Voor een goeil examen TuTvoér Uit de goede oude (voetbal) tijd. A.BROEKMEULEN „Volksonderwijs". Collectanten gevraagd. Slraatpresliking. ried. Chr. Vrouwenbond. Tuinbouw Studieclub. Fanfarecorps „Wilhel&êfsa". R.K. Kerk Santpoort Chr. Kleuterschool. Ds Bevolking van Australië. Ee! minder en wordt ouder. Vreemd restaurant. Oorlog tsyen de verkoudheid. ({beurten Gereformeerde Kerk. 9.30 uur Geref Kerk (Art. 31 K.O.) Lutherse Gemeente Koffiekamer Westerveld 10.15 uur ds. G. Fafie Vrijzinnig Hervormden Ned. Herv. Kerk en Kapel. 'MNDAGSDMST ARTSEN TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. een prima Horloge V uurwerken j het in de vorm waarin het was ingediend niet zou halen, gele genheid zijn voorstel te wijzigen. Hij vroeg minder, nu nog slechts voor de visdétaillisten en de groentehandelaren, daar de wen sen van de slagers vervat waren in het College-voorstel. Hierme de was in wezen de motie-Lips overbodig' geworden, maar de heer Lips (AR) trok zijn voorstel niet in. Niets deed echter ver wachten dat het voorstel-van Leeuwen zou vallen te oordelen naar de geluiden in de Raad. edoch het kreeg geen steun van de Prot.-Chr. fracties en het werd verworpen. De heren Verbeek (P.v.d.A.) en de beide aanwezige communis tische afgevaardigden Kruisman en Floor steunden het. Na het voorstel-van Leeuwen was verworpen kwam het voor- stel-Lips, als zijnde van minder vergaande strekking (n.l. alleen groentehandelaren en geen vis- detaillisten) in stemming. De heer van Veen (KVP) nog niet bekomen van zijn verrassing, maar ook verstoord, moest als 1ste zijn stem uitbrengen. Hij stemde tegen. Andere KVP crs eveneens ontstemd, weifelden maar stemden ten slotte voor, maar het mocht niet baten, het voorstel Lips kwam 3 stemmen te kort. Drie uur was gedebatteerd, tevergeefs ondanks de krachtige pleidooien van de voornaamste woordvoerders van de voorstan ders voor een gespreide winkel sluiting, de heren van Lèeuwen en Verbeek. De op de publieke tribune aan wezige groente- en fruithandela ren vonden het ..kooltje" dat hun door de heren Lips-c.s. was ge stoofd, niet van hun gading. Met een variant op „De tijden veranderen en wij met hen', zou den we kunnen zeggen: „Het voetbalspel is veranderd en de voetbal journalistiek eveneens". Ten bewijze hiervan drukken we hieronder een verslag af van een wedstrijd, gespeeld in October 1889 te Scheveningen tussen een Haagse en een Haarlemse ploeg, zoals we dat vonden in een sport blad, •waarin vrijwel alle takken van sport behandeld werden. De verslaggever gaf eerst zijn me ning ten beste over hoe de spe lers zich geweerd hadden, om daarna het verloop van de wed strijd te beschrijven. Hier dan eerst het „overzicht". Beide ploegen deden hun uiter ste best en speelden goed, als men in aanmerking nam de wei nige oefening die beide clubs ge had hebben. Het backspel was uitstekend en de heren Nolet, Jay, Arriens Westerveld, (laatst genoemde is er zeer op vooruit gegaan sinds verleden jaar) ga ven als om strijd te zien, dat zij bijna niet te passeren zijn. Ook de goalkeepers van beide clubs zijn zeer goed en hielden zich flink. Minder kan ik roemen op de forwards, vooral van den Haag, welke bijna nooit op hun plaat sen bleven, hetgeen bij Haarlem ook dikwijls 't geval was; ik zag onder anderen de heren Bok en Burkens elkander herhaaldelijk tegen het lijf lopen om de bal te krijgen, zonder dat er een Hage naar te bekennen was. De forwards van Haarlem, moet ik zeggen, misten ten enen male alle leiding en het is te ho pen voor