Velsen adopteert Stellendam en schenkt f 50.000.-- Steunt en steunen Februari 1953. Ommekeer. Neerland offert. Na 2 dagen reeds f 200.000.— aan het Nationaal Rampenfonds De straat- en huis aan huis collecte bracht f 21.191.01 op waarvan Santpoort-dorp f 2394.57 Santpoort-station f 1264.13 Bedden, Matrassen en Dekens zijn hoog nodig. Inlichtingen op het Politiebureau. Hulp ons devies. oet Uitstel feestavond. R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria" Verenigingen collecteerden. R. K. Kerk Santpoort JAARGANG No. 6 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CORNEGGE Telefoon 8619 SanJpoofcWeekMad aan VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Administratie en advertenties DRUKKERIJ CORNEGGE Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 londag 1 Februari een dag, met de zwarte kool in de ge- iedenis van ons land is aange- end een dag, om nimmer vergeten en die, na vele .jaren, door degenen die hem bewust eefden, zal worden aangehaald. Je watersnood! Ule berichten die ons uit het nenland voor en na Zondag j.l. eikten, werden in letterlijke overschaduwd en liet was ware slagschaduw door de ionale ramp, die ons heeft ge- ffen. U weet het reeds: opge- iept door de hevige Noordwes- ïtorm, deed onze oude erfvij- 1, het water, een krachtige ïval op de vele dijken der tal- :e polders, die ons Westen en :land heeft. Zelfs onze befaam- duinenrij soms verzwakt >r de bunkergevaarten, in de log gebouwd brokkelde hier daar af, doch het zwaarst wer- Zeeland. Westelijk en Noord- ibant en de omgeving van het le Dordrecht getroffen. Dijk- 1)ken van vele meters breed >rj overstromingen itot ver .en de huizen elders grauwe stuimig golvende watervlak- waar tot voor kort nog groene iden warenSpoorwegen, cele dagen geleden nog veilige gen, werden in korte tijd onder nel en schots en scheef stonden palen der electrische geleidin- n. Vij dachten ons verplaatst in 8 der eerste oorlogsdagen van *rtig, toen eveneens ons overhe lde plaatsnamen in ongunstige werden genoemd. Het is nu h anders. Deze strijd tegen "t ter was niet door mensen ont- (end hij wekte geen haat én anderen, die verwoesting en 'ieil brachten. Er waren aanvankelijk moei- heden met de organisatie, het- ■n alleszins is te begrijpen. In eerste plaats nam de ramp k een omvang aan en moest er ,'eel worden gedaan, dat men ermalen machteloos stond, en wonder, dat orders door te- lorders werden doorkruist en 1 alles aanvankelijk niet zo :d liep als misschien nodig' i zijn geweest. Een geweldige ;anisatie moest uit de grond fclen gestampt, waarbij dank- ar van het leger gebruik kon rden gemaakt. Doch na de eer- verwarring, kwam meer en ier lijn in de hulpverlening, ids na de eerste berichten over ramp was er een schok door derland gegaan. Wij voelden s één in de drang om te hel- n. bj alle ellende die wij deze eer- Zondag van Februari zagen en grden, deed het goed, te mer- -• dat er zo velen waren die iSftaan hun hulp aanboden. :t ware [doodsverachting trok n er op uit, om temidden van rm en regenvlagen de behulp- ne hand te bieden. Het deed ïd, te horen, hoe krachtig de Ipacties werden georganiseerd hoe dadelijk auto's vol kleding kken en andere dingen, die de i huis en haard verdrevenen ischien nodig hadden, werden ïehaald en naar de plaatsen rvoerd, waar men die nodig 1. Het was verheugend, dat alle kanten zo spontaan en ig hulp werd geboden. Alle schillen waren vergeten. Er >est worden geholpen en wérd geholpen. Je duizenden die moesten wor- geëvacueerd zij kwamen Ier dak. Zij werden gevoed en aafd. Helaas heeft de ramp 'n steeds stijgend aantal slacht ers gevraagd. Je regering Komt grote lof toe De Zjvarle dag. Spontane hulp. Regering gaf leiding Koninklijke deelneming Radio vooraan. Honderden slachtoffers. Door de ramp verbetering voor de wijze waarop onmiddel lijk dc organisatie voor alles wat zo onverwacht nodig was, werd ter hand genomen. Het verwarm de de harten, dat Hare Majesteit de Koningin zich in gezelschap van de kroonprinses onmiddellijk naar de getroffen gebieden begaf dat ook prinses Wiihelmina zich namens Hare Majesteit