gehaspeld hetgeen gezegd wordt van de naturellen (de zwarten) en de Afrikaners (de NIET zwarten). Nu is het mogelijk zin voor zin dit schrijven te dementeren, doch dit laat de plaatsruimte niet toe. Voor alles echter: de „dame van het Herrenvolkzoals u haar he laas op een wel heel vreemde en weinig gebruikelijke wijze zoals de goede toon dit eist, aanduidt, heeft zich nimmer minachtend over haar zwarte mendemensen uitgelaten. Integendeel! U verlangt het bewijs? Niet alleen is deze „da me" mij persoonlijk heel goed be kend en weet ik hoe haar opvat tingen dienaangaande zijn, haar zin in de gewraakte brief luiden de: „Het zou niet mogelijk zijn, dat de witmens en de naturel met elkander om zouden gaan" spreekt voor de aandachtige lezer boekdelen. Immers duidt dit vol komen aan, dat zij het met deze mening lang niet eens is. Het door haar geschrevene: „Stel je eens voor, dat ze in dezelfde spoorcoupé of bus zaten", is wel van een dusdanige scherpte over het waandenkbeeld dat dit NIET mogelijk zou zijn, dat alle voor standers van de apartheids-poli tiek er het sarcastische verwijt duidelijk in proeven. Allen behal ve helaas de briefschrijver, die wij dit voor ditmaal niet kwalijk nemen, ofschoon wij wèl verlan gen dat er voortaan duidelijk en goed gelezen wordt teneinde in de toekomst dergelijke verkeerde be grippen te voorkomen. Tenslotte nog dit: rassen-dis criminatie is uit den boze, of dit nu geschiedt onder het Hitier- regime, onder een democratisch bewind, onder leiding van kame raad Stalin of in Z.-Afr., bet is en blijft verkeerd en de mens on waardig. In dit opzicht zal ieder welden kend mens het er van harte mee eens zijn, dat vrijheid-blijheid is en elke van overheidswege opge legde dwang van welke zijde die ook komt, deze vrijheid zo in- haerent aan de mens, schaadt en de ontwikkeling remt, ook in Z. Afrika! B. v. H. (Hierbij sluiten wij deze inzen dingen). Red. IJSCLUB „SANTPOORT". Dinsdagmiddag j.l. is onze Ijs baan opengesteld. Aanvankelijk met wat tegenzin. Het is niet ge wenst een ijsbaan te vlug open te stellen ter voorkoming van de na righeid die naderhand daaruit voortvloeit: stuk rijden, barsten en scheuren in de betrekkelijk niet al te dikke ijskorst. Dank zij de activiteit en goed inzicht van de heren LIeystee, v. d. Heide en Vonk, kon toegestaan worden dat de baan 's middags door de jeugd bereden kon wor den. 's Avonds was het voor 't be stuur, voor zover aanwezig, een genot, een flink aantal schaats liefhebbers op de verlichte baan te zien zwieren! Vandaag waren nog wel enkele gebreken aanwezig die in de loop der week wel verholpen zullen worden. O.m. de verlichting bij de ingang en fietsenstalling. De baan is open van 's middags half twee tot half zes en 's avonds van half acht tot half elf. Voor de goede orde is het ge wenst dat na rt sluitingsuur de baan ontruimd wordt. Zij die nog niet in bezit zijn van toegangskaarten kunnen deze behalve bij de reeds aangekondig de adressen, bij de ingangscon trole aan beide zijden van de baan bekomen. Het bestuur wenst de schaats liefhebbers een prettige ijspret toe. Vi. V Koelhuisboter 250 gr. 1.25 Verse Eieren 5 drietjes 92 ct Pekelvlees 100 gr. 44 ct Kinbaksham 150 gr. van 59 nu 54 ct Gek. Worst 150 gr. 42 ct Zuiver Rundvet 250 ge. 43 ct Edammer kaas belegen 100 gr. 30 - 32 ct Belegen volvette Goudse 100 gr. 32, 34, 35, 36 ct Kantkoek 500 gr. 40 ct HOOFDSTRAAT 187 7 WEEKRECLAME 63 cent per 250 gram Amandelkoekjes 45 ct per 100 gr. lste kwal. Cake 35 ct per 100 gr. Fijn Krentenbrood p. stuk f 1.10 Luxe Bakkerij Hagelingexweg 39 Tel. 8523 Uw schaatsen vakkundig SLIJPEN OP NATTE STEEN volgens Fries systeem H. KNOL, Hagelingerweg 5 „DE FRIESE VAKMAN" Telefoon 8938 Kinderfluit, closetborstels, grijze hond (reu), ceintuur, diverse wanten eu handschoenen, sjalen, plaatv, erk voor kachelpijp, zak doek, koperen lipssleutel, autoped

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 2