0 Zwem- en WaterpoiG-Wedslnjien Velsen - Ednwton Qa&tio&datis dfop A.BRflFKMFUl ENI Der Vaderen Erf. Het Weerbericht Grote kaarten Khaki Stopwol R.K. Kerk Santpoort Predikbeurten. Geref Kerk (Art. 31 K.O.) Doopsgezinde Gemeente Lutherse Gemeente Vrijzinnig Hervormden Veis en-I J mui den-Oost Abeelenstraat 1 Ned. Herv. Kerk en Kapel. fZOPASSBiENSTMSHf TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. AATIIITRBAD A ELSEREA©' Wedstriiden van Sport Vereent. R.K. Turnvereniging W.I.K. Zondag' 31 Mei H.H. Missen 6.45 8. 9.15 (Hoogmis) 11 uur. Te 7 uur Lof. Maandag half 8 Maria Garde (groep I). Dinslag 8 uur Gez. H. Mis. Te 8 uur Maria Congregatie (afd. II Dames). Woensdag half 8 IT. Familie j ongemannen) Donderdag LI. Sacramentsdag. H.H. Missen te half 7, 7 uur (Ge2. H. Mis) 8 uur. Te half 8 Lof. Te 8 uur TL Familie (heren). Vrijdag Eerste Vrijdag van de maand H.H. Missen te half 7, 7 uur (Gez. H. Mis) 8 uur. Te half 8 Lof. Zaterdag' te half 8 Broeder- schapslof. ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk. 9.30 uur ds. M. W. J. (J. de Kluis 5 uur: dezelfde 10.30 en 3 uur: ds. N. Bruin Helmstraat, Ijmuiden half 11 Jeugddienst half 8 DRIEHUIS Koffiekamer van Westerveld Ds. W. Veen Koffiekamer Westerveld 10.15 uur Prof. dr. W. J. Kooyman, Amsterdam Dorpskerk 10.30 uur: ds. H. F. Winterterp, Nijmegen De Toorts, 9 uur ds. J. v. d. Berg, Ijmuiden Ned. Herv. Kapel n.m. 7 uur Ds. ter Steege De Zondagsregeling der artsen vermeldt voor Zondag a.s. Ph. Haselager Telef. 8570 Hoofdstraat ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. De Santpoortse Apotheek Bloemendaalsestraatweg 145 Santpoort Tel. 8249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341 Overveen Telef. 16760-K 2500 Speciaal ingericht voor Trouwrijden Dag èn Nacht bereikbaar TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Suriname straat 4 tegenover de Overbildtweg Unücr die titer is een nieuwe alüuni gewijd aan ue geseineuenis van ons land en oik. verscne- iien. Oe tekst voor dit album werd gescnreven door de bekende fiis- Lorieus en paedagoog J. J. Moer man, terwijl de plaatjes werden vervaardigd naar aquarellen van de schilder J. W'. lieyting, die zicli up het gebied der nistorie een bijzondere naam heeft weten te verwerven. Met dit album wordt een oude traditie in ere hersteld! immers, de reeks van albums, onderbro ken door de wereldoorlog, wordt weer voortgezet. Reeds 45 jaar geleden, in 1908 dus, gaf de iN.V. ivoek en Beschuitfabriek v.h. G. Liiile en Zoon voor de eerste maal een album uit. In 1912 werd een bijzonder groot succes geboekt met „Vaderlandse Geschiedenis' Het nieuwe album, dat dank zij de moderne techniek veel fraaier is uitgevoerd, is nu weer aan dit onderwerp gewijd. De geschiedenis van Nederland is tevens voor een groot deel de geschiedenis van het Huis van leren in ZWU1U! Oranje. Wij hadden daarom de eer de eerste exemplaren van ons album, in luxe band gebonden, aan te bieden aan H.M. de Ko ningin en IT.K.H. Prinses Wilhel- mina. Vlak voor het uitbreken van de oorlog werd een album uitge geven, getiteld „Zwerftochten door ons land, Noord-Brabant en Zeeland", waarvan de tekst ver zorgd werd door Anton Coolen en Dr. P. H. Ritter Jr. Dr. P. H. Ritter schrijft over der Vaderen Erf: Ik heb een paar uur in het al bum „Der Vaderen Erf", uitge geven door de N.V. Koek- en