MpooiisWeeMfcd 1 Si wï én I Km ei ~J c™ Een stukje oude geschiedenis Tentoonstelling Groot Santpoort" VRIJDAG 16 JANUARI 1953 14e JAARGANG No. 3 Haarl. Orkest Veren. Kerkbericht R.K. Kerk Santpoort "ÜSSÊ1 Administratie en advertenties HUISaan HUIS _thhi_ Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CORNEGGE Telefoon Ö619 G. VOET Geruime tijd geleden schreven wij over de buitenplaats Water land. die al in 1300 bestond. Het slot te Velsen werd in 1296 na de moord op Graaf Kloris V verwoest Zo melden oude schrijvers en ze ker is er lange tijd een ruïne van het Huis te Veisen geweest. Het latere gebouw, dat Huis te Vel- st a werd genoemd en dat in de laatste wereldoorlog werd afge broken, was gebouwd door de Am sterdamse schepen mr. Jan Huift en in Zegenpralent Keiinemer- land wordt meegedeeld, dat drie zijmuren van de oude burcht in liet huis werden ingesloten. liet slot te Velsen werd in 1290 door Kloris V geschonken aan zijn gunsteling Nieolaas van Persijn, Heer van Waterland. Hieruit blijkt, dat Gerard van Velsen weinig' te zeggen had over het slot te Velsen, dat door zijn voorvade ren gebouwd was. Toch was hij toen de gunsteling van Hollands Graaf, immers was hij z n geheim schrijver (secretaris). Gerard van Velsen woonde echter op het slot Kronenburg bij Montioort. Vermoedelijk heeft Nieolaas van Persijn wiens slot Zwanenburg bij Monnikendam vernield en verbrand werd, Huize Waterland gebouwd. Zijn zoon Jan of Jo hannes van Persijn. wordt Heer van Waterland genoemd, wat fei- t el ij k een eretitel was, want Klo ris V had ook Persijn overwonnen Het is ook mogelijk dat Nieolaas van Persijn 't slot te Velsen ge kregen heeft met instemming van Gerard van Velsen. daar zij zwa gers waren, immers was van Per sijn met een zuster van Gerard van Velsen getrouwd. Toch ach ten wij dit niet waarschijnlijk, omdat in het conflict tussen Flo- ris V en Gerard van Velsen Ni eolaas van Persijn niet de zijde van zijn zwager, maar die van de graaf koos. Daarom was hij bij vele edelen niet gezien. Johannes van Persijn stichtte een vicarie in de kerk te Velsen' en bestemde voor de inkomsten daarvan de vruchten en renten van enige landerijen. In 1358 gaf de bisschop van Utrecht. Johannes van Arkel. aan Willem van We- senmale en Catharina van Velsen. heer en vrouwe van Waterland, toestemming om de renten en vruchten voor het vicarie op an dere. landerijen over te brengen. Hieruit zien wij. dat er geen mannelijke afstammelingen van fan Persiin waren, want Catha rina van Velsen was een dochter van deze. Hoewel Kloris V de heer van Waterland aan zich onder wierp en hem toen tot zijn gun steling maakte, blijkt toch dat aan Een afwisselend programma bood het vijfde Vrijdagavond- concert, dat voor een matig be zette zaal gegeven werd. Marinus Adam opende het pro gramma met een correcte uitvoe ring van de Sinfoniëtta voor ka- merbezetting' van Hugo Godron. In dit amusante miniatuurwerk ie, dat 6 deeltjes bevat, hoort men i'ranse invloeden. Het slot „Rumba", is niet van trivialiteit vrij te pleiten. De Mexicaanse tenor Carlos Puig is in het bezit van een prachtige na tuurstem. De koptonen zijn soms iets gevoileerd; hier staat echter een zo grote rijkdom aan klank schakering tegenover, dat het enorme enthousiasme van het pu bliek na de charmante, fijnzinnig gezongen Mexicaanse liederen van Silvestre Revueltas volkomen verdiend was. de Persijn s enige uiterlijke teke nen van macht waren gelaten. In 1355 toch verkreeg' Monnikendam van graaf Willem V stadsrechten maar in de oorkonde staat, dat de Vrouwe van Waterland met de graaf de handvesten bezegelen moest. Ofschoon de Monniken dammers in 1556 al vrijheden en poortrechters verkreeg, duur de het tot 1371, op heilige