1 sn klaar! Jac*. \-m. Opruiming Aran una ÜËDÏÏ. HUT SCHUTTE A. v. d. WERFF Een Jubileum. m Gereformeerde Kerk. 9.30 uur Geref Kerk (Arf. 31 K.O.) 10.30 en 3 uurds. N. Bruin Doopsgezinde Gemeente Helmstraat, IJ muiden ds. J. H. Rawie, Zeist SANTPOORT Jeugdhuis bij de Herv. Kerk, half 8 Dr. J. A. Schreuder, Santpoort Lutherse Gemeente Koffiekamer Westerveld 10.15 uur ds. J. J. Simon Vrijzinnig Hervormden Ned. Herv. Kerk en Kapel. Dorpskerk 10.30 uur: 'ZONDAGSDIENST ARISEN TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. Sp.eiwet winket Zaterdag a.s. begint onze tegen zeer lage prijzen. 4.75 4.75 6.95 4.95 6.95 95 2.58 1.98 1.49 1.29 1.69 Op alle andere artikelen 10 pCt Korting VARIA. X Kaashandel DE SPECIAALZAAK OfmeZwa ANDERHOOC, Afwerking van het werk voor elke amateur, Is goed, gegarandeerd, wij stellen nooit teiesir. fe Hoofdstraat 148 Tel. 8361 Lunchpakket samen 66 et Cocos, Dekens Zaterdag 4 Juli herdacht de heer H. A. van der Velden, alhier, de dag dat hij voor 50 jaar in het automobielbedrijf werkzaam was. Aangezien tevens de bekende Garage van der Velden dien dag het 35-jarig jubileum vierde, wrerd de jubilaris met een oude „Spijker" automobiel anno 1906 (practisch de enigste in ons land) van zijn huis inde Cremerlaan door zijn familie in Oud-Holl. kleder dracht gehaald. Gevolgd door tw ee „Morris"-auto's, welke de grote vooruitgang in de auto-techniek demonstreerde, werd de jubilaris via Santpoort-dorp en station naar de garage gereden, waar het jubileum in familiekring werd gevierd. Hoewel aan dit heugelijk feit geen publiciteit is gegeven, was de belangstelling van publiek en cliënten en relaties geweldig groot. De heer van der Velden kan met voldoening op deze dag terugzien. ZONDAG A.S. ds. M. W. J. C. de Kluis 5 uurdezelfde Velsen-IJ mui den-Oost Abeelenstraat 1 ds. A. van Rhijn, Haarlem 18.45 uur: Oecumenische dienst (zie bericht) De Toorts, 9 uur ds. L. Alons, Emmen De Zondagsregeling der artsen vermeldt voor Zondag a.s. J. J. Hekman Hoofdstraat Telefoon 8510 ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. De Santpoortse Apotheek Bloemendaalsestraatweg 145 Santpoort Tel. 8249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341 Overveen Telef. 16760-K 2500 Speciaal ingericht voor Trouwrijden Dag èn Nacht bereikbaar TELEFOON 3250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestraat 4 COCOSKOEKMEEL KRUIDKOEKMEEL BOTERKOEKMEEL KLETSKOPPENMEEL SPECULAASMEEL KRENTENBROODMEEL TULBANDMEEL AMANDELTAARTMEEL voor het gebruik gereed verkrijgbaar bij Hoofdstraat 172 Telefoon 8537 Lakens vanaf Flanellen Lakens vanaf Lakens Jansen en Tilanus 160 breed Dames Nachthemden Dames Nachthemden extra grote maat Dames Slips Dames Garnituur wit Gebloemde Tafelkleedjes Dames Interlock Camisoles Dames Interlock Directoires Heren interlock korte broek MAATFAdlKEJifflAGAydJA II espen als bondgenoten. - ln Venezuela leeft een kleine vo gel, de „caciquedie zijn han gend nest steeds in de nabijheid van een wespennest bouwt. Dit is n.l. een bescherming tegen de aanvallen van bepaalde roofvogels, die wespennesten ver mijden. Een bloembollenkweker in Ca- lifornië. Cart Purdy vestigde zich in 1873 als bloembollen- kweker in Californië. In zijn tijd exporteerde hij zeldzame bollen naar tal van landen, o.a. ook naar Nederland. X Een gezin mei twee burge meesters. In het kleine plaats je Magnils-Reignier in de Vendee, werd onlangs Madame Nau, de echtgenote van de daar afgetreden burgemeester in de plaats van haar man als burgemeester geko zen. Aangezien de heer Nau dezer dagen tot burgemeester van Lu- con werd gekozen, doet zich het ongewone feit voor, dat er in een gezin twee burgemeesters voor komen. UIT DE GOEDE OUDE (VELOCIPÉDE)TI JD. (Vervolg). Wij, die nu zo prettig' op onze luchtbanden fietsen, realiseren ons zelden of nooit, hoeveel expe rimenten er genomen zijn, alvo rens de eerste luchtband om een fietsvelg werd gelegd. In ons vo rige artikel heeft men al kunnen lezen, op wel ke wijze men ge- tracht heeft het fietsen te veraan genamen en ook in dit vervolg zal weer blijken, dat men niet rustte, voordat het bandenvraagstuk was opgelost, al was men er, zoals uit het slot van dit artikel blijkt, niet zeker van of Dunlops uitvin ding' wel „de' oplossing zou zijn. Hier volgt dan het slot van het epistel, zoals we dat vonden in een sportblad van 1889: Vele fabrikanten verlieten zich geheel op het cement, terwijl een Londens industrieel in het begin van de jaren '70 het smedings- proces aanwendde om de wiel band en de velg van elkaar onaf scheidelijk te maken. Deze laatste methode had 't voordeel, dat in letterlijke zin slechts hamer en beitel in staat waren de band uit de velg te verwijderen en daar door alle toevallige ongelukken onmogelijk werden gemaakt; maar daartegenover stond, dat wanneer een der spaken of de velg brak de gutta percha-band niet kon worden verwijderd, zodat herstel lingen zeer moeilijk waren aan te brengen. Nochtans zou de methode der smeden zich tot op de huidige dag hebben gehandhaafd, indien niet inmiddels het stelsel van aanhech ting door middel van gummi-kitt (cement) belangrijk was verbe terd. Want slechts eenmaal -wordt zeer goede cement gebruikt; daar na worden de velgen in daarvoor opzettelijk ingerichte ovens ver hit en gebracht op een tempera tuur, die een volkomen en gelijk matige verbinding van de band met de velg waarborgt. In het algemeen kan men zeg gen dat tegenwoordig de aan de wieiers eerste kwaliteit bevestig de banden zelden losraken of de berijder andere onaangename we derwaardigheden veroorzaken. Steeds behoort men echter voor zichtigheidshalve over de gehele omtrek van het wiel te onderzoe ken of er ook plaatsen zijn waar de band is losgeroest; dit heeft natuurlijk vooral betrekking op de voorste raderen der hoge twee- wielers. De constructie der wielbanden heeft in de loop van het laatste jaar minder veranderingen onder gaan dan zulks met de andere delen der machine het geval was. Ongeveer vijftien jaren geleden hebben de uitvinders der „Ten sion Bicycles" te Stoke Newing- ton beproefd de raderen met zo genaamde „sectional tyres" d.i. stuksgewijs aan eengevoegde ban den, te voorzien. Op een afstand telkens van een duim, werden er kleine stukken uitgesneden. Daar door kon het rad de grond beter pakken, terwijl de band lichter werd, maar dit geschiedde ten koste van zijn werkzaamheid als middel tegen het schokken. Met verschillende banden werd in die richting de proef genomen, maar het resultaat schijnt niet zo aan moedigend geweest te zijn, dat het de fabrikanten aanleiding gaf om voor de verbetering van der gelijke banden eigen vormen te DROGISTERIJ „BREDERODE" Bloemendaalsestraatweg 152 Tel. 8860 construeren. Later nam men de proef met banden en velgen, be staande uit een enkele stalen buis waarvan de naar de aarde toege keerde kant met gutta percha was bedekt. De moeilijkheid ech ter om de gutta percha aan een convexe oppervlakte te bevesti gen deed aan die uitvinding af breuk. De lederen wielbanden van Thomas Sparrow zijn nooit met die nauwgezetheid onderzocht, die zij verdienden. Het leder moest gutta percha bedekken, om de machine op een glibberige bo dem vaster te doen staan. Aan n dergelijk doel moesten ook de goot vormige wielbanden (fluted tyres) van Hancock beantwoorden en deze werden dan ook een tijdlang veelvuldig gebruikt. De laatste nieuwigheid op dit gebied zijn de holle, met lucht gevulde wielban den. Deze band bestaat uit een holle gutta percha-buis van on geveer twee duim middellijn, lig gend in een brede velge. De binnenste ruimte wordt on der een zekere drukking met lucht gevuld. Deze uitvinding van Dunlop te Belfast (Ierland), werd door zaakkundigen zeer geprezen maar zij is nog niet genoeg in de praktijk beproefd, om er een be slissend oordeel over te kunnen vellen. Misschien gaat zij een schone toekomst te gemoet. De theorie alleen levert echter in der gelijke zaken geen voldoende maatstaf. 50 gram Ham, 50 gram Cornedbeaf en 50 gram Grove Boerenworst Lunchpakketten ook naar keuze Deze week prima belegen Edammer 500 gram f 1.25 Jonge Volvette Goudse kaas 500 gram f 1.10 Lunchblokken Komijnekaas 500 gram f 1.25 Prima Boter 250 gr. f 1.08 Porck 100 gram f 0.28 10 Eieren 95 cent Terrasweg 33 Telef. 8245 Ingeschoren Wollen Moquette van f 35.— voor f 25.— Vocht echte Velours van f 30.— voor f 25.- II II II van f 25.— voor f 18 75 II II II van f 20.— voor f 15.- Wollen Epinglé met Moquette van f 25.— voor f 18.75 Epinglé een pracht van f 25.— voor f 19.- Epinglé populair van f 20.— voor f 15.- Epinglé speciaal van f 14.— voor f 7.95 Kelim van f 15.— voor f 8.95 Gobelin van f 15.— voor f 9.95 Gobelin van f 13.50 voor f 7.95 Gobelin van f 8-— voor f 4.95 Weefstof Damast Cretonne Vitrage Zonnescherm Ligstoelloper Kampeerdekens f 2.95 per meter f 3.95 per meter f 3.25 per meter f 0-95 per meter f 2.95 per meter voor f 3.25, voor f 4.95, voor f 3.95, voor f 1.75, voor f 4.95, voor f 1.95 per meter voor f 4.95, f 3.25, f 2.95 Wollen Slaapkamerkleedjes voor f 12, Tafelkleden Wollen Moquette voor f 35. Machinaal Smyrna f 75. Oud Hollandse Doeken vanaf f 6.95 IRe&tanten Balatum, Verto, Velveto, VOOR SPECIALE PRIJZEN Gijsbr. v. Aemstelstraat 116, Haarlem, Tel. 24325

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 2