[predikbeurten Uit de goede oude (voetbal)tijd. SCHAAKRUBRIEK. Gereformeerde Kerk. 9.30 uur Geref Kerk (Art. 31 K.O.) Lutherse Gemeente Ned. Herv. Kerk en Kapel. TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. „JAN VAN DOMMELEN" bracht „De Kleine Adonis" Blijspel door Chr. v. Bommel en H. Bakker. Onder de bekwame leiding van regisseur fiunsche werd dit pre tentieloze werkje, dat alleen maar de bedoeling heelt het publiek n vrolijke avond te schenken, ais blijspel en niet als klucht ge speeld, waarvoor de verleiding groot was. De inhoud vertellen? Och, het is het oude stramien, waarop nog andere figuren geborduurd zijn, die de reeds lang bekende tonelen uitbeelden: de bemoeizieke, eeu wig jong willen blijvende oma, die tijdig door haar echtgenoot onder controie wordt gebracht, t jeugdig echtpaar, waarvan de zij te lang aan de leiband van de moeder loopt en de hij daar na tuurlijk tegen in opstand komt en dit huwelijk drijgt te misluk ken. Baby Wartenaar heeft de schoonheidsprijs gewonnen op n concours, uitgeschreven door de „Vitaiia" Kindermeelfabrieken. En nu dient de foto van de be kroonde kleme als reclame-object voor kindermeel-, zeep-, poeder en speelgoedfabrikanten. Koddig was in het eerste be drijf de scène, waarin de kleine wereldburger gefotografeerd zal worden., in het tweede bedrijf noteerden we een uitstekende dialoog tussen Toetie (mevr. G. Tabcrnal) en haar moeder Minny (mevr. A. Dortmundt) en zagen we een perfect gespeelde Vlaamse poppen- en speelgoedfabrikant (heer J. de Jonge). Dat ook een kleine rol zijn mogelijkheden tot goed spel geeft, merkten we op, toen de keiharde journaliste voor het voetlicht kwam (mej. A. Bud- dingh). In dit bedrijf zagen we tevens, dat de ogenschijnlijke ideale nurse (mevr. N. Jcfciker) lelijke karaktertrekjes heeft, die in het derde bedrijf tot haar ont slag op staande voet zullen leiden De vertolkster gaf ten volle wat deze rol haar voor mogelijkheden bood. Het derde bedrijf vergastte ons op een goed gespeelde verzoe ningscène tussen het jeugdig ouderpaar (mvr. G. Tabernal en de heer F. Dortmundt) en 'n kor daat optredende grootvader (heer A. Voogt), die in dit bedrijf vooral zijn kansen kreeg en daar een heerlijk gebruik van maakte. Mej. S. Hunsche begint zich al wat makkelijker over 't toneel te bewegen, de heer A. Ruiter zei trouw zijn tekst op, doch speel de te weinig, de heer J. Heeres gaf een bevredigende fotograaf, de heer J. Zaal had een hem niet liggende rol en mevr. G. Stutvoet miste haar kans, toen zij even de gelegenheid kreeg de zaal tot ont roering te brengen. Van de hoofdrollen werd die van Minny (mevr. A. Dortmundt) het best vertolkt, van de bijrollen konden ons die van Jaap (de heer A. Voogt) en Jules Bijtebier (de heer J. de Jonge) het best bevre digen. H. JONKERS. WEER GEEN VOETBAL. Ook Zondag j.l. is er van voet bal wederom geen sprake geweest De K.N.V.B. had ditmaal voor de variatie de beslissing' over het al of niet doorgaan weer eens aan de consuls overgelaten, maar deze waren door de gevallen sneeuw wel genoodzaakt de meeste vel den af te keuren. Ook het Velsen- en Water- graafsmeer-terrein werden onbe speelbaar verklaard, zodat de ontmoetingen VelsenAlways Forward en Watergraafsmeer Terrasvogels geen doorgang von den. ZAL DE VOETBAL ZONDAG A.S. ROLLEN? Op het moment dat deze lette ren uit onze vulpen vloeien, heeft het er de schijn van dat er de komende Zondag misschien ge voetbald zal kunnen worden. Dat is te hopen ook want de situatie wordt werkelijk precair: Er zijn afdelingen waarin de clubs 22 wedstrijden moeten spelen en die verenigingen tellen, welke nog maar 8 wedstrijden achter de rug hebben! Om dan nog maar niet te spreken over de eerste-klassers die 26 wedstrijden moeten spelen, als ze tenminste geen kampioens wedstrijden moeten spelen, want dan komen er nog 6 bij. Over een gesloten seizoen gesproken! Velsen speelt op eigen terrein tegen Alkmaarse Boys, die op 25 Januari ook voor 't laatst in actie kwamen en toen met 40 van Kinheim verloren. Dit kan voor de Velsenaren een stimulans