A.BR0EKMH1I ESI Verkoudheid ^jsr jii hlredikbourtau tzOmCSDMSIMSEN] TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.Ö. Kerkbericlit R. K. Kerk Santpoort tanden Wil j adem Fris ZONDAG A.S.: TERRASVOGELS-VELSEN. Schroder, Robby Bakker. 2e klas: Helleentje Dreyer, Vredi Verhappen, Marja de Vries Leni Pel, Dinie Tol. 3e klas: Marja Gordijn, Anneke Banning, Aagt v. Waegeningh, Marja de Jong, Dolf de Vries. 4e klas: Ingrid en Ineke, An neke Numan, Ina Oberman, Hans Bakker, Lucie Aris. 5e en 6e klas: Paula Bakker, Henk Göbek Thea Drogfrop, Hans Peter Oberman, Els Apon. Wilhelinlna's Jiibileum. In ons vorige nummer publi ceerden wij de namen van hen, tl ie een comité hadden gevormd, dat wilde trachten de benodigde gelden bijeen te brengen zulks in verband met het 55-jarig ju bileum van het fanfarekorps V ilhelmina teneinde het be staande instrumentarium van het korps uit te breiden, resp. te re viseren. Bij deze namen is abu sievelijk uitgevallen die van de heer M. W. Jonker te Santpoort- station. Dezer dagen zullen in verschil lende delen van onze plaats de lijsten ter intekening worden aan geboden. Men geve met milde hand. „Wilhelmina" heeft het verdiend. Opeuiug' Oiitspaimiugs- lolcaal voor bejaarden. De bejaarden te Santpoort, die het afgelopen seizoen twee mid dagen per week onderdak vonden in een lokaaltje van het Badhuis aan de Wüstelaan, moeten dit jaar, wegens verbouwing van het Badhuis, tijdelijk elders on derdak zoeken. Dank zij de medewerking van hen, die de bejaarden een warm hart toe dragen, is het de Commissie voor Ontspanning van Ouden van dagen gelukt, tijdelijk onder dak te vinden in een zaaltje van de Ned. Herv. Kapel aan de Pastorieweg. Dinsdag 29 September a.s. des middags om 2 uur, zal de opening, welke een enigszins feestelijk karakter zal dragen, plaats hebben. De Commissie vertrouwt, dat er vele oudjes aanwezig zullen zijn op die dag. SSrltlgeoliib „Be Keiiiieiners" De eerste promotie-degradatie wedstrijd heeft plaats gevonden. Er was opnieuw geloot geworden zodat de strijd weer geheel open was. Voor deze soort wedstrijden wordt per wedstrijd direct ge promoveerd en gedegradeerd, zodat bij elke wedstrijd opnieuw de spanning steeds aanwezig is. In afd. A waren de heren Stein berg en Andeld Jr. topscorers met 61 pCt direct gevolgd door de fam. Spruyt met 60pCt. De dames Muldervan Amerongen en de fam. Breedijk sloten de rij en zullen de volgende maal in de B afd. proberen uit te komen. In de B groep was de verrassing van de avond dat de nieuwelin gen, de fam. Vader van station, de fam. Vader van 't dorp ver achter zich lieten en de eerste plaats bezetten met 64 pCt ge volgd door de fam. Opholf met 56 pCt. De beide families zullen in de volgende wedstrijd in de afd. A hun prestaties tonen, Voor de fam. Vader (station) is dit een prachtig succes. I\ v. <1. A. De eerste Fakkeldragersavond voor Santpoort-dorp wordt ge houden op Dinsdag 29 Septem ber a.s. des avonds te 8 uur. ten huize van Th. W. van Veen Middenduinerweg 28. Xoorrf-lfoïlamls I9li S3 harmonisch Orkest. De eerste helft van het program ma van het zesde zomerconcert bevatte werken van Mozart. De balletmuziek uit „Les petits riens" die uiterst geachaveerd orkestspel vereist, klonk wat zwaar en geforceerd. Olga Ongena zong de aria van Vitellia uit de opera „Titus", waarbij bleek, dat haar stem niet voldoende omvang heeft om deze aria met glans te kunnen zingen. Het middenregister klonk warm getimbreerd in contrast met de klankloze kop- en lage tonen, terwijl baar te zwaar romantische voordracht stilistisch er naast was. Hans Osieck besloot het eerste programmadeel met het concert in F gr. t. K. V. 459. In de beide boekdelen was zijn spel mat en kleurloos. In het midden deel kwam de pianist opdreef en gaf hij meer genuanceerd spel. Een handicap