Er is Vis! 1 ■7:1 WOIjKEN «ehr. HOF DE STOOMFIETS. Ook Spierpij ii VEtL BETER IS ^l^ameslzapsaton Zf. u. d. C nclen Het oog. U)ii ook (o.at <fen g.oede fóhiü Vjoox LZCLoji yeJiLcnt cLz juiste. &hiIL H Stutvo IJMUIDER VISHANDEL aan genat aexAchaffen de Sigaxen aan Sigcvcenmagi. 31. 3iaatiöt%a Voor iedere gelegenheid hel JUISTE kapsel DAMESKAPSALON CÏÏL cle pais-de ^Id^dde Van Dalenlaan 57 Telefoon 8900 Z\ vraagd naar R.C.H. en de elftal commissie had het o.i. verstandi ge besluit genomen hem niet meer op te stellen, die wel (weer) present was, was Bakkum. llij speeide eenter niet spil, doch was weer op zijn oude plaats middenvoor opgesteld. De eerste heltt deed nog niet bepaald vermoeden, dat Velsen in deze ontmoeting aan het kort ste eind zou trekken. Wel vorm de het elftal ook toen reeds geen eenheid en bleek de opstelling van Wesselinan als rechtsbinnen en de aanwezigheid na een lange afwezigheid van Bak kum als midvoor geen doorslaand succes te zijn al dient ten op zichte van laatstgenoemde geme moreerd te worden, dat hij met enige harde schoten tegen het houtwerk bepaald pech had er werd in ieder geval beter ge speeld dan na de hervatting, toen w7e wel elf spelers maar geen elftal konden ontdekken. Boon en Mijnen vooral laatstgenoem de kregen het zwaar te verant woorden. De Heilose halfbacks meer in 't bijzonder de linkshalf kregen alle gelegenheid de voor hoede te steunen en deze linie wist twee geldige doelpunten te maken, wat voor Yelsen vrijwel de genadeklap betekende. De voorhoede toonde te weinig stoot kracht om zelfs maar de eer te redden. Bloemendaalsestraatweg 125 TELEFOON 8712 WAT ONS ZONDAG® A.S. TE WACHTEN STAAT. „Veld en weder dienende"' komt Zondag a.s. Wijk aan Zee de koploper van 5 B, bij Yelsen op bezoek. De Wijk aan Zeeërs, die in het achter ons liggende jaar geen enkele wedstrijd had den verloren, zetten het nieuwe jaar minder goed in: Zij verloren op eigen terrein nog wel tegen ADO met 01 en worden nu ern stig bedreigd door Vitesse. Dit zal voor de badmensen een gerede aanleiding zijn tegen Velsen al les op alles te zetten, wat voor de geelblauwen op hun beurt weer moet betekenen heel wat beter te spelen dan de vorige Zondag tegen H.S.V. In Wijk aan Zee heeft Velsen destijds kans gezien de voetballers uit de badplaats een punt afhandig te maken. Al leen een volledig geconcentreerd en geïnspireerd Velsen achten we wederom tot zulk een prestatie in staat. Terrasvogels trekt naar E.H.S. Volgens de stand op de ranglijst behoeft Terrasvogels zeker niet voor de Haarlemmers te bukken, maar zij kunnen er zich van over tuigd houden, dat zij van de E. H. S.ers geduchte tegenstand zul len ondervinden. Maar wanneer de Vogels zo geladen in het veld komen, als tegen Alcmaria Vic- trix dan zit er toch zeker een gelijk spel voor hen in. mijn veertiendaagsverblijt bij Jan van Ees. Als U in Hilversum komt en U loopt door de Soestdijkerstraat- weg zult U op één van de tuin hekjes een naambordje zien, waarop de naam Jan van Ees staat. Achter dit hekje slingert n grindpad naar een villa. Rond deze villa rijzen statig verschil lende hoge bomen op, die hun schaduwen werpen in de grote tuin, die deze villa omringt. Achter één van de ramen ziet L' het silhouet van een mysterieus man en als U dichterbij komt zult IJ deze figuur herkennen als de bekende Jan van Ees, vertol ker van Paul Vlaanderen. Deze Jan van Ees opendie in het afgelopen jaar mijn expositie van schilderijen en tekeningen in de zaal van De Jonge Graaf van Ruuren te Hilversum. Deze ope ning was aanleiding tot een lo gies van bijna veertien