SürfpocrfsWeeMiIad aan Nederland moet wakker worden. Instuif. Korte berichten Bridge Club „De Kennemers" Hinderwet /l/i j /h/.l 27e Jaargang No. 10 Redactie Terras weg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 Vrijdag 9 Maart 1956 Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 Het leed van de Parijse zwer vers heeft Pierre Abbé, een pas- stoor in Frankrijk, zo krachtig aangegrepen dat hij alles doel om de autoriteiten op hun „te korten" te wijzen. Zijn „Kerst- acties'" liaddlen een ongelofelijk succes en thans heeft hij zijn preken weer afgestemd op de grote woningnood in Frankrijk, die volgens hem een der oorzaken is van pauperisme. Helaas, heeft onze Franse zegsman moeten constateren dat ook de menslie vende acties van Abbé Pierrei zijn vastgelopen op het niet te ontkennen feit dat de .clochards niet meer te redden zijn. Zij kunnen en willen niet terug naar een normaal mensenleven zij leven als beesten en willen ook als dieren in hun ellende onder gaan. Alle pogingen om deze maatschappelijke schipbreukelin gen te redden zijn gestrand op hun onverschilligheid en liet ge mis aan verantwoordelijkheidsge voel tegenover de samenleving. TOEN de felle koude West- Enropa teisterde, hebben we ge lezen van de Parijse „clochards" de daklozen die onder de bruggen van de lichtstad en op de ban ken in de parken dood vroren. Wat een ellende in zo'n stad. zul len velen gezegd hebben: zoiets komt toch in ons goede vader land met zijn prima sociale voor zieningen niet voor. Neen, zo erg als in Parijs is het zeker in onze grote steden niet. Er is altijd nog wel onder dak al is het vaak slecht. En dan zijn er ten slotte nog het Leger des Heils en ..Jonker" en andere mogelijkheden. Men heeft kun nen lezen, dat in Rotterdam of ficieren van het Leger des Heils toen het bitter koud was er des nachts met een auto op uitge trokken zijn en de hele stad af gezocht hebben of er misschien toch mensen waren, die geen on derdak hadden. Maar zij vonden niemand. Maar laten wij nu niet menen, dat het bij ons allemaal louter rozengeur en maneschijn is. In Rotterdam woont een pre dikant ds. Van Krimpen, die alle optimisten uit de droom kan helpen. Hij werkt in de achter buurten van Rotterdam-West en schreef een boek „In de oude Stadswijk". Niet om onze lite-* ratuur te verrijken met een voor treffelijk stuk belletrie, schone en welgekozen taal. Integendeel het is vaak wat hard en fel voor sommigen misschien wat onbe schaafd en dat voor een dominé. Dit boek is een „cri de coeur" 'n hartekreet die vele Nederlanders wellicht wakker kan schudden uit hun droom van „hier is alles in orde". Ds. Van Krimpen werkt als Geref. predikant onder de buiten kerkelijken. Hij toont en noemt zich wars van alles -(vat te ver staan is onder „goedkope ziel- tjeswinnerij". Hij predikt het Evangelie en hij doet veel meer. Hij is de Joden een Jood en de Grieken een Griek, of in meer moderne taal gezegd, hij verstaat en spreekt de taal van bootwer kers en beroepszwervers. Hij er kent bij zijn prachtige maar moeilijke werk in zijn wijk met veel verval en zelfs verdierlijking de wijsheid van Vinets woord: laten wij mensen van hen maken opdat zij Christenen kunnen worden. ■fe. In „liet lenen" gejaagd. Het zijn trieste verhalen van verwording en ontmenselijking, die de schrijver ons vertelt. Stak kers zijn het, deze vrouwen met dikwijls grote, ja enorme gezin nen, die van haar mannen meer slaag dan huishoudgeld krijgen. Stakkers zijn ook de* opgroeiende meisjes met haar nylons en ge verfde