Be schuitfabriek v.h. G. Hille en Zn. te Zaandam, zitten bladeren en lezen en ik heb daarbij gelukkige ogenblikken beleefd. Ik was weer opnieuw op school en ik onder ging opnieuw de Vaderlandse ge schiedenis als een boeiend ver haal, als een sprookje, evenals toen ik een jongen was. Het jS ontroerend 's lands his torie op een zo volstrekt eenvou dige manier te vinden voorgedra gen en uitgebeeld als in dit boek geschiedt. De geschiedenis wordt hier behandeld als een reeks van opzienbarende feiten, die dan in plaatjes kleine tableaux vi- vants hun samenvattende voor stelling verkrijgen. Wanneer men zich er even re kenschap van geeft, wat er later, toen men de Middelbare School en de Universiteit bezocht, aan al die onschuldige feiten en gebeur tenissen bleek vast te zitten dan verscherpt zich het heimwee naar deze sfeer van de jeugd, waarin men nog vrij was van de proble-* men en de geschiedenis nog als een avonturenroman kon genieten Het is goed, dat een fabriek die gezellige, plezierige artikelen in onze huiskamers binnen voert, op nieuw deze gezellige manier van gescnieaenia j-'xcilg'l. wjuo vuiiv rs bezig' zien van zijn nisiorie ie vervreemden. n,en van uc nooiuoorzaK.cn van ue onver- scniiiigueici, waarin wij leven, ligt nierin, uai wij onze geseineuenis met meer Kennen. Men is geneigd na twee wereldoorlogen, zijn bc- ïangsteiung ie riemen op een De lete toekomst, waarnaar men liun Kert, op een duurzame vrede tus sen de volken, op een verenigd iLtiropa. Uooi deze internationale gericütheid valt liet accent iets minder op de nationale geschiede nis. Dit is te betreuren. (Jok al zou er Ti verenigd Europa komen (en dat zal nog' heel wat voeten in de aarde hebben), dan blijft de nationale gezindheid waarde hou den, want het is niet de bedoeling van een Verenigd Europa, de af zonderlijke landen te doen opgaan in een grauwe massa, maar een samenwerking tussen volken te bewerkstelligen, waarbij ieder af zonderlijk volk zijn eigenheid doet gelden. Len samenwerking zal het moeten zijn als iu een huisgezin, waarbij ieder volk zijn persoonlijkheid behoudt en zijn eigen waarden inzet.. Hetgeen al tijd zal blijven is onze deelne ming aan de nationale gemeen schap, het spreken in de eigen taal. De vraagstukken, welke zich in onze Nederlandse gemeenschap voordoen, Zal men nooit kunnen doorgronden, zonder dat men op de hoogte is van hun historische achtergrond. Maar die historische achtergrond zal men alleen kun nen benaderen, als men de struc tuur van de feiten goed in zijl» hoofd heeft. Het is daarom een juist inzicht, de feiten scherp in het geheugen te prenten, eer men begint met de verklaringen en de verbindingen. Voor het lezen dier feiten is de jeugd de aangewezen leeftijd. Tot deze jeugd richt zich dit boek. Zij wordt geoefend in ken nis der geschiedenis door zelfwerk zaamheid een uitstekend pae- dagogisch beginsel. De kinderen moeten de plaatjes inplakken en zich aldus rekenschap geven van de stof. waarmee zij bezig zijn. En zij doen dat met een bijzon dere gretigheid. Hun spelen wordt leren en in hun jonge geesten komt er een kiem van historische belangstelling, die een noodzaak is voor de beleving van ons volks bestaan. De heer J. 1. Moerman, de schrijver, lijkt mij een goed pae dagoog, die de c.oncrete en sim pele natuur van het kind volko men begrijpt en de