lad I K E. Rondom onze oude Zak-Agenda. Concert Santpoortse Koren. De kunst om te leven. De kracht van het leven. R.K. Kerk Santpoort. Culturele Agenda. 4e JAARGANG No. 5 Met intense spanning heeft eel Je vrije wereld de verkie- ingscampagne in Amerika ge~ olgt. In thans kunnen wij dan D wight Eisenhower als de nieuwe Pre- Ident begroeten, de man op wie ïans de ogen van millioenen tensen ook van ver over de gren en zijn gericht In een tijd van angstaau jagen- e spanningen betrad een een- oudig mens de trappen van 't apitool, er van doordrongen dat iet het afleggen van zijn ambts- ecl op de Grondwet, een bijna ovenmenselijke taak op zijn •houders kwam te rusten. Een taak zo groot, zo veelom- attend, omdat de draagkracht iervan de gehele vrije mensheid etreft. Van een ding kunnen wij ver- ekerd zijn, namelijk i,dat het >t voor deze mensheid hem na an het hart ligt Niet alleen voor het Amerl- aanse volk, maar ook reikende )t ver over de grenzen. Hij kent ze die volkeren, want ij heeft ze leren kennen in hun ameloze ellende en ondergang, )en hij als veldheer met zijn be- rijdiugslegers de ketenen van •rreur en dwang kwam verbre- en. Hij de eenvoudige boerenzoon an afkomst was tot in zijn ziel egrepen bij het aanschouwen an al het leed in de tot dan toe ezette gebieden. Het ontsluiten van de concen- ■atiekampen met hun diep droe- e inventaris aan menselijke Takstukken, deed zijn hart open aan voor diezelfde mensheid, m hen nimmer meer los te laten. Zwaar hebben zijn verantwoor- elijkheden hem soms gedrukt bij et nemen van beslissingen, die uizende levens in de waagschaal onden betekenen. Alleen moest hij zijn beslissin- en nemen om over te gaan tot m nieuwe bevrijdingsin zet, maar ij slaagde erin met Godshulp, de artsvijanden van de mensheid te rerwinnen. :.En IKE straalde van geluk dat het had mogen zijn die zijn gers tot de overwinning had •ogen brengen. Hierna volgden zijn triomftoch- n door landen en steden, die in ijn persoon, de duizende offers ie zijn Vaderland bracht, eer- en en herdachten. En uit zijn woorden zowel als i' zijn blikken was het niet mis Verstaan, dat zijn dank, voor fhij had mogen bereiken, min- ens zo groot was als de onze. Grote bewondering uitte hij ver die volkeren, die trots hun eknechtheid de strijd hadden oortgezet, hetzij in de Leders der erbonden Volkeren, als hen die het verzet hadden gestaan. Toen nadien onze geliefde Ko- ingin Haar bezoek bracht aan et bevriende Amerika is geble- en hoe hecht en sterk deze ban en waren. In Haar bede van hart tot hart »t het Amerikaanse Volk werd eze boodschap niet misverstaan, ok al betekende onze hulp maar sn druppel in de emmer van al et leed en de noden die nog ge- migd moesten worden. Toch bleef deze druppel toe- ezegde hulp en bijstand schit- ;ren als een diamant in de har- ;n van het Amerikaanse volk, mdat hieruit sprak, hoe 'n klein olk groot kan zijn. Het machtige Amerikaanse volk erde Haar persoon en ons Volk deze woorden, omdat hieruit e liefde sprak tot de mensheid het algemeen, de vrijheidsliefde waarvan ook het Amerikaanse rolk zo diep doordrongen is. En zo moeten wij ook het din- en naar de Presidentszetel zien an IKE. Het was zijn hunkering om anaf deze plaats in de gelegen heid te blijven de strijd voor vrijheid en recht te blijven voort zetten. De ruïnes van de geschonden landen en de aanblikken van een lijdende mensheid hadden hem niet meer losgelaten. En bij het uitspreken van het gebed tijdens de beëdiging, zal dit alles hem weer voor ogen hebben gestaan, hetgeen hem ingaf zijn boodschap aan het Amerikaanse Volk, over hun