lipjes, meisjes, die in af grijselijke omgevingen hun strijd voeren voor het bestaan. Thuis zien ze niets dan ellende, krij gen ze slechts grauwen en snau wen en.... de „jongens' zijn zo aardigtot een ongelukje deze grote kinderen in het leven jaagt, dat haar moeders tot af getobde, berustende sloofjes, of fel ruziënde furies Heeft ge maakt. Verlaten vrouwen gaan ..de baan op ze moeten toch le ven. Leven met hun kro'ost, dat ze schonken aan hem, die ze uit het diepst van hun ziel haten. Als kinderen die „boompje wis selen" veranderen zij van „echt genoot steeds •uitziend naar één die haar onderhouden wil en die niet zuipt slaat en trapt. Naar de Rank In zijn Jeugdhaven" in de Ruhroekstraat (wat een boven menselijk werk is verzet om deze tot stand te brengen) vangen ds. Van Krimpen en zijn helpers en helpsters de vroegwijze meisjes op en hij vertelt in zijn boek van Bep en Greet, van Trees en Cla ra, van Gertrud en Corrie. Kin deren, die in een baaierd van on gerechtigheid ter wereld komen en opgroeien. De schrijver windt er geen doekjes om maar noemt de dingen rechtuit bij hun naam Het is geen roman, dit boek. Het is veel indrukwekkender. Want het is echt. Sommige f|inderen voor wie liet leven in de stadswijk te erg wordt, gaan drie maanden naai de Rank, dat is een grote villa met flinke tuin, even buiten Groningen. De Rank is een Rijks internaat uitgaande van de V. B. S. (Vorming Buiten School" verband), een van de weinig over gebleven zegenrijke instellingen van de helaas vroeg overleden prof. Van der Leeuw, onze eer ste onderwijsminister na de be vrijding. Op de Rank worden de kinderen liefderijk opgenomen en aan orde en netheid gewend. Met de meeste lukt het; sommi ge moeten na enkele weken te ruggezonden worden omdat het eenvoudig niet gaat. Dat blijkt uit de briefjes die een van de meisjes van haar ouders ontvangt Zulke „ouders breken nu letter lijk alles af wat goed en zacht is in hun kind! Aan het eind van hef boek vertelt ds. Van Krimpen, dat hem dikwijls gevraagd wordt: „Hebt u op uw werk wel eens zichtbaar resultaat?" En hij ant woordt. „Als we onder resultaat alleen hebben te verstaan het aantal kerkleden, dat ge-wonnen wordt, dan is bet resultaat wel zeer pover Doch het is deze predikant niet in de eerste plaats te doen om sterke uitbrei ding van de kerkelijke ledenlijst hoewel Hij ook dat gaarne zou willen. Het is hem, zoals hij zegt, te doen om deze mensen „zicht op Christus te geven". Appèl aan om hart. Bewondering en eerbied ver dient het werk van deze man en zijn staf van toegewijde, zich zelf verloochenende mensen die pogen in het duisterste deel van de grote havenstad het licht van Goddelijke en menselijke liefde te doen doordringen. Het lijkt onbegonnen werk. maar ds. Van Krimpen is zich bewust een taak, meer nog: een roeping te vervullen. Dit is het geheim van zijn kracht, die hem in staat stelt trots alle teleurstellingen en mislukkingen door te zetten. Dit boek heeft natuurlijk een doel. Het wil zoveel mogelijk leed, waaraan wij zo gemakke lijk voorbijgaan in ons drukke bezette leventje. vlammend! scherp in de openbaarheid bren gen. Het is een appèl aan een beroep op ons hart, ons gewe ten en wil medewerking en be grip wekken. U kunt er, zegt de schrijver, op tweeërlei wijze op reageren: „zet die Rotterdamse dominee met boek en al in de kast en voorzie t van een etiket dat u het beste lijkt. Dan bent u klaar, dan zwijgt uw geweten weer en kunt u overgaan tot de orde van de dag". Maar ds. Van Krimpen hoopt op een andere