illustrator, de. heer J. W. Heyting, heeft alles gedaan om de voorstellingen kleu rig en aantrekkelijk te maken. Bovendien blijkt de heer Moer man een wijs en handig verteller. Ook wanneer de historiebeschrij ving zich beperkt tot feitengroe pering, kunnen er bepaalde op vattingen worden ingelegd, die aan de beschrijving een strekking geven. Met een bewonderenswaar dige bedrevenheid heeft de schrij ver zijn formuleringen weten te kiezen, wanneer hij gebeurtenis sen moest aanduiden, waarover tegengestelde volksgroepen ver schillend denken. Dit boek kan in de huisgezin nen van alle religieus en politiek verschillend georiënteerde volks delen worden gelezen zonder enige wrevel op te wekken. De mooiste reclame is die, wel ke gezellig en kleurig is en tege lijk instructief. Aldus kan men dit boek kenschetsen door Willem Haverman. „De leuke dingen, die wij vroe ger meemaakten, heb je tegen woordig niet meer", verzekerde Henk Barends, de oude journalist. „Het is tegenwoordig allemaal te technisch naar mijn smaak. De te lex spuwt het nieuws, met recht aan de lopende band, op jullie bureaux en als dat ding ook hoofdletters tikte, dan hoefde je de boel niet eens door te lezen dan zou je het door je buizen post zó naar de zetterij kunnen blazen De jongere collega's, die wel beter wisten, lachten. Zo heerlijk als die veteraan weer zat door te slaan. „Wat is het redigeren van een krant, tegenwoordig?",- voer Ba rends met minachting voort. „Met diploma voorbereidende school.... als je streepjes kan zetten, ben je al klaar. Meer heb je niet nodig. Nou ja, en dan een beetje tech niek weten hoe groot een let ter istellen, hoeveel van die letters in zoTi kopregel kunnen. Daar heb je dan alles mee gehad ook". „Overdrijft u niet een beetje, oom Henk?", vroeg een der jon geren. Dat wist die beste Barends ook wel, maar hij gaf z'n jeugdige col lega een schalks knipoogje en ver volgde stoer: „Overdrijven? Zit ten jullie zoals wij dat vroeger deden, achter het nieuws aan? Wat zou het. het wordt zó bij je binnen gebracht.... Je hebt alleen maar een klein radio-ont- vangertje op je bureau te zetten en je kan precies afluisteren, waar de mobilofoon-auto's van de politie heen worden gestuurd. Zeg nou zelf, is daar nu énige sportieve aardigheid aan?.Als je een auto voor de deur van de krant zet, kan je zonder moeite eerder bij een brand of een onge luk zijn dan brandweer of poli tie" „Als oom Henk ergens heen moet, gaat hij, net als vroeger lo pen. of met de trekschuit in plaats van met de trein of met het vliegtuig zei een der jongeren. „Leve de goede oude tijd!" Oom Henk bromde wat. „Zo vlug kunnen jullie met al je mo derne hulpmiddelen anders niet zijn of de dingen moeten toch eerst gebeuren", zei hij ernstig. „in uw lijd gaven ze zeker de berichten vóór ze gebeurden? vroeg een van het gezelschap brutaal. „Als dat zo eens uitkwam, za gen we daar niet tegen op", be vestigde Barends. „ik heb dat eens met het weerbericht gehad „Ze maakten het weer zelf! Wij verwachtten, dat oom Henk kwaad zou worden, bij die onheb belijke opmerking. In piaats daar van verscheen er een brede grijns up z n rimpelig gezicht. „Frecies zo zou je het kunnen zeggen. Ik heb zélf eens het weer gemaakt engoed weer ook „Vertellen, oom Henk". Oom Henk had geen verdere aansporing nodig, „ik zei al: in mijn tijd was de boei niet zo tech nisch geperfectionneerd als tegen woordig. Zo kon het gebeuren, dat we op zekere middag in geen geval aansluiting konden krij gen met De Bilt. Het weerbericht kwam maar niet binnen en de krant moest zakken. Ook toen goh! al: een krant zonder weer bericht was geen krant. Er zat niets anders op ik maakte het weerbericht zeil. Als ik je vertel, dat het de weersvoorspelling Voor Zondag was, dan snap je, dat het van groot belang' was". Oom Henk zweeg even.