be tekenen, om hun supporters ook eens een serie mooie doelpunten voor te zetten. In ieder geval mo gen we toch zeker op één winst punt rekenen. De blauw-witten zullen het in Amsterdam tegen „OVVOzeker niet gemakkelijk hebben, want de hoofdstedelingen bezetten op goe de wijze achter Zaandijk de twee de plaats. Mogelijk stimuleert deze wetenschap Röbken c.s. tot grote krachtsinspanning, maar zouden we een „gokje" willen wagen, dan zouden we het op O.V.V.O. hou den. Maareen voetbal kan soms raar rollen! Nu er tientallen clubs in ons land zijn, welke op uitstekende of goede terreinen spelen, en ze ker evenveel clubs over een ideale fraaie of goede accomodatie be schikken kleedinrichtingen met douches o.a. is het wel eens aardig te memoreren, hoe het in de goede, oude (voetbal)-tijd met één en ander gesteld was. We ci teren daarom, wat we in een oud sportblad, dat niet meer bestaat, daaromtrent lazen: Het was in jaren van voor 1900. Het voetbal verkeerde nog in de oertijd en het toetreden van een vereniging tot de N.V.B. was een gebeurtenis van gewicht. Toen dan ook midden in het sei zoen nóg een afdeling cvan de tweede klas wrerd opgericht werd dat algemeen besproken als een bewijs van de verbreiding van het spel en over een van die wed strijden in deze afdeling wil ik nu wat vertellen, omdat hij zo tekenend is voor de toestand in die tijd. We moesten de stad uit. een half uur sporen ver en weken van te voren was er al onderhan deld om de spelers mee te krij gen. Want daar moest niet licht over w-orden gedacht. De helft van de mensen mocht van thuis niet spelen. Enigen hadden zelfs geen uitrusting en nu wyas er veel praten en diplomatie nodig om de spelers, die niet mochten spe len bij anderen te vragen en wel zo, dat, als de ouders elkander die dag toevallig mochten tref fen, er geen achterdocht kon ont staan. Het lukte ons vrij goed en met slechts 2 invallers ondernamen wij de reis, eerst gerustgesteld toen de trein in beweging was, want onze captain, die niet spe len mocht, was, toen hij op het laatste ogenblik, als straf de hem gezonden uitnodiging af moest zeggen, het huis uitgelopen. Bij 'n vriend, een straat verder was Lij van een jas en een hoed voorzien en zo had hij de trein gehaald, voortdurend in angst, dat zijn vader hem nog zou achterhalen. In de coupé hadden wij hem dan ook achterin gestopt en wij hiel den de raampjes zo bezet, dat in kijken tot de onmogelijkheden be hoorde. De reis zelf liep goed af en in het plaatsje aangekomen, vonden wij het gehele elftal met het be stuur aan de trein om ons af te halen. De^ eerste vraag w7as, of wij een scheidsrechter hadden meege bracht „Natuurlijk niet". wTas het ant woord, daar is toch niet om ge vraagd? „Dan is het vergeten", zei de president, en dat is jammer, want wij hebben hier eigenlijk geen mens. De secretaris moet dan maar fluiten. Waar wij geen ogenblik be zwaar tegen hadden. De weg naar het veld leidde door het stadje en wij werden aangekeken als 11 achtste won ders. Het was dan ook de eerste wedstrijd, die sinds het oprichten van de vereniging gespeeld zou worden. Verkleden bij een boerderij en het kleedlokaal was.een hoog kippenhok, dat voor deze middag vrij van kippen was gemaakt. Onze tegenstanders "verklaar den, dat er niets anders te vinden ZONDAG A.S. Ds. Teeuwen van Diemen 5 uur: dezelfde 10.30 en 3 uur ds. N. Bruin Doopsgezinde Gemeente Helmstraat, IJ muiden half 11 Jeugddienst SANTPOORT Jeugdhuis bij de Herv. Kerk, half 8 ds.W.Veen Koffiekamer Westerveld 10.15 uur ds. J. Simon Vrijzinnig Hervormden Velsen-IJmuiden-Oost Abeelenstraat 1 Dorpskerk 10.30 uur: ds. R. Eijlsma, Monnikendam De Toorts, 9 uur ds. E. F. Wildervanck, Bussum Ned. Herv. Kapel, 7 uur: Ds. D. ter Steege De Zondagsregeling der artsen vermeldt voor Zondag a.s. D. R. Mansholt Vinkenbaan 23 Tel. 8320 ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. De Santpoortse Apotheek Bloemendaalsestraatweg 145 Santpoort Tel. 8249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341 Overveen Telef. 