naar de zwaarst getroffen provincie begaf. Prins Bernhard te New York vond reeds gelegenheid de Amerikanen op de ontzetten de ramp te wijzen juist nu ons land cle economische hulp van Amerika had opgezegd.... Onze ministers begaven zich onmiddellijk naar de meest be dreigde punten. Dr. Drees kwam voor de radio. Wij staan er niet meer bij stil wij vinden radio „heel gewoon", doch wederom bleek, van hoe groot belang' de radio is. En dat niet alleen als brenger van nieuws. Het eert on ze radio-omroepen, dat hun pro gramma's dadelijk werden om geschakeld en in overeenstem ming werden gebracht met de ernst van de toestand. Eigenaardig is en dat stemt ondanks alles tot voldoening dat de Afsluitdijk aan de rand van het IJselmeer en de Honds- bosse Zeewering tussen Petten en Kampen zich uitstekend hebben gehouden. De gebieden, die door de watersnood van 1916 werden geteisterd, bleven gespaard en het geeft voldoening dat het juist die watersnoodramp was, die aan het tot stand komen van de Afsluit dijk de grote stoot heeft gegeven. Het is nog te vroeg om de vol ledige omvang van de nationale ramp welke Nederland trof, te kunnen overzien. Wij kunnen al leen angstig vermoeden, dat het nóg erger is, dan wij thans dur ven denken. Maar reeds staat vast dat ook ditmaal ons volk niet bij de pakken zal blijven neerzitten. De watersnood van 1916 gaf de afsluiting van de Zuiderzee. Het is te hopen, dat de ramp van 1 Februari 1953 ertoe zal lei den. dat de inhammen, die Zee land tot een eilandenrijk maken, zullen worden afgedamd, opdat de strijd tegen het water niet meer behoeft te worden verloren. O.P. Mensen zijn toch wonderlijke wezens! Als alles „gewoon" is als het leven zich voortbeweegt langs lij nen van geleidelijkheid, zijn wij er maar al te vaak op uit, onszelf te bevoordelen ten koste van an deren. Dan denk je wel eens: wij zijn een troep verscheurende die ren bij elkaar!de -enkele goeden, u en ik, niet te na gespro ken. Maar ziet! Nauwelijks gebeurt er iets, dat voor een grote of ook wel eens voor een kleine groep mensen een ramp betekent, of die zelfde zelfzuchtige mens slaat om als een blad op een boom. Alle eigen moeilijkheden ter zijde stel lend, zet hij zich volledig in, om te helpen wat hij kan om het leed der getroffenen zo veel mo gelijk te verzachten. Gelukkig zo is de mens óók. Bij de ramp die ons land trof, heeft het mij innig goed gedaan, dat er dadelijk en zo spontaan van alle kanten hulp werd gebo den. Er werd niet gevraagd naar gezindheid of naar religie. Daar was nood er moest hulp wor den geboden. En die hulp kwam. Ik heb gezien hoe 'n paar oude mensjes met gelukkige gezichten omdat zij -seat konden doen, aan een der verzamelpunten van goe deren een van ouderdom groene, maar toch nog goede en stevige winterjas kwam brengen. Het was hen aan te zien: zij hadden het zélf niet breed, maar zij ga ven van hun nooddruft wat zij konden missen. Ik zag ook, hoe anderen „zo maar" een volledig ameublement meegaven hoe zij uit hun linnenkasten goederen te voorschijn toverden, die zij zeker in gewone omstandigheden nooit zouden willen missen. Nu wel! Wij moeten helpen! Jong en oud, rijk en arm doet wat hij of zij kan om de grote nood te lenigen. Ik ben trots op mijn volk! Grote bedragen wor den overgemaakt naar het Natio nale Rampenfonds, maar ook 't „penninkske der weduwe" wordt hier ontvangen. Onze Koningin keek de garderobe na en Zij was, op dit ogenblik de gelijke van de eenvoudige mensjes, die hun win terjas uitverkozen. Nederland was één. Huisraad, voedsel, kleding... vele goederen werden afgeleverd. Met enthousiasme wierp een groot aantal jonge mensen zich op de collectes, die voor de slachtoffers van de watersnood zijn georgani seerd. Ja, ons volk vertoont in deze droeve dagen een verheu gende eenheid, waarbij het men selijke medeleven een eerste plaats heeft ingenomen. Zo is het goed! Straks zal het weer anders zijn Dan zal de leus „eten of gegeten worden weer opgeld doen. Jam mer genoeg wel. Wat zou onze samenleving mooi zijn als wij zo'n spontane hulpactie méér konden beleven. Maar dan: zonder zon ver