Zaterdag 20 Juni Witte Kruisjesdag Van Velsens Vroede Vaderen. ten bate van „Het Witte Kruisafd. Velsen. Basketbal. 14e JAARGANG No. 24 Redactie Terrasweg 31 Iverkerioklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CORNEGGE Telefoon 8619 HUIS SaripocrfsWeehHad aan VRIJDAG 12 JUNI 1953 Administratie en advertenties: DRUKKERIJ CORNEGGE Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 De zinspreuk vun „Het Witte Kruis „Door Allen, Voor Allen kan Zaterdag 20 juni door alle inwoners van de gemeente ei sen in practijk worden gebracht door van de dames en horen die zich hiervoor beschikbaar stellen een speldje te kopen. U steunt daarmede het mooie sociale werk van „Het Witte Kruis De ver organisatie te zijn, maar ook deze mooie arbeid te gedenken door het kopen van een speldje, hetwelk u Zaterdag' 20 Juni aan huis of op straat zal worden aan geboden. Veel geld is nodig om de arbeid die zich steeds uit breidt te kunnen financieren, maar ook thans vertrouwen we dat een beroep op de bevolking cniging dit nu bijna gedurende, niet tevergeefs zal zijn. Tooit u 00 jaar lang zich beweegt op het terrein van de volksgezondheid is deze steun tenvolle waard. De takken van dienst ais wijkverple ging, zuigelingen bescherm i ng, kraamverzorging, kleuterzorg, ge zinsverzorging, het verstrekken van verpleegmaterialen enz. heb ben in duizenden gezinnen ver lichting' van zorg gebracht. Het bestuur der vereniging blijft er naar streven al deze arbeid nog intensiever ter hand te nemen. Dit kan alleen als de gehele be volking het werk van „Het Wit te Kruis' blijft steunen, in de eerste plaats door lid van deze daarom 20 Juni allen met het embleem van de vereniging, dan kan het niet anders of deze dag zal dank zij uw medewerking, zeker slagen. Jongelui, maar ook ouderen, helpt ons ditmaal en meldt u voor cle verkoop van speldjes zo spoedig mogelijk aan bij één der onderstaande adres sen: Voor Santpoort-dorp bij mevr. WintersVliet, Crcmerlg.au 52. \'oor Santpoort bij mevrouw WerreAntonissen, Harddravers laan 15 en bij Zuster I. de Jong, Brederoodseweg 43." Damclub „Stabiel". Traditiegetrouw zijn in de zo mermaanden de wedstrijden om de Stabiel-wisselbeker. Hieraan nemen deel de clubs Sportief en D.C.iJ. 2, beide uit IJmuiden en K.N.C. uit Haarlem. Maandag 1 Juni was de ope ningsavond te Santpoort. Ge speeld werd door D. C. IJ. 2 tegen K.N.C.uitslag voorlopig 77. Hierin waren 3 afgebro ken partijen -welke waarschijn lijk alle op remise zullen eindi gen. Stabiel won op deze avond van Sportief met 128. Deze had dus uit de eerste wedstrijd de beste resultaten behaald. Wel gemoed trok Stabiel dus op Maandag 8 Juni naar IC. N. C. voor het spelen van de 2e wed strijd. K.N.C. was nu echter in eigen huis en niet te verslaan. De laatste 5 borden eindigden alle in 20 voor K.N.C. Op de eerste 5 borden was slechts één winnaar voor Stabiel, verder I verliezer en 5 remise. Eindresul taat 155 voor de gastheren. A.s. Maandag 15 Juni, is de eind-wedstrijd waarvoor de deel nemende verenigingen weder om naar Santpoort komen. Aan vang 8 uur in het Badhuis. Be langstellenden. die deze zeker zeer spannende wedstrijden wil len bijwonen, zijn van harte wel kom. Ook de jongeren, die hiel de kans krijgen de diverse oefe ningen van het damspel eens goed ie kunnen zien, verzuimen niet van deze gelegenheid ge bruik te maken. GASTVRIJHE1D. Scheenbeschermers. Mag ik namens de juniorvoet ballers van Edmonton (London) de mensen van Velsen bedanken voor hun gastvrijheid, welwil lendheid en gulheid, tegenover deze jonge voetballers getoond? Ik dank u allen voor een prach tig, prettig verblijf en ik hoop, dat wij het volgend jaar in Ed monton iets terug kunnen doen. Ik dank u ook voor de goede partij voetbal. Zeg alstublieft te gen de Nederlandse jongens, dat zij scheenbeschermers moeten dragen. Londen. L. A. DUNFORD op Zondag 7 Juni 1955. De dui ven werden te 7 uur met Noord Oosten-wind in vrijheid gesteld. Zij maakten