deze clubs, dat de heer Muiier hiermede wordt be doeld de nestor van het Nederl. voetbal, de thans nog in leven zijnde heer Pim Muiier weder spoedig in staat mag wezen om het verband der forwards te her stellen. hetgeen wij verleden jaar zo dikwijls bewonderden. De he ren v. Walcheren, Bok en Croon speelden het beste samen; de heer Kerbert is wat al te kalm en wacht te lang: een voetballer moet snel een besluit nemen en nooit talmen De heer Burkens is mijns inziens veel beter geschikt voor half-back, daar hij geheel uit het oog verliest, dat een for ward nooit grote schoppen moet doen, tenzij er op goal moet ge schoten worden, maar steeds door kleine schopjes en aan elkander overgeven zijn vijanden moet afmatten. Met zeer veel genoegen zag ik de heer Ypey -weder spelen en beschouw hem als een van de beste spelers van het veld. Hij speelt kalm en vlug en steeds met overleg. De heren Pleyte en Pander werkten beiden onvermoeid, maar laatstgenoemde moet zijn handen thuis houden en niet elk ogenblik zijn tegenpartij aangrij pen. (Foei! Reel. H. a. H.) Wat de forwards van den Llaag betreft, heb ik de heer Weinthal wel eens beter zien spelen, wat hem echter nu niet kwalijk genomen moet worden, als men bedenkt de felle concur rentie. welke hij bij de hardlo- perijen het hoofd heeft geboden. (Deze heer had vóór de voetbal wedstrijden aan internationale athletiekwedstrijden meegedaan. Red. H. a. H.) Van Deinse speelt vrij goed, maar schopt in t wil de weg, zonder te zien aan wie hij de bal geeft. Paratnor is wel wat traag, hoewel ik hem een zeer verdienstelijke trap op goal zag maken, van het middenveld die echter nog bijtijds door Wil- kens gekeerd werd. De heer Coops heeft verscheidene gele genheden om een goal te maken laten voorbijgaan, de heer Gisolf is bepaald naast cle heer Weint hal de beste forward van den Haag. Van de half backs noem ik de heer Ver stege als een krach tig speler, die zeer zeker een flin ke aanwinst is. De heren Ooster zee en v. Haeften moeten zich nog veel oefenen om flinke spe lers te worden". Tot zover het „overzicht" over het treffen tussen den Haag en Haarlem. In ons volgend num mer zullen we het wedstrijd- verloop laten volgen. VELSENAREN EN TERRAS VOGELS IN VERTEGEN WOORDIGENDE ELFTALLEN Maandag j.l. speelden in 't ka der van de LIaarlemse Sportweek 2 elftallen van 3de en 4de klas- sers tegen elkaar. In het Haar lemse Elftal speelde Wijnen (Ter rasvogels) linksbuiten. In het Kennemer Elftal waren Bakkum Boon, Donker en Meyer van Vel- sen opgesteld. De Haarlemmers wonnen met 42. Donker nam één der twee Kennemer doel punten voor zijn rekening. Zaterdag a.s. speelt een Haar lems Elftal van 3de en 4de klas- sers in de hoofdstad tegen een Amsterdams Elftal. Bakkum speelt in de Haarlemse ploeg linksbinnen, Meyer en Boon zijn reserves. LIOE TERRASVOGELS 2 EN VELSEN 3 PROMOVEERDEN Promotie naar de le klas. Terrasvogels 3 12 4 V. V. H. 5 24 T. IJ. B. B. 2 5 11 1 3 D. C. O. 3 5—121 Promotie naar de 2e klas. Kennemers 6 3 2 1 5 Velsen 3 3 2 1 5 R. C. H. 8 5—121 E. D. O. 6 3—121 Korte tijd geleden hield de afd. Santpoort van de Vereniging „Volksonderwijs'* haar jaarver gadering. Uit het jaarverslag bleek dat de afdeling weer ge groeid was. Daar de Wethouder van Onderwijs door ziekte ver hinderd was z'n inleiding over: „De overname der bijz. Neutrale kleuterscholen door de gemeen te", te houden, was de bijeen komst vroeger afgelopen dan men doorgaans gewend is. Het Bestuur werd enigszins gewijzigd en ziet er nu als volgt uit: de heer