dagen bij bij de Heer en Mevrouw van Ees. Dit logies heeft geleid tot een grote vriendschap wederzijds. Jan van Ees is niet alleen acteur en auteur, maar ook denker en filosoof. Zoals ieder kunstenaar heeft Jan van Ees een moeilijk leven achter de rug, een leven van hard werken, tegenwerking en successen. De uitdrukkingen op het gezicht van deze kunste naar verraden duidelijk de door gemaakte levensgebeurtenissen, ouids enkele jaren is Jan van Ees vast verbonden aan de studio s in Hilversum. En als hij 's avonds Ihuis komt gaat hij niet rustig bij de haard de krant zitten lezen of zich bezig houden met een an dere tijdpassering. Jan van Ees zit al gauw achter zijn grote schrijftafel voor het raam en schrijft boeken en artikelen. Hij kan ook tussen het schrijven door minuten lang voor zich uit blijven staren met een sigaret in zijn rechter vingers geknepen. De enkele opmerkingen die hij dan maakte waren cynisch of soms zo, dat ik nu nog de achtergrond daarvan probeer te peilen. 's Avonds na het eten gaat Jan van Ees wandelen met zijn hond. Hij dwaalt dan geruime tijd door de Hilversumse hei, nadenkend en peinzend gelijk Beethoven, die ook soms uren lang eenzaam door de natuur kon dwalen en geïnspi reerd door deze indrukken en o verp cinzingenmeesterwerken der muziek uit zijn vingers liet vloeien. Wij kennen Jan van Ees als vertolker van Paul Vlaande ren in zijn detective-hoorspelen voor de radio, waarin hij ver schillende moordzaken en andere verwikkelingen heeft opgehel derd voor Scotland Yard en waar bij zijn vrouw Ina een belangrij ke rol speelde. Mede door deze hoorspelen heeft Jan van Ees n grote populariteit gekregen. Het boek getiteld: „Wat krijgen we nou?", geschreven door jan van Ees zelf, geeft een interessante kijk op de filosofie van deze acteur en auteur. Ik herinner mij ï'.og de avond, dat ik leunend in •een grote fauteuil, de sombere schilderijen in de zitkamer be keek. Na enige tifd hoorde ik het tuinhekje dichtslaan en voetstap pen naderen, die duidelijk hoor baar waren op het grindpad, dat naar de deur leidt. Plotseling stond achter de glazen kamer deur. half in het duister, de my- sterieuse Jan van Ees. Even later waren wij in een interessant ge sprek gewikkeld. Jan van Ees ziet grootheid niet in enormitei ten maar juist in het kleine en eenvoudige. Als hij 's morgens vroeg opstaat en hij ziet een kleine madelief haar kelken open spreiden in die gouden ochtend- stralen, dan ondergaat bij de god delijke kracht. En nu heb ik nog niets gezegdj van zijn lieve vrouw, waaraan Jan van Ees een grote steun heeft en van w7ie ik ook veel hartebjk- heid heb ondervonden. Ik wil nu eindigen met enke le woorden, uitgesproken tijdens de openingsrede van mijn expo sitie in Hilversum door Jan van Ees. Het geluk wordt in het leven niet bepaald door hetgeen wij be zitten, maar door hetgeen wij zijn. JAN MAKKES Jr. is niet alleen het behoud voor Uw ogen De moderne brilmonturen zijn bovendien een sieraad voor Uw uiterlijk Wij hebben een grote sortering Brilmonturen, zowel in de eenvoudige als in de luxe uitvoering Vakkundig aangepast door Uw opticien HOOFDSTRAAT 146 Telefoon 8592 Leverancier alle Ziekenfondsen GOEDE SORTERING VERSE VIS Schol Schelvis Kabeljauw Tarbot Griet en Tong Levende en Gerookte Paling Haring en Zuurwaren C. GRAS ZOON Bloemend.straatweg 142 Tel.8519 SANTPOORT-STATION KERKERINKLAAN 6 Sigaretten Shag - SANTPOORT Tabak WEEKRECLAME. VICTORIA FEESTPARADE Gemengde Biskwie, prima gesorteerd per groot blik f 4.65 met 10 pCt. korting LMCIISCHOTEL Hamspek Nierkaas Samen 150 gram Gelardeerde