Herwonnen Levenskracht" IJmuiden geslagen, IJmuiden herrezen, Gezondheid een zegen. VEERTIG JARIG JUBILEUM Een land in één hand. rnvsreniging „Santpoort". S.V. TerrasvogeEs. Straatprediking. Examens. VRIJDAG 3 JULI 1953 e JAARGANG No. 27 Redactie Terrasweg 31 Kerlcerinklaan 45 Uitgave van DRUKKERIJ CORNEGGE Telefoon 8619 SarfpodsWeehHad aan HUIS Administratie en advertenties DRUKKERIJ CORNEGGE Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Telefoon 8619 99 ra ran Maandag 6 tot Zaterdag Juli houdt „Herwonnen Le- skracht haar jaarlijkse geld- ;amcding (speldjesdag of lijs- collecte). U hartelijk dankend u' de aandacht, die u in voor- aande jaren aan dit jaarlijks igkomende gebeuren geschon- i hebt, vragen wij vooral in jaar uw bijzondere belangstel- Dit wordt n.l. een Jubileum dinzameling. Herwonnen Levenskracht be at dit jaar 40 jaar. De juiste urn is 15 Juni 1955, maar de enlijke herdenking moest wor- uitgesteld tot eind October, fet zal u en uw lezers ongetwij- 1 interesseren, om te weten wat erwonnen Levenskracht" deze jaren tot stand heeft gebracht. Iet voornaamste is wel, dat het sanatorium bouwde, het be ide sanatorium ..Berg en sch il dit sanatorium werden van de opening in 1920 reeds meer a 15.000 patiënten uit alle igen van Nederland verpleegd gelijks zijn er 540 patiënten in 'jp leging. Vat vervolgens de aandacht kt is, dat de vereniging van- de oprichting in 1915, circa 500 patiënten, leden en gezins en van de K.A.B. naar „Berg Bosch" en andere sanatoria in derland heeft uitgezonden en arvoor f 4.800.000 heeft uitge ven. Bovendien werden na de be- jding nog 8200 thuisverpleegde n de „Gymnaestrade" welke 19 Juli a.s. te Rotterdam ïouden zal worden zullen de volgende dames van T. V. S. sluemen, n.l. Mevrouw J. Pel- nans-de Jonge, W. Th. de nge-Bakker, J. Menet, B. lobs, L. Schortemeijer en M. Emmen. t de turndemonstratie betreft, zal a.s. Zaterdag precies 7 'oeginnen. '^gstellfcnden worden verzocht Jg aanwezig te zijn. Indien Meer medewerkt, belooft het i pracht avond te worden, t programma bestaat uit 15 miners. De adspiranten en en worden verzocht tijdig nwezig te zijn en zich stipt houden aan de instructies n de directeur, opdat de monstratie een vlot verloop 1 hebben. Jeugdcommissie heeft beslo- om een welpen-afdeling op richten. Jongens van 912 ir kunnen zich bij onder- lande adressen opgeven. :vens bestaat er gelegenheid or jongens van 12 tot 18 jaar :h als adspirant of junior aan melden. sn kan zich 's avonds na 6.30 ir opgeven bij Bouwer, Voorplaats 29 en Goedhart, Rijksweg 492. iterdagavond 4 Juli zal er :derom straatprediking worden houden op het Broekbergen- ein. Spreker is ds. A. Tiemens in IJmuiden. Aanvang 8 uur. et Evangelisatiezangkoor ver ent medewerking. Deze bijeen- imst gaat uit van de Evan- lisatie-commissie der Ger.Kerk in Santpoort. patiënten geholpen met voeding. Dit vroeg van de ver eniging de som van f 650.000. Ook de rustbehoevende moeders werden na de oorlog niet verge ten; 2555 van deze moeders, me rendeels uit grote, drukke gezin nen, erden in rustoorden opgeno men, waarvan 195 hun pasgebo ren baby mochten meenemen. Voor dit doel werd f 580.000 uit gegeven. Wat voor de toekomst van zeer groot belang is, is het besluit dat Herwonnen Levenskracht heeft genomen, om haar taak uit te breiden. Zodra de gevraagde Konink lijke goedkeuring afkomt, wordt mede de strijd aangebonden, te gen de rheuma, zal meer werk gemaakt worden van de uitzen ding van asthmatische kinderen en kinderen die lijden aan suiker ziekte. Drie nieuwe taken, die in de gezinnen van