N. W.Tol, voorzitter, mevr. Horbeek, secretaresse, de heer de Bruin, tweede secretaris, Mevr. Ohm, penningmeesteresse, Mevr. de Jonge, tweedepenning- meesteresse en de heren Schroder en Blom, leden. Van 22 Juni tot 4 Juli zal het Anjerfonds, ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, de jaarlijkse Anjer collecte houden. De opbrengst van deze collecte is bestemd voor steun aan cultureel werk. Uit de vele aanvragen, welke het Anjerfonds bereiken, blijkt hoezeer dit fonds in een behoefte voorziet. Deze vele aanvragen kunnen slechts voldaan worden, als de jaarlijkse collecten slagen en daarvoor vormen de collec tanten een onmisbaar onderdeel. Vele culturele verenigingen en instellingen in het land en en kele in onze gemeente hebben reeds de steun van het Anjer fonds ontvangen. Daarom leden en besturen van culturele ver enigingen en allen die het cul turele leven een warm hart toe dragen, meldt U zich als collec tant. Al heeft U slechts enkele uren ter beschikking, ook dan zijn wij U dankbaar. Hoe groter het aantal collectanten, des te groter de opbrengst van de collecte. Collectanten, minimum leeftijd 16 jaar, kunnen zich melden, dagelijks bij het secre tariaat van het Anjerdag-Comité Velsen, gebouw Cultureel Cen trum, Moerbergplartsoen 22 te IJmuiden of telefonisch K 2550 5741. Wacht niet te lang, doch meldt U heden. Het Anjerdag-Comité-Velsen Wij vernemen, dat uitgaande van de Evangelisatie-Commissie der Gereformeerde Kerk te Sant poort wederom als vorige jaren iedere Zaterdagavond in de maan den Juni-Juli dus van Zaterdag 13 Juni tot en met Zaterdag 25 Juli, straatprediking zal worden gehouden, waarbij het zangkoor medewerking zal verlenen. De plaats van samenkomst is Broek- bergenplein. Aanvang 8 uur. De spreker voor Zaterdag a.s. is ds. D. Ringnalda van Over- veen. De afd. Santpoort van de Ned. Chr. Vrouwenbond heeft haar laatste bijeenkomst in dit seizoen vastgesteld op Maandag 15 Juni a.s. des avonds 8 uur in de Ned. Herv. Kapel, Pastorieweg. Dr. P. J. Richel van Heemstede hoopt te spreken over het on derwerp „Ouders en kinderen". Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Voor deze avond wor den ook de heren uitgenodigd. De Tuinbouwstudieclub Velsen en Omstreken houdt op Donder dag 18 Juni a.s. des avonds half 8, een excursie naar de Gemeente Kwekerij van Haarlem, gelegen aan de Kleverlaan. Men verzuime niet deze gelegen heid voorbij te laten gaan. Een elk kan aan deze excursie deel nemen. Men wordt verzocht om half 8 voor de ingang van de kwekerij aanwezig- 'Të\zijq Het fanfarecorps „Wilhelmiua' houdt op Maandag 15 Juni a.s. een Taptoe op het Schoolplein van de School met de Bijbel te Santpoort-dorp. Aanvang 8.15 uur. Zondag 14 Juni. H.H. Missen te 6.45, 8 uur Kindermis, 9.15 uur (Hoogmis, 11 uur. Te 7 uur Lof Maandag te half 8 Maria Garde (Groep I). Woensdag te half 8 H. Familie Jonge Mannen Vrijdag te half 8 Lof. Zaterdag 20 Juni Heden begint de jaarlijkse Maria Novene ter ere van O.L. Vrouw Moeder van Altijddurende Bij stand. 