Bevolkingsonderzoek op T.B.C. Over Velsen en Waterland. Verzuimt deze laatste kans niet. Gersf Kerk (Art. 31 K.G.) Lutherse Gemeente Vrijzinnig Hervormden Ned. Herv. Kerk en Kapel. Dorpskerk 10.30 uur: Voiksmuziekschoo! Haarlem en 0. Haarl. Orkest Veren. door G. VOET. Wij vonden nog enkele belang' rijke aantekeningen over de Per sijns en iiet huis Watertand, ons in 19j>7 verstrekt door een histo ricus. De Persijns lagen vaak over hoop niet de graven van Holland omdat zij zich als leenmannen van de bisschop van Utrecht be schouwden. lm zoals wij uit de vaderlandse geschiedenis weten, lagen de graven van Holland en de bisschoppen van Utrecht vaak overhoop, tijdens de minderja righeid van Moris V stonden de W aterlanden op tegen hun heer (van Persijn) en vernielden zijn slot bij Monnikendam. Zij dwon gen hun heer het nimmer in steen te herbouwen, ioen l' loris V meerderjarig was geworden, heeft hij in H82 de heerlijkheid Waterland van jan III van Per- sijn gekocht. Zijn zoon Nicolaas behield een deel der inkomsten van het leengoed en kreeg het recht zich Persijn van Waterland te noemen. JNicolaas van Persijn bouwde Huize Waterland. Langer dan 'n eeuw hebben de van Persijn's zich ook wel van Velsen ge noemd. In 1409 stierf deze tak van de Persijn s uit en kwamen al hun rechten aan de grafelijkheid van Holland. WIE GAAT ER MEE NAAR LOURDES? De K. A. j. organiseert een bedevaart naar Lourues. Hieraan kunnen deelnemen elke Katholie ke jonge arbeiders asters; ook al is hij of zij geen lid van de V.K.A.J. of K. A. J. als zij maar voor 17 Juni 1954, 17 jaar zijn. De prijs zal zijn ca. f 200. Deze bedevaart vmdt plaats in juli 1954 en zal 8 dagen duren. Het sparen geschiedt via de K. A. J. Ook zullen we trachten door aller lei acties b.v. film, toneel, spaar potten enz. de benodigde gelden bijeen te brengen om zodoende te heipen bij het sparen. Wie er wat voor voelt, en wie voelt er nu niet voor, komt eens met ons praten. fn Santpoort is reeds gestart met deze a"ctie. Op 11 Februari is er 's mor gens om 7 uur een H. Mis in de Parochiekerk van O. L. Vrouw v. Altijddurende Rijstand te Sant poort, tot deze intentie: Het wel slagen van de Lourdes-bedevaart. Verdere inlichtingen kunnen verkregen worden bij de heer C. A, Schipperijn, Rijksweg 436, Santpoort. Spaarleider Lour des-actie. DE KUNST OM TE LEVEN. Toneelavonden van Getosa. In Zomeriust heeft de Katho lieke 1 oneelverenigmg „Getosa" Zaterdag en Zondag voor haar donateurs en andere belangstel lenden „De kunst om te leven" opgevoerd. Dit Engelse blijspel van H. F. Malthy en Fredi Wyn ne, in de bewerking van de Am sterdamse auteur Ab van der Linden, is zeer modern. Het heeft een vlotte handeling en biedt een uitstekende tekst. Voor een dilet tantenvereniging is het ongetwij feld een dankbaar werk, maar in ruil voor deze eigenschap vereist het een energieke studie, grote rol kennis en flitsend samenspel. Het pleit alleszins voor Getosa, dat het heeft bewezen voldoende in haar mars te hebben om een dergelijk moeilijk stuk met succes op te voeren Zaterdagavond was hei spelen bijna ondoenlijk door de ontzag gelijke storm. Eerst Zondagavond konden het stuk zowel als de ver tolking hier van goed tot hun recht komen. Een woord van bij zondere lof is allereerst op zijn plaats voor het werk van regis seur C. Jongejans. Een woord van waardering past ook voor 't fraaie décor. En Tenslotte natuur lijk lof voor de speelsters en spe lers, namelijk de dames v. d. Linden, v. Baaren, Molenkamp, v. d. Kolk en Bakker en de heren Lief ting, Ninaber, Huybens, Met ten en Van Lieshout. Aan mej. Bakker, die als gast optrad, werd een bloemstuk aangeboden. Zondagavond werd als een di recte reactie op de overstromings ramp een collecte gehouden, die een verrassend grote opbrengst gaf. A. T. TONEELVEREN IGING „JAN VAN DOMMELEN'. Op Dinsdag 10, Donderdag 12 en Zaterdag 14 Febr. a.s. zal „J. v. Dommelen voor haar leden, ge nodigden en belangstellenden, haar tweede serie wmtcruitvoe- ringen geven. Ditmaal viel in tegenstelling met de eerste serie de keuze op een blijspel. De keuze van „Van ander Ras was ongetwijfeld een goede te noemen, het succes was groot en verdiend. „Het kleine Adonis hoewel niet geheel pretentieloos, zal een vergelijking' moeilijk verdragen kunnen, maar een prettige avond ligt ongetwijfeld in t verschiet. De auteurs Henk Bakker en Mevr. van BommelKouw ne men in „De kleine Adonis'' een loopje met de race naar ij delheid pronk en lege eerzucht, zoals zich dit bij schoonheids-shows voor doet en de z.g.n. bekroonde als reclame-object door speculanten gebruikt worden. De avonden zullen gegeven worden in „Zomeriusten tel kens, 's avonds om 8.15 uur aan vangen. De e.v. koude zal met twee Kachels bestreden worden, zodat dit euvel naar wij mogen aanne men afdoende verholpen zal zijn. S. C. „SANTPOORT 27 JanuaU j.l. ontving het eer ste tiental V.A.S. III. Het is een spannende strijd geworden, waar bij veel partijen nog niet beslist ■werden. Persoonlijke resultaten: Santpoort IV.A.S. ÏII. 1. W. Schunrmua L. Simonis afgebr. 2. C. PelsA. Bouina 01 3. J. BlansjaarF. Roessel afg. 4. P. SterkA, Jager Jr. 10 5. K. SteynP. v.d. Graaf 10 6. J. BrugmanA. Bausch afg. 7. T. de Boer Mevr. A. v.d. Veen afgebr. 8. J. Bilder E. Mastenbroek 01 9. G. Schuurman L. Wessels afgebr. 10 A. d. Bronk W. Vijvers 0- 1 Voorlopig 23 We zullen ons niet aan voor spellingen wagen en rustig de ar bitrage afwachten. Voor de onderlinge competitie, werden nog gespeeld: Groep II: HaanappelHoman afgebr. Vosmanv. Duyn 1--0 Groep III: PieterseBusselman 10 LeysmaVos 01 v. DijkIn 't Velt 01 LabouchereBaljet 10 HosHoogzaad 10 DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG A.S. Voor de komende Zondag zijn vastgesteld TerrasvogelsK.V.V. en B.K.C.—-Velsen. De eerste ontmoetingen, welke Terrasvogels en Velsen met ge noemde clubs hadden, leverden onze plaatsgenoten slechts één winstpunt, want Velsen verloor, nogal onverwacht, met 21 van B.K.C. en de Vogels boekten een 22 gelijk spel tegen KV .V. Sinds die op 12 October ge speelde wedstrijden is er zo nog al een en ander gebeurd. BKC dat o.m. door de overwinning op Velsen enigszins de aandacht op zich vestigde, boekte na die tijd menig verliespunt, zodat het er thans na 11 wedstrijden reeds 14 heeft, doch KW deed zich ken nen als een ploeg, welke zeker niet onderschat mag worden: deze ploeg' heeft na 11 wedstrijden 8 verliespusten. We geven dan ook van onze plaatselijke verenigingen Velsen de meeste kans op een overwin ning, al zal het dan ook niet di rect een sprekende zege zijn. De Terrasvogels krijgen het o. i zwaarder te verantwoorden. Als zij het wederom tot een gelijk spel brengen, dan mogen zij o.i. niet mopperen. STANDEN. gesp. put. Watergr.meer 11 19 ovvo 10 15 DCG 12 15 Beverwijk 11 14 KW 11 14 CSV 10 12 SDW 10 8 Terrasvogels 11 8 QSC 11 8 Wilskracht 11 6 RK WA 12 6 APGS 10 5 gesp. pnt. Zaan dijk 11 18 DEM 11 16 Kinheim 11 14 Wijk aan Zee 12 13 Alkm. Boys 11 12 WSV 10 11 Purmersteyn 10 10 Velsen 10 8 Alw. Forward 19 8 BKC 11 8 GVO 10 6 Vitesse 11 4 WAT WEET GE VAN, DE SPELREGELS? In ons blad van Vrijdag 25 Jan. schreven we een en ander over de spelregel, bij het voetbalspel, waarmee spelers, -publiek en scheidsrechters het meest over hoop liggen, n.l. de buitenspel- regel. We schreven toen o.m dat het buitenspel staan op zien zelf niet bestraft moet worden, maai wel het hinderlijk buitenspel staan. Voorts wezen we er op, dat een speler nimmer buitenspel kan staan, als hij achter de bal loopt. Ook staat hij geen buitenspel, zelfs al loopt hij gelijk met of vóór de bal, als hij minstens 2 spelers