Kruis- avoud, dat het handvest van Her tog Willem V door Willem, Heer van Wesemale en Waterland en Catharina van Velsen, dochter van Jan van Persijn van Velsen, werd goedgekeurd. De naam van Velsen hebben de Persijn's zich zelf toegeëigend of wellicht heeft Floris V dat aan Nieolaas van Persijn vergund. Maar in 1325 leefde er nog een dochter van Ger ard van Velsen, Clarissien, die in armelijke omstandigheden ver keerde en die in genoemd jaar op verzoek van een dochter van Bre- derode een jaargeld krijgt. Wij hebben vroeger geschreven dat de echtgenoot van Catharina van Persijn, Willem van Wese male, vermoedelijk van Vlaamse afkomst was. Uit een genealogie van het geslacht van Nispen blijkt dat omstreeks 1300 leefde Arnout van Wesemale, gezegd van Quabeke, Ridder, Heer van Bergen op Zoom. Deze was ge trouwd met een dochter van de Graaf van Loon, behorende tot de bekendste adel van die tijd. Het was een graaf van Loon. die tij dens de Hoekse en Kabeljauwse twisten het kasteel Brederode verwoestte. Een dochter van Heer Arnout van Wesemale, Machteld, trouw de met Albrecht van Nispen, die een zoon was van Gerrit van Voorne. burggraaf van Zeeland en Hadewij van Borsselen. Men ziet dat het hier zeer oude en levende edelen zijn, want de van Voorne's werden tot de belangrijkste en machtigste adel van Holland en Zeeland gerekend in de middel eeuwen en Erank van Borsselen was later de echtgenoot van Gra vin Jacoba van Beyeren en stad houder van Holland en Zeeland. Zo heeft de buitenplaats Water land wel een historische naam. Wat zal er straks van worden. Zal het de weg van de tientallen andere gesloopte kastelen en bui tenplaatsen volgen? Beeckesteijn is zo vervallen, dat het niet be houden kan worden. En straks komt de ingang van de tunnel onder 't Noordzeekanaal dicht hij Waterland en zullen de electri- sche treinen daar onder de grond daveren. Na de pauze zong Puig zeer expressief een bijzonder mooie aria uit de opera „Siiégourotch- ka van Rimsky-Korsakoff, waar na het publiek htm niet liet gaan vóór hij een toegift, een fantas tisch virtuoos gezongen Indiaans visseisliecl ten gehore bracht. Een uitnemende uitvoering van liet in 1935 geschreven „Largo en Allegro van Badings, waarvan 't Largo beter is geslaagd dan het Alle gro, waarin nog niet het raf finement van later werk te vin den is, werd koelt jes door het pu bliek ontvangen. „Tableaux d' une Exposition" van Moussorgsky, dat men kent in de brillante orkestratie van Ravel, werd thans ook in de bewerking van de dirigent Adam uitgevoerd. De doffe in strumentatie. waarin het gevoel voor kleur afwezig was, kwam 't werk niet ten goede. O. FOLGE FONDEN. CONCERT S A NTPOORTSE KOREN. Gezien het grote succes van t concert van verleden jaar, heb ben de besturen der gezamenlij ke Sautpoortse koren gemeend ook dit jaar wederom zo 11 concert tc moeten g'even. Vrijdag 13 Eebr. 1955 zal in de zaal van de heer Böhm tc Sant poort een concert worden gege ven door de Sautpoortse koren. Niet alleen liet concert maar ook de prettige kameraadschappelijke samenwerking der plaatselijke koren w as een succes. Het doel. het bevorderen der koorzang' hier ter plaatse is nog niet volledig bereikt. Zangeres sen en zangers te Santpoort, hier is nu eens een mooie gelegenheid om eens te horen wat er op het gebied van koorzang in Sant poort is bereikt. Toont uw be langstelling niet alleen door het concert te bezoeken, maar door lid te worden van een der Saut poortse koren. Tn de eerste plaats moeten de jongeren meer belang stelling tonen voor de koorzang. Aan liet concert op Vrijdag 13 Febr. nemen deel: Het Ned. ITorv. Kapelkoor, diri gent Joh. de Haas. Kennemer Meisjes- en Vrouwen koor. dirigent Annie Schoen. De