Goed Licht. Over Buitenplaatsen irnvereniging „Santpoort". Basketbal. Straatprediking. R. K. Kerk Santpoort Missiehuis-studenten voetballen tegen De Santhaesen. JAARGANG No. 26 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CORNEGGE Telefoon 8619 SanfoccrÊWeehblad aan NERLIJK LEVEN. 'ij een opticien zagen wij on- g's cle volgende, ouderwets doende spreuk: 'Is het oog niet zien en wil 'ergeefs zijn dan en licht en bril. igenaardig: op dezelfde plaats ar liet gezicht met behulp van derrie middelen naar voor- rift van de oogarts veelvoudig rd verbeterd waar menig- zich dankbaar toonde, omdat gerepareerde bril het hem er mogelijk maakte, zich zon- gevaar op straat te begeven, ;e spreuk. Us het oog' niet zien en wil.... Yij zouden eraan toe kunnen ig'en: als het oog niet zien i. Vant als wij op onze mede- nsen letten, dan ontdekken wij ermalen, dat ietwat dromerige .uren naar buiten kunnen sta- zonder dat zij opmerken, wat gebeurt. Zij hebben de ogen fti, doch laten, bij voorbeeld in trein, alles langs zich heen kken. zonder het op te merken, jschien heeft u dat zelfde ver- iijnsel wel eens vastgesteld bij -%:oon of dochter als zij dg zijn met hun huiswerk. Zij iben het boek voor zich zij iijnen er in te lezen of te stu- en. maar telkens dwaalt de blik ?r het boek heen in het niet. it je weer over je boek te dro- nP vraagt u dan. Datzelfde dromen zien wij in kerk. De „patiënt kijkt naar predikant hij ziet hem ge ren maken en tochneen. ziet hem niet. Hij hoort zijn m. doch wat hij zegt dringt ■1 door tot het gedachtenleven n deze kerkganger. Met zijn ge- chten is hij ver weg, tot hij lis 'Ynet een zichtbare schok de werkelijkheid terugkeert, ja, hij is in een kerk. Hae vaak ook wollen wij niet n. Kort geleden hoorden wij van i dame, die een dagje uit zou an. Nauwelijks van huis, zag dat cr een verkeersongeluk is gebeurd. „Laten wij gauw Drlopen ik kan zo n ongeluk :t, zien het blijft mij een hele g bij", verzekerde de vrouw en ader naar de gevallene om te ■:n langs de dichte menigte, 5 om de verongelukte heen- ui d, ging men verder. Zij wil- het niet zien, doch hoorde er tot haar grote ontzetting, dat ar eigen dochter was aangere- Op Zaterdag 4 Juli a.s. geeft V. S. in het Burgemeester Rij nspark te Santpoort haar jaar- kse Openlucht-demonstratie on- r leiding van de heer H. Bruns. Het programma ziet er aantrek- lijk uit en omvat 15 nummers, laraan alle gelederen medewer- n. Wij vestigen nu reeds uw bij- ndere aandacht op enkele num- 3rs n.l. „Hansje Stoffel' (een eutersprookje), „Souvenir de rque Renz" en Vendelzwaaien. De aanvang van de demonstra- is bepaald op des avonds 7 ir. Kaarten zijn vanaf heden ver- ijgbaar bij de leden. Bij ongunstig weder vindt de njonstratie plaats op Zaterdag Juli a.s. "EEDS MEER WEDSTRIJDEN eelt Z.B.Y.S. zoals bijv. op j.l. onderdagavond tegen H. G. A. p Yelserend. Dat onze dames :n wedstrijd met 1610 verlo- iji (een verdiend verlies overt- den en deerlijk gewond naar een ziekenhuis was vervoerd. Het oog wrou niet zien de spijt daar over kwam vrij kort erna. Het goede zien Velen gaan er prat op, dat zij scherp van gezicht zijn. Dat is 'n zegen. Maar diezelfde mensen, die zonder moderne hulpmiddelen een uitstekend zicht hebben, zien meermalen de dingen verkeerd. Zij kunnen in een lichtstad wo nen, in een stad waar kunstma tig van de nacht een dag wordt gemaakt en tezelfder tijd kunnen zij in de duisternis verkeren. Zij zitten dan geestelijk in het don ker. Wij hadden het zoeven over een verkeersongeluk. Hoe vaak komt het niet voor, dat ooggetuigen van een en dezeltde aanrijding een totaal verschillende mening' over