16760-K 2500 Speciaal ingericht voor Trouwrijden 4 Met verwarmde Wagens Dag èn Nacht bereikbaar TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestraat 1 was, zij verkleedden zich thuis, trokken over hun plunje weer gewone kleren en kwamen zo naar het veld. Op het kippenhok waren zij nog min of meer jaloers, want dat werd voor hen, als zij op een Zon dagmiddag moesten spelen, niet ingericht. Wij zouden ons in het hok ver kleden, maar het was zo nauw, dat er niet meer dan drie tegelijk in konden en door de koffertjes en de uitgetrokken kleren moest dat aantal van drie worden ver minderd tot twee, terwijl ten slot te niet meer dan een man tege lijk zich in het pak kon steken. Geen mens echter-, die aan er gernis dacht, ieder nam de zaak van de komieke kant op en we vonden het kippenhok nog veel beter dan een droogkamer van een wasinrichting, waarin wij el ders ons eens hadden verkleed en die zo warm was, dat wij er half gestikt uitgekomen waren. Naar het veld werd gezamenlijk gewandeld en toen wij het veld zagen, moesten wij even onze ogen uitwrijven, want hoewel wij wat terreinen betreft, niet verwend waren, ging. wat wij hier zag'en, alle verwachting te boven. Het veld lag aan de binnenzijde van een dijk en in het midden liep in de lengte nog een klein dijkje. De doelen er overheen, zo dat de keeper op het dijkje staan de met zijn ellebogen bij de lat kon en iemand, die lang van stuk was, zijn hoofd gestoten zou heb ben. Gras was er niet te bekennen. Wel veel klei. zware vette klei de wedstrijd was aanvankelijk uitgesteld, omdat de rivier ie hoog was en het veld onder stond vermengd met sintels, scherven potten, kolengruis en stukken plank. De lengte bedroeg zeker niet meer dan 60 Meter, de breed te geen 30. De grens van hei veld vormde aan de buitenkant het water en er lagen twee bootjes om de bal te gaan halen, die bij elke trap die niet helemaal recht was, in het water te land kwam. Aan protesteren dacht echter geen mens. De tegenstanders droegen grote baretten met pluimen en sjerpen. De scheidsrechter had een zwart hoedje op en grensrechters waren afwezig. (Wordt vervolgd). TUINBOUWSTUDIEKRING VELSEN EN OMSTR. De Tuinbouwstudiekring geeft op Dinsdag 24 Februari a.s. des avonds 8 uur in de Koffiekamer van de begraafplaats „Wester veld" een geluidsfilm over „De bestrijding van de plagen in de vruchtbomen". Deze film is ter beschikking gesteld door de „Shell Nederland" N.V. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. AVATERSNOOD IN VELSEN door G. VOET. Nu ons land zo zwaar getrof fen is door de watersnood, zullen weinigen hier denken, dat ook vroeger Velsen en Santpoort van het water te lijden hadden. Beide plaatsen toch lagen aan het Wij- kermeer, dat hier ook wel Velser- meer werd genoemd, welk meer zich uitstrekte van Spaarndam tot benoorden Beverwijk en dat verbonden was met het IJ en dus met de Zuiderzee. Het kon hier lelijk spoken en 't meer kon een binnenzee worden met kokende golven. Voor de polders had men uit- waterende sluizen te Santpoort en Velsen. In 1825, toen ons land ook door een grote watersnood getroffen werd, is ook het dorp Velsen ondergelopen. De door de watersnood getroffen gebieden wa ren toen de vier noordelijke pro vincies, dus Friesland. Groningen, Drente en Overijsel en Noord- holland. Evenals in 1916 kwam in onze provincie toen geheel AVaterland onder te staan door een dijkbreuk bij Durgerdam. Flet water stond toen van Amsterdam tot Pur- merend en tot Landsmeer en Oostzaan, maar gelijk in 1916, bleven de Beemster en Purmer gespaard. Veel boerderijen en huizen werden vernield en heel wat mensen en vee kwamen om. In Velsen kwam het water over de dijk en het zocht zich een weg over het land, waarbij de dam men van verschillende buiten plaatsen zich begaven, zodat het dorp A'elsen onder water kwam te staan. Bij de buitenplaats Wa terland werd een groot gat in de straatweg geslagen en het water- kwam meer dan een voet hoog te staan. De Ned. Hervormde kerk had geen last, omdat deze op een hoogte gebouwd is. De toestand was hier echter niet zo erg als in