honderden mensen het lijden zal verzachten en de zorg zal verlichten. Hoe groter de opbrengst van de Jubileum-geldinzameling zal zijn des te effectiever zullen de nieuwe taken aangepakt kunnen worden. Het bestuur van Herwonnen Levenskracht doet een beroep op allen, die belangstellen in de tu berculosebestrijding en de bestrij ding van andere volksziekten, om vooral in dit Jubileumjaar de jaarlijkse geldinzameling bijzon der te willen gedenken. Op het 30 Juni gehouden exa men voor Medische voetverzor ging en pedicure slaagde onze plaatsgenote Mej. A. Groeneveld Surinamestraat 3. Tevens behaalde zij op dezelfde datum het diploma „Manicure". Van harte onze felicitatie met dit dubbele succes. Mej, T. de Groot slaagde voor het examen acte A bij het Chr. Kleuteronderwijs. K. fl. J. A.s. Zondag 5 Juli vindt de grote jaarlijkse bedevaart naar Heilo plaats. Jongens en meisjes boven de 16 j aar kunnen hier aan deelnemen en worden in grote getale verwacht. Het ver trek heeft plaats om 7.45 uur vanaf café „de Viersprong" en wordt aangesloten met groepen uit de omgeving. De Hoogmis begint om 9.15 uur en het geheel is om 2 uur ge ëindigd. Bij goed veer gaan we dan nog even genieten van Gods vrije natuur en fietsen in de richting Bergen. De kosten bedragen 25 cent. POSTDUIVENVERENIGING „DE LUCHTPOST". Door het zeer slechte weer boven Frankrijk werd de voorgeschre ven vlucht vanaf Pont StMaxence 374 KM. op Zondag 28 Juni, verzet naar Maandag 29 Juni. De vogels werden te 6.30 uur met oostenwind gelost. De uitslag was als volgt P, Bersee 1, 5, 13, P. Koning 2, 17, C. Wipprecht 3, Joh. Struys 4, 9, J. Andriesma 6, J. J. Lansdorp 7, G. Bierman 8, 12, F. Koks 10, 14, A. Hols 11, Jac. v. Duyn 15, 16. De vogels behaalde een snelheid van circa 980 m. per minuut. IJmuiden, ja geheel de gemeen te Velsen, waarvan IJmuiden t voornaamste onderdeel vormt, staat in de na-oorlogse jaren ln het middelpunt der belangstel ling. Niet alleen, omdat in Vel sen op een diepte van meer dan 25 m. beneden normaal Amster dams Peil een tunnel gebouwd wordt, een dubbele autotunnel en een dubbelsporige spoorweg- tunnel, die het rail- en wegver keer oponthoud bij het Noordzee kanaal zal besparen, die de scheep vaart naar en van Amsterdam een obstakel op de 20 K.M. lange vaarweg' zal ontnemen. Liet is juist de veelzijdigheid en het dy namische karakter van deze ge meente, die de kwalificatie „een land in één hand" volkomen recht vaardigen. De visserij, die de stoot gaf tot de ontwikkeling van IJmuiden, heeft zich voor een belangrijk deel hersteld van de oorlogswon den. Bij de Vissershaven, die gro tendeels in puin lag, strekt zich nu een hallen-complex uit van bijna 600 meter lengte, waar in het holst van de nacht de vis ge lost wordt uit schepen, die van allerlei vissersplaatsen komen, tot zelfs van buiten ons land. In 1946 kwamen hier nog „slechts" 7.355 schepen aan de markt, die een aanvoer brachten van 42.628.551 kg vis ter waarde van f 19.442.926 In het afgelopen jaar werden 11.996 schepen gelost, die samen 74.702.468 kg vis ter waarde van f 29.950.098 aanvoerden. Alle vis in IJmuiden wordt verkocht op het „neutrale" terrein van het staatsvissershavenbedrijf, waar koper en reder elkaar ontmoeten. Velsen verloor door de oorlog en dc bezettingsjaren een belang rijk deel van zijn woningbezit. De wederopbouw is benut om, waar maar enigszins mogelijk, de stad aan de zee te saneren en overal zijn sedert dien geheel nieuwe wijken verrezen met ruime stra ten, pleinen en plantsoenen, is gelegenheid voor recreatie, zowel actieve als passieve