was echter de door de dirigent Mariuus Adam te weinig afgedempte begeleiding waardoor het meer leek op een orkest-concert met pianobege leiding dan omgekeerd, hetgeen, in verband met de functies die de partituur in werkelijkheid aangeeft, een zonderling effect maakt. Na de pauze nam de zangeres revanch met de beken de aria uit „Samson et Dalila" van Saint-Saëns. Deze aria ligt haar uitstekend, met haar mooie warme altstem en muzikale voordracht oogstte zij terecht enthousiaste reacties bij het auditorium. Verdienstelijke weergaven van de nog altijd bij het publiek in slaande „Danse Macabre" van Saint-Saëns en de ouverture „Le roi d' A's" van Lalo. com pleteerden het programma. Oliy Folge Fonaen van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 9.30 uur Ds. de Kluis 5 uur: dezelfde Geref Kerk (ArI. 31 K.O.) 10.30 en 3 uur: ds. N. Bruin Doopsgezinde Gemeente Helmstraat, IJmuiden half 11 Jeugddienst ds. Feikema half 8 DRIEHUIS Koffiekamer van Westerveld Ds. W. Veen Lutherse Gemeente Koffiekamer Westerveld 10.15 uur Prof. dr. P. Boendermakir Hilversum Vrijzinnig Hervormden Velsen-IJ mui den-Oost Abeelenstraat 1 Ned. Herv. Kerk en Kapel. Dorpskerk 10.30 uur: dr. A. J. Rasker, Haarlem De Toorts 9 uur ds. A. Noorman, Zaandam Ned. Herv. Kapel n.m. 7 uur Ds. D. ter Steege De Zondagsregeling der artsen vermeldt voor Zondag a.s. Ph. Haselager Telef. 8570 Hoofdstraat ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. De Blöemendaalse Apotheek Bloemend.weg 85 Bloemendaal Telefoon 22181 -K 2500 Apotheek de Wilde Broekbergenlaan 42 Tel. 8284 Speciaal ingericht voor Trouwrijden Dag èn Nacht bereikbaar TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestraat 4 Zondag 27 September De H.H. Missen zijn 6.45, 8 en 11 uur. Te 9.15 uur de Hoogmis. Onder de H. H. Missen afscheidspreek door Pater J. v. d. Pol, Witte Pater en Schaalcollecte ten be hoeve van zijn reis naar de Missie van Noord Nyassa (Afrika) Te 7 uur Lof Maandag 28 September. Te half 8 Maria Garde Groep II Te 8 uur Godsdienstcursus voor de meisjes. Donderdag 1 October Te half 8 Openingslof van het Veertigurengebed met Conferentie Vrijdag 2 October Eerste dag van het Veertiguren gebed De H.H. Missen zijn te 6 uur, 7, 8 en 9 uur (Gezongen H.Mis) Te 4 uur Lof met Octoberge- beden Te half 8 Lof met Conferentie. Zaterdag 3 October Tweede dag van het Veertiguren gebed. De H.H. Missen zijn te 6, 7, 8 en 9 uur (Gezongen H. Mis) Tet 4 uur Lof met Oetoberge- beden Te half 8 Broederschapslof waar onder Conferentie. tegenover de Overbildtweg ïiitiirgische Tentoon stalling. Zondag 27 .September, 's nam. tussen 3 en 5 uur, wordt in de Kerk aan de Frans Netscherlaan gehouden een tentoonstelling van de Altaar-en Tabernakelsieraden Misgewaden en Heilige Vaten, in gebruik bij de Liturgische Ere dienst, alsmede van de Utensilia d.w.z. gebruiksvoorwerpen nodig bij het opgedragen van de II. Mis en het uitreiken van de H. Communie, zawel in de kerk als op het ziekbed. Deze tentoonstelling is gratis toegangkelijk, ook voor niet- Katholieken, die daarvoor be langstelling hebben. Iedereen heeft gelegenheid de liturgische voorwerpen van nabij te bezichtigen Deze tentoonstel ling wordt gehouden ter voor bereiding van het a.s. Veertig urengebed. VELSEN AAN DE KOP ALGMARIA GEKLOPT. Velsen is er in geslaagd ook van Alcmaria Victrix, dc oude 2de klasser te winnen en al wa ren de cijfers, waarmee dit ge schiedde nu nog niet direct over tuigend te noemen, de twee kost bare punten, die straks hun bij drage kunnen leveren tot een Velsen-kam pioenschap, waren weer binnen 't Is natuurlijk nog' te vroeg, om nu reeds over kampioens-il- lusies te spreken, maar toch zal men ons niet van overdreven op timisme beschuldigen, wanneer wc beweren, dat A eisen momen teel een team bezit, dat zeker in staat is om een