de oorzaak hebben? De een zag het zus de ander zag het zó. Mensen die een en dezelfde redenaar horen hebben soms he melsbreed verschillende opvatting over de zin van het woord dat werd gesproken, ofschoon beiden van goeden wille zijn. „Vreemd, ik zie het zo", merken zij dan op en zij trachten elkaar van de eigen zienswijze te overtuigen. De een zag er iets anders in dan de ander. Hoc vele malen wordt ook de uitspraak van Douwes Dekker bewaarheid, dat we iets niet zien omdat het te groot is. Door de bomen zien we het bos niet meer. Wij staren ons blind op kleinig heden, waardoor ons het grote ge heel ontgaat. Wij willen zien, doch wij kun nen niet. Wij kunnen niet boven onszelf uitzien, gelijk Schopen hauer getuigde: elk ziet aan an deren slechts zoveel als hij zelf is. Slechts naar mate van zijn eigen begripsvermogen kan hij de an der slechts vatten en verstaan. Daardoor dwalen velen onzer in duisternis. Gelukkig is er Eén die van zich zelf getuigde: Ik ben het licht der wereld. Met Hem verdwijnt de duisternis uit onze harten. Door Hem kunnen wij zien, de waar heid van onze eigen ellendige toestand en ook kunnen wij de weg zien om van alle ellende te worden verlost. Dan zal ons geestelijk oog zien, dat het Licht der wereld tevens is de Redder en de Trooster van ons zondige mensengeslacht. Dan hebben wij eerst recht: goed zicht! gens, daar H.G.A. van een duide lijk overwicht blijk gaf) bleek onze heren zo te deprimeren, dat ook zij deze keer niet vermochten te winnen. Mogelijk ook was dit verlies te wijten aan de afstand- schutter welke door H.G.A. in 't veld werd gebracht (2651). On danks deze verloren wedstrijden (voor een beginnende vereniging echter nog niet eens zo bar verlo ren!), toog een enthousiast dames- en herenteam Maandag 22 Juni op de fiets naar Haarlem om hun eerste uitwedstrijd te gaan spe len. De regen kon het vrolijk wapperen van de Z.B.V.S.-vlag getjes achteraan de fietsen niet beletten en evenmin de prima stemming, waarin deze tocht werd ondernomen. Op het grotere speelveld in de Doelen renden onze dames, wat ze konden en hoewel ze met de rust met 124 achterstonden, wisten ze, mede dankzij de goede aanwijzingen van de trainer, hun tijdens die rust gegeven, tot 1410 in te lo pen. Dus nóg geen overwinning maar al doende leert men en Z. B. V. S. is daar in al deze wed strijden druk mee bezig, om straks op de competitie zoveel mogelijk beslagen ten ijs te komen. De heren gaven een veel beter spel en een spannende strijd te zien (zou de vechtlust de man nen meer zijn aangeboren?), die in 1210 voor de gastheren ein digde, een zege, die ons dit keer niet geheel verdiend voorkwam. Want ons team verdedigde met vuur en ging onverdroten steeds weer tot cle aanval over. Mogen zij a.s. Zaterdagavond tegen Oos terkwartier (ook in de Doelen) meer succes hebben! GEMEENTE VELSEN. Ontwerp-uitbreidingsplan, aan wijzende de bestemming van de daarin begrepen grond in onder delen, voor de Tolsduinerlaan en omgeving te Veisen. Het Hoofd van het Gemeente bestuur van Velsen brengt ter openbare kennis, dat van 24 Juni 1955 af, gedurende 4 weken ter gemeente-secretarie (4e afdeling) voor een ieder ter inzage ligt, in uitvoerige kaarten uitgewerkt en voorzien van de vereiste beschei den, het ontwerp van een plan van uitbreiding', aanwijzende de bestemming van de in dat plan begrepgn grond in onderdelen, voor de Tolsduinerlaan en omge ving te Velsen. VELSEN, 22 Juni 1955, Hef Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, «M. M. KWINT. EXAMENS. Mej. A. M. Rullmann behaalde de Acte B Hoofdleidster bij het Kleuteronderwijs. In het plaatwerk