SanfoociïsWeeH)Iad mm Het moderne leeszaalberoep is een beroep met toekomst. Voor liet eerst in Europa, ZONMGSBIENSTMSH 25 jaar Bestuurslid. Christ. Metaalbew. Bond „Volksonderwijs" R.A.I. 1956: /I n 27c Jaargang No. 9 Redactie Terras weg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Corn egge Telefoon 8619 Huis Vrijdag 2 Maart 1956 Huis Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 Mannenboek- Op het stoeltje bij de Uitlening heelt zich een omvangrijke dante neergelaten. „Een boek", zegt zij tegen de assistente achter de ta fel „een mannenboek Als lees zaal-assistente moet je je dan even rader oriënteren. Een man nenboek? „Ja.... wat voor soort had U gedacht?' vraag je voor zichtig. „Ik weet d'r niks van zegt de vrouw. „Niet iets met veel liefde d'rin, zal ik maar zeggen" Je voelt dat je geen nadere pre cisering moet verlangen. Anders zal zij opstaan, „nou, dan zoek ik het nog wel uit zeggen, en nooit meer terugkomen. Het is al een heel ding dat zij het gebouw van de Openbare Leeszaal en Biblio theek zomaar binnenstapte en be reid is de formaliteiten te vervul len, welke zijn verbonden aan het lidmaatschap. Dus ga je op zoek. Een man nenboek met niet veel liefde d'rin je brengt „Kampvuren langs de Evenaarmee en legt dat voor haar neer. Een paar dagen later komt zij terug. „M n man vond het prachtig'" zegt zij „of U nog zoiets hebt". Zij krijgt „Naar het hart van Donker Afri ka mee en zij wordt een geregel de bezoekster Als er langzamer hand een wat vertrouwelijker contact is gegroeid tussen haar en de assistente, vraagt de laatste, waarom meneer-zelf niet eens in de leeszaal komt kijken. Hij blijkt „zulk soort dingen echt „vrou wenwerk" te vinden. „Wat is hij eigenlijk van beroep? informeert de assistente. Hij is straatzanger en nog wel een in de stad zeer bekende. Op een dag passeert de assisten te op de fiets een groep straatmu- zikianten. In één van hen her kent zij de echtgenoot van haar cliënte Zij stapt af, gaat naar hem toe en ztgt: „Bent u meneer Nou, ik ben nu de juffrouw- van de leeszaal'".... Sindsdien komt hij persoonlijk zijn boeken halen. En soms, als het op straat toch maar weinig, is gedaan met de verdienste, loopt hij de lees zaal binnen en vraagt of hij kan helpen. Van welk aanbod dankbaar gebruik wordt gemaakt. Vele mogelijkheden. Dit is één van die talloze aar dige ervaringen die een leeszaal assistente opdoet in de practijk van haar werk. Het moderne leeszaal-beroep is een verrassend beroepdeze slagzin gaat op voor de omgang met ieder mens individueel. Verrassend1 was bijvoorbeeld, voor een nieuwelinge in de uitle ning van een Openbare Biblio theek ergens ten plattelande, de reactie van een oude,; kroni- gewerkte boerenarbeider, die om een bundel gedichten had ge vraagd en aan wie zij toen arge loos het poëtisch oeuvre van en kele vóór-Tachtigers wilde mee geven. „De juffrouw kent mij nog niet", zei hij, nadat hij de boekeu even had doorgebladerd „dat merk ik wel. Dit hier zijn versjes. Ik bedoel gedichten. Hebt u de laatste bundel van Vasalis al in huis?" Hij las Va- salis, Aafjes, Achterberg. En van zijn toelichting op hun gedich ten, die hij een volgende keer gaf, kon de jonge nieuwelinge wier appreciatie van de poëzie nog niet berustte op levenserva ring, heel wat leren. Verrassend is het moderne leeszaalberoep niet alleen in de uitlening op een post in stad of dorp; men kan tegenwoordig vele kanten op. Door sommige plattelandsgebieden, rijden op 't ogenblik z.g.n. biblio-bussen, vuto's met boeken, bestuurd door eeszaal-assistenten. Verder gaan scholen en bedrijven er steeds neer toe over. hun bibliotheken ;e laten inrichten door een des kundige kracht. Er zijn mogelijk heden van verdere specialisatie, voor jeugdleeszaal, muziek- of