van de tegenpartij tussen zich en de „vijandelijkeachter lijn heeft. Maar.... met deze kennis van de moeilijke spelregel toegerust, zijn wer er nog niet. Een voornaam ding is nog', dat het al of niet bui tenspel van een speler beoor deeld moet worden naar de situ atie van het ogenblik, waarop de bal de schoen van een clubge noot verlaat. U weet toch immers dat je nimmer buitenspel kunt staan als de bal het laatst gespeeld is d"or een speler van de tegenpartij'' De nu genoemde toevoeging' eist enige toelichting'. Stel club A onderneemt een aanval, waarbij speler de leiding heelt. Op een gegeven ogenblik plaatst hij de bal naar C, die op het moment van plaatsen vóór de bal loopt en geen twee spelers van de te genpartij vóór zich heeft. C staat nu absoluut buitenspel, ook al zou hij op het moment, waarop hij de bal ontvangt wèl twee of meer spelers der tegenpartij voor zich hebben, doordat één of meer spe lers van die partij na het plaatsen van de bal teruggelopen waren. Daar de meeste toeschouwers slechts de bal volgen en niet de situatie van te voren overzien, volgt in zon geval na het fluiten door de scheidsrechter dikwijls hevige critiek, echter ten onrech te, want de man met de fluit had gelijk: Op het moment, dat de bal geplaatst werd, stond C bui tenspel. Nog een voorbeeld: Stel club A trekt ten aanval en weer heeft speler B de bal in zijn bezit. Op een gegeven ogenblik centert hij de bal iu de richting van zijn clubgenoot C, die op het moment van plaatsen niet buitenspel staat Toen de bal de neus van B's voetbalschoen verlaten had, deed een speler van de tegenpartij echter een stap naar voren, of, wat op hetzelfde neerkomt, liep C snel naar voren waar door hij op het moment, waarop hij de bal ontving, geen twee of meer spelers van de tegenpartij meer vóór zich had. „Buitenspel" brult het publiek dan in de regel „Nietwaar" zal dan een voor zijn taak berekendescheidsrechter be duiden en weer heeft de fluitist gelijk, want op het moment, dat het leder geplaatst werd, stond C niet buitenspel. Zou er wèl ge floten zijn, dan zqu in boven staand voorbeeld de domheid van de speler van de tegenpartij die een slap naar voren deed, be loond of de activiteit en snelheid van C bestraft worden. En zo wel het één als het ander zou on billijk genoemd moeten worden. Yan het laatstgenoemde voor beeld herinneren we ons nog een aardig staaltje uit de praktijk. In bedoelde ontmoeting was club A belangrijk sterker dan club B. zó GEMEENTE VELSEN. Over enkele dagen zal het bevolkingsonderzoek op t.b.c. in IJmuiden zijn voltooid. Er zal in IJmuiden alieen nog zitting worden gehouden in het gymnastieklokaal van de Wilhelininaschool (b.l.o.-school) aan de Houtmanstraat te IJmuiden. Daarna zal het röntgentoestel worden overgeplaatst naar Velsen- Noord voor het onderzoek aldaar. Het is verheugend, dat de deelname aan het onderzoek vrijwel algemeen is. Bewoners van IJmuiden, Velsen, Driehuis of Santpoort, die ver hinderd waren aan hun oproep %'oor het onderzoek gevolg te geven wordt dringend aangeraden van deze laatste gelegenheid gebruik te maken. Zij kunnen zich alsnog, ook indien zij niet in het bezit zijn van een oproepingskaart, naar het hierboven vermelde onder- zoeklokaal begeven en wel op de volgende dagen Donderdag 5 Februari 912 en 25 uur Vrijdag 6 Februari 912 en 25 uur Zaterdag 7 Februari 912 en 22.30 uur Maandag 9 Februari 25 en 79 uur Dinsdag 10 Februari 912 en 25 uur Woensdag 11 Februari 912 en 24 uur zelfs, dat geheel B op eigen helft stond en op eigen helft kan je nooit buitenspel staan! en de backs van A bij de middenlijn stonden opgesteld. Plotseling trap te een back van B de bal hoog door de lucht in de richting van het doel van A. Een bij de mid denlijn opgestelde clubgenoot van bedoelde B-back had de situatie direct dóór, rende, als had hij vleugels, cle A-backs voorbij, ter wijl de bal zich nog achter hem bevond. „Buitenspelwerd van de kant gebruld en „buitenspel" beduidden de A-spelers. Maar de arbiter wees zeer terecht dit ap pèl af, liet de snelvoetige B-spe ler met de inmiddels vóór deze op de grond gekomen bal zijn gang gaan en kende het fraaie doelpunt, dat gescoord werd, toe. ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk. 9.30 uur ds. M. W. J. C. de Kluis 5 uur: dezelfde 10.30 en 3 uur ds. N. Bruin Doopsgezinde Gemeente Helmstraat, IJmuiden 10.30 uur: Ds. H. Luikinga Zaandam Koffiekamer Westerveld 10.15 uur Eerw. heer K. J. Dekker. Wognum Velsen-IJmuiden-Oost Abeelenstraat 1 Ds. D. ter Steege Sod heeft de mensen nodig" n.m. 7 uur: ds. D. ter Steege H. Avondmaal De Toorts, 9 uur Ds. D. ter Steege De Zondagsregeling der artsen vermeldt voor Zondag a.s. Ph. Haselager Telef. 8570 Hoofdstraat ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. De Santpoortse Apotheek Bloemendaalsestraatweg 145 Santpoort Tel. 8249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341 Overveen Telef. 16760-K 2500 Met Maart begint weer de nieuwe cursus van de Volksmuziekschool. Om de ouders, die nog niet op de hoogte zijn met het werk en de methode van deze school, hiermede in kennis te brengen, wordt op Maandag 9 Februari een Openbare demonstratie ge- g«v#n in het Jeugdgebouw van de Ned. Herv. Gemeente Sant poort-dorp. Aanvang 8 uur. Inlichtingen Velserhroekstraat 14 en Beekvlietstraat 5. De vierde, door Beethoven voor zijn opera na de drie Ouver tures „Leonore" gecomponeerde „Fidelio" ouverture, eigent zich wel het minst voor de concert zaal. Het meer inleidende karak ter van het stuk is te weinig zelfstandig om als zodanig te kunnen bevredigen. Het Triple-concert, eveneens een van de weinig gelukkige werken van Beethoven, werd verdienstelijk door het trio Hesmerg gespeeld. De violist nam het niet zo nauw met de zuiver heid van zijn partij en ook tech nisch liet de vertolking wel wat te wensen over. De pianopartij bleef te veel op de achtergrond, waardoor een onevenwichtige klankverhouding ontstond. Een vaste steun vond het Trio in de dirigent, die zowel met de Ouverture als met dit concert zijn orkest stevig in de hand had. Na de pauze klonk de derde symphonic van Schubert, een getuigenis van een bewogen muzikantenhart, dat met sobere middelen een stroom van edele muziek uitstort, die de toehoor ders met vreugde en eerbied vervult. Toon Verhey dirigeerde dit geniale werk met begrip en de nodige stuwing. De verklan king van het tweede deel, Allegretto, muntte uit door precisie en plastiek. O. Folge Fonden Voor de aanvang van het con cert kondigde Jhr. P. J. Bogaert namens het Bestuur der H.O.V. aan, dat het programma ingeleid zou worden met de uitvoering van de „Aria"' uit de g moll Suite van J. S. Bach. Spreker verzocht het auditorium om de collecte voor het Rampenfonds tijdens de pauze met milde gaven te bedenken. Na de „Aria" werd een minunt stilte gehouden voor de omgekomen slachtoffers. De Symphonie no. 27 van Mozart werd in lichte stijl weergegeven, waarna Clara Haskil het Schumannconcert met gevoelig toucher en doorzichtige techniek speelde. Over 't algemeen zou men bij de vertolking van dit concert de climaxen wat groter wensen, de forti intensiver. De speelse voordracht van het „Intermezzo" getuigde van bij zonder meesterschap. Toon Verhey stelde zich volkomen op de solisten in wat en fijnzinnige muzikale omlijsting tot resultaat had. Het was verheugend te constateren dat de uitvoering van de symphonie van Franck op aanmerkelijk hoger peil stond dan vorig jaar. Onder de bezielende leiding van Toon Verhey was het orkest deze avond bijzonder goed op dreef. O. Folge Fonden

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 2