Waterland, dat één groot meer was en waar alles moest vluchten. Gelukkig zakte het water spoedig en in Velsen was de schade dan ook niet groot. Zolang het Wijkermeer echter aanwezig was, bestond er altijd gevaar voor overstroming. Dat gevaar week met het graven van het Noordzee-kanaal, want toen werd het Wijkermeer ingepolderd waarmede men in 1871 gereed kwam. Thans is het gedeelte van Ken- nemerland tussen Haarlem en IJmuiden een der veiligste plek ken van Nederland, omdat de dui nen hier drie a vier kilometer breed zijn. AATj bewoners van dit deel mogen ons gelukkig prijzen dat het nutuurreservaat Kenne- merduinen nu in veilige handen is en hopen, dat Duin- en Kruidberg daaraan nogeens mag worden toe gevoegd. Want de dunen zijn de beste bescherming en altijd moet door het Staatsbosbeheer worden gewaakt, dat ze in stand blijven. Het is ons een genoegen vanaf heden door bemiddeling van de Schaakclub „Santpoort" een schaakrubriek te plaatsen en vertrou wen dat vele lezers dit op prijs zullen stellen. Alhoewel „Huis aan Huis" een gratis verspreid blad is, willen wij trachten het toch zo aantrekkelijk mogelijk te maken en vertrou wen dat deze rubriek hiertoe zal bijdragen. Correspondentie betreffende deze rubriek te richten aan de heer W. Schuurman, Kruidbergerweg 17, Santpoort. Onder degenen die de regels van het schaakspel machtig zijn en af en toe wel eens een partij spelen, bevinden zich velen die de gebruikelijke notatiewijze niet kennen. Hierdoor zijn zij verstoken van een stimulans tot het zich verder bekwamen in het edele denkspel, die gelegen is in het doorlezen van artikelen in kranten en tijdschriften. Ten behoeve van hen volge hier een korte uitleg van de schrijfwijze De horizontale rijen van het schaakbord krijgen de nummers 1 (onderaan) tot 8 (bovenaan), de verticale rijen krijgen van links naar rechts de letters a tot h. Dit kan men in een diagram aangeven ZWART ABCDEFGH WIT Men lette op delettersen cijfers naast de figuur. Op het diagram staat een schaakstelling af ge drukt. U ziet de witte koning staan op het snijpunt van de b-lijn en de eerste rij, men schrijft Kb 1. Ook de andere stukken kort men af met de eerste letter van hun naam, de pion met pi. Bovenstaande stelling noteert men nu als volgt Wit: Kbl, Dfl, Ld3, Pel, pi a2, b3, c2, g2, h3. Zwart: Kg8, Dh4, Tc8, Lf8, pi a6, b7, f7, g7, h6. Men controlere als oefening de juistheid van deze notering. Deze stelling nu, stelt een klein probleem voor. Wit is n.l. indien hij aan zet is in staat de zwarte toren te veroveren en daarmee voldoende voordeel voor de winst van de partij te verkrijgen. Hij speelt de dame van fl naar f5 (notatie Dfl—f5) en dreigt twee dingen tegelijk: Df 5h7, het geen mat betekent en het pro zaïsche Df5 x c8 (slaan geeft men dus met een kruisje aan). Zwart kan de twee dreigingen niet tegelijk afweren en doet dus het beste zijn toren in de steek te laten. Wit heeft dan een stuk meer en wint op den duur. De kracht van 2 gelijktijdige drei gingen zal hieruit wel duidelijk gebleken zijn. Men plaatse nu eens de volgen de stelling op het bord WitKa3, Dd2, Pd3, pi a4, b3, c4. Zwart Kb8, Da6. Lc7, pi a7, b7, c6. Ook dit is een niet al te moei lijk probleem: wit aan zet ver overt de zwarte dame. Deze op gave vormt, bij voldoende be langstelling, de eerste opgave van een z.g. ladderwedstrijd. Om de 14 dagen worden één of twee problemen opgegeven, waarvan men de oplossingen binnen 8 dagen kan deponeren aan het adres Kruidbergerweg 17. Iedere oplossing wordt met een aantal punten beloond, zodat een bepaalde rangorde van de deelnemers ontstaat, die ladder genoemd wordt. Om de twee maanden krijgt degene die boven aan de ladder prijkt, een waar devolle prijs, verliest alle be haalde punten en wordt weer onder aan de ladder geplaatst. Op deze wijze komt iedere op losser eenmaal aan de top Laat dus iedere zichzelf respecterende schaker de opgaven oplossen, aldus tot het slagen van deze schaakrubriek bijdragend. Veel succes, schakers W. Schuurman

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 2