braillebibliotheek. De meeste leeszalen hebben een inlichtin gendienst, waarin de assistente alle vragen welke binnenkomen rfioet trachten te beanwoorden, of het nu gaat om een recept voor cocoskransjes of om de grondbeginselen van de relati- viteitsleer. Tenslotte is een func- tie-in-opkomst die van „contact- li ibliothecaris(esse)": het aan knopen van relaties voor de lees zaal en kweken van good-will; de zorg, dat dé leeszaal midden in de publieke belangstelling staat, door middel om aandacht te vra gen voor het boek, als het hon den van boekbesprekingen en 't inrichten van .tentoonstellingen. Opleiding. Wie zich voelt aangetrokken tot dit ideële, maar niettemin practisch gerichte beroep en in bet bezit is van een einddiploma Gymnasium, 5-jarige H.B.S. of een daarmee gelijk gesteld ge tuigschrift, kan zich vóór 31 Augustus aanmelden bij één der Openbare Leeszalen in ons land (waarin de verschillende levens beschouwelijke groeperingen zijn vertegenwoordigd) en daar een plaats zoeken als leerling. Met nadruk wordt er op gewe zen, dat niet alleen meisjes en jonge vrouwen, doch ook jonge mannen welkom zijn in het bi bliotheekvak. Te lang en te vaak heeft men het leeszaalberoep als een specifiek vrouwelijk beroep beschouwd. De vroeger zeer lage salarissen waren hieraan zeker debet, doch sedert kort is in dit opzicht een belangrijke verbete- ing tot stand gekomen en de grote vraag naar leeszaaldirecteuren (trices) en assistenten waarborgt een gunstige plaatsing na het be halen van de diploma's. Tussen twee haakjes: behalve op voor-op leid'iig wordt ook op karakter gelet. Het feit „dat men zo graag leest" is op zichzelf geen maatstaf voor geschiktheid voor het beroep; daarnaast gaat het vooral om sociale belangstelling en een levendige geest. En wat het physiek betreft om een goede ge zondheid. De opleiding, die op 1 Septem ber begint, duurt 2 jaar, waarin theorie en praktijk samengaan. De leerling, die eerst vertrouwt is gemaakt met de algemene gang van zaken in het bedrijf en de voor alle leeszalen g'elijke schrijf-techniek, het z.g.n. „biblio theekschrift", wordt ai gauw in geschakeld bij de uitlening, op de krantenzaal en de studiezaal. In grotere leeszalen wordt de leer ling vaak in een filiaal geplaatst, waar hij of zij bet geheel kan overzien. Daarnaast volgt de aankomende leeszaal-assistent (e) een cursus (die te Amsterdam, Rotterdam, Nijmegen, Groningen, Sittard en Enschedé wordt gege ven, in het eerste jaar éénmaal per veertien dagen, in het tweede éénmaal per week. Elij komt er zowel op de hoogte van de bi bliotheek-technische kant van 't vak (titielbeschrijving, systema tische indeling der boeken enz.) als van de literaire en weten schappelijke. - Na het eerste jaar volgt een overgangsexamen, na het tweede een eindexamen. De eventuele specialisatie vergt nog een jaar, maar men kan er reeds na één jaar assistents-oplei ding mee beginnen. De toekom stige assistent (e) voor de jeugd- zaal krijgt dan bijvoorbeeld les sen in jeugdliteratuur, psycholo gie, paedagogiek en voorlezen; de muziek-bibliotrecaris(esse) word voor deze speciale taak voor beTeid. Dan is er, voor hen die het assistents-dipioma hebben be haald en geschikt blijken te zijn voor een leidende functie, de zgn. „directeurscursus'", die 9 maanden duurt en in Den Haag wordt ge geven. Gedurende deze tijd doet de candidiaat een stage in de Koninklijke Bibliotheek en de Openbare Leeszaal in Den Haag en maakt werkstukken op aller lei gebied. Voor nadere inlichtingen (ook betreffende de nieuwe salarisre geling) kan men zich wenden tot de secretarissen van de Oplei dingscommissie, Schepenstraat 74c. Rotterdam. Gelukkige mensen. Wij leven in een tijd van snelle maatschappelijke ontwikkeling, waarbij