Voor een [predikbeurten TuTvoeT Etalagewedstrijd in de komende feest week. Uit de goede aude uetecipède tijd R. K. Kerk Santpoort Gereformeerde Kerk. 9.30 uur Geref Kerk (Art. 31 K.O.) 10.30 en 3 uurds. N. Bruin Doopsgezinde Gemeente Helmstraat, IJmuiden ds. F. H. Pasma, Hilversu-n Lutherse Gemeente Vrijzinnig Hervormden Ned. Herv. Kerk en Kapel. Dorpskerk 10.30 uur: ZONDAGSDIENST ARTSEN TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. Wie wordt er Koning van Santpoort. Cfmctcca ANDERHOOG VARIA. een prima Hoi loge HARDDRAVERIJ-VERENIGING SANTPOORT OMSTREKEN Met rasse schreden nadert de Santpoortse Feestweek, welke dit jaar van 4 tot en met 8 Augustus Santpoort weer in het middelpunt der publieke belang stelling zal plaatsen. Van jaar tot jaar neemt de be kendheid van deze feestweek toe en steeds meer niet-ingezetenen van Santpoort komen onze feest week meevieren. Vanzelfsprekend stelt het bestuur van de Harddraverij-Vereniging het bijzonder op prijs, wanneer men van de zijde van de Sant poortse Middenstand, medewer king wordt verleend door in de vorm van een aantrekkelijke etalage het feestelijk aanzien van Santpoort zoveel mogelijk te verhogen. Teneinde een en ander te stimu leren zal er tijdens de feestweek gelegenheid zijn om deel te nemen aan een etalagewedstrijd, waarvoor drie geldprijzen resp. ten bedrage van f 40.f 25. en f 10.voor de eerste, tweede en derde prijs beschikbaar wor den gesteld. Deelname is voor een ieder gratis. Er moet echter rekening gehouden worden met een twee tal voorwaarden en wel le. De etalage Anag niet worden opgesteld dooreen beroepsetaleur. 2e. De etalage moet als onder werp hebben de Feestweek te Santpoort, dus kan betrekking hebben op de Ringrijderij, Het Lunapark, de Kortebaandraverij de Wielerwedstrijd, de Muzikale Rondgang of eventuele andere onderdelen van het programma dat t.z.t. volledig zal worden be kend gemaakt. Deelnemerskaarten en verdere inlichtingen worden verstrekt door G. v. d. Kolk, Broekber- genlaan, Santpoort. Het Bestuur van de Harddraverij Vereniging hoopt dat iedere winkelier in Santpoort aan deze wedstrijd zal deelnemen, met een tweeledig doel n.l. de aan dacht te vestigen op zijn zaak het feestelijk aanzien en van Santpoort nog eens extra te verhogen tijdens de feestweek. Denemarken en Nederland zijn de twee Europese landen, waar relatief de meeste fietsrijders wonen. Ja, ook in ons land zou men zicli het leven zonder rij wielen gewoonweg niet kunnen voorstellen. Men ziet ze van aller lei merken en modellen en voor al de sport- en tourmodellen met trommelremmen en versnellingen zijn de laatste tijd in trek. Bij deze inderdaad sierlijke modellen steken die uit de goede oude velocip ède-tijd wel sterk af. Eu toch bleken de toenmalige be rijders van deze „houterige plomne en zware fietsen, uiterst tevreden, zoals we uit een attest, dat in een sportblad van 1888 stond afgedrukt, menen te mogen opmaken. Een in IJmuiden wo nende berijder van een bepaald merk, schreef de fabrikant ervan o.m.: voldoe ik aan uw wens door gaarne te verklaren, dat de beide door u vervaardig de Tricycle en Rover-machines in alle delen mijn tevredenheid heb ben verdiend. Een ieder wil en kan ik gaarne uw rijwielen aan bevelen. omdat die door haar sterk te en elegante bouw, alsmede door de weinige krachtsinspan ning het rijden tot een waar ge noegen maken. Op een dergelijk rijwiel werd een kampioenschap van Neder land gevestigd: 