reactie. Nederland en Christelijk Nederland in de eerste plaats, moet -wakker wor den. Het moet zorgen voor meer clubhuizen, meer crèches (be waarplaatsen voor kleine kin deren), meer kleuterzorg, jeugd werk en gezinshulp, moederkrin gen en vaderclubs tot en met meer recreatie, ontspanning voor ouden van dagen, aansluitend aan de oude stadswijk. Men spreekt tegenwoordig veel over positief werk doen. Hier zijn ongekende mogelijkheden, onwillekeurig denken we hierbij aan het Schriftwoord „Redt de genen die ter dood gegrepen zijn, want zij wankelen ter doding zo gij n onthoudt". A.s. Zondag 10 Maart wordt een Instuifavond gegeven voor KAJ leden en andere jongens en meisjes boven 17 jaar. Deze avond wordt gehouden in het Jeugdhuis Jaan de Dinkgreve- laan. Aanvang 8 uur. Naar wij vernemen is aan de heer Molenkamp, kantoorhouder bij de posterijen een langdurig ziekteverlof verleend. Na afloop hiervan volgt op pensioen stellen. Een lezer schrijft Bij het Station, alhier, staat een electrische klok, die wel loopt doch ^steeds circa een half uur achter is, wat vooral voor de reizigers die er langs gaan en er op menen te kunnen vertrouwen misleidenden fataal is. Waarvoor dient zo'n apparaat Is er nu niemand in onze Gemeente die daarop letten moet Ik roep Uw blad maar eens te hulp, dit zal wel helpen. XXX Op 21 Maart a.s. hopen de heer en mevrouw G. Vellinga en J. L. Vellinga-Ranft hun 50-jarig huwelijk te herdenken. Ofschoon zij de laatste jaren ons dorp hebben verlaten, zijn zij een dertigtal jaren hier woonachtig geweest en eigenaars van het café-restaurant „de Weijman". Beide genieten nog een goede gezondheid en van deze plaats bieden wij onze gelukwensen aan. XXX Maandag j.l. reed onze plaats genoot de heer H. v. d. Zwan, Litslaan 3, met zijn auto naar Utrecht. Bij Uithoorn slipte de wagen en reed tegen een boom. De heer v. d. Zwan werd in ernstige toestand naar de Maria Stichting te Haarlem gebracht, alwaar hij aan de gevolgen over leed. Doopsgezinde Gemeente Wijkavond Op Donderdag 15 Maart 1956, om 8 uur, zal in het zaaltje van de Kapel, Pastorieweg te Santp.- dorp, een Wijkavond gehouden worden. Spreker: de Heer W. Wessels, Santpoort. Onderwerp „Het probleem van de Jeugd". Leden en belangstellenden zijn welkom. De Wijkraad. Collecte Het Leger des Heils In de loop van de volgende week komt het Leger des Heils weer aan de hel trekken en een gift vragen voor het grote maatschap pelijke werk dat aan deze orga nisatie verricht wordt. Het Leger des Heils heeft in ons land 3 Corpsen, 4 buitenposten, 2 barmhartigheidsposten, 7 Kin dertehuizen, 3 jongenshuizen, 1 Moederhuis, 2 Meisjeshuizen, 2 tehuizen voor vrouwen, 1 reclas- seringsgemeenschap,5 toevlucht en een rusthuis voor bejaarde heren, 13 reclasseringbureaux, 2 nacht- asyls, 4 tehuizen voor bejaarde dames, twee tehuizen voor in validen en chronische ziekten enz. Verder zou men kunnen spreken over reddingswerk en arbeid in achterbuurten. Het is genoeg. Dit alles geeft ons een flits van het omvangrijke werk van het Leger des Heils. Het werk baart veel zorgen, moeite en vraagt veel geld. Daarom geef met milde band, voor het werk in Nederland Voor deze week stond weer een promotie- en degradatiewedstrijd op het programma waarvan de uitslag luidt: Afdeling A 1. Heren Seegers en v. Munster 10,5 M.P. 2. Heren Kuys en Paats 30 3. Heren Kost en Bodewes 27 4. Mevr. Kulman en HrKleefstra 26 5. Dames Kroone en Breedijk 23,5 6. Dam. Seegers en v. Munster (Degr.) 13 Afdeling B 1. Heren Schildwacht en Andela (Prom.) 30,5 M.P. 2. Heren Mulder en Kruisman 28,5 3. Hr en Mevr. Estié 25 4. Hr. en Mevr. Vader 24 5. Heren Steinberg en Andela (Degr.) 23,5 6. Mevr. Wiggemans en Hr. Bode (B.M.) 18,5 Afdeling C 1. Heer en Mevrouw Rietdijk (Prom.) 31,5 M.P. 2/3 Dam. Witmond en Nieuwen- hoff 29,5 2/3 Heren Witmond en Breedijk 4. Dames Andela en v. Sprang 23,5 5. Hr. en Mevr. Top 20,5 6. Heren Gerritsen en Muller 15,5 Montmartre in Santpoort Op Vrijdag 23 Maart a.s. zal Dr. H. M. Merkelbach in het Jeugdhuis een causerie houden over de Parijse kunstenaarswijk toegelicht met lichtbeelden en een keur van Franse chansons opgenomen op gramofoonplaten. In Huis aan Huis van de vol gende week zullen nadere bij zonderheden worden opgenomen. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie (4e afdeling) ter inzage liggen de navolgende, van de vereiste bij lagen voorziene verzoeken om vergunning ingevolge: Hinderwet van J. F. Gevaert: handeldrijvende onder de naam, Tb. Janssen's carrosseriefabriek, te Santpoort, tot het wijzigen en uitbreiden van de carrosserie- fabriek in het perceel Rijksweg 496 te Santpoort. Op donderdag, 15 maart 1956 te elf uur, zal ten gemeentebuize ten overstaan van het gemeente bestuur, één of meer van zijn leden, dan wel één of meer door dit bestuur aangewezen ambte naren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van deze verzoeken in te brengen. Gedurende 10 dagen na de dagtekening van deze openbare kennisgeving bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijke bezwaren bij het gemeentebestuur in te brengen. De aandacht van de inwoners dezer gemeente wordt er op ge vestigd dat zij slechts dan tot beroep gerechtigd zijn, indien zij overeenkomstig artikel 11 van de Hinderwet op de hierboven be doelde zitting zijn verschenen om bun bezwaren mondeling toe te lichten. Er komt schot in de onderlinge competitie van S.C. Santpoort I Er werden de vorige week weer een flink aantal partijen afge wikkeld. De uitslagen in groep A waren BusselmanSchuurman 1—0 TuningWolters 01 LabouchereSterk 10 BlansjaarHos l/z LaboucherePieterse 10 BusselmanHos 01 BlansjaarTuning 10 SterkBrugman 10 In B waren deze KruijffBaljet 1/21/2 VosmanBlokker 10 LeijsmaVos 10 BlokkerVosman 01 v. DuinKruijff 01 In C KestingPut 10 Voor promotie speelden VermeerSchweitzer 01 Voor klassering rangorde: Wintersde Jong 10 In groep A hebben Wolters en Blansjaar de minste verliespunten resp. 2 en 21/2. Deze leiders moeten elkander echter nog éénmaal be strijden, zodat de spanning er nog in zit. Jammer is, dat binnenkort twee leden, die een stevige partij schaak speelden, ons, wegens vertrek naar elders, moeten gaan verlaten. We houden goede moed dat dit verlies door aanmelding van nieuwe leden gecompenseerd zal worden. Badhuis Spaarnberg houdt Dinsdagsavonds voor hen open R.K. K@rkf Santpoort ZONDAG 11 MAART H.H. Missen zijn te 6.45, 8 en 11.15 uur. De Hoogmis is te half 10. Te 7 uur Lof met Lijdensmedita tie door de WelEerw. Pater H. Hermans m.s.c. MAANDAG 12 MAART Te 8 uur bijeenkomst op de pa rochiezaal van alle besturen der verenigihgen in onze parochie, Inleiding door mej. Koelman uit den Haag over de werkwijze van het Interparochieel Sociaal Chari tatief Centrum. WOENSDAG 14 MAART Te half 8 lof ter ere van St. Jozef. VRIJDAG 16 MAART Te half 8 Oefening van de H. Kruisweg. ZATERDAG 17 MAART St. Patrick, Patroon van ons Jeughuis. Na de H. Mis van 7 uur wijding van de Nationale vlag van Ierland. Te half acht Broederschapslof.

Weekblad Huis aan Huis | 1956 | | pagina 1