's Avonds 8 uur Openingslof der Novene. Dinsdagavond j.l. hield de Ver. tot Oprichting van Chr. Kleuter scholen te Santpoort (Chr. Kleu terschool dorp) haar jaarverga dering in één der lokalen van de kleuterschool. De voorzitter opende de verga dering met gebed en schriftlezing en gaf in zijn openingswoord een overzicht van het afgelopen ver enigingsjaar. Met dank werd kennisgenomen van hetgeen door de Bouwcom missie is verricht voor het Bouw fonds (dubbeltje per week actie) Ook deze jaarvergadering werd weer beheerst door het terug kerende thema „nieuwe kleuter school". „Pas als wij een eigen dak boven ons hoofd hebben", aldus de voorzitter, „is er zeker heid dat we ons werk kunnen voortzetten". Voorts sprak hij over de moge lijkheid dat binnen zeer korte tijd besprekingen over deze kwestie met gemeentebestuur en andere schoolbesturen zullen plaats vinden. Uit de verslagen van secretaris- penningmeester bleek dat er een voortdurende groei is en een ge zonde financieële basis. De aftredende leden van het be stuur, mevr. Vorstelman en de heer Winter, zagen hun zitting weer met een periode verlengd. Nadat bij de rondvraag nog verschillende vragen behandeld waren en de voorzitter aan de leden had toegezegd dat zij voortdurend op de hoogte zullen worden gehouden van de „proce dure schoolbouw", sloot de voor zitter op de gebruikelijke wijze de vergadering. De rekenmeesters van de Austra lische statistiek hebben thans uitgerekend dat er op 31 Decem ber van verleden jaar op de kop af 8.752.819 mensen in Australië woonden* Dit betekent dat de Australische bevolking in 1952 was toegenomen met 214.085. Deze bevolkingstoename was voor 120.053 ziele® toe te schrij ven aan bet géboorth overschot en voor 94.032 aan de immigra tie. Als bijzonderheid wordt nog medegedeeld dat. eind 1952 de bevolking van de dicbtsbevolkte staat New South Wales 3.421.768 zielen bedroeg. Gebleken is, dat bij 6000 men sen die hun gewicht door minder eten blijvend normaal kregen, de sterfte daalde en wel bij de mannen met 20 pCt en bij de vrouwen zelfs met 33 pCt. Charlottenburg (Berlijn) is een restaurant rijk waar de kellner het uniform van een cipier draagt. De gasten krijgen hun diners in boxen geserveerd die enigszins aan gevangeniscellen doen denken. De naam van deze eet- en drinkgelegc-i heid is veel zeggend: „Sing-Sing"Hij spreekt dus duidelijke taal tot de rikaanse toeristen, voor wie deze lugubre eetgelegenheid uitei. eio bestemd is. De voorzitter van een vereniging van artsen, die in de industriële bedrijven vai: de „Midlands" in Engeland werkzaam zijn, heeft op een vergadering van deze associatie verklaard, dat men met pillen, vitamine-tabletten, seruminspuitingen en scheikun dige producten in de strijd tegen de verkoudheid nog niet veel heeft bereikt. Door de fabrieken en de woningen stofvrij te ma ken en in de fr*brieken de enkele arbeider meer ruimte toe te staan, zou men met meer succes de ver'audhei 1 bestrijden. ZONDAG A.S. ds. M. W. J. C. de Kluis 5 uur: dezelfde 10.30 en 3 uur ds. N. Bruin Doopsgezinde Gemeenfe Helmstraat, IJmuiden 11.30 uur: Prof.dr. W. Leendertz, Santpoort SANTPOORT Jeugdhuis bij de Herv. Kerk, hall 8 ds. S. M. A. Daalder, Haarlem Vel8en-IJmuidcn-Oost Abeelenstraat 1 Dorpskerk 10.30 uur: ds. A. B. Bckius, Bergen De Toorts, 9 uur ds. D. C. van Wijngaarden, IJmuiden Ned. Herv. Kaj el n.m. 7 Uur Ds. ter Steege De Zondagsregeling der artsen vermeldt voor Zondag a.s. J. J. Hekman Hoofdstraat Telefoon 8510 ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. De Santpoortse Apotheek Bloemendaalsestraatweg 145 Santpoort Tel. 8249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341 O verveen Tclef. 16760-K 2500 Speciaal ingericht voor Trouwrijden Dag èn Nacht bereikbaar TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surir.arn.es tra at 4 Wij 3-ebben een ruime sortering Zwitserse Ankerhorloges in diverse prijzen Stuk voor stuk volledig gegarandeerd HOOFDSTRAAT l4ö, SANTPOORT

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 2