Zegenpralent Kennemerland en ook in de Noord Hollandse Arcadia van Corn. Bruyn, het eerste werk in 1728, het tweede enige jaren later ver schenen, vinden we ook een af beelding van de buitenplaats Ho- gergeest. Vroeger wisten we niet, waar die plaats gestaan heeft, doch thans kan men sedert enige, jaren tussen de buitenplaats Schoonenberg en de Tolsduiner laan een inrijhek vinden, waarop Hogergeest staat. Daar heeft ook de oude buitenplaats gestaan. In beide genoemde werken wordt als bewoner van Hoger geest vermeld Adam van Rhijn, zoou van Adam van Rhijn en Elisabeth Bessels, gedoopt 2 Oc tober 1667 in de Westerkerk te Amsterdam. Hij ging naar Indië en bracht het daar tot een der hoogste ambten, n.l. lid van den Raad van Indië. In ons land te ruggekeerd kocht hij een huis op de Herengracht te Amsterdam ei» werd Schepen in de hoofdstad in 1711. In hetzelfde jaar kocht hij de hofstede Hogergeest voor 9000 gulden. De heer van Rhijn was in In dië driemaal getrouwd, zijn eer ste vrouw heette Leeuw, de twee de Pijll en de derde was N. van Leenen, weduwe van de heer Go- vert van Hoorn, welke laatste gouverneur van Malakka was ge weest en in 1702 was gestorven. Echter verkocht de heer van Rhijn de buitenplaats later weer, want hij stierf kinderloos in 1741 en de volgende eigenaar van Hogergeest stierf nog drie jaar eerder n.l. 1 April 1758. Die nieuwe eigenaar was de heer Pieter Valckenier, vriiheer van Asten en Ommel, in 1691 geboren als zoon van Pieter Ranst Valchenier en Eva Susan na Pellicorne. Zij vooral stamde van een familie, die schatrijk was. Vermoedelijk heeft de heer Valckenier de hofstede gekocht, nadat hij getrouwd was in 1729 met Bregje van Ghesel, dochter van Jan van Ghesel en Harmina v. d. Poll. Zij behoorde dus tot het POSTDUIVENVERENIGING „DE LUCHTPOST". Zondag j.l. werd gevlogen vanaf St. Quentin, afstond 302 km. De duiven werden om 6 uur ge lost. De eerste duif werd geconsta teerd om 9.14.40 uur. De uitslag is als volgt: Dekkers 121, C. Wiprecht 2, J. J. Lansdorp 3, P. Bersee 4 17, Jac. van Duyn 58, Joh. Struys 6, 7, 9, 12, 13, 14 en 20 A. Hols 1518, G. Bierman 16, Th. B. van Zwieten 19. De vlucht had een zeer onregel matig verloop. Ook zijn er hier en daar nogal klappen gevallen, hoewel het weer zich best liet aanzien. Zaterdag 27 Juni a.s. zal de straatprediking wederom worden gehouden op het Broekbergen- plein. Aanvang 8 uur. Deze samenkomsten gaan uit van de Evangelisatie-Commissie van de Gereformeerde Kerk van Sant poort. De spieker is ds. Spilker van Bennebroek. VADERDAGSIGAREN. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum bij het R.K. Onderwijs, is de doos Vaderdagsigaren, be schikbaar gesteld door de Firma Wijngaarden, uitgereikt aan de heer J. van Leeuwe, hoofd der R.K. School, alhier. beroemde regentessengeslacht v. d. Poll, waarvan, er zo velen in Velsen gewoond hebben. Toen ze trouwde was ze al bijna 51 jaar. Pieter Valckenier was g'eneraal- directeur over de Noord- en Zuidkust van Afrika van 1725 1727, in Amsterdam werd hij in 1750 commandeur, in 1752 sche pen. Hij woonde daar op de Kei zersgracht. Het echtpaar over leed kinderloos en was zeker niet in gemeenschap van goederen ge trouwd, wat toen onder de rijken trouwens heel weinig voorkwam. Hij liet een vermogen van f 51000 na, de weduwe die in 1755 over- ieed f 170.000. Wij hebben een akte gelezen van 18 Septembar 1759, waarin staat dat Vrouwe Bregje van Ghesel, weduwe van Heer Pieter Valckenier, Vrijheer van Asten en Ommelen te Amsterdam, te genwoordig op de hofstede Ho gergeest de heer Gerbrand van Hoorn te Amsterdam, machtigt om voor haar te ontvangen van de Bewindhebber der Oost-Indische Compagnie de som van f 1604.