„Ik had er niet veel moeite mee. Ik zeur de even wat over een hoog iucht- drukgebied, dut ons land van de Azoren af naderde en voorspelde daarna een mooie zonnige Zondag Toen de krant uit was, kwam t echte weerbericht door: zwaar be wolkt tot betrokken, aanvankelijk enige regen en later nog wat meer regen.... jullie kennen dat wel". „Wie kreeg er gelijk, oom Henk?" De oude Barends lachte. „Ik zat eerst geweldig in spanning, maar ik zal die stralende Zondag nooit vergeten. Mijn verzonnen weerbericht klopte op alle onder delen. Je snapt dat ik in mijn sas was. Maar de baas was het ook. Hij had eerst als een wilde man te keer gegaan, toen hij m'n nonsens, zoals hij het noemde, met liet echte weerbericht had verge leken. Ik heb hem met trots een brief kaart laten zien, waarop iemand zich die volgende Maan dag opgaf als abonné. „Uw- krant geeft tenmiste juiste weerberich ten". stond er op In het kader van de Kportuitn issellug KATEKDMHIIIHIAG 5 ITIJK Entree volwassenen 50 ct Kinderen 25 ct Op de le Pinksterdag was Sport Vereent de gast van de A'damse Kortbalvereniging „Blauw Wit", die de prachtige terreinen van het Cios te Overveen ter beschikking had. Beide wedstrijden door de Santpoortse vereniging gespeeld eindigden in een gelijk spel. Op 2e Pinksterdag verzorgden de S.V. adspiranten, samen met de leden van de Z B .V. „Santpoort" de gondelvaart tijdens het vuur werk in „Velserend". Een en ander viel bij het publiek erg in de smaak. A.s. Zondag worden op het S.V. terrein de wedstrijden verspeeld om de Stads-Editie-beker. Daar spelen dan 8 twaalf-tallen in twee afdelingen. De winnaars van beide afdelingen komen dan nog in de finale tegen elkaar. Dit jaar hoopt de R.K. Turn vereniging W. I. K. te Bloemen- daal haar 5-jarig bestaan te herdenken. Ter gelegenheid van dit feit wordt een openlucht- turndemonstratie georganiseerd op Zondag 21 Juni a.s. op het terrein aan de Donkere laan te Bloeinendaal. Hieraan zullen o.a. medewerken dc herenafdeling van St. Mauri tius uit Volendam, een van de beste herenafdelingen, welke zo wel nationaal als internationaal grote bekendheid geniet. Tevens werken mee de damesafdeling van S.S.S. welke steeds op wed strijden de hoogste prijzen be haald. Verder de RKSV Velsen, één van de grootste verenigingen uit de kring Haarlem en J.B.S. uit Bennebroek. Al met al beloofd het een mooie demonstratie te worden. SNELLE WIEKEN. De wedstrijd voor postduiven vanaf Pont St. Masecence op 24 Mei verliep als volgt: de eerst- getoonde duif (13.11.02 uur) werd gelost om 7 uur 's morgens. 1, 8, 12, 14, 26, 28 E. Gorter 2, 3, 10, 17 J. Hoogzaad 4 K. Korthouwer, 5, 16 Kaasen brood, 6 M. Janssen, 7, 19, 20 A. Tabernal, 9, 11, 24, J.Bona- rius, 13 C. Korthouwer, 15, 21. 22, 23 B. Jenninga, 18, 29 F, Veldmeijer, 25 P. Gremmé, 27 F. Cappendijk.

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 2