een snelheid van p.lm. 950 meter per minuut. De eerste duif werd geconsta teerd te 11.14.21 uur door de heer Bersee. De uitslag luidt als volgt: P. Bersee I 3; Lansdorp 2 17; v. Duyn 4 7; Joh. Andriesma 5 16; P Koning 6 12; Joh. Struys 8 11 13; Hols 9; Koks 10; G Bier man 13; C. Wipprecht 14. De wedvlucht had een vlot verloop. Donderdagavond speelden de tweede teams van de Dames- en Herenafdeling van H.O.C. en Z. B. V. b. een vriendschappelijke wedstrijd op Veiserend, welke na een sportieve strijd bij de dames de overwinning met !19 aan H. O. C. bracht, terwijl bij de heren Z.B.V.S. met 1511 in de meer derheid bleef. Bij de dames was liet voor rust een gelijk opgaande wedstrijd met Z.B.V.S. productiever. Rust stand 61. Na rust werd 71. O. C sterker en werd de achterstand in een li9 voorsprong omge zet. Het slot-offensief van Z. B. V. S. had geen resultaat. Bij de herenontmoeting wogen de partijen in het begin goed te gen eikaar op. H.O.C. kreeg' in deze periode 2 straf worpen toe gewezen waarvan echter geen ge bruik werd gemaakt. Daarna werd Z.B.V.S. sterker. Sterk en Kröder met 1 en Jellema met 3 doelpunten, waarvan 1 uit een strafworp, brachten dit over wicht in punten tot uitdrukking waartegenover H.O.C. slechts 1 doelpunt uit een strafworp stel de. Ruststand 91. Na de rust 'n gelijk opgaande strijd, waarbij H.O.C. zich productiever toon de. Tegenover 2 doelpunten van Kröder en Jellema stelde HOC er 5, door Brand 't Hof 2 en Kuipers, waardoor de achter stand tot 2 punten verkleind werd. H.O.C. spande alle krach ten in om de gelijkmaker te sco ren, maar een mooi doelpunt van Sterk stelde de zege voor Z. B. V. S. veilig'. Op Donderdag 18 Juni des avonds te 7,30 uur. spelen in Vel serend de eerste Dames- en He- renteams tegen H.G.A. uit Haar lem en Maandag 22 Juni worden de return-wedstrijden tegen H. O. C. in De Doelen te Haarlem gespeeld. Belangstellenden zijn welkom. Jeugdvoetballeidcr. „DE LUCHTPOST". Uitslag van de gehouden wed vlucht vanaf Quievrain 234 KM. Bijna 5 volle uren delibireerde de Raad over de winkelsluiting. Zoals viel te verwachten, was de gedwongen winkelsluiting op Dinsdagmiddag waartoe de Raad enkele maanden geleden bij meerderheid van stemmen be sloot, bij de winkeldrijvende mid denstand lang niet over cle ge hele linie in goede aarde geval len. Verscheidene groepen van winkeliers hadden na October 1952, toen het besluit was geval len. bezwaarschriften bij het College van B. en W. ingediend. De heren Verbeek (P.v.d.A.) en van Leusen (P.v.cl.A.) hadden zich tot het College gewend met de suggestie om contact op te ne men met de gemeente besturen van de omliggende gemeenten. Daarnaast hacj bfthiCvJjp.ge een enquête gehqi^piWcl^', d?l,^el- sense vrouweijmg^^s ooten; einde te wetté komen moeide consument oyer Tl9 Wppgerï uniforme wiiWeUfjiiting'aacht. Het Collegë'^vas tenslotte tot de overtuiging gekomen, dat de uniforme winkelsluiting gehand haafd diende te blijven doch voor de slagers (waarbij patroon en g'e zei tot volledige overeenstem ming waren gekomen) een uit zondering toe te staan en voor hen de Maandagmiddag i. p. v. de Dinsdagmiddag aan te wij zen en aldus werd aan de Raad van Velsen voorgesteld te be sluiten. De heer van Leeuwen (KVP) als eerste in een lange rij van sprekers, toonde zich zeer teleur gesteld, waardering' had spreker voor de inwilliging van het ver zoek van de slagers, al berustte deze inwilliging dan voor 50 op verkeerde gronden. Spreker kon weinig bewondering voor 't standpunt van B. en W. op brengen, immers alle andere ver zoeken waren genegeerd en die adressanten werden z.i. met een kluitje in het riet gestuurd. De suggestie van de zijde van het College alsof er t.a.v. het vraag stuk van een gespreide winkel sluiting verdeeldheid zoude heer sen onder de middenstand, was z.i. onjuist. De verlangens gaan juist uit naar een gespreide slui ting en het ging niet aan om gemakshalve alles nu maar over één kam te scheren. Dat