grote aandacht wordt be steed aan de bevordering van een gezond gezinsleven en goede betrekkingen lussen de mensen onderling. In het geheel van voor zieningen, die het levensgeluk van de indiviidiuele mens en de mens in de groep ten doel hebben speelt de leeszaal en bibliotheek een voorname rol Daarom is het moderne leeszaal-beroep een be roep met toekomst. Het was 26 februari 25 jaar ge leden dat de heer Fred. O. Touber werd gekozen tot lid van bet bestuur van de Ver. voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs alhier. Gedurende deze kwart eeuw heeft de jubilaris de belangen van bet Chr. Onderwijs gediend met al de liefde van zijn hart. Mede onder zijn leiding is de school gegroeid en uitgebreid tot wat zij nu is. Al deze jaren heeft hij in het bestuur de functie vervul d van Alg. Adjunct, in welke functie hij zich getoond beeft te zijn een meester op alle wapenen. Binnenkort zal in de intieme kring van het bestuur aan dit jubileum aandacht geschonken worden. Met ingang van 27 Februari j.l. is een afdeling Santpoort van de Christel. Metaalbewerkers Bond (C.M.B.) opgericht. Het bestuur bestaat uit de heren v. Lente, voorzitter, v.Swieghem, Cremerlaan 90, secretaris, Bakker, penningmeester, Keizer en Mar kerink. Voor nadere inlichtingen kan men zich bij b«t bestuur ver voegen. Op Vrijdag 24 Februari gaf de O.T.K. (de Onderwijzers To neelvereniging „Kennemerland" een opvoering van het blijspel „Stadhuis op stelten" van Marti Verdenius en Hans Keuls, in de zaal „Zomerlust". De opbrengst zou geheel ten goede komen aan het Jubileum fonds, daar bet. landelijk Volks onderwijs in Mei a.s. haar90-jarig bestaan hoopt te vieren en de gelden van bet fonds, bijeen gebracht door leden en vrienden, zullen dienen om schoolreisjes- verblijven te stichten en bet openbaar kleuteronderwijs te steunen enz. Ondanks de kou was de zaal uitverkocht, zodat een bedrag van ruim f 130.aan de pen ningmeester overgemaakt kon worden. De bezoekers hebben erg genoten van het spel en de voorzitter sprak dan ook aller gedachten uit, toen hij aan het eind van de avond de O.T.K. dank bracht voor het gebodene. De heer Stoffels uit Haarlem had aan het begin van de avond een kort propagandistisch woord ge sproken. Door de actie van enkele ar beidzame leden, konden er 25 nieuwe leden geboekt worden. Hst was een zeer goede avond S.C. Santpoort had pech Woensdagavond j.l, werd de uit gestelde wedstrijd tegen Oppositie 2 door bet tweede tiental gespeeld. De barre koude speelde echter eeu woordje mee. Een drietal leden-auto-bezitters zouden de strijdlustigen naar Heilo vervoe ren, maar één daarvan moest onderweg stoppen wegens be vriezen van de motor, waardoor bet hem onmogelijk werd om, zoals afgesproken twee leden en wedstrijdleider Schuurman naar Heilo te brengen, ja zelfs om hen nog van een of ander te verwittigen. Het gevolg van een en ander was, dat we om ruim kwart over acht onvolledig tegen Oppositie in bet strijdperk moes ten treden in een danig verzwakte opstelling. Kruijff en Blokker moesten nu de plaatsen van Rietveld en Vermeer innemen. Enfin er kwam nog een gelukje bij de pech. Oppositie verscheen maar met 9 man en toen Pieterse (de man van de bevroren auto) om kwart voor negen nog liftend bet speellokaal bereikte, was bet 9 tegen 9. Santpoort 2 sleepte er nog een gelijk spel uit, n.l. 4^ Overigens was bet een prettige wedstrijd, alle lof voor de spor tiviteit van onze gastheren De gedetailleerde uitslagen waren Maats (Opp.)Brugman [S] 0-1, Bastiaanse—Pieterse 1-0, Jonker Vosman 0-1, Veenstra—Oostei ling 1-0, TempelaarsBaanappel 1-0, SwartKruijff 1-0, Molde-Vos 0-1, KeppelBaljet 0-1, Wouterse Blokker remise. Met dat ai zijn de kampioens kansen voor Santpoort 2 zo goed