hoofden heen, te vens te richten tot heel de vrije Wereld. Er is reden voor het Nederlandse Volk ons met het Amerikaanse te verheugen. C. SPOOR, Velsen, Hoofdstraat 17, Santpoort-cl. Tel. K 2560 - 8951. De moderne mens kan niet meet buiten een zak-agenda. Bezoek 'n vergadering waar de afspraak voor een volgende bijeenkomst wordt gemaakt. Dadelijk komen die boekjes op de proppen om de afspraak vast te leggen en bij de betrokken datum te noteren. „Nee, dan en dan is het mij niet mogelijk dan heb ik al een andere afspraak", klinkt het En weer worden er data genoemd tot de plannenmakers tot over eenstemming zijn gekomen. Ja, onze agenda zouden we niet wil len missen, al zouden we het boekske enkel en alleen maar ge bruiken om de verjaardagen te noteren van de naastbestaanden, die het ons hoogst kwalijk zouden nemen, als we hun feestavond verstek lieten gaan. Nu hebben we dezer dagen uit onze oude agenda de nodige ge gevens overgenomen. We hebben het oude jaar nog eens de revue- laten passeren, waarbij we tot de ontdekking kwamen dat er, on danks ons mooie boekje nog heel wat afspraken waren, die niet werden nagekomen. Kijk, daar staat nog die vergadering van 12 December. In gezamenlijk overleg was de datum vastgesteld ver wacht kon worden, dat het ge hele bestuur aanwezig zou zijn. Dat kon niet mis lopen, want alle heren hadden hun agenda geraad pleegd en hun goedkeuring aan de datum gehecht. Het is nog niet zo heel lang ge leden en je herinnert je nog best dat de bijeenkomst toch moest worden uitgesteld, doordat er 2 bestuursleden plotseling door ern stige bezigheden waren verhin derd en dat de derde zelfs naar het buitenland was vertrokken en niet te bereiken was. Er was een telegram gekomen: „vergade ring van 12 dezer uitgesteld" en het had heel wat moeite gekost, na veel heen en weer geschrijf, tot een nieuwe afspraak voor de vol gende bijeenkomst te geraken. Met het vaste voornemen, die vergadering te bezoeken, hadden de verhinderden de datum vast gelegd. Zij waren heilig van plan te komeji, maar toen de datum vóór kwam, waren er toch andere dingen van meer belang, die hun aandacht vroegen. Ja, wij kunnen plannen maken zo veel als we willen wij doen dat ook trouw wij noteren on ze afspraken en onze verplich tingen in ons mooie agendaatje en ziet: plotseling gebeurt er iets, dat niet was voorzien. Als wij onze agenda verder terugbladeren, zien we een datum waarop in een slag alle afspraken die in het boekske stonden ge noteerd, teniet werden gedaan. Maar wie had kunnen voorzien dat een ongelukkige val ons lan ge tijd in het ziekenhuis zou hou den? Met een slag werden alle af spraken en alle plannen van nul en gener waarde. Plannen maken! SPORTUITWISSELINGa Bij het bestuur van T. V. S. (Turnvereniging „Santpoort") is een verzoek ingekomen om eens te onderzoeken in hoeverre bij de leden belangstelling bestaat voor een sportuitwisseling tussen een turnvereniging uit Hagen (West- falen) en T.Y.S., benevens weder kerig T.V.S.Hagen in de loop van dit jaar. R.K. HARMONIE „SOLI DEO GLORIA". De R.K. Harmonie geeft haar concerten op Zondag 8 en 15 Fe bruari in „Zomerlust". Naast de uit te voeren muziek nummers, geeft een toneelclubje een opvoering van „De truc van Juin". Daarna heeft een gezellig sa menzijn plaats met medewerking van de „Viebra Hag'oos" band. Wat zijn we daar goed in. Mor gen doen we dit en overmorgen doen we dat. Zo laat hier en zo laat daar. Kom je me morgen ochtend halen?... Dan gaan we samen. Wij maken plannen in het klein de wereld maakt plannen in het groot. Niet-aanvalsverdragen