was eigen gereid. Uitvoerig stond spr. stil bij de wordingsgeschiedenis van de winkelsluiting. De in schakeling van het werkne merselement bij de te nemen be slissing was z.i. onjuist. De rech ten van het personeel op een halve vrije dag waren elders in onze wetgeving gewaarborgd. Natuurlijk voelt t Haarlemse ge 1 meentebestuur er niets voor om zich bij Velsen aan te passen. Dat bestuur, aldus spr. is te ver standig om tegen de belangen van de middenstand in te gaan. ..Kon ik dit ook maar van Vel- sen's gemeentebestuur zeggen" en met deze verzuchting eindigde de heer van Leeuwen zijn plei dooi in le instantie. Mevr. Heykoop (VVD) pleitte meer speciaal voor de verlangens van de groentehandelaren die de Woensdagmiddag prefereren. Spreekster wees daarbij erop dat in liet destijds verspreide boekje Velsen herrijst, betoogd is dat een krachtige middenstand onontbeerlijk is. Wij mogen niet vergeten dat zowel Haarlem als Beverwijk aantrekkingskracht op het kopende publiek uitoefenen. De heer van Dongen (CU) liet een ander geluid horen, naar zijn mening waren de groentehande laren onderling verdeeld in hun opvatting over de sluitingsmid dag. Daarbjj komt dat het ko pend publiek thans aan du nieu we situatie van de gedwongen sluiting op Dinsdagmiddag ge wend is geraakt. Een „ochtend" om te sluiten vond spr. een on nozele dag. De heer Lips (AR) erkentelijk voor het overzicht van wensen dat het College de Raad had ge geven, toonde zich tegemoet komend tegenover de wensen van de groente- en fruithande laren. De heer Andrea (P.vd.A.) weer op de overeenstemming tus sen slagerspatroons en slagersge zellen waardoor bij het College goodwill was gekweekt en ook een willig oor had gevonden om de Maandagmiddag als sluitings middag aangewezen te krijgen. De heer Verbeek (Pvd.A.), die niet namens zijn fractie, maar voor zich zelf sprak, liet, even als de heer van Leeuwen, de ge hele winkelsluitingsgeschiedenis de revue passeren. De destijds ingevoerde uniforme winkelslui ting op Dinsdagmiddag kwali ficeerde spr. als een onzalige ge dachte. Daar waar eerst rust heerste was thans onrust. De door de diverse winkeliers geop perde bezwaren van practische aard. Het College was z.i. in ge breke gebleven nu overstag te gaan. De vraag welke het gehele thema beheerst is ten eerste óf de winkelier een bepaalde dag conveniërt om te sluiten en ten tweede óf hij op die dag schade lijdt. Het is onjuist het vraag stuk te verleggen naar princi piële tegenstellingen, die er z.i. niet zijn. Met de uniforme slui ting heeft Velsen in de kaart van Haarlem gespeeld. Bezwaren had spreker èn tegen het ge meenteblad, dat z.i. in subjec tieve zin is opgesteld en waarin het open oog voor de bezwaren die het vraagstuk beheersen, ont breekt èn tegen de wijze waarop met de omliggende gemeentebe sturen contact was opgenomen. Er had een samenspreking moe ten plaats hebben. Spr. profe teerde dat als Lel sen nu overstag gaat, Beverwijk ogenblikkelijk zal volgen. Hij adviseerde het voorste] zoals het er nu lag terug te nemen. Daarmee was de heer van Leusen P.v.d.Ahet helemaal niet eens. Z.i. gaf iedere beslis sing reden tot schijnbaar gegron de critiek. Aan mogelijk onrecht moet de minste uitbreiding wor den gegeven. De poging van het College om met de omliggende gemeentebesturen tot overleg te komen, was z.i. slap geweest. Een uniforme regeling voor Ken- nemerland moet mogelijk zijn. Onrecht doet men het College echter met critiek op het ter ta fel liggende voorstel. Het College heeft getracht tegemoet te komen aan de bezwaren van de minder heid. Spreker had in de critiek van de tegenstanders in de Raad de argumenten gemist van le. de positie van de gemengde bedrij ven en 2e de positie van Velsen- Noord t.o.v. Beverwijk. Spr. eis te voor de werknemers in de winkelbedrijven een vrije mid dag. geen ochtend. Aan de han del van de straatventers inoet op doeltreffender wijze paal en perk worden gesteld. De heer van Leeuwen, die