geschapen. In 1947 kwamen nog slechts 3 woningen gereed, maar daarna ging het met vele honderden per jaar tegelijk, zodat tot en met 31 Mei 1953 in totaal gereed kwa men 3.632 oningen. IJmuiden eemt hierbij met 2.027 woningen de voornaamste plaats in, terwijl er nog ruimte is om in dit deel van Velsen nog' eens enkele dui zenden woningen te bouwen. Al is de gemeente Velsen door deze snelle bouw reeds gekomen boven het hoogste inwonertal van voor de evacuatie, de behoefte aan woningen is er nog enorm groot. Deze wordt veroorzaakt door interne behoefte, maar voor al door de grote aantrekking van arbeidskrachten als gevolg van de snelle industriële ontwikkeling Vooral de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken en nu weer de N.V. Breedband, spelen hierbij een belangrijke rol. De tourist zal van een bezoek aan Velsen zeker niet onbevredigd huiswaarts keren. Hij vindt er bos en duin, fraai aangelegde parken en wijde polders en aan de horizon rijen de industriële vestigingen zich aaneen. Hij ziet er de Vissershaven met zijn veel soortige schepen, de sluizen, waar onder de grootste sluis ter we reld. Het grootste schip, dat ooit door deze sluis geschut werd, was de Nieuw Amsterdam, groot 36.667 ton. De schutkolk is 500.000 M3. en per „schutting" wordt door het zeewater 2.1 mil- lioen kg zout naar binnen ge stuwd, een ernstige bedreiging voor de vruchtbare polders. Aan het strand vinden op war me dagen tienduizenden verpo zing. De wandelpier die zich an derhalve kilometer ver in zee uit strekt, nodigt er tot een wande ling naar het uiterste punt om vandaaruit, uit volle zee, IJmui den, Zandvoort en Wijk aan Zee te bezien. En op deze pieren be seft men iets van de geweldige kracht van het water, dat tijdens storm betonblokken van 10 tot 15 ton over de pieren doet slaan, als waren het lucifersdoosjes. 's Avonds zwaait de vuurtoren zijn licht 3.800.000 kaars! over de zee en over IJmuiden. 20 Zeemijlen ver is dat licht te zien, soms, als het weerkaatst tegen de wolken, zelfs 50 tot 60 zeemij len ver. Op deze vuurtoren staat ook een antenne, een baken voor de luchtvaart. Naast de kleine vuurtoren met „staand" licht, bevindt zich de semaphore, de „verkeersagent" voor de scheep vaart, sedert 1 November 1951 uitgerust met een moderne radar- apparatuur. De antenne-mast, die er naast staat, is een onderdeel van het radiobaken, waardoor de scheepvaart precies zijn posi tie kan bepalen. Scheveningen-Radio, loodswe zen, grote en kleine industriën, sleephellingen en een drijvend droogdok, het zijn weer andere facetten van IJmuiden, waar over van elk interessante bijzon derheden te vertellen zouden zijn. Deze veelheid en verscheidenheid maken IJmuiden en Yelsen tot 'n ideaal vacantie-oord vol variatie tot „een land in één hand". Beseft men de wijde strekking dezer waarheid beter, dan na her stel van ziekte of ongeval? Herstel! Maar.... als dit uitblijft en één van onderstaande begrippen tastbare waarheid wordt? Blind of slechtziend doof of slechthorend spraakgebrek, de fect aan hoofd of romp ampu tatie of belemmering ledematen defect aan hart, ademhalings organen, maag e.d. geestelijke defecten epilepsie diabetes rheuma. Dit zijn de rubrieken waarin duizenden uwer landgenoten in geschreven staan bij de Neder landse Vereniging A.Y.O. So ciale zorg voor minder-validen te Amsterdam. Duizenden landgenoten, die niet in aanmerking komen voor opneming in het normale arbeids proces. Niet alleen missen zij dus gezondheid, maar ook arbeid. En wat is groter vreugde dan gezond zijn werk te kunnen doen? Vandaar