— en 5 stuivers, welk bedrag haar bij vonnis van Schepenen van Amsterdam ter vierschaar van 1 en 5 September was toegewezen. De heer Gerbrand van Hoorn zal een zwager of neef van de we duwe zijn geweest. De heer Val ckenier had zijn functie van ge nera al-directeur der Afrikaanse handel zeker vervuld in dienst der Oost-Indische Compagnie en heeft bepaald een procedure ge voerd om hem toekomende gel den. De toen nog machtige Com pagnie betaalde niet zo gemak kelijk en had blijkbaar geen be zwaar om te procederen tegen een schepen van Amsterdam of tegen diens weduwe. Vóór 1940 stond op de gronden van Hogergeest een aardig klein huis met mooie gekleurde blin den. Wij menen dat toen F. C. C. baron van Tuyll van Seroosker- ken daar woonde en dat Hoger geest thans in het bezit der familie van Tuyll is. VRIJDAG 26 JUNI 1953 Administratie en advertenties DRUKKERIJ CORNEGGE Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 Zaterdag 27' Juni: Feest van Maria, Moeder van Altijddurende Bijstand. Patrones der Parochie, van de Broederschap en Maria- Congregaties. De H.H. Missen zijn te half 7, 7.15 en 8 uur gezongen H. Mis. s Avonds te 8 uur Novenelof en preek. Zondag 28 Juni. Aanbiddings dag en plechtige viering van het Titelfeest der parochie. De H. H. Missen zijn te 6.45, 8, 9.15 (plech tige Hoogmis) 11 uur. Te 7 uur Solemneel Sluitings lof. Preek, processie en „Te Deum". Maandag 29 Juni St. Petrus en Paulus. Te 7 uur gezongen H. Mis. Te 8 uur Schoolmis. Te half 8 Maria Garde (groep II). Dinsdag 50 Juni. Te half 8 Con gregatie (afd. I Jongevrouwen). Woensdag 1 Juli. Te half 8 II. Familie (Jeugdafd. Groep 1). Donderdag' 2 Juli. Maria Visita tie. Heden zal Zijn Hoogwaardige Excellentie Mgr. J. P. Huibers, 's namiddags te half 5 het H. Vormsel toedienen aan de kinde ren, de schoolvrije jeugd en de volwassenen die nog niet het IJ. Vormsel hebben ontvangen. Te 8 uur H. Familie (afd. he ren). 's Morgens te 10 uur gezongen Huwelijksmis voor het bruidspaar WognumZonneveld. Vrijdag' 5 Juli. Eerste Vrijdag van de maand. De H.H. Missen zijn half 7, 7 uur (gezongen H. Mig). 8 uur. Zaterdag 4 Juli. Te half 8 Broederschapslof. Toediening van het H. Vormsel. De voorbereiding voor de kin deren is Maandag, Dinsdag, Woensdag, 's morgens te 9 uur. De laatste voorbereiding voor de ouderen is Woensdagavond half negen. Donderdag 8 uur moeten alle vormelingen 's morgens in de H. Mis aanwezig zijn. Donderdag 4 uur komen alle kinderen op de St. Liduinaschool. Te half vijf precies, begint de plechtige toediening van het Vormsel door de Bisschop. Op Donderdagavond 2 Juli a.s., te 7 uur, zal de traditiegetrouw, weer de voetbalwedstrijd van de Missiehuis-studenten tegen het Winkeliers-Elftal „De Santhaes" plaats vinden. Door beide clubs wordt deze wedstrijd weer met spanning te gemoet gezien. De Santhaesen hebben het voornemen dit jaar revanche te nemen en hun ne derlaag van vorig jaar in een overwinning om te zetten. Er is flink getraind en de laatst ge speelde wedstrijden wisten zii teeds te winnen. Doch ook de Studenten hebben niet stil gezeten en zijn vast besloten ook dit jaar met de overwinning naar huis te gaan. Al met al belooft het een span nende wedstrijd te worden en verwachten we vele toeschou wers. Het tamboercorps van „SoliDeo Gloria" verleent wederom mede werking. Een bijzonderheid zij nog ver meld, nl. elke bezoeker ontvangt een programma, dit programma bevat een attractie waarop wij in het volgend nummer terug komen. door G. VOET HOOGERGEEST.

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 1