handelsovereenkomsten met bijbehorende contingenten.Noemt u maar op. Telkens en telkens weer komen wij plannen tegen op elk terrein, op elk gebied van het veelomvattende leven. Ga naar de Betuwe. De kersen wor den heeds h>°P het hout" ver kocht, nog voor men er een kers ziet rijpen. Er wordt niet of nau welijks bij stilgestaan, dat het wel eens helemaal mis zou kunnen zijn met de kersenoogst. Wat zou het plannen worden reeds ge maakt om de oogst vlug binnen te halen men heeft er al een ko per voor, als het zo ver is. Alsof het de gewoonste zaak van He wereld is, zo maken wij telkens weer onze plannen voor de toekomst en wij houden er geen rekening mee, dat de mens wikt en God beschikt. Dan maar geen plannen? Neen, natuurlijk wel. Waarom zouden wij geen orde in onze zaken en op ons leven stellen, door onze plannen in onze agenda te note ren en door ze zorgvuldig uit te werken? Doch bij het maken en bij het vaststellen van die plannen heb ben wij er rekening mee te hou den, dat wij geen dag, geen uur, ja geen tel zeker van ons eigen leven zijn. Er worden in het klei ne en in het grote afspraken ge maakt met een zekerheid en een beslistheid, alsof wij ons eigen en anderer leven in eigen hand heb ben. Ook hierin hebben wij met God rekening te houden met God, zonder wiens barmhartig heid wij niet zouden zijn. In onze agenda waren er tal van afspraken, die niet konden worden nagekomen. Buiten onze schuld om, verzekert de mede mens. Gelukkig kon menige af spraak wel gestand worden ge daan... dank zij de goedertieren heid en barmhartigheid van de zelfde God. die ons liet wikken, maar zelf beschikte.... BILJARTCLUB .DUVELSHOEK' 7 Februari zal het 5 jaar gele den zijn dat te Santpoort-station werd opgericht de Biljartclub „Duvelshoek". Dit heugelijke feit zal met een feestavond herdacht worden in haar clublokaal „Klein Stations- Koffiehuis" van de heer P. Dek ker te Santpoort-station. Tevens zal het eerste viertal gehuldigd worden dat in de B-klasse van de competitie in deze klasse kampi oen werd. ONTWERP- UITBREIDINGSPLAN aanwijzende de bestemming van daarin begrepen grond in onder delen, voor de omgeving van de ruïne van Brederode te Santpoort. Het Hoofd van het Gemeente bestuur van Velsen brengt ter openbare kennis, dat van 24 Jan. 1953 af gedurende 4 weken ter gemeentesecretarie (4e afdeling) voor een ieder ter inzage ligt, in een uitvoerige kaart uitgewerkt, het ontwerp van een plan van uitbreiding aanwijzende de be stemming van de daarin begre pen grond in onderdelen, met de daarbij behorende bebouwings voorschriften, voor de omgeving van de ruïne van Brederode te Santpoort. 1 Velsen, 23 Januari 1953. Het Hoofd van het Gemeentebestuur, voornoemd, M. M. KV/INT. Het Concert van de Santpoortse koren dat op Vrijdag 13 Februari in de zaal, Zomerlust" te Sant poort-dorp zal plaats vinden, be looft ook dit jaar wederom een succes te worden. Het vorige jaar waren er 4 koren die hun mede werking verleenden, nu is er nog een koor bijgekomen n.l. Ned. Herv. koor. Nu verlenen dus al de koren uit Santpoort hun mede werking. Er zullen op dit concert werken worden gebracht van Mo zart, Schubert, Da Palestrina, maar ook van Gounod, v. d. Lin den en Alb. de Klerk. Er is dus alle reden om dit concert eens te beluisteren. Dit concert heeft nog een goede kant, 't batige sal do komt geheel ten goede aan het Hospitaal Kerkschip „De Hoop". De toegangsprijs is zo la ig mo gelijk gesteld, dus Santpoorters zorg er voor dat het batig-, s ddo zo groot mogelijk wordt. In het vorig nummer vermeld den wij dat de R.K. Gem. Toneel vereniging „Getosa" een