Lever 70 et en lO zegels GELL). MAGERE HAM 100 gram 57 cent Grote prijsafslag Verse Eieren 10 vijfjes 1.27 10 drietjes 1.47 KOELHUISBOTER 250 gram 1.22 U zoekt smakelijke Kaas Probeert dan onze Volvette Goudse Kaas, belegeD, 100 gram 32 ct meer belegen 100 gram 35 ct HOOFDSTRAAT 187 EEN BRIEF UIT ASSEN En zo was er dan een einde ge komen aan het gezelligste ver voermiddel gedurende de prac- tijk. Ik geloot, dat, al is daardoor 1 leven veel sneller voortgeschre den dan, zoals thans blijkt, wel wenselijk was, zo'n vervoermid del wel een voorname factor is geweest ter versterking van de blijmoedigheid, want, ofschoon destijds het beroep van huisarts heel wat prettiger was dan thans en ik me wei driekeer zou beden ken vóór er nu opnieuw mee te gaan beginnen, stel dat ik een 60 jaar jonger was!, ais je een groot gezin hebt, kan 't niet anders of dat gezin profiteert mee van die geriefelijkheid. En dat is maar goed ook. Want bijna altijd in de narigheid zitten, nooit vrijheid van handelen hebben; ook des tijds Zondags en 's nachts niet, soms de slaaf zijn van Jan, Piet en Klaas en deelgenoot zijn van zijn zorg, daar moet toch wel iets tegenover staan en dat deed het ook! Eigenlijk is 't tegenwoordig heel wat moeilijker, bovendien zit er veel minder poëzie in het vak van huisarts. En nu zitten ze hem momenteel nog te beknib belen om de dubbeltjes! Ik vind dat een dergelijk beroep nooit genoeg gehonoreerd kan worden, vooral niet t zogenaamde vrije beroep. De mens is dikwijls wreed en soms wordt zo iemand maar voor goed aan de dijk gezet, ter wijl het publiek dikwijls zo ge makkelijk praatjes van 'n ander overneemt. Die factoren worden tegenwoordig met een vreemde naam „desutillity" genoemd en t komt me voor, dat daarmede met de honorering niet genoeg rekening kan gehouden worden. Weliswaar zijn er tegenwoordig meer vluchthavens dan vroeger vooral bijv. in 't bedrijfsleven, maar dan komt de medicus weer in dienst van het bedrijfsleven en wordt de onafhankelijkheid en daarmede de vrijheid weer aan getast. En dat is in principe fout. Ook het gedwongen steeds maar weer verwijzen naar specialisten is verkeerd. In dat opzicht is het beroep van huisarts wel buitenge woon gedevalueerd. Vroeger was dit niet zo het geval en zo heb ik nog juist de goede tijd meege maakt. Maar aan alles komt een einde en zo kwam er ook een ein de aan de mooiste tijd van 'mijn practijk, het werk met behulp van de tilbury. Toen ik dan ook in Dec. 1913 dus 42 jaar geleden, met het oude knolletje voor de ingang van het Provinciaal Ziekenhuis, destijds nog „Meerenberg" geheten de spotlust opwekte van Prof. van en rheumatische pijnen wrijft U weg met Walsum en de eerste geneesheer Dr. Kam, was mijn besluit spoe dig genomen en besloot ik een „stoomfiets" aan te schaffen. Ik sprak af met buurman Jak op 7 Jan. 1914 naar de eerste „Ray" te gaan die naar ik meen, destijds in 't Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam gehouden werd. 't Was een gezellig uitstapje met een goeie sigaar en een kop koffie, terwijl de keuze viel op 'n Eysink Ik heb daar erg veel plezier van gehad gedurende bijna 4 jaar. Het bezwaar was, dat je zo'n ding aan moest lopen en by koud weer duurde zulks wel eens erg lang. Ook gebeurde het later nog wel eens dat de riem brak en dat gaf nog al eens wat vertraging. Maar in 't algemeen heb ik er zeer,veel plezier van gehad, vooral ook, omdat de twee jongens als op groeiende knapen er geheel met mij in meeleefden. Toen ze 14 en 13 jaar waren mochten ze er op gesloten terrein eens op zitten en dat gebeurde dan in de