Arb. Zangver. „De Stem des Volks", dirigent H. Aaftink. R.K. Gemengd Koor „Da Pacem" dirigent Lou Pervoort. Geref. Evangelisatie Zangkoor. dirigent P. D. Klut. Santpoort's Gem. Zangkoor ..Vox Humana dirigent Henk Arisz. Door een samengestelde com missie, los van de bestaande plaatselijke verenigingen is op 1011 Januari in het Café „Zo- merlust te Santpoort een post el u iven-tentoonstelling gehouden. De inzendingen hebben verre de verwachtingen van de commis sie overtroffen. In het gelieel wer den door 58 liefhebbers 247 dui ven ingezonden. De keuring is verricht door de lucr Saarloos uit Den Haag, die van Vrijdagmorgen tot laat in de namiddag zijn handen er vol aan hack Maar niet tegenstaande het grote aantal, alle lof voor zijn eminente wijze van keuren, met zijn vele toelichtingen, om welke reden hij het aantal punten gaf. Van een der ingezetenen van Santpoort ontving de commissie een prachtige grote wisselbeker voor deze en nog te houden vol gende tentoonstellingen. Deze beker is heden gewonnen door de heer J. A. Anclriesma voor het hoogste aantal behaalde punten, voor een oude doffer en duivin en een jonge doffer en duivin. De prijs als schoonste vogel van die tentoonstelling werd gewonnen door W. Dekkers die tevens de schoonste oude doffer had. De schoonste oude duivin is 't eigendom van de lieer J. A. An- driesma te Santpoort. De schoonste jonge doffer van de heer J. J. Lansdorp te Bloe- mendaal, terwijl de schoonste jonge duivin A. Hols toebehoorde. In het geheel bestond deze ten toonstelling uit 22 klassen, waar van 1 voor attractie een dames klasse. Hiervoor mocht elke inzen der er één in plaatsen voor zijn vrouw of verloofde. Hier viel de eerste prijs aan J. Hoogzaad. Over het geheel geno men was er een pracht collectie vogels aanwezig. De commissie spreekt hier dan ook zijn volle tevredenheid uit over deze geslaagde tentoonstel ling. Ook het bezoek was boven ver- 1 IET COMMISSARIAAT VOOR DE EMIGRATIE DEELT MEDE: Den Haag, 6 Januari. Met ingang van heden is de scholing op de Rijkswerkplaatsen voor Vakontwikkeling mede openge steld voor adspir&nt-emigranten. Daarbij wordt prioriteit verleend voor de beroepen timmerman, metselaar, schilder, machine-bank werker en electromonteur. De cursisten, voorzover zij naar En gels sprekende landen willen emi greren, zullen bovendien En gelse vaktermen en maatvoering leren. De openstelling van de Rijks werkplaatsen geldt voor adspi- rant-emig'ranten, los van de vraag of hun emigratie al dan niet met overheidssubsidie plaatsvindt. Slechts moet met enige zeker heid kunnen worden aangenomen dat zij binnen afzienbare tijd zul len emigreren. Aan de scholing die naaf de bestaande program ma's geschiedt, dient het gebrui kelijke psychotechnische onder zoek vooraf te gaan. Inlichtingen over deze scholing die uiteraard voor velen een ver ruiming betekent van de mogelijk beid tot emigreren, zijn verkrijg baar bij de emigratie-sanmeldings kantoren van overheid (Geweste lijke Arbeidsbureaux) en particu liere organisaties. TELEFONEREN MET BELGISCHE CONGO. Het telefoonnet Conquilhat- ville in Belgische-Congo is thans vanuit Nederland bereikbaar. wachting. Tevens langs deze weg nog on ze hartelijke dank aan allen die hebben medegewerkt tot het sla gen van de tentoonstelling. Ook een bijzondere dank aan allen, waaronder vele winkeliers en sportverenigingen die een ere prijs beschikbaar hebben gesteld. Ook de heer Böhm van „Zo- merlust" onze niet in ivoorden te brengen dank voor de spontane en sportieve hulp van hem on dervonden. DE COMMISSIE. POSTCHÈQUE- EN GIRODIENST. Met ingang van 1 Februari a.s. wordt het recht voor overschrij vingen van de ene postrekening op de andere krachtens doorlo pende machtiging aan