het devies van de A. Y. O.: „Actio Vincit Omnia", oftewel „Bezigheid Overwint Al les", waaronder deze vereniging de belangen van onze minder- valide landgenoten behartigt, in de ruimste zin van het woord. Mogelijk zult u vragen in hoe veel gevallen werd hnlp verleend? De cijfers spreken! Het Centraal Arbeidszorg Bu reau had in samenwerking met de c.a. 80 plaatselijke afde lingen, de adviesbureaux, de door haar of met haar medewer king gestichte z.g. beschuttende werkplaatsen in 1952 in „zorg" 5931 minder-validen; waarvan 155 militaire-, 328 burger oorlogs slachtoffers en 5548 andere min der-validen. Geplaatst werden 765 personen, waarvan 456 in particulier bedrijf 28 in Overheidsdienst; 113 werden aan een eigen bedrijf geholpen, BELANGWEKKENDE VOETBALMATCH IN SANTPOORT. Donderdag 9 Juli a.s. zal op het sportterrein aan de Kwekers laan de tweede match Santhaes- Lavigerie worden gespeeld. De genen die het eerste samentref fen van 28 Mei j.l. op het terrein der Witte Paters aan de Wuste- laan hebben mogen aanschouwen, zullen deze revanche-poging van „de Santhaes" zeker niet willen missen en naar wij uit vertrouw de bron vernomen hebben, zullen er enkele tribunes worden bijge bouwd om de overstelpende stroom toeschouwers die verwacht wordt te Duinen bergen. Wij doen daarom een dringend bciroep op de bevolking van Santpoort en omstreken, om, als 't enigszins mogelijk is, de kin deren thuis te laten; onder geen voorwaarde met al of niet ge stroomlijnde kinderwagens door de menigte heen te dringen of de afrastering te belagen, maar cle directieven der Sgntpoortse Ver keerspolitie stipt op te volgen. Zo zullen wij met gerust gemoed dit groots gebeuren tegemoet kunnen zien en wensen het talrijk publiek dan ook een aangename middag. B. S. JEUGDDIENST. Zondag 5 Juli a.s. zal in de bovenzaal van het Jeugdhuis een jeugddienst worden gehou den. De heer J. A. Schreuder van Santpoort-Station zal hierin voorgaan. Deze maandelijkse jeugddiensten zijn bedoeld voor de jeugd van 1219 jaar. Een ieder is welkom, 135 werden geplaatst in een be schuttende werkplaats, terwijl 33 personen aan permanente huis arbeid geholpen konden worden. Daarnaast werd nog aan 1915 personen andere hulp verleend, waarvan in 591 gevallen met gun stig resultaat. Acht gij het dan ten onrechte, lezyr(es), dat de Nederlandse Ver eniging A. V. O. voor haar collec te-campagne 1953 't devies voert: „Gelijk het brood ontstaat uit koren, wordt uit ons werk geluk geboren". En zoudt gij straks uw aandeel van dit koren niet op de A.V.O.- molen willen dagen? Gij zult daar toe gelegenheid krijgen bij de in de periode 20—25 Juli te houden Nationale Collecte, hetzij ge dit dost door bij het inzamelen der graankorrels te helpen, hetzij door te zorgen, dat de molenwan slechts koren en geen kaf bevat. Geeft! En geeft naar de mate van uw wekelijkse of maande lijkse inkomen. VOX HUMANA. De gemengde zangvereniging „Vox Humana" te Santpoort heeft Zondag 28 Juni j.l., onder leiding van de nieuwe dirigent Anton de Beer, deel genomen aan het concours hetwelk door de Apeldoornse Zangvereniging Een dracht georganiseerd werd in het openlucht-theater van het om z'n natuurschoon bekende Berg en Bos nabij Apeldoorn. Vox Humana kwam uit in cle Ere-Afdeling en wist een eerste prijs met niet minder dan 355 punten te behalen. Dit mag zeker als een opmer kelijke prestatie worden aange merkt, niet alleen van het koor, doch vooral ook van de jonge dirigent, die nog slechts een half jaar de leiding van het koov heeft.

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 1