Cremerlaan, die des tijds nog voor 't publiek afgeslo ten was. De gewone fiets ging mee en ieder mocht er op z'n beurt een eindje mee rijden. Wat later mochten ze er samen op, terwijl ik ze op de gewone fiets volgde. Maar op 'n gegeven mo ment schoven ze het hek uit aan de Duin en Kruidbergerweg; ik kon ze niet bijhouden, ik had 't nakijken. De ondeugende jongens had den een afspraak gemaakt en toerden in de richting van Drie huis En zo kon ik niet anders doen dan stilletjes afwachten. Plotseling echter stonden ze weer voor me, maar nu van de andere kant. Ze hadden de verleiding niet kunnen weerstaan een om metje over Driehuis te maken! Natuurlijk was ik zeer ont stemd, maar ze beloofden 't niet meer te doen. En, ofschoon het verkeer destijds geenszins verge leken kon worden met dat van thans, het was, in verband met hun jeugdige leeftijd toch wel een heel risico. Maar het liep goed af; voort ging het leven weer! Na de Eysink kwam er natuur lijk wat anders. Nu stond er bij buurman Jak sinds kort een mo torrijwiel, dat zo ongeveer de hele etalage in beslag nam. Af en toe had ik er al met een schuin oog naar gekeken. Het was etn heel gevaarte. Er was destijds maar één motorrijwiel dat in f< - heid deze nog overvleugelde, d< Ace. Een van mijn vrienden, v. d. Griendt, bereed deze. In pula- riteit was echter de Hail y-Da- vidson een overweldiger, \nn de Ace hoorde men later niets meer. Toen het dan ook, tengevol van liet telkens breken van de Keen en nog andere slijtageprc ;en uiterst noodzakelijk wen i iiet vervoermiddel te vervangen, was mijn besluit gauw genome:-, de H.D. werd eigendom. En oo uan deze periode heb ik de au e- naamste herinneringen, i ui ook, omdat de beide jongens zo langzamerhand aan de volwas senheid toekwamen. Maar thans Lwam ook mijn vrouw aan de beurt. Af en toe werd ze „motor- engel maar dat begrip bestond toen nog niet. Destijds hadden we een overbuur, luitenant Bor, die eveneens in het bezit van een zware motor was, een „Vulcaan" t Verschil was, dat het duozitje bij de V alcaan een andere vorm hadl, n.l. die van een mandje, waarbij de duorijdster niet, zoals bij de Harley schrijlings zat maar de benen naast elkaar, terzijde slingerden. Het mechanisme was niet zo democratisch, zo vooruit strevend als bij de Harley-David- son, maar 't ging toch ook best en zo maakten wij af en toe met onze buren een prettig uitstapje. Destijds had je nog betrouw baar personeel en zo kon de huis vrouw al waren die ogenblikken wel schaars, wel eens mee op stap. Een paar jaar later kocht de oudste zoon van zijn spaarcentjes zelf een motor, de Raeding Stan dard, eveneens een zwaar type. Ieder mens heeft zo z'n bepaalde eigenschappen, zo herinner ik me nog best, dat ik eens in de gang op de grond een verzameling schroeven en radertjes zag staan benevens enige kommen kogel tjes en wat onderdelen, dat was de Reading Standard. De volgen de dag zat hij er weer op. Stel je voor, dat ik zo iets had moeten doen, de enige eis was: je moet er op gaan zitten en vort moet het ding! De meeste medici zijn wat eenzijdig: Pols voelen, tong zien, uiihoren, de laatste jaren bloed- drukje en receptje, althans in mijn tijd! Een volbloed huisarts heeft er haast ook geen tijd voor, maar de meesten hebben ook geen knobbel in hun hersenen vwr dergelijke technische problemen. Zo is 't tegenwoordig ook me! al die administratieve beslomme ringen en hoe groot mijn respi t ook is voor al die schitterende vorderingen van de ipedische we tenschap, geef mij maar „die goeie ouwe tijd"! A d. G.

Weekblad Huis aan Huis | 1956 | | pagina 2