critiek had uit geoefend op het enquête-ant woord van een groep winkelda mes die blijkens de bewoordingen zich aan de belangen van de werkgevers blijkbaar niet te veel gelegen lieten liggen, noemde hij onder hilariteit een „anti-femi nist". De heer J. Visser (AR) vroeg een principiële uitspraak, bij handhaving van de uniforme sluiting op Dinsdagmiddag over de bezwaren met het oog op Haarlem. De heer van Veen (KVP) in formeerde hoe het mogelijk kon zijn dat groentehandelaren wa ren geverbaliseerd als zij Dins dagmiddag na niet te hebben ben „bijgeladen" gingen venten. De heer Tonino (KVP) wees erop, dat de wet bedoelt aan de middenstand zekere voordelen te bieden. Onjuist achtte spr. het de positie van de werknemers in het geding te brengen. Hun be langen waren veilig gesteld in andere wetten. Gevoelselemen ten mede in discussie brengen was positief on juist. Het trof spr. dat enkele politieke partijen in de Raad een ander geluid lieten horen dan in de verkiezingsre clame tot uitdrukking gebracht. Gelukkig, zo merkte hij onder hilariteit op, had óók de KVP in haar verkiezingspamflet de middenstand niet vergeten en zo kon hij dus toch op de KVP stemmen. De Voorzitter van de Raad, Mr. M. M. Kwint, herinnerde in zijn repliek aan het bekende Franse spreekwoord, dat zegt dat men niet de gehele wereld en ook nog de schoonmoeder tevre den kon stellen. (Verscheidene leden wilden weten wie hier de schoonmoeder van de midden stand was, maar ze vernamen 't niet). Spr. wees de critiek op 't College af. Het voorstel van B. en W. om thans de slagers tege moet te komen was een conse quent gevolg van de toezegging rekening te zullen houden met verlangens van de middenstand als die werden geuit, maar er kon geen sprake van zijn om de materie van de winkelsluiting weer opnieuw op de helling te plaatsen zoals thans gepoogd werd te doen. Spr. achtte het standpunt van het College ge zond. Het College zal een open oog hebben wanneer werk gevers en werknemers in een be paalde tak van de middenstand het samen eens zijn over de dag van sluiting. Llij wenste in ieder geval geen doublure van de be handeling van het vraagstuk van enige maanden terug. Van de hand wees spr. voorts de critiek op de wijze waarop met Haarlem c.s. overleg zou zijn ge pleegd. Men moet toch eerst uit nodigingen verzenden voor het houden van gezamenlijk overleg maar Haarlem wilde er niet op iagaun, Van gewicht achtte spr. het dat de werknemers in de be drijven invloed kunnen uitoefe nen op het tijdstip van sluiting. Inderdaad waren er groentehan delaren verbaliseerd. De officier van Justitie in Haarlem denkt er namelijk anders over dan de Mi nister, wiens interpretatie van de wet spr. de juiste vindt. Deze kwestie zal nu op hoger niveau worden uitgevochten. Al met al meende liet College te moeten persesteren bij bet voorstel zo als het was gedaan. De heer van Leeuwen (KVP) hield echter vast en citeerde enkele wetsartikelen. Hij wenste de materie van de winkelsluiting in Velsen wel opnieuw op de helling te plaatsen en diende dienovereenkomstig een door de gehele KVP-fractie ondersteund voorstel in voor gespreide win kelsluiting: textiel Maandagmor gen, slagers Maandagmiddag, visdetailhan del aren Maandag morgen (de Raad had hiertegen geen bezwaar, omdat in het vis- detailbedrijf practisch geen werknemers zijn), de groente- handel Woensdagmiddag, de bloemenzaken geen sluiting. De heer Verbeek (P.v.d.A.) kon geen steun geven aan de textiel- sluiting op Maandagmorgen. Slui ting zou ook moeten geleien voor de bloemenzaken. Ook de heer Kruisman (CPN) verklaarde zich tegen de Maan dagmorgen. De heer Lips (AR) diende een motie in om voor de groentehan delaren Woensdagmiddag aan te wijzen. Liet College was bij monde van Mr. Kwint niet van zins zijn standpunt te wijzigen. Alvorens tot stemming over te g'aan, ver kreeg de heer van leeuwen (K V P), die zag dat zijn voorstel

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 1