schrikkelijke nationale ramp! KANTMAN. De noodklok beiert over t land, Die roep geldt u geen ander! Geeft wat ge kunt, met gulle hand Zo helpen wij elkander! En vaster sluit men zich aaneen. Verbeten, vastberaden, Zo was 't door de eeuwen heen: Wij zijn bereid tot daden. Geen offer is ons nu te zwaar, Hier móét geholpen worden, En saam beloven wij elkaar Welnu, het komt in orde! r Het Nationale Rampenfonds Heeft dringend hulp van node, Dit zij het antwoord dus van ons: Die hulp mordt u geboden! O. P. P. T. T. EN GETEISTERDE GEBIEDEN. De Directeur-Generaal der P.T.T. heeft gistermiddag met zijn staf de toestand van de P. T. T.-verbindingen en de te ne men maatregelen tot het onder houden en het herstel ervan be sproken. Daar de situatie nog zeer on overzichtelijk is en slechts een aantal incidentele gegevens be schikbaar zijn, is het niet moge lijk strakke richtlijnen voor de P.T.T.-dienst uit te vaardigen. De P.T.T.-autoriteiten in den lande zullen naar bevind van za ken handelen. De postdienst zal gaan wer- ken van uit een aantal goed be reikbare knooppunten in of bij de geteisterde gebieden, waarbij het van de toestand zal afhangen of van voer- of vaartuigen gebruik zal worden gemaakt. Alle PTT-kantoren en stations in de getroffen of bedreigde ge bieden zullen dag en nacht ge opend zijn. Het PTT-personeel krijgt de uitdrukkelijke opdracht om ter beschikking te blijven van de eigen dienst. Het zal zich uit eigener beweging niet mogen aan sluiten bij acties van hulpverle ning buiten de PTT. PARTIJ VAN DE ARBEID Fakkeldragersbijeenkomst in Santpoort-Station op Dinsdag 10»Februari a.s. om 20 uur in „de Toorts". Huishoudelijke Vergadering op Donderdag 12 Februari 1953, om 20 uur. eveneens in„deToorts", Zoals uit de advertentie in dit nummer blijkt, houdt onze plaat selijke Klaverjasclub „Samen Sterk", a.s. Zaterdag een speciale wedstrijd ten bate van het INatio- naal Rampenfonds. Wij stellen dit ten zeerste op prijs en verzoeken onze lezers indien mogelijk gehoor te wil len geven aan deze oproep. Wij zijn dankbaar, dat wij hier gespaarcj zijn gebleven van de verschrikkelijke catastrophaïe omvang van cle watersnood, die dit weekeinde over Nederland kwam. Laten wij dit a.s. Zaterdag tonen door in grote getale aan wezig te zijn. Van alle zijden wordt spon taan hulp geboden, waarom zul len wij dan in Santpoort achter blijvend Deze actie zal zeer zeker slagen en wanneer in ons volgend nummer het resultaat van deze avond bekend wordt gemaakt, zult u dankbaar en tevreden zijn, ook aan deze algemene inzame ling te hebben meeggdaan. Dit is het ogenblik waarop al les ons verenigt. Wij rekenen op u Belangrijke mededeling. Wij maken bekend dat door de ramp die ons land en ons volk heeft getroffen, de lezing van de heer C. J. M. v. d. Hidde op Vrijdag 6 Februari niet door zal gaan. Wij zullen tijdig publiceren wanneer de aangekondigdelezing' zal plaats vinden. De biljartclub ,,De Duvelshoek" heeft de feestavond ter herden king van haar 5-jarig bestaan, tot nadere datum uitgesteld. Het bestuur der R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria" heeft besloten de uitvoeringen van 8 en 15 Februari, in verband met de Nationale Ramp, geen doorgang te doen vinden. De programma's blijven tot een nader te bepalen datum geldig. Zondagavond werd tijden* de toneeluitvoering welke de R. K. Toneelvereniging in „Zomerlust" gaf, een bedrag van f 100. gecollecteerd voor de slachtoffers van de watersnood. De kleine Klaverjasclub „Het Hoekje", clublokaal van Donse- laar, schonk spontaan f 120. uit haar kag voor het Nationaal Rampenfonds. Zondag H.H. Missen 6.45, 8 uur, 9.15 Hoogmis, 11 uur. Te 7 uur Lof. Maandag te half 8 Maria Gar de (II). Dinsdag le 8 uur Vastenavond bijeenkomst der Maria Congre gatie (afd. I jonge vrouwen). Woensdag te 10 uur Gezongen Huwelijksmis voor- het Bruids paar SchramMolenaar. Te half 8 H. Familie (afd. jongemannen) Donderdag te 10 uur Gezongen Huwelijksmis voor het Bruispaar Fruytierv. d. Poll. Vrijdag te half 8 Lof. Zaterdag' te half 8 Broeders- schapslof.

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 1