de Direc teur van de Postcheque- en Giro dienst verhoogd van 3 tot 5 ct. voor elke overschrijving. De oorzaak hiervan is een ster ke stijging van de kosten gepaard gaande met een aanzienlijke uit breiding' van het aantal verleende machtigingen gedurende de laat ste jaren. Internationale Bidweek. Zondag 18 Jan. H.H. Missen 6.45 8 uur (Jeugdmis), 9.15 Hoogmis, 11 uur. Te 7 uur Lof. Maandag te half 8 Maria Garde (I). Dinsdag te 8 uur Maria Con gregatie (dames). Woensdag te 7 uur maandelijk se gezongen Requiem. Donderdag te 8 uur H. Familie (Heren). Vrijdag te half 8 Lof. Zaterdag te half 8 Broed er- schapslof. DE MOLEN VAN HUYBENS. Verloting op het Concert van cle Mariniers Kapel te Haarlem Op 12 December j.l. vond de bekendmaking plaats van het aantal lucifershoutjes waarmede zijn molen was gebouwd. Het juiste aantal bedroeg' 17850. Geen van allen die hebben meegeraden heeft het juiste aan tal genoemd, waardoor de prij zen in volgorde van de opgege ven aantallen en d.m.v. van loting werden bepaald. De prijzen zullen aan de onder volgende winnaars worden toege zonden. Uitslag trekking was als volgt: le prijs Mevr. Lips 17.850, Huls horststraat 50, Den Haag. 2e prijs Marn. 5 Z M C. Slaats 17862, Texel. 3e prijs Me^r. LouwerWar ren J7875. Vredénoordkade 18 c. Rotterdam. 4e prijs B. J. Hoclde 17879, Pki- iietenplein 1, Haarlem. 5c prijs Mevr. M. M. we Bruin 17884. Zuideras 85, Rotterdam. 6e prijs Mevr. Donkervliet J7889 Keizerstraat 90. Den Plelder 7e prijs Mevr. BakkerDal 17896 Brederodeweg 44 Santpoort 8e prijs Mevr. Ravenstein 17785 Ëromostraat 55 Haarlem. 9e prijs Mevr. de Bunje 17750 Binnenhaven 26 Den Helder. 10e prijs F. Wendel 17750 Hui genstraat 4 Den Helder. 11e prijs Mevr. de Boer (7750 Gravenstraat 50 Den Helder. Aan allen die hebben mede geraden en in het bijzonder de molenbouwer Maj. Zvpl. K. Huy- bens, benevens de medewerkers en instanties die het mogelijk maakten het aantal lucifers der molen door zoveel mensen te laten raden, zeggen wij hierbij harte lijk dank. Door het beschikbaar stellen van de molen als raadobject en het raden zelve, werd ruim f 500 aan onsMarine-Sanatorium Fonds afgedragen. Hartelijk dank. Mevr. v. d. TagtBakker Correspondente Marine- i Sanatorium Fonds voor Haar lem en Omgeving', Jan Gijzenkade 215, Haarlem BESTRIJDING VAN DE BASTA ARDSATT JNVLINDER. Tot de regelmatig terugkeren de plagen in loofbomen en boom gaarden in bepaalde delen van ons land, behoren de rupsen van de bastaardsatijnvlinder. Deze rupsen zijn verenigd in z.g.n. rupsennesten, die zich kunnen be vinden in laanbomen, heg'gen. houtwallen, duindoorns en ook in boomgaarden. Zij komen thans in belangrijke aantallen voor in enkele zuidelijke delen van Lim burg en Noord-Brabant en in de gehele duinstreek. Elders in 't land is de plaag vrijwel onbekend De rupsen kunnen grote scha de veroorzaken aan de bomen, die soms geheel worden kaalgevreten De rondzwevende brandharen van rupsen veroorzaken bij ge voelige mensen sterk jeukende huidaandoeningen, terwijl zij soms de oorzaak kunnen zijn van oogontstekingen. In boomgaarden kunnen de jonge rupsen in het vroege voor jaar de bloemknoppen binnen dringen en deze uitvreten. Ook omspinnen zij de knoppen, zodat uitlopend blad en bloemen tenge volge van het hen omgevende taaie spinsel kunnen worden mis vormd en bovendien worden aan gevreten. De aandacht van alle belang hebbenden. onder andere van fruittelers en van de gemeente diensten en andere bestuurs lichamen, die de zorg voor weg- beplantingen dragen, wordt er daarom op gevestigd, dat door het uitknippen en verbranden van de winternesten veel hinder en schade kan worden voorko- Vervolg op pag. 2

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 1