als in rook opgegaan Voor het eerst in Europa. Op de R.A.I. worden voor het eerst in Europa losse, monteer- bare zijvlakken voor autobanden geëxposeerd. Zwarte kleurloze banden kun nen nu naar wens van een bij de auto passende kleur worden voorzien. Gekleurde zijvlakken voor aulobar-den. Op het ogenblik kunnen de tinten wit, rood, geel, licht rood, groen en blauw worden geleverd in de maten 15" en 16" voor tube- less en normale banden. In de toekomst zullen ook ge leidelijk andere maten beschik baar komen. Eenvoudige mijze van bevestiging. Montage is zeer eenvoudig. De lucht wordt uit de band gelaten. De gekleurde zijwand van onde ren tussen velg en biel gelegd. Bij het weer op spanning' bren gen van de band1 wordt het on derste gedeelte van de te monte ren zijwand tussen hiel en velg geklemd. Door de „coupe" van het aan te brengen losse zijvlak sluit dit harmonisch aan het model van de opgepompte band aan. Ervaring in het buitenland. In Amerika zijn reeds gerui me tijd tienduizenden van deze gekleurde zijvlakken in de prac tijk beproefd. De ervaringen zijn zeer gun stig. De zijwanden blijven muur vast zitten. De mogelijkheid om na enige tijd zijn wagen door een witte of gekleurde zijwand een enigszins ander uiterlijk te geven, wordt aldaar met graagte aangegrepen. Vele proefnemingen. Door Tyresoles Nederland N.V. werden op uitgebreide wijze proe ven met deze voor Europa nieuwe zijwanden genomen. Gedurende de zware sneeuwval der laatste weken reden een tien tal wagens regelmatig lange af standen met autobanden voor zien van gekleurde Tyresoles zijvlaken. Opmerkelijk was hierbij, dat practisch geen sneeuw tussen zij vlak en band ging zitten. Tot ongeveer op de helft van het zijvlak werd de binnenzijde, resp. buitenzijde van de band vochtig. De sterkere spanning van de zijwand dieper naar de velg toe sluit het vocht nagenoeg uit. Gevaar voor verstikking van de rubber is niet aanwezig, daar aan de bovenkant tussen zijwand en band vocht-uitademing mogelijk is. Stoepranden. Zeer veelvuldig -werd gepro beerd op geforceerde wijze het zijvlak door langdurig en krach tig schuren langs stoepranden stuk te rijden. Dit is praktisch niet mogelijk gebleken. Bij een forse rit van 10 K.M. op ©en band met 50% van de voorgeschreven spanning, werd de autoband volledig vernield, maar het zijvlak bleef behouden. Het is ons na vele pogingen niet gelukt het zijvlak ernstig te be schadigen. Geen sleen en zand tussen zijvlak en band. Met de hand werd opzettelijk een grote hoeveelheid zand enj stenen tutssen het zijvlak en de band gestrooid. Na ongeveer hon derd meter vrij snel rijden was al het zand en de stenen verdwe nen Hoeveel kosten deze gekleurde zijmanden De prijs van de gekleurde losse zijwanden ligt gelijk aan het ver schil tussen 5 zwarte banden en 5 banden met vaste witte zijvlak ken. De prijs ven de gekleurde loses zijvlakken is ongeveer 5°/o hoger dan die van de witte wanden. V oordelen. Uit de langdurige buitenlandse ervaring en de uitgebreide proe ven in Nederland zijn geen nega tieve puntea naar voren geko men. Yan de voor de hand liggende voordelen zouden we willen noe men: Verbeter het uiterlijk van de wagen. Eenvoudig aan te brengen. Zeer goede pasvorm. Practisch niet te beschadigen. Verwisselbaar (ook tijdelijk bij slecht winterweer!) Zijvlak blijft behouden als band verloren gaat. Lange levensduur. Deze zijvlakken, die in Ame rika onder de naam „Port-A- Wall" verkocht worden, worden aan de Nederlandse automobilist ter beschikking gesteld. ZONDAG A.S. J. J. Hekman Hoofdstraat Telefoon 8510 APOTHEKEN Apotheek de Wilde Broekbergenlaan 42 Tel, 8284 De Bloemendaalse Apotheek Bloemend.weg 85 Bloemendaal Telefoon 22181 K 2'0? 7 yy

Weekblad Huis aan Huis | 1956 | | pagina 1