opvoe ring zou geven van het toneelstuk „En toen kwam Oma". Gaarne berichten tvij dat de opvoering plaats heeft van het blijspel „De kunst om te leven". De uitvoeringen vinden plaats in „Zomerlust" op Zaterdag 31 Januari en Zondag 1 Februari des avonds 8 uur. Over dit onderwerp zal a.s. Zondag 1 Februari in een bij zondere kerkdienst spreken Ds. G. Wassenaar van IJmuiden. De dienst vangt aan met een zang- dienst van 6.45 tot 7 uur, waar aan het Kapelkoor o.l.v. de heer H. J. de Haas medewerk. Orga nist is de heer A. de Groot. Zondag 1 Februari: H.H. Mis sen 6.45, 8 uur, 9.15 (Hoogmis) 11 uur. Te 7 uur Lof. Maandag 2 Febr. H.H. Missen 6.45 (gezongen), 8 uur. Te half 8 Maria-Garde (Gr. I). Dinsdag 3 Febr. Te 8 uur Maria Congregatie (afd. II dames). Woensdag 4 Febr. Te half 8 H. Familie (Jeugdafd.) Donderdag 5 Febr. Te 8 uur H. Familie (Heren). Vrijdag 6 Febr. Te half 7, 7 u. (gezongen H. Mis), 8 uur. Te half 8 Lof. Zaterdag 7 Febr. Te half 8 Broederschapslof. VRIJDAG 30 JANUARI 1953 Administratie en advertenties DRUKKERIJ CORNEGGE Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 Februari: 4 Velser Kunstkring „Voor Allen", Ballet der Lage Landen, 20 uur, Rex Thea ter. 6 Santpoort's Bloei, Goochel avond van de groep Nas te Santpoort. 10 „De Plankeniers", toneel voorstelling „Rebecca" door Daphne Du Maurier, 20 h. Thalia-schouwburg. 11 „De Plankeniers" als 10. Culturele Commissie der Ned. Herv. Gemeente IJ- muiden-Oost, toneelvoor stelling' door de toneelver. „Advendo" met „De Rozen-, krans", 20 uur Herv. Jeugd gebouw I Jmuiden-Oost. Oprichtingsvergadering van „De Velser Gemeenschap", 20 uur. gem. vergaderzaal Abelenstraat. 13 Concert door de gezamen lijke zangverenigingen te Santpoort. 14 Culturele Arbeiders Sport bond, uitvoering 20 uur Pa- tronaatsg'ebouw. 17 Varia. Toneelvoorstelling 20 uur, Rex Theater. Maart: 4 Velser Kunstkring „Voor Allen", concert door de H O V. met solist D. de Reus, 20 uur, Rex Theater. 6 Santpoort's Bloei, lezing door de heer C. J. M. van der Hidde over „Zeesle pers" te Santpoort. 7 IJmuider Volksstem, jaar lijks concert, 20 uur Patro naatsgebouw. 27 Santpoort's Bloei, „Ford- film" te Santpoort. April: 11 IJmuider Harmonie, con cert 19.30 uur Patronaats gebouw. 14 Accordeouver. IJmuidens Roem, concert 20 u. Thalia Schouwburg. 18 IJmuider Harmonie, con cert 19.30 uur Patronaats gebouw. 23 Looft den Heer, concert, Ned. Herv. Kerk, Kanaal straat te IJmuiden. 25 Accordeonver. I Jmuidens Roem, concert 20 uur Pa tronaatsgebouw. Mei: 20. Velser Kunstkring „Voor Allen", toneelvoorstelling door „Het Vrije Toneel", 20 uur Rex Theater. Raadpleeg bij het vaststellen van uw voorstellingen of uitvoe ringen vooraf deze agenda en/of pleeg overleg met het Agenda- Bureau. NED. CHR. VROUWENBOND De afd. Santpoort van de Ned. Chr. Vrouwenbond hoopt op Vrijdag 6 Februari a.s. des avonds 8 uur in de Ned. Herv. Kapel, Pa- storieweg, een bijeenkomst te hou den, waarin de heer J. Heule uit Haarlem zal spreken over Pale stina. Tevens zal een film over dit land vertoond worden. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Chr. Kleuterschool (dorp). Bouwfondsactie „Dubbeltje per week". De taart van de week, beschik baar gesteld door bakkerij Zuyderduyn, Kerkerinklaan 44, gaat naar fam. v. d. Hoeden, Hoofdstraat 13. Namens de Bouwcommissie, Terrasweg 65 Hoofdstraat 163 PARTIJ VAN DE ARBEID. De Fakkeldragersavond voor Santpoort-Dorp wordt gehouden op Maandag 2 Februari a.s. om 8 uur, ten huize van Van Veen, Middenduinerweg 28, Santpoort dorp.

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 1