25 K.M. in 57 minuien en 7 seconden. elen onzer lezers hebben mo gelijk de fietsen met het hoge voor- en het lage achterwiel wel eens gezien of gekend. Zij zullen zich dan herinneren, dat de „trappers" aan het voorwiel wa ren bevestigd. In 1888 kende men echter de ketting-rijwielen reeds, doch het bandenvraagstuk vorm de toen terecht nog een probleem Wel had Dunlop reeds „met lucht gevulde wielbanden" uitgevonden doch tegenover deze uitvinding stond men enigszins sceptisch, zo als verderop in dit artikel zal blij ken. Dat men reeds in die dagen begreep, dat de „bekleding" van het fietswiel een zeer voornaam onderdeel voor prettig rijden vormde, zal pen ieder duidelijk worden uit onderstaand artikel uit een sportblad van 1889. Het materiaal, waaruit de wiel banden behoren te worden samen gesteld, heeft, evenals de wijze, waarop cle band om de buiten zijde van het wiel de velg moet worden bevestigd, ten alle tijde de opmerkzaamheid der ve- locipède-fabrikanten getrokken. De oude bicycles, wat hun uiter lijke verschijning betreft niet on gelijk. aan de tegenwoordige vei- ligheids-tweewielers, werden door de Engelsen zeer eigenaardig „bo neshakers d.i. knokenschudders, of ook wel „treadmills" d.i. tred molens, genoemd. Zij hadden hou ten raderen en ijzeren wielban den, juist evenals de wielen van door paarden voortgetrokken wa gens. Eerst in het jaar 1870 er kende men en wel het eerst in Engeland, dat gutta percha als materiaal voor wielbanden de voorkeur verdiende. In de beginne werd de gutta percha op een zeer gebrekkige, oppervlakkige manier aangewend: cle bestaande ijzeren wielbanden werden eenvoudig met een reep gutta percha over trokken. Wel schonk die bekle ding aan het werktuig geen meer dere lichtheid of gemakkelijkheid bij de voorwaartse beweging, maar de aldus overtrokken wielen pakten beter de grond en bleven er steviger op staan, zodat het bij houten of ijzeren wielen onver mijdelijke glijden werd voorko men en daarmede kracht werd bespaard. Daarenboven vormden die gutta percha banden een zachte veerkrachtige tussenstof tussen de machine en de aardbo dem, hetgeen veroorzaake, dat 't geraas, hetwelk voorheen tenge volge van de wrijving van twee harde oppervlakten ontstond, ver stomde De invoering bij de constructie der wielen van het zogenoemde suspensie-systeem bracht een vol slagen omwenteling in de wieler- fabricage teweeg. Immers terwijl vroeger de as van het wiel door de zich onmiddellijk daaronder bevindende spaken werd onder steund, ontleent het suspensie systeem zijn naam aan de om standigheid dat de as, opgehan gen aan het bovenste gedeelte van de wielboog, door de dunne spaken wordt gedragen. Nu werd het hout vervangen door metaal en dit gold niet alleen voor de spaken, maar ook voor de velgen. Deze laatsten werden aange bracht in de vorm jran een diepe uitholling, ongeveer op de wijze, zoals dit nog heden geschiedt, ter wijl de gutta percha-band niet, evenals vroeger, uit een enkele platte reep bestond, maar in de vorm van een cylinder en van een aanmerkelijk betere zelfstandig heid werd vervaardigd. De wijze, waarop de gutta percha-band met de velg moet worden verbonden, heeft de fabri kanten te allen tijde veel hoofd brekens gekost. De band ver toont jammer genoeg steeds een sterke neiging om zijn rustige plaats in de velg te verlaten, zo dra de machine een zijwaartse druk bijv. bij het nemen van een scherpe bocht ondervindt. Talloos zijn de middelen, die men heeft beproefd om de band aan de velg te bevestigen, aangezien de ernstigste ongevallen, de bycic- listen overkomen, steeds het ge volg waren van het losraken van de band. In vroeger tijden werd dik wijls een ijzerdraad gebruikt om aan de band de nodige vastheid te geven. Het toestel werd aldus ingericht, dat door een gaatje, hetwelk zich in het midden van de band bevond, een ijzerdraad verd getrokken even lang als d<* band zelf; de uiteinden van de draad werden vervolgens aan el kander geknoopt en de band om zo te zeggen aan de velg vastge bonden. Deze methode leverde echter velerlei bezwaren, zodat men haar spoedig prijs gaf. (Wordt vervolgd). Zondag 5 Juli De H.H. Missen zijn te 6.45, 8 uur. 9.15 uur Hoogmis, 11 uur Te 7 uur Lof. Maandag 6 Juli Te half 8 Maria Garde I Dinsdag 7 Juli Te 8 uur Maria Congregatie afd. II Dames Woensdag 8 Juli Te half 8 H. Familie afd. Jeugd Vrijdag 10 Juli Te half 8 Lof Zaterdag 11 Juli Te half 8 Broederschapslof ZONDAG A.S. ds. M. W. J. C. de Kluis 5 uur: dezelfde Koffiekamer Westerveld 10.15 uur de heer J. H. Straub, Amsterdam Velsen-IJmuiden-Oost Abeelenstraat 1 ds. F. J. Keja, Stompetoren De Toorts, 9 uur ds. S. S. M. Aertsen, A'dam-W. Ned. Herv. Kapel n.m. 7 uur dr. A. J. Rasker, Haarlem Jeugdhuis 10.30 uur Jonge Jeugd Kerk dlir. J. A. Schreuder, Santp,-St. De Zondagsregeling der artsen vermeldt voor Zondag a.s. Ph. Haselager Telef. 8570 Hoofdstraat ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. De Bloemendaalse Apotheek Bloemend.weg 85 Bloemendaal Telefoon 22181 K 2500 Apotheek de Wilde Broekbergenlaan 42 Tel. 8284 Speciaal ingericht voor Trouwrijden Dag èn Nacht bereikbaar TELEFOON 82S0 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestraat 4 A.s. Zondag vinden er op de nieuwe banen van V.Z.O.S. ge legen aan de Hoofdstraat tegen over café Zomerlust, de jaarlijks gehouden wedstrijden om de Koningstitel plaats. De Sant poortse schutters die op de con coursen schouder aan schouder de strijd aanbinden tegen andere verenigingen, zullen nu elkaar proberen de hoogste eer te be- HET OUDE SPROOKJE. We zijn natuurlijk allemaal De tijd al iang te boven, Dat wij met kinderlijk plezier In sprookjes konden g'loven. Waar is de prins of de markies Die steels een kusje gapte En waar zijn de kaboutertjes Die 's nachts de schoenen lapten De koninginnen die er zijn Zijn schoonheidskoninginnen, Die via badpak-avondjurk Een schoonheidsprijs gaan winnen. De reuzen die er nu nog zijn Dat zijn de voetbalhelden, Waarvan de kranten 't wapenfeit Met grote koppen melden. De fiscus is de boze geest Die 't mensdom blijft belagen, Geen goede feeën zijn er meer Die onze lasten dragen. Waar is de sprookjespoëzie In deze tijd gebleven En wie zal ons het goed-geloof In goede feeën geven Wel tracht een ieder die regeert Ons sprookjes voor te lezen, 't Heeft allemaal zo weinig zin We moeten nuchter wezen. Maar van die oude sprookjesfeer Is veel nog blijven hangen, Zodat we bij het krantennieuws Naar 't sprookjesland verlangen, (O.P. Nadruk verboden) tv,isten. Bij goed weer beloofd het een spannende en mooie strijd te worden. Voospellingen kunnen wij nog niet maken, er zijn minstens 6 a 7 schutters die allen een kans maken. Voor hen die eens kennis willen maken met deze mooie en ge zonde sportbeoefening is dit een unieke gelegenheid. De banen zijn voor volwassenen vrij toege.ngkelijk. MULO-EXAMENS. Geslaagd MULO B examen Rob Geutskeus, Zinneveltlaan 22 en Mieke de Geus, van Dalen laan 57. DROGISTERIJ „BREDERODE" Bloemendaalsestraatweg 152 Tel. 8860 Oude Doorlopers van het Suez- kanaal. Wij kennen cle moei lijkheden, welke Engeland tegen woordig met Egypte over het Suez-kanaal heeft. In verband hiermede, is het interessant te vernemen, dat er reeds gedurende de regering van Koning Seti I in Egypte, ongeveer 15 jaar voor onze tijdrekening, een soort Suez- kanaal was. In het tijdperk van Necho, de zoon van Psamatik I, omstreeks 600 v. Chr. werd een begin gemaakt met cle aanleg van een beter kanaal. De werkzaamheden werdei. echter plotseling stopgezet, om dat een van de adviseurs van cle koning hem ervan overtuigde, dat zo n kanaal cle Aziatische invallers zou kunnen aanlokken. In cle daarop volgende eeuwen durfde men zich niet meer met het ka- naal-vraagstEik bezig te houden, omdat men ervoor bevreesd was, dat het zoutgehalte van cle Rode Zee de vruchtbaarheid van de Nijl-vallei zou kunnen benadelen X Waar komt de Peru-balsem vandaan? In het tijdperk van de eerste vice-koningen in Zuicl- Amerika, door Spanje aange steld, hadden deze heersers al lerlei monopolies. Onder de vice- koning die in Peru zetelde, ressor teerde ook Centraal-Amerika. Van Peru uit moesten alle goe deren naar Europa worden ver scheept ook een zeer kostbare balsem, die vrijwel uitsluitend in Centraal-Amerika werd gewon nen. Deze balsem bereikte Euro pa slechts via Peru en kreeg om die reden de naam „Peru-balsem" die hij beden ten dage nog heeft. X Een generaal als hotelhouder. Tussen de twee wereld-oorlogen in werd de Amerikaanse generaal J. Leslie Kincaid president van een Amerikaanse hotel-combina tie, welke ruim 50 hotels met in- totaal 10.000 kamer beheerde. Ook in het buitenland, waren enkelo hotels der combinatie gevestigd. Gedurende de tweede wereld oorlog werd Kincaid opnieuw sol daat. Hij verwierf cle hoogste de coratie voor persoonlijke dapper heid. Zijn laatste positie was die van gouverneur van de provincie Napels in Italië. X De geluid-teruggever In een verslag over de redevoering van cle president van Colombia werd gezegd, dat cle toehoorders door roepen van bijval bun goedkeu ring verleenden. Vermoedelijk heeft iemand in cle zaal een op name toestel kunnen plaatsen, want in een serieus blad schrijft hij dat zijn platen beschikbaar staan, waaruit blijkt dat aan het einde der redevoering een ge schreeuw werd opgenomen dat zeker niets met blijken van in stemming heeft uit te staan. X Houd de zakdoek droog. Het is weliswaar niet erg zinde lijk, maar.... cle Medische On- derzoeking'sraad van Engeland heeft vastgesteld dat het ver- koudheidsvirus helemaal niet is opgewassen tegen volkomen droog te. Een met dit virus geïnfecteer de zakdoek is volkomen ongevaar lijk. wat besmetting betreft, zo dra de doek kurkdroog is gemaakt. X Controle-apparaten voor blinden. In tal van industrieën worden meet-apparaten gebruikt, die me chanisch cle stukken uitzonderen die door hun afmetingen buiten 't toelaatbare vallen. Nu heeft men een model op de markt gebracht, dat door trillingen aantoont dat cle afmetingen niet kloppen. Dit apparaat kan zeer vlug door blin den wo7Jen bediend, omdat die een zeei fijn tastgevoel bezitten. X Wij hebben een ruime sortering Zwitserse Ankerhorloges in diverse prijzen Stuk voor stuk volledig gegarandeerd UURWERKEN HOOFDSTRAAT 146 SANTPOORT

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 2