ernstig woordje in de strijd om de kampioenstitel mee te spreken. Ook in de ont moeting tegen Alcmaria Victrix is (iit weer eens op duidelijke wij ze gebleken. Zoals uit de cijfers, waarmee de zege op de Alkmaar- dors bevochten werd. reeds blijkt hebben de Noordelijken Velsen de overwinning niet cadeau gedaan. Toch zagen, zij geen kans doel man De Graaf te passeren, waar uit veilig geconcludeerd mag worden, dat de verdediging uit 't goede hout gesneden is. En al blijkt dat nu nog niet direct uit het ene doelpunt, dat de voorhoe de tegen A'mnaria Victrix scoor de. ook deze'linie heeft tegen de Alkmaarders een zeer behoorlijke wedstrijd gespeeld. De beide jeugdige binnenspc- lers voelden hun taak als verbin dingsspeler voldoende aan en heb ben alleen nog' wat meer aus dauer nodig, om in dit opzicht hun taak 2 x 45 minuten te kun nen vervullen. Ongetwijfeld zou de score hoger geweest zijn. als de Alkmaarse doelman niet in zo "n prima vorm gespeeld had en enige schoten uit z n doel had ge houden. die hij. zonder z'n repu tatie te schaden, gerust had kun nen laten passeren. Bovendien had hij een naar maal het nodige doelmansgeluk. toen het hout werk hem bijstond. We denken hierbij o.m. aan de kopbal. was hij niet van Tromn Jr.P die juist tegen de onderkant van de lat kwam en aan een paar harde schoten van Bakkum. Het doelpunt, dat de wedstrijd in Velsens voordeel besliste, werd tenslotte toch door deze twee spe lers gescoord. Tromp Tr. gaf dc afgemeten voorzet en Tan Bak kum zorgde voor de afwerking (I0). 't Zou niets vreemd en zeker niet onverdiend geweest zijn. als Velsen met de rust reeds een 30 voorsprong had ge had. Thans werd hef in de tweede helft nog even oppassen voor Vel sen. TERRASVOGELS REDDE HET DITMAAL NIET, Z.S.G.O. WON MET 2—1. Terrasvogels' reis naar Amster dam heeft geen succes, in casu geen winstpunten opgeleverd. Met 2l trokken de Z.S.G.O. ers aan het langste eind. Geheel on verdiend kón men deze overwin ning voor dc Amsterdammers niet noemen, maar met hetzelfde ge noegen had de ontmoeting ook in een gelijk spel kunnen eindigen en dan zouden de Mokummers ook niets te zeggen gehad hebben. Dit zal men begrijpen, als we o.a mededelen dat Van Vuuren, de pechvogel-midvoor der Vogels, vlak voor het einde, toen hij een prachtige kans had om de ge lijkmaker te scoren, iets te hoog richtte, waardoor de lat de taak van de Amsterdamse doelverdédi- gcr kon overnemen en verder, dat de hoofdstedelingen hun winnen de punt scoorden uit een straf schop (penalty), welke linksback Van der Kuyl, door de bal met dc hand te bewerken, geheel on nodig veroorzaakt had. Dit was bepaald ..sneu" voor de verdedi ging der blauwwitten, want deze had met Röbken en Zaal aan het hoofd goed werk geleverd. Al leen rechtsback Akkerman zagen we wel eens beter. Vooral in de tweede helft moest de blauw-wit- te defensie vaak in actie komen, mede doordat de binnenspelers van wie tussen twee „streepjes vooral Schipper vóór dc rust goed werk had verricht niet altijd op tijd terug waren, om hun de fensieve plichten te vervullen. Na een aanvankelijk ZSGO- overwieht had Ferrasvogels door toedoen van Wijnen de leiding genomen, nadat daarvóór de leden van het binnentrio een paar andere goede kansen ongebruikt hadden gelaten. Rust 01. Na de thee nam ZSGO het spel in handen en het duurde niet lang, of de Amsterdammers za gen kans Akkerman Sr. kans loos te passeren (11) Tien minuten voor het einde scoorden de hoofdstedelingen, zo als reeds gezegd uit een straf schop het winnende punt (21). WIE ZONDAG A.S. TEGEN OVER ELKAAR KOMEN TE STAAN. Het elftal van Velsen ziet er als volgt uit: De Graaf; Meyer, Tromp Sr., Van den Enden, Wij- ker, Boon, Tromp Jr., Brouwer, Bakkum, Van der Heyden, Tim mer. Terrasvogels stelt daar tegen over: Akkerman Sr., Akkerman jr., v. d. Kuyl, Disselköter, Röb ken, Zaal, Timmer, Pellemans, Van Vuuren, Schipper Wij nen. De voetballiefhebbers van Sant poort en omgeving staat wel een zeer bijzondere Zondag te wach ten. In de eerste plaats zitten zij natuurlijk om de luidspreker ge schaard om te luisteren haar het verslag van de interlandwedstrijd NoorwegenNederlandMaar daarna.... trekt natuurlijk ieder rechtgeaard voetballiefhebber naar de Kwekerslaan, waar om half vier de wedstrijd Terrasvo gelsVelsen het geldt hier dus een thuiswedstrijd van Terrasvo- g'cls gespeeld wordt. Dat dit een spannende ontmoe ting zal worden, behoeft zeker wel geen nader betoog. Reeds in de vriendschappelijke wedstrijd, welke beide ploegen enige we ken geleden tegen elkaar speel den, betwistten ze elkaar met volle overgave maar tevens op uiterst correcte manier de palm der overwinning, zodat nu *t om de punten gaat, men eveneens en nog1 in meerdere mate ver wachten kan, dat beide ploegen zich ten volle zullen geven. In genoemde vriendschappe lijke wedstrijd toonde Velsen zich de sterkste en ook in de tw7ee tot dusver gespeelde competitie-wed strijden beeft Velsen betere re sultaten geboekt. Dus moeten we op een Velsen-overw inning reke nen? Dat zouden we nog niet zo bout durven beweren, in de eerste plaats, omdat voetbal nog altijd.... voetbal is. dus een spel van verassingen en dan. omdat in een plaatselijke ontmoeting vooral soms de wonderlijkste uitslagen genoteerd moeten worden. Bo vendien heeft Terrasvogels de gewoonte, om tegen de sterkste tegenstanders haar beste spel te vertonen en inderdaad: Velsen is sterk, dusDus zullen we dc uitslag maar rustig afwachten en slechts de wens uitspreken, dat de sterkste zal winnen en deze ontmoeting een goede pro paganda voor de voetbalsport zal zijn VARIA. De eerste vrouwelijke arts in Pruisen. In 't tijdperk van dc oude Frits wTas het een vrouw nauwelijks toegestaan, zich aan wetenschappelijke beroepen te wijden. Ze kon in hef algemeen geen toegang tot een Universiteit verkrijgen. Een uitzondering maakte Dorothea Christiane Erx- leben. die met een speciale ver dunning van Eredcrik de Grote aan de toenmalige Universiteit te Halle/Saale promoveerde en zich direct daarna, in 1754. te Qued- linburg' bij het Hartzgebergte als medicus vestigde. Haar prestaties hebben ver moedelijk boven het peil van die van een gewone mannelijke arts gestaan. Enige jaren geleden heeft men deze vrouw tot hoofdpersoon ge kozen voor een roman „de vrou welijke dokter van Quedling- burg". Verpleegsters als parachutiste. Wanneer in het Noorden van Canada het bericht binnenkomt „Vliegtuig vermist", gaan ploe gen verplegers van de groep „Eerste hulp bij ongelukken" met een speciaal vliegtuig op stap. Deze groep bestaat uit ruim vijftig mensen, onder wie ook vijf jonge meisjes, die allen een gron dige opleiding als parachutiste hebben genoten. Hun operatiege bied is de enorme afstand tussen de Atlantic en de Pacific. Meestal is er in de nabijheid van het ont dekte verongelukte vliegtuig geen gelegenheid om tc landen. Dc verplegers of verpleegsters gaan dan met de parachuut naar bene den.. van alles voorzien wat no dig is om eventueel gedurende en kele dagen zonder medewerking van anderen hun hulpwerk te verrichten. Een van de meisjes is reeds in het bezit van de hoog ste onderscheiding, die in Cana da voor het redden van mensen levens wordt verleend!, een wit- zilveren insigne. Vooruitgang met de kunstmest Men heeft de gebruikers van kunstmest wel verweten dat bij gebruik van veel kunstmest de zeer- belangrijke sporenelementen in het gedrang komen, die men in de natuurlijke mest aantreft. Nu komt kunstmest op de markt, die rijk is aan sporen-elementen en die naar gelang van de behoeften van elk